:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,757
Активни 796
Страници 30,322
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

И Германия обяви конкурсите за стипендиантски програми

Годишният бюджет за стипендии за чужденци на Германската служба за академичен обмен е 83 млн. евро
Снимка: Архив "Сега"
---
Германската служба за академичен обмен (DAAD) обяви конкурсите за стипендии за учебната 2011/2012 г. Това е най-голямата организация за международен обмен на студенти и стипендианти. От основаването й през 1925 г. досега са отпуснати повече от 1.5 млн. стипендии в Германия и по света. Годишният й бюджет за стипендии за чужденци е 83 млн. евро. Средствата се разпределят в разнообразни програми, които на практика обхващат всички участници в академичния живот.

Българските студенти, млади учени и преподаватели също имат шанс да получат финансиране от DAAD. За всяка програма има специфични изисквания към кандидатите, но като цяло те трябва да имат много добри академични резултати и да владеят немски на високо ниво. За някои стипендии обаче работният език е английски. В повечето случаи желаещите да учат в Германия трябва да получат препоръка от преподавател, да подготвят автобиография на немски език и да обосноват желанието си да кандидатстват за съответната стипендия. Сред необходимите документи са академична справка за успеха и сертификат за владеене на езика.

Срокът за кандидатстване е 12 ноември. Организацията и провеждането на конкурсите в България от години са поверени на международната фондация "Св. св. Кирил и Методий". На интернет страницата на фондацията (http://www.cmfnd.org) е публикувана подробна информация за изискванията към кандидатите.



1. СТИПЕНДИИ ЗА СТУДЕНТИ

Летни курсове (до 36 стипендии)



Летните курсове по немски език и странознание са с продължителност от 3 до 4 седмици и ще се проведат от юли до септември 2011 г. Кандидатите не трябва да са в първата или последната година на следването си. Размерът на стипендията е 1225 евро.



Краткосрочни стипендии за германисти за подготовка на дипломна работа (без квота)



В конкурса могат да участват студенти немска филология, немски като чужд език или теория на превода, които имат шанс да подготвят в Германия дипломната си работа, която след това да представят в родния университет. Продължителността на програмата е от 1 до 3 месеца. Желаещите трябва да са в последния курс по време на стипендията, да имат съгласие на преподавател от немско висше училище, който да бъде научен ръководител и да представят концепция за дипломната работа и конкретен работен план. Одобрените ще получават по 650 евро месечно, като DAAD поема част от здравната застраховка и част от пътните разходи. Предвидена е и еднократна помощ за учебници.



II. СТИПЕНДИИ ЗА СТУДЕНТИ СЛЕД ПЪРВА ДИПЛОМА



Стипендии за продължаване на следване (до 8 стипендии)



С право на кандидатстване са абсолвентите от всички специалности, които вече имат диплома за бакалавър или магистър. Важно изискване е дипломата да не е придобита преди повече от 3 години към момента на кандидатстване. След проверка на документите част от кандидатите ще бъдат поканени на интервю през февруари 2011 г. Продължителността на престоя зависи от учебната програма, но обикновено е от 10 до 24 месеца. Първоначално кандидатите заминават за 1 академична година - от 1 октомври 2011 г. до 31 юли 2012 г. Финансовата помощ за одобрените стипендианти е 750 евро месечно. DAAD поема част от здравната застраховка, както и евентуални учебни такси до 500 евро на семестър.



ERP - Стипендии за студенти икономисти (до 3 стипендии)



Както подсказва името, тази стипендия е за студенти от икономическа специалност, а целта е завършване на магистратура в Германия. И за тази програма има изискване дипломата да е придобита преди не повече от 3 г. Одобрените по документи кандидати ще бъдат поканени на интервю. Продължителността на програмата е от 1 октомври 2011 г. до 31 юли 2012 г. Стипендиантите ще получават по 750 евро месечно. Службата поема част от здравната застраховка и евентуални учебни такси до 500 евро.



III. СТИПЕНДИИ ЗА АСПИРАНТИ И МЛАДИ УЧЕНИ



Изследователските стипендии са три вида - с продължителност до 6 месеца (без квота), с продължителност от 7 до 12 месеца (до 10 стипендии) и изследователски стипендии за цялостна дисертация с възможност за продължаване до 3 г. Одобрените могат да се включат в изследователски проекти или да подобрят квалификацията си в немски университет или в друг изследователски институт. Крайната цел на програмата е стипендиантът да защити дисертация в България или в Германия (ако в България не съществуват подобни възможности), участие в международни програми за докторанти и др. Размерът на стипендията зависи от университетската степен - за завършили с първа диплома тя е 750 евро месечно, а за получилите докторска степен - 1000 евро. DAAD поема част от медицинската застраховка и част от пътните разходи. При престой по-дълъг от 6 месеца се отпускат допълнителни помощи. Крайната селекция ще става след интервю в края на февруари 2011 г.



IV. СТИПЕНДИИ ЗА УНИВЕРСИТЕТСКИ ПРЕПОДАВАТЕЛИ И УЧЕНИ



Престой за изследователски проект (без квота)



В рамките на 1 до 3 месеца стипендиантите могат да участват в изследователски и работен проект в немски държавен университет или институт. Право да участват в конкурса имат доказани учени, които работят в български университет или изследователски институт. Няма възрастова граница за кандидатите. Одобрените ще получават стипендия от 1840 до 2240 евро месечно в зависимост от университетската степен.



V. СТИПЕНДИИ ЗА ИЗКУСТВО И МУЗИКА



Стипендии за продължаване на следването (без квота)



Програмата е насочена към кандидати от специалностите изобразително изкуство, дизайн, филм, архитектура и музика. Престоят е 1 г., но може да бъде удължен. Кандидатите трябва да са придобили диплома не повече от 6 г. към момента на кандидатстването. Възможно е кандидатите да полагат приемен изпит към съответния университет. Те трябва да представят работни проекти и произведения. Размерът на стипендията е 750 евро месечно, отделно се поемат част от медицинската застраховка, както и част от пътните разходи. При нужда е предвидено отпускането и на допълнителни помощи.



Работен престой за университетски преподаватели (без квота)



Целта на програмата е извършване на работен проект или сътрудничество с германско висше учебно заведение в сферата на изкуството. Право на кандидатстване имат преподаватели от българските висши учебни заведения без ограничения във възрастта. Продължителността е от 1 до 3 месеца. Одобрените ще получат стипендия от 1840 до 2240 евро месечно в зависимост от университетската степен. Отделно се поемат и част от пътните разходи.



VI. ПОВТОРНА ПОКАНА ЗА БИВШИ СТИПЕНДИАНТИ НА DAAD (без квота)



В конкурса могат да кандидатстват бивши годишни стипендианти на DAAD или дългосрочни стипендианти на бившата ГДР, които са се върнали в страната най-малко преди 3 г. и работят във висши училища, научни институти или в държавната администрация. Целта е осъществяване на изследователски или работен проект в германски държавен университет или изследователски институт. Одобрените могат да останат в приемащата страна между 1 и 3 месеца. Размерът на стипендията зависи от университетската степен, като сумата е от 1840 до 2240 евро месечно. Поемат се и част от пътните разходи.



VII. СТИПЕНДИИ ЗА СТУДЕНТСКИ ГРУПИ (без квота)



Стипендиите са предназначени за студенти от по-горните курсове (поне II курс) на всички специалности. Целта е запознаване с научния, икономическия, политическия и културния живот в Германия чрез посещения и информационни срещи. В рамките на тази програма могат да се организират и специализирани стажове. Престоят е с продължителност от 7 до 12 дни. Могат да кандидатстват групи от 10 до 15 студенти и задължително с тях трябва да кандидатства университетски преподавател. Службата поема квартира, храна и транспорт в Германия. За тази програма може да се кандидатства и от България, и от Германия и крайните срокове са различни от тези за другите стипендии.



VIII. СТУДЕНТСКИ СТАЖОВЕ - IAESTE



Тази програма дава възможност за организиране на стажове с продължителност от 2 до 3 месеца в германски предприятия и изследователски или университетски учреждения. Тя е насочена към студенти в областта на естествените и инженерните науки, както и за селско и горско стопанство. Размерът на месечната помощ е 650 евро на месец, но DAAD не поема пътните разноски. Условията и сроковете за кандидатстване на български студенти се обявяват от националния комитет, който е базиран в Пловдив. Подробности може да намерите на http://www.unigroup.hit.bg.
3
3001
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
25 Октомври 2010 07:15
IV. СТИПЕНДИИ ЗА УНИВЕРСИТЕТСКИ ПРЕПОДАВАТЕЛИ И УЧЕНИ
Престой за изследователски проект (без квота)
....
Одобрените ще получават стипендия от 1840 до 2240 евро месечно в зависимост от университетската степен.

На БАН пак им се "отвори парашута"!
25 Октомври 2010 16:43
В рамките на 1 до 3 месеца
25 Октомври 2010 16:44
Никакъв парашут не е, само носна кърпичка
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД