:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,876
Активни 698
Страници 750
За един ден 1,302,066
НАБЛЮДАТЕЛ

Кога ще свърши кризата?

Показателите за съживяването на икономиката са осем и те засягат целия й организъм
СНИМКА: www.ourgvmall.com
Тръгне ли шопингът, значи излизаме от кризата.
Това не е икономическо оживление във всяко едно от значенията, които думата "оживление" може да има. Такава гледна точка изказа неотдавна Нобеловият лауреат, професорът по икономика Пол Кругмън. А сега опитайте да си спомните колко пъти през последните три години сме чували сгряващите думи за възобновяване на икономическия растеж. И кои цифри еднозначно ще потвърдят, че наистина е започнал икономически растеж, че това не са изказани на глас пожелания? Има обаче 8 индикатора, които са пример как на практика трябва да изглежда оживлението на икономиката.



1. Ще има работа

Без работни места икономиката на практика е мъртва. Затова безработицата е най-лошият израз на кризата. За съжаление най-трудно е да се постигне увеличаване на работните места, затова в хода на оживлението това става в самия край на този процес.

Днес в САЩ, епицентъра на всички финансови трудности, с безработицата се борят 9.6 на сто от трудоспособното население. Дори свръхскъпият пакет от стимулиращи мерки на президента Барак Обама не направи нещо с тази цифра. "Въпросът е в това колко силен трябва да бъде растежът, за да се намали големият брой безработни. Икономически растеж на ниво някъде към 2.5% е необходим, за да бъде спряно само увеличаването на безработицата. А за да бъде значително намалена тя, растежът трябва да е много, много по-голям", казва Кругмън. Американската икономика достигна тези 2.5% през първото тримесечие на годината, но оттогава има спад. Сега нейният растеж е 1.6 процента.

Поводи за радост няма и Европа. По данни на Евростат съвкупната безработица в 27-те страни от ЕС е 9.6 на сто (както в Америка). И макар брутният вътрешен продукт на ЕС да е малко по-висок благодарение на германския износ, битката за нови работни места все не може да бъде спечелена.





2. Компаниите ще започнат да се сливат

"Сегашната криза изненадващо създаде условия за сливания и поглъщания", гласи съобщение на компанията "Делойт". Аналитиците й имат предвид, че сега компаниите са твърде евтини, за да бъдат изкупувани, да се поглъщат една друга. Едва когато започне съревнованието за поглъщане на конкуренти, ще може да се говори за оживление на икономиката. Засега обаче нищо подобно не се случва. По данни на Allen & Overy активността в сферата на сливанията и поглъщанията засега се колебае върху точката на замръзване. Но аналитикът Ян Прохазка от компанията Cyrrus не вярва много-много на този фактор за началото на икономическия растеж. "Сложно е да се разсъждава за връзката между броя на поглъщанията и оживлениието на икономиката като цяло. Такава връзка съществува и тя е силна, но в същото време е твърде безсмислена, защото в сложно за икономиката и компаниите време стабилните компании трябва да купуват по-активно", казва Ян Прохазка.



3. Поскъпване на жилищата

"Ако искам по-точно да моделирам икономическия цикъл и да оценя икономиката, трябва да отчета и индикаторът, който отразява един или друг ускорител на рецесията, а при днешната криза това е цената на недвижимото имущество", обяснява модела си Алеш Михл, аналатик от Райфайзенбанк.

Известно е, че ценовият спад на имотите бе началото на всички случили се напоследък икономически катастрофи. Ето защо инвеститорите плътно следят този показател.

Но тъжната действителност е такава, че американският пазар на недвижимо имущество е далеч от състоянието, когато може да бъде окачествен като стабилен. По данни на федералната агенция за финансиране на недвижимото имущество (FHFA) цените на къщите и жилищата през второто полугодие на годината се колебаели на ниво, което е около 1.6% по-ниско от аналогичния период на миналата година. Тази информация обезпокои пазарите, те започнаха да се паникьосват, може би малко преждевременно, защото днес целият финансов сектор вече не зависи така от ипотеките, както през 2008 година.

Когато цените падат, собствениците на имотите закъсват, на тях им е все по-трудно да изплащат дълговете. За оживление ще може да се говори, след като пазарът на недвижимо имущество се върне към по-нормални показатели, примерно към растеж от 3.5% в продължение на две поредни години.



4. Пазарът на капитали се стабилизира

Подобно на пазара на недвижимо имущество, борсите също станаха епицентър на последната криза. Значителното понижаване на стойността на акциите де факто разпростряха кризата до всички кътчета на света. Дори това да не бе станало, стабилният пазар на капитали е важен показател, че инвеститорите се държат рационално и вече нямат причини да треперят за всеки цент. И чак след това парите ще потекат в реалната икономика.

"Пазарът на капитали е склонен към изпреварване, което наблюдавахме и в тази криза. Тя се стовари върху борсите много по-рано отколкото върху реалната икономика. И пазарите много по-рано укрепнаха", газа Прохазка от Cyrrus.

Оздравяването означава, че акциите няма всекидневно да сменят посоката си и да падат при най-малката негативна информация. За магическо равнище се считат 10-те хиляда пункта на индекса Дау Джоунс, които отразяват стойността на акциите на най-големите американски компании. Вече дълго време индексът се държи над това равнище, но това не е постоянно. Преди време индексът за кратко се озова на отметката, започваща с цифрата 9.



5. Кредитите се вземат по-лесно

Това, че банките не горят от желание да дават пари назаем, се знае и в Чехия. По данни на Чешката икономическа палата от началото на годината банките са намалили кредитите примерно със 116 млрд. крони (1 крона = 0.04 евро). Макар всички банкери да казват, че проблемът не е в това, че един вид самите предприятия не искали да вземат кредити, всеки, пробвал да ипокетира, знае някои неща от собствен опит. Ситуацията с кредитите в други страни е сходна или доста по-зле.

"Сегашната ниска активност на пазара на сливания и поглъщания говори по-скоро за нежеланието на банките да финансират тези операции, което иначе се случва само в "добрите" времена. Ето защо ефектът тук е по-скоро непряк." Така Ян Прохазка обяснява как проблемите на банковата сфера, която е моторът на чешката икономика, влияе върху целия пазар.





6. 80% натоварване на мощностите

Промишлеността е все така основата на пазара, въпреки че делът й в брутния вътрешен продукт на света е 30 на сто. От промишленото производство зависят множество по-малки отрасли и затова промишлеността влияе върху цялостното съживяване на икономиката. Най-важното в промишленото производство е да се следи за използването на възможностите му, което при една здрава икономика представлява около 75-80 процента. По-високите цифри биха означавали "прегряване" на икономиката. В САЩ в момента се използват 74% от възможностите на производството и това е един от малкото положителни индикатори. И макар в Чехия този показател да не е така важен, поръчките засега растат. През юли увеличението им бе с 10 процента.



7. Започва харченето

"Важна е промяната на поведението спрямо личните задължения и харчовете. Хората трябва да почувстват финансова безопасност и да започнат да харчат", казва Денис Джейкъб, главен икономист на компанията Gallup. Когато потребителите наистина започнат да харчат парите си, това ще бъде важен сигнал за стабилизиране на икономиката. Но Чехия не трябва много да се огорчава от тази зависимост, защото вътрешното потребление у нас е малка част от целия обем на икономиката ни. Много по-важно е неотклонно да следим развитието на търговията на дребно в Германия и САЩ. При нашите западни съседи се наблюдава позитивна тенденция - през август доходите от търговията на дребно нараснаха с 3.1 процента.



8. Натоварени пътища

Последният много важен индикатор може да бъде нарастващата интензивност на движението по пътищата. Този пункт е особено валиден за Чехия, през чиято територия преминават много важни международни трасета. "По-интензивното движение по магистралите на Чехия, която е транзитна държава (и съответно по-големи пътни такси), ще означава съживяване. Разбира се, това не е нещо, което еднозначно може да се нарече положително явление. Особено ако нямате отношение към пътните такси", казва Прохазка.
36
3250
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
11 Октомври 2010 21:08
Много е прав. За съжаление...
11 Октомври 2010 21:26
По данни на федералната агенция за финансиране на недвижимото имущество (FHFA) цените на къщите и жилищата през второто полугодие на годината се колебаели на ниво, което е около 1.6% по-ниско от аналогичния период на миналата година. Тази информация обезпокои пазарите, те започнаха да се паникьосват...

Ега ти причина за паника..
11 Октомври 2010 22:22
"Кога ще свърши кризата?" - КОГАТО СВЪРШИ МАНДАТА НА ТОВА ПРАВИТЕЛСТВО!
11 Октомври 2010 22:43
Бат Димо, ще те разочаровам, но мандата на световното правителство....едва сега започва.
11 Октомври 2010 23:04
"Кога ще свърши кризата?" - КОГАТО СВЪРШИ МАНДАТА НА ТОВА ПРАВИТЕЛСТВО!

Тц. Тогава ще започне истинската криза. Това сега са "еще цветочки", както казваше Висоцки, мир на праха му.

Това правителство ще докара България до тотална разруха, след което ще се омете. Тулумбаджията ще стане президент благодарение на гласовете на електоралната маса, с промит от медиите мозък и нагло ще обяснява колко добре е било по време на неговото управление и колко е лошо след това.
12 Октомври 2010 02:44
Тръгне ли шопингът,

Какво чакат шопите та не тръгват и да ни избавят от кризата.
12 Октомври 2010 04:10
Кога ше свърши кризата ли?‌
Ми че тя не е почнала още

(освен за някои - справка - мухи панелков)
12 Октомври 2010 07:05
Кога ше свърши кризата?

Е, тия пък! Ми по Димитровден!
12 Октомври 2010 07:07
Много сексуално звучи.
Тя ли ще свърши, ние ли...
И то не в добрия смисъл на думата.
-------------------------------------
Блогът на Генек
12 Октомври 2010 08:35
Когато спрат помощите за безработни за срок по-дълъг да речем от 3-4 месеца.
12 Октомври 2010 10:12
Сегашната криза няма никакво решение, даже и като модел и идея (за практика да не говорим). Единственото решение е задраскването на огромните (виртуални дьлгове) и нов старт. Обаче това не може да стане от сегашната политическа система.
Явно ще се чака докато всичко се срине и после ще се почне отначало.
12 Октомври 2010 10:14

A защо си мислите, че кризата ще свърши?
12 Октомври 2010 10:16
и за к, во е прав , класически пример на лекции на тема последици от цикличността на кризите...Ако се повишал с нам колко си процента СВП, безработицата щяла да спадне и подобни заклинания...Агрегираните показатели за икономиката и финасите де факто нищо не показват за вътрешните механизми на кризата, ако беше противното щяха да ги предвиждат...и да противодействат...За обикновените граждани според мене най-важно сега е да не се изхфърлят в луксозните си битови желания и лъскави "играчки" или съмнителни инвестиционни начинания.../ к, во ще им каже индекса дау джонс например или подобните дет ги показват под екрана как се променят/Помислете си, че не сте първия който се е сетил за тези бизнес салтоморталета...Не ви съветвам, просто аз постъпвам така...от 20 години и никога не съм бъркал...Ето го топ икономиста от световната банка, как се мотае като пате в кълчища в конкретните финанси на една държава, колко пъти вече каза аха кризата свърши, но оня ден при Маринчо от БНТ окончателно се провали, като на въпроса му свърши ли кризата отговори..."Вие кажете"...колко пъти вече предлагат да увеличат, това и да намалят онова и на другия ден се отказват...Просто в икономиката няма лесни и еднозначни решения, особено когато не искаш да порежеш интересите на някои големи риби...или големи групи от заинтересовани мафиоти, като лекарския съюз например...Затова всички си го изкарват на широките народни маси, които нямат друго нищо освен двете си работни ръце, които продават за да се хранят, а и те са брашнян чувал...Със здраве...
12 Октомври 2010 10:19
За мен краят ще е, когато ми стане виното за пиене.
12 Октомври 2010 10:27
А мезето?
12 Октомври 2010 10:28
Кризата ще свърши, когато спрем да се взираме в "стабилността на финансовият сектор" и да се грижим в всички сили за "стабилизирането му" (разбирай за печалбите му)! Ако прехвърлим грижата към далеч по-прозаични неща, като земеделие и индустрия, като се постараем занимаващите се с това да не се счупват от работа главно в полза на "финансовият сектор", то излизането от кризата ще е въпрос на една година...
12 Октомври 2010 10:33
Мезето-сланинката е осолена ама още малко има, да "узрее". А за веян бут и суджук е рано, ама........
И ако ние живеещите в БГ чакаме Той да ни измъкне от кризата, по-добре да се гръмнем, ....с патрони за глиган.
12 Октомври 2010 11:11
Кризата в България няма нищо общо с процесите в света. И 8те точки по които се оценява оживлението от статията не се отнасят за България нито безработицатата се влияе от процесите от които се влия в САЩ и по света нито има капиталов пазар нито има банкова система като по света нито нищо от останалите критерий се подчинява на закономерностите по света.Ние сме си резерват парник със собствени условия. Задръстванията и трафика стават все по-лоши изплащат се едни същи помощи за земеделието демек тракторите орат и горят нафта като предната година а приходите от акциз на горивата падат главоломно. Алкохолиците и пушачите плащат все по-скъпи цигари и алкохол и хич не намаляват а приходите от акцизи и ДДС от тези продукти пак главоломно падат. Финансофият министър отчита край на рецесията и начало на растеж а приходите от ДДС продължават срива надолу. Цветанов хваща 20 мил. не внесено ДДС а следващият месец в бюджета влиза още по-малко от предния. Фирма печели държавна поръчка за 100 милиона и след 3 месеца фалира заради дълг от 6 милиона. Така че кризата в България няма нищо общо със световната криза ерго не се знае кога ще свърши, тъй като е спорен факта за нейното започване.
12 Октомври 2010 11:12
Това което е описано в статията си е просперитет. Дали Б-я някога ще има просперитет. Ха дано , ама надали.
12 Октомври 2010 11:36
Кризата в България няма нищо общо с процесите в света

Ха дано , ама надали.
12 Октомври 2010 11:50
В България, кризата ще свърши, когато хората вместо "Искаме пари", "Искаме по-големи заплати", "Искаме помощи", "Искаме пенсии" - започнат да скандират "Искаме работа". Т.е. никога...
12 Октомври 2010 12:19
Утре
12 Октомври 2010 13:09
Кога ще свърши кризата?
За България никога.
12 Октомври 2010 13:59
А защо трябва да свършва? Ако свърши, ще се отпуснем и пак ще я подкараме през просото. За нас май кризата е единственият стимул да направим някои стъпки в положителна посока. Така че колкото по-дълго - толкова по-добре.
12 Октомври 2010 14:21
Е, да ние сме във всичко специални, някои дори мислят, че сме уникални. С кризата ни било същото. Ами тогава посочете вие индикаторите за излизането от тая уникална, неповторима криза /обръщам се към Смърфа по-специално/.
12 Октомври 2010 14:33
…компанията "Делойт". Аналитиците й имат предвид...
...аналитик от Райфайзенбанк

Браво, доволен съм, напредък има.
Правилно - "аналитик", а не "анализатор".
И "растеж" (динамично понятие) в случая е употребенó правилно, вместо "ръст" (статично понятие).
----
Известно е, че ценовият спад на имотите бе началото на всички случили се напоследък икономически катастрофи.

Е за успешна борба срещу неуместната употреба на глагола "случвам се" явно няма надежди. Я да опитаме вместо "случили се" да употребим "разразили се":
Известно е, че ценовият спад на имотите бе началото на всички разразили се напоследък икономически катастрофи.
Нали е по-хубаво? А и как може една криза да се "случи", като тя е закономерен продукт на ред фактори, условия и т.н. Какво случайно има в една икономическа криза? Нищо.
----
ПП:
voivodata: За мен краят ще е, когато ми стане виното за пиене.

Войводата, пък за мен краят на кризата ще е, когато ми стане, ама не как да е, а така, както ми ставаше на 25 години.
Ха дано, ама надали...
12 Октомври 2010 15:16
Болярчето и алабала, дано да нямате много власт.
И къде пък по света работниците искат повече работа, а не повече пари?
Такива очаквания към работниците имаше някога у нас, а днес в Северна Корея.
Иначе такива идеални работници понякога сънуват собствениците на фирми и "високият мениджмънт".
На послените понякога насън им се привиждат и работници, които искат да си плащат, за да ходят на работа.
12 Октомври 2010 15:30
popangelov - Спокойно нямам власт. Макар, че ако се замислиш малко, ще разбереш какво имам предвид. В момента се искат пари, но само ако не се работи.
А парите все някак трябва да се заработят. В момента 1.5-2 милиона изкарват парите на 7 милиона. Другите само потребяват или разпределят и получават за това пари.

Редактирано от - alabala12 на 12/10/2010 г/ 15:36:21

12 Октомври 2010 15:38
Даскале,


Нема страшно, цената на виаграта постоянно пада, така че не всичко е загубено ! ...
12 Октомври 2010 17:35
А и как може една криза да се "случи", като тя е закономерен продукт на ред фактори, условия и т.н.
От много време роптаеш срещу глагола "случа", но това си е един хубав глагол в безличната му възратна форма за отказ от поемане на отговорност. Когато се използва "случи се", значи ние бяхме най-добрите, корифеите, "мотора на икономиката" (икономисти, банкери, политици и т.н.), ама ей на, независещо от нас събитие ни срина бизнеса Тук следва презумпцията, че за това Божие дело, кризата, всички останали требе да ни овъзмездят, защото, пак: ние сме най-добрите, корифеите и т.н. бля, бля.
Относно "закономерността", икономическата криза в следствие на кой закон се явява? Когато се спънеш и паднеш на земята, силата на удара е закономерен като следствие от Закона за гравитацията. Ама спъването е винаги плод, често подсъзнателно, на някакъв гол мерак - тичане подир млада булка; самодоказване в сфери, където хич ни няма; или проста отнесеност по "неземни" проблеми. Или алчност за време по аналогия с алчността, която е в основата сегашната и всяка една криза.
Относно аналитиците, ами едно време оракулите, чиито прогнози не се сбъдвали, били пренасяни в дан на боговете (Боговете са снели доверието от тях ). Когато сегашните икономически аналитици последват пътя на древните оракули, може да се говори за излизане от кризата. Няма такъв "перпетуум мобиле" в природата, при който да се печели и от положителен растеж и от "отрицателен" растеж (даване на положителен или отрицателен рейтинг) както се опитват да ни внушат финансистите. За справка, сравни печалбите на банките и при растеж на БВП, 2007 г., и при спад на БВП, 2010 г. Няма криза!
12 Октомври 2010 17:54
Ще свърши когато е удобно да свърши, когато няма облаги вече от това да има криза. Това в никакъв слъчай не се отнася за България. Тук просто си живеем в някакъв измислен, абсурден сън и нямаме никакво желание да се събудим.
12 Октомври 2010 18:04
Даскал Цеко
...за мен краят на кризата ще е, когато ми стане, ама не как да е, а така, както ми ставаше на 25 години.

Не се притеснявай, Даскале - за твоя случай на Берлинската стена едно време пишело: "Идват по-добри времена - защото най-добрите вече отминаха" ("Es kommen bessere Zeiten, da die besten schon vorbei sind" )
12 Октомври 2010 19:06
По важни са въпросите кога и защо започват кризите. Отговорите им са дадени отдавна, но упорито ги пренебрегват. А и неспециалистите разбират кага няма или е свършила кризата.
12 Октомври 2010 19:57
"Кога ще свърши кризата?"
***
За некои - никога, за други не е и започнала. За връзката между вторите и първите и последствията оставям на вас.
12 Октомври 2010 21:00
До "глена точка" общите критерии не са ми ясни които ще определят излизането от кризата. Имам лични. През 2007 година бизнеса ми направи определен оборот. През 2010 година се очертава 5 ПЕТ ПЪТИ СПАД. за мен това е малко по-вече от криза нещо подобно на катастрофа. Когато докарам годишен оборот 2 ДВА ПЪТИ по-малък от нивото на 2007 ще обявя че кризата е свършила.
13 Октомври 2010 01:13
Кризата в България ще свърши само, когато Турция влезе в ЕС, или когато България излезе от ЕС.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД