:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,650,370
Активни 272
Страници 20,780
За един ден 1,302,066

Инвестициите в икономиката са по-спешни от заплатите

казва Лукан Луканов, председател на надзорния съвет на "Арома" и зам.-председател на Съюза на работодателите в България
Снимка: Велислав Николов
Лукан Луканов е председател на Надзорния съвет на козметичното предприятие "Арома" АД и заместник-председател на Съюза на работодателите в България. Компанията "Арома" е приватизирана през 1996 година. От май 2004 г. дружеството е публично. От цена 1.70 лв. за брой, в момента средната цена на акциите е около 8 лв.



- Г-н Луканов, как ще коментирате предложеното от правителството намаляване на осигуровките с 5-6% и надеждата на зам.-министъра на финансите Георги Кадиев с част от спестените средства бизнесът да увеличи работните заплати?

- Намаляването на осигуровките е една разумна стъпка и ако се приеме, ще остави в ръцете на бизнеса между 550 и 800 млн. лв., в зависимост дали се изберат 5 или 6 процента. Това е една много добра първа крачка на българското правителство. Ясно е, че за бизнеса осигуровките представляват скрита данъчна тежест, но без тях не може. Същевременно е абсолютно разумно, когато в бюджета има излишък, те да се намалят. Естествено е, че държавата ще финансира тези 500 или 800 млн. лв., ако приеме тази стъпка. Ние я приветстваме, но тя трябва да е в пакет с много други неща.

- Какви по-конкретно?

- Ние като Съюз на работодателите сме ги заявили в своите искания. Те са свързани със социалните разходи на работодателите - например ваучерите за храна, които се облагат. Други искания имаме във връзка с амортизациите. Предстоят още дискусии и оценяваме жеста на правителството, че са готови да обсъждаме предложенията.

- Ще повишите ли заплатите със спестените от осигуровки средства?

- Моето лично мнение е, че ръстът на заплатите трябва да бъде обвързан единствено и само с производителността на труда. Което не изключва, разбира се, индексация на заплатите при първа възможност. И ние ще го направим. Вероятно част от средствата, които ще се освободят при намаляване на осигуровките, ще бъдат насочени и за работни заплати. Най-важното за бизнеса обаче е да ги насочи спешно в инвестиции, за да отговори на изискванията на Европейския съюз. Защото може да се окаже, че някои работници в България ще бъдат на работа само до края на 2006 г., ако спешно в предприятията, в които работят, не се въведат европейските норми. Входната карта за Европейския съюз ще се плати от бизнеса, от никой друг. И това трябва да го знаят всички. Приемаме европейските стандарти, сертификати, а това означава огромни инвестиции.

- Колко са те по ваши сметки за вашия бранш?

- За всеки бранш е различно. Във фармацевтиката има стандарт GMP - добра производствена практика. За едно предприятие внедряването на този стандарт е не по-малко от 10 млн. евро, за да се установи добрата производствена практика и то на минимални критерии.

За козметиката все още няма такива стандарти, но вероятно ще се въведат. В момента се подготвя проект в Министерство на икономиката за въвеждане на системи за контрол и качество и доколкото знам, ще ни струва около 5 млн. евро. Въпросът е откъде да вземем тези пари.

Похвално е, че държавата реши да остави в ръцете на бизнеса средства, но как ще се разпределят те, е въпрос на бизнеса. Още повече че част от парите ще бъдат обложени с данъци и отново ще се върнат в държавата. Те няма да се загубят.

Всяко предприятие ще решава как да разпредели спестеното само за себе си.

- Говорейки за необходимите инвестиции, как гледате на това, че БСП отстъпи от идеята си да освободи от данък реинвестираната печалба?

- Това по-скоро е отстъпление пред изискванията на Международния валутен фонд и опит за диктат от страна на фонда. Мисля, че не е свързано толкова с дискусии в тройната коалиция, колкото с изискванията на фонда.

Нашият проблем като предприятие и като Съюз на работодателите е общият проблем на бизнессредата. Доволни сме от сегашната данъчна ставка за печалбата - 15%. Тази ставка извади на светло голяма част от бизнеса. С намаляването на осигуровките вероятно "на светло" ще излезе още една част. Особено за малките фирми, плащането на осигуровки сега е непосилно. Ако се намалят, това автоматично ще доведе до увеличаване на приходите в бюджета от тях.

Досегашните бюджетни излишъци според мен се получават не толкова от лошо планиране на бюджета, а по-скоро от излизане на светло на бизнеса.

- Това означава ли, че виждате края на сивата икономика?

- Бизнесът ще излезе на светло не наведнъж, а едва когато реши, че условията са добри за него.
44
1560
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
14 Октомври 2005 09:20
Досегашните бюджетни излишъци според мен се получават не толкова от лошо планиране на бюджета, а по-скоро от излизане на светло на бизнеса.

Анджък де! И излизането на бизнеса на светло требе да се планира, а не да чекаме да видим кво ша стане от мерките, а дотогава да си тургаме ламарина отзаде с големи резерви.
За "плановици" обаче требе да са назначават Веселин Топаловци, а не Иван Славковци и пр. пияндета и пърдялници.

14 Октомври 2005 09:32
Инвестициите в икономиката и печалбите ми са по-спешни от заплатите и физическото оцеляване на работещите
Горе-долу такава му е логиката - никаква балансираност.
Естествено, че всeки бизнесмен иска да печели и колкото се може повече, но за това са му нужни работещи, а те не се създават за един ден. Докато дойдат да му работят има един дълъг път - родителите да изработават достатъчно, за да се решат да имат дете. После да имат средства да го изгледат и най-вече образоват. За какво са му на бизнесмена само общи работници без образование? И после цикъла се повтаря. Досега имаше все още хора с професии и образование, но нещо попривършват.
14 Октомври 2005 09:35
Какви инвестиции го тресат тоя при тая корупция и несигурност в държавата.
Кой е луд да налива в каца без дъно.
14 Октомври 2005 10:09
Всяко нещо струва толкова, за колкото може да се продаде или купи. Същото важи и за цената на труда.

И за да са по-високи заплатите, трябва търсенето да надвишава предлагането. Затова заплатите на чистачките са ниски, а на висококвалифицираните кадри -- високи. Чистачки -- бол, заплатите -- ниски. Компютърджии -- малко, заплатите -- високи.

И ако някой се чуди какво да направи за да вдигне на заплатите, отговорът е лесен (но не толкова леснореализируем) -- трябва да се привлекат инвестиции в нови производства, а за да стане това са необходими:
- добра инфраструктура;
- приемливи данъци;
- ясни правила на играта (т.е. работещо и безпристрастно правораздаване)
14 Октомври 2005 10:25
Ясно е, че целта на тези, които 15 години управляват България е - в ЕС да влезем с население от 2 милиона. А ако продължават да се престарават - и 1 милион. Тогава планирането и инвестирането ще се прави не пер миле, а пер капита.Съвсем реално е.
14 Октомври 2005 10:59
А, че то и сега е per capita. И даже знаем чия е капитата...
14 Октомври 2005 11:16
Защо инвестициите наистина са по-важни, може да се види от съседния репортаж за Разград!

_____________________
Кой ми изяде закуската?
14 Октомври 2005 12:11
Manriko! Миличка, ама всяка сутрин ли ти изяждат закуската?Кой е този неговата
м..а, невъзпитана и гладна!
14 Октомври 2005 12:15
Не ми я изяждат - просто се опитвам да се впиша във форумната атмосфера - прието е да се мрънка, а напоследък - че някой е изял нещо!
Освен това съм миличЪК - ама наистина

_____________________
Кой ми изяде закуската?
14 Октомври 2005 12:21
Аз. Сега по-спокоен ли си?
14 Октомври 2005 12:29
Не - защото знам, че изяждането на закуската ми е резултат от някаква световна конспирация. Значи или не си я изял ти, или конспираторите са те показали нарочно, което означава, че планът им е още по-пъклен!

_____________________
Кой ми изяде закуската?
14 Октомври 2005 12:35
Ами тогава ще я издрайфам.Беше стар саламът..
14 Октомври 2005 12:36
Знаех си аз - искали са и да ме отровят!

_____________________
Кой ми изяде закуската?
14 Октомври 2005 12:49
Ми инвестирай бе, инвестирай...в работната сила.
Кел файда като инвестираш в нови доилки, а кравите ти мрат от недохранване.

_______________________
Държавата изеде суверена
14 Октомври 2005 12:50
Много по-просто е. Спри да купуваш евтино.
14 Октомври 2005 12:54
Manriko! Извинявай братче , че сбърках пола ти! Не е умишлено защото не е и тъмно.Да не вземеш сега да мрънкаш че си мъж? Щото нема да издържим на психо натиска и ще сменим резбата!
14 Октомври 2005 12:57
Ами какво чакаш?
14 Октомври 2005 13:00
Да минат колездачите!
14 Октомври 2005 13:03
Хич няма и да минат. Знаят, че в България лявата писта е ускорителна.
14 Октомври 2005 13:06
Е-е! Тогава оставам на старата позиция. Може форума да се успокой!
14 Октомври 2005 14:55
Така е, ХЪЦ-хъц, но нашият бизнесмен е все още с мутренско съзнание и като се види с малко повече пари няма да хукне да ги инвестира, а ще премине от "Марцедес" на "Майбах". А ролята на държавата е да бие тревога, че работната сила изтича на Запад и се деквалифицира, та скоро няма да има кой да работи. Мангалите и през ум не им минава да си развалят рахатлъка и да бачкат. Досега правителството се е вторачило само и единствено в бюджетните заплати - е, вярно е, че 30% в страната са бюджетни хрантутници, но кой ще помисли за останалите 70%?
14 Октомври 2005 14:59
Аз като пенционер-хрантутник, к'во, да мра ли
14 Октомври 2005 15:03
Па прав е човеко. Инвестиции -> работни места -> заплати. Има ли конкуренция между работодателите да привличат квалифицирани работници и заплатите ще се вдигнат. Инак кой ще ти плаща повече, кат нема къде другаде да отидеш. Ще му бачкаш за колкото ти даде...
14 Октомври 2005 15:46
Това го слушаме вече 16 години и какво? да не би да прокопсахме? Няма заплати - няма и работещи, колко милиона работещи се изнесоха от България и продължават да се изнасят? Да беше за година-две да се изтрае, че взимаш по 5 или 10 пъти по-малко от преди, но както върви все така ще си остане в обозримо бъдеще.
За производителност ми приказва този. Че нали и 10 пъти по-голяма прозиводителност да има някой, пак толкова ще му е заплатата, а и прозводителността не зависи толкова от работника, а най-вече от технологията и организацията на работа, донякъде и от заплащането, тогава вече и работника дава каквото може.
14 Октомври 2005 16:04
През 1987 година средната заплата след разните удръжки беше 204.09 лева месечно. За да може да сме на същия стандарт сега, трябва средната заплата да е около 1500 лева и след разните удръжки - малко над 1000 лева. И това е 18 години по-късно, когато всичко се развива напред, а заплатите ни в обратна посока.
Та като как ще накараш някой, който е получавал нещо сега да ти работи срещу почти нищо, не става. Затова хората масово бягат от България, деца не се раждат, освен при циганите, българите застаряваме с невероятни темпове, а тези дето трябва да организират и управляват бизнеса едно си знаят - вие не сте важни, важни са печалбите ни. Всъщност те ще си решат въпроса - и те ще се изнесат от България, когато тук останат само циганите.
14 Октомври 2005 16:13
Круелке, както винаги си изключително точна и прецизна.
14 Октомври 2005 16:21
Една от причините в България да няма инвестиции и съответно нови работни места, е задълбочаващата се липса на квалифицирана работна ръка. Квалифицираните намаляват, общите работници се увеличават и това е пряка последица от ниското заплащане. Като му прибавим и мафиотизацията навсякъде, остава да гадаем след колко години българите ще изчезнем от България - след 10, 15 или 25 години?
14 Октомври 2005 16:25
Тука спора изби кое е първично - кокошката или яйцето.
Дига бизнесмена заплатите работника работи и пее, а в почивките се втурва да пазарува, само български и качествени стоки в резултат производството и качеството фръкват на галактическо ниво и те ти Швейцария на балканите
или
Бизнесмена инвестира в космически технологии и ай донт ноу хау производителността скача до небето с производителността и заплатите порастват като юношески мераци и хоп, Швейцария на балканите.
Де да беше толкова просто.
14 Октомври 2005 16:29
И да беше просто, па щеха го убръкат.

_______________________
Държавата изеде кравата, млеко вече нема.
14 Октомври 2005 16:32
Кат нема млеко, шъ пием мастика. И се присещам, той онзи моряк от где намерил крави, като държавата ги изяла?
14 Октомври 2005 16:40
Хубаво де,
Защо над 1 милион българи емигрираха?
Заради спора кое е първичното: яйцето или кокошката ли?
Яйцето или кокошката, ако България беше затворена система, но тук вече има и други варианти - бягство от България или даже по-простото, но с последици - отказ от създаване и отглеждане на деца.
14 Октомври 2005 16:44
Всъщност нещата опират до количеството на работните места. Ако са малко, а кандидати много, заплатите няма как да са високи. Ако са много и не достигат кандидати, няма как да не се вдигнат заплатите. А как се разкриват работни места?

_____________________________________
Не ви ща млякото! Кой ми изяде закуската?
14 Октомври 2005 16:53
Manrico,
това, което си написал е вярно, но ако затворим границите.
А сега какво става - изменя се качеството и количеството на работната сила в България в посока, която отблъсква инвестициите. От тук нататък вместо инвестиции в България ще се премине към инвестиции извън България. Търсене и предлагане - когато предлагането става с все по-влошено качество, търсенето се премества там където има необходимото качество.
14 Октомври 2005 16:57
Какво общо имат заплатите с раждаемостта? Обикновено раждаемостта е най-висока точно там, където заплатите са най-ниски. Справка Индия, Африка, а ако щете и нашите цигани. Ти с високата си заплата като купиш един видеоекран ще си гледаш медицински предавания и ще забравиш да уважиш булята, а циганина удря две мастики и хопаля те ти потомство.
14 Октомври 2005 16:59
1. За да инвестира бизнесменът в космически технологии някой трябва да го принуди да направи това. Тоест, да има конкуренция, инак защо му е да инвестира?
2. За да вдигне бизнесменът заплатите пак някой трябва да го принуди да направи това. Пак конкуренцията. Като му избягат квалифицираните работници при конкуренцията, той ще не ще ще вдигне заплатите.
Кой ще бъде тази конкуренция? Не виждам друг освен чуждестранния инвеститор. Инак българските бизнесмени са си добре и така - парцелирана икономика, без сериозна конкуренция, печалби гарантирани. Ама ще кажете, в шивашката промишленост чуждите фирми дават малки заплати. Да, верно, ама в Монтанско нашенските бизнесмени не допуснаха немска шивашка фирма с инвестиции защото щели да им вземат шивачките. Общината не им продала терен. И те заминали за Румъния.
Не си мислете, че някъде нещо става доброволно. Този филм съм го гледала вече един път и никой не може да ме убеди, че има друг начин за повишаване на заплатите. През 1995 г. средната работна заплата в Ирландия е около 12 000 евро годишно, десет години по-късно - около 32 000. На базата на инцестиции и производство.
14 Октомври 2005 16:59
XYZxyz, не само работната сила е фактор за инвестициите. Фактори са и пазарът (е, България е малка, голям пазар няма), и инфраструктурата, и законността, и бюрокрацията. Е, последните неща са измежду основните пречки пред инвестициите. Сравнително пресен пример - БАТ. Изгонихме ги, те отидоха в Румъния, сега Булгартабак вероятно скоро ще фалира. И ни работни места, ни заплати, ни сателитни фирми-доставчици, ни тютюнопроизводители. На това му се вика вместо да изпишеш вежди, да извадиш очи.

_____________________________________
Не ви ща млякото! Кой ми изяде закуската?
14 Октомври 2005 17:06
Manrico,
естествено, че има куп фактори по отношение на инвестициите. Просто тук сме хванали само заплатите. Говориш за пазар, бил малък в България, а него на практика го няма и пак това доста силно зависи от нивото на заплащане. Какъв пазар, когато потенциалните потребители нямат достатъчно доходи, за да купуват. Съответно защо да се произвежда техология за производството на нещо, което няма да има кой да го купи. Не всичко става за износ, а и да ставаше какво от това - доходите тук пак няма да се увеличат и перспективата си остава същата - изчезване на българите от България.
14 Октомври 2005 17:08

Пазарът е една система, която си има свои характеристики и показатели. Когато един основен показател, какъвто е нивото на заплащане слезе за дълго далеч под допустимите за тази система нива, неминуемо цялата система рухва, въпрос на време. Ако не вярвате, вгледайте се какво става в България.
14 Октомври 2005 17:10
То е лесно сега да се размахва Ирландия като пример. А до 95 година ирландците са били по-глупави, или са си внесли от умните? Или конкуренцията в ирландия се е появила през 96 година като божия син, от непорочното зачатие. Тя и внучка ми иска да е по-голяма, ама за това си трябва време. А ни искаме сега и веднага, и ако може без работа.
14 Октомври 2005 17:11
Така е, обаче да кажем както някои колеги по форум "някой някак си да вдигне заплатите!", не е реално. По-реално е, както са го направили други страни, да създадем другите условия за инвестиции - те ще дойдат. А в днешната глобална икономика пазарът не е затворен. И да имат хората пари, не е сигурно, че ще купуват на вътрешния пазар. Търговското ни салдо е много отрицателно - значи има повече платежоспособно търсене, отколкото е конкурентноспособното предлагане!

_____________________________________
Не ви ща млякото! Кой ми изяде закуската?
14 Октомври 2005 17:27
Много разумен човек е г-н Луканов. Казва ясно, за да се повишат заплатите трябва да се повиши производителността на труда, която пък може да се повиши само чрез инвестиции. На който тази проста аритметика не е ясна да ходи на село да сади ряпа.
14 Октомври 2005 17:41
Зевзек,
нали ти е ясно, че повишаването на производителността е необходимо, но недостатъчно условие, при това според мен това условие отдавно го има. Подобни приказки са за залъгалки на вЕрващи.
14 Октомври 2005 18:14
Има едно разкошно четиво обясняващо превъзходно този феномен. Препоръчвал съм го, ще го направя и сега. Книгата се казва: Eat the Rich и е на един от моите любимци - P.J.O'Rourke. Там ще намерите отговор на много от вашите въпроси относно онази "вуду наука" - икономиката. Ще разберете защо капитализма работи в САЩ и защо не работи чак толкова добре в Албания, да речем...защо социализмът цъвти в Швеция и защо не в Куба. Човекът се е постарал да приведе всичко до най-малкото общо кратно, посолил е всичко с обилни порции от най-омаен хумор, закачки и практични примери.
Ето и един цитат за илюстрация:
"Economics is not zero-sum. If you eat too many slices of pizza, I don't have to eat the box."
14 Октомври 2005 18:33
По време на социализЪма се равнявахме с нивото от 1939г.!
Сега пък почнахме да се равняваме по 1989г.!
Нещо ми се губи - война ли, що ли
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД