Лукан Луканов е председател на Надзорния съвет на козметичното предприятие "Арома" АД и заместник-председател на Съюза на работодателите в България. Компанията "Арома" е приватизирана през 1996 година. От май 2004 г. дружеството е публично. От цена 1.70 лв. за брой, в момента средната цена на акциите е около 8 лв.
- Г-н Луканов, как ще коментирате предложеното от правителството намаляване на осигуровките с 5-6% и надеждата на зам.-министъра на финансите Георги Кадиев с част от спестените средства бизнесът да увеличи работните заплати?
- Намаляването на осигуровките е една разумна стъпка и ако се приеме, ще остави в ръцете на бизнеса между 550 и 800 млн. лв., в зависимост дали се изберат 5 или 6 процента. Това е една много добра първа крачка на българското правителство. Ясно е, че за бизнеса осигуровките представляват скрита данъчна тежест, но без тях не може. Същевременно е абсолютно разумно, когато в бюджета има излишък, те да се намалят. Естествено е, че държавата ще финансира тези 500 или 800 млн. лв., ако приеме тази стъпка. Ние я приветстваме, но тя трябва да е в пакет с много други неща.
- Какви по-конкретно?
- Ние като Съюз на работодателите сме ги заявили в своите искания. Те са свързани със социалните разходи на работодателите - например ваучерите за храна, които се облагат. Други искания имаме във връзка с амортизациите. Предстоят още дискусии и оценяваме жеста на правителството, че са готови да обсъждаме предложенията.
- Ще повишите ли заплатите със спестените от осигуровки средства?
- Моето лично мнение е, че ръстът на заплатите трябва да бъде обвързан единствено и само с производителността на труда. Което не изключва, разбира се, индексация на заплатите при първа възможност. И ние ще го направим. Вероятно част от средствата, които ще се освободят при намаляване на осигуровките, ще бъдат насочени и за работни заплати. Най-важното за бизнеса обаче е да ги насочи спешно в инвестиции, за да отговори на изискванията на Европейския съюз. Защото може да се окаже, че някои работници в България ще бъдат на работа само до края на 2006 г., ако спешно в предприятията, в които работят, не се въведат европейските норми. Входната карта за Европейския съюз ще се плати от бизнеса, от никой друг. И това трябва да го знаят всички. Приемаме европейските стандарти, сертификати, а това означава огромни инвестиции.
- Колко са те по ваши сметки за вашия бранш?
- За всеки бранш е различно. Във фармацевтиката има стандарт GMP - добра производствена практика. За едно предприятие внедряването на този стандарт е не по-малко от 10 млн. евро, за да се установи добрата производствена практика и то на минимални критерии.
За козметиката все още няма такива стандарти, но вероятно ще се въведат. В момента се подготвя проект в Министерство на икономиката за въвеждане на системи за контрол и качество и доколкото знам, ще ни струва около 5 млн. евро. Въпросът е откъде да вземем тези пари.
Похвално е, че държавата реши да остави в ръцете на бизнеса средства, но как ще се разпределят те, е въпрос на бизнеса. Още повече че част от парите ще бъдат обложени с данъци и отново ще се върнат в държавата. Те няма да се загубят.
Всяко предприятие ще решава как да разпредели спестеното само за себе си.
- Говорейки за необходимите инвестиции, как гледате на това, че БСП отстъпи от идеята си да освободи от данък реинвестираната печалба?
- Това по-скоро е отстъпление пред изискванията на Международния валутен фонд и опит за диктат от страна на фонда. Мисля, че не е свързано толкова с дискусии в тройната коалиция, колкото с изискванията на фонда.
Нашият проблем като предприятие и като Съюз на работодателите е общият проблем на бизнессредата. Доволни сме от сегашната данъчна ставка за печалбата - 15%. Тази ставка извади на светло голяма част от бизнеса. С намаляването на осигуровките вероятно "на светло" ще излезе още една част. Особено за малките фирми, плащането на осигуровки сега е непосилно. Ако се намалят, това автоматично ще доведе до увеличаване на приходите в бюджета от тях.
Досегашните бюджетни излишъци според мен се получават не толкова от лошо планиране на бюджета, а по-скоро от излизане на светло на бизнеса.
- Това означава ли, че виждате края на сивата икономика?
- Бизнесът ще излезе на светло не наведнъж, а едва когато реши, че условията са добри за него.
Досегашните бюджетни излишъци според мен се получават не толкова от лошо планиране на бюджета, а по-скоро от излизане на светло на бизнеса.
Анджък де! И излизането на бизнеса на светло требе да се планира, а не да чекаме да видим кво ша стане от мерките, а дотогава да си тургаме ламарина отзаде с големи резерви.
За "плановици" обаче требе да са назначават Веселин Топаловци, а не Иван Славковци и пр. пияндета и пърдялници.