Германската служба за академичен обмен (DAAD) обяви конкурсите за стипендии за учебната 2011/2012 г. Това е най-голямата организация за международен обмен на студенти и стипендианти. От основаването й през 1925 г. досега са отпуснати повече от 1.5 млн. стипендии в Германия и по света. Годишният й бюджет за стипендии за чужденци е 83 млн. евро. Средствата се разпределят в разнообразни програми, които на практика обхващат всички участници в академичния живот.
Българските студенти, млади учени и преподаватели също имат шанс да получат финансиране от DAAD. За всяка програма има специфични изисквания към кандидатите, но като цяло те трябва да имат много добри академични резултати и да владеят немски на високо ниво. За някои стипендии обаче работният език е английски. В повечето случаи желаещите да учат в Германия трябва да получат препоръка от преподавател, да подготвят автобиография на немски език и да обосноват желанието си да кандидатстват за съответната стипендия. Сред необходимите документи са академична справка за успеха и сертификат за владеене на езика.
Срокът за кандидатстване е 12 ноември. Организацията и провеждането на конкурсите в България от години са поверени на международната фондация "Св. св. Кирил и Методий". На интернет страницата на фондацията (http://www.cmfnd.org) е публикувана подробна информация за изискванията към кандидатите.
1. СТИПЕНДИИ ЗА СТУДЕНТИ
Летни курсове (до 36 стипендии)
Летните курсове по немски език и странознание са с продължителност от 3 до 4 седмици и ще се проведат от юли до септември 2011 г. Кандидатите не трябва да са в първата или последната година на следването си. Размерът на стипендията е 1225 евро.
Краткосрочни стипендии за германисти за подготовка на дипломна работа (без квота)
В конкурса могат да участват студенти немска филология, немски като чужд език или теория на превода, които имат шанс да подготвят в Германия дипломната си работа, която след това да представят в родния университет. Продължителността на програмата е от 1 до 3 месеца. Желаещите трябва да са в последния курс по време на стипендията, да имат съгласие на преподавател от немско висше училище, който да бъде научен ръководител и да представят концепция за дипломната работа и конкретен работен план. Одобрените ще получават по 650 евро месечно, като DAAD поема част от здравната застраховка и част от пътните разходи. Предвидена е и еднократна помощ за учебници.
II. СТИПЕНДИИ ЗА СТУДЕНТИ СЛЕД ПЪРВА ДИПЛОМА
Стипендии за продължаване на следване (до 8 стипендии)
С право на кандидатстване са абсолвентите от всички специалности, които вече имат диплома за бакалавър или магистър. Важно изискване е дипломата да не е придобита преди повече от 3 години към момента на кандидатстване. След проверка на документите част от кандидатите ще бъдат поканени на интервю през февруари 2011 г. Продължителността на престоя зависи от учебната програма, но обикновено е от 10 до 24 месеца. Първоначално кандидатите заминават за 1 академична година - от 1 октомври 2011 г. до 31 юли 2012 г. Финансовата помощ за одобрените стипендианти е 750 евро месечно. DAAD поема част от здравната застраховка, както и евентуални учебни такси до 500 евро на семестър.
ERP - Стипендии за студенти икономисти (до 3 стипендии)
Както подсказва името, тази стипендия е за студенти от икономическа специалност, а целта е завършване на магистратура в Германия. И за тази програма има изискване дипломата да е придобита преди не повече от 3 г. Одобрените по документи кандидати ще бъдат поканени на интервю. Продължителността на програмата е от 1 октомври 2011 г. до 31 юли 2012 г. Стипендиантите ще получават по 750 евро месечно. Службата поема част от здравната застраховка и евентуални учебни такси до 500 евро.
III. СТИПЕНДИИ ЗА АСПИРАНТИ И МЛАДИ УЧЕНИ
Изследователските стипендии са три вида - с продължителност до 6 месеца (без квота), с продължителност от 7 до 12 месеца (до 10 стипендии) и изследователски стипендии за цялостна дисертация с възможност за продължаване до 3 г. Одобрените могат да се включат в изследователски проекти или да подобрят квалификацията си в немски университет или в друг изследователски институт. Крайната цел на програмата е стипендиантът да защити дисертация в България или в Германия (ако в България не съществуват подобни възможности), участие в международни програми за докторанти и др. Размерът на стипендията зависи от университетската степен - за завършили с първа диплома тя е 750 евро месечно, а за получилите докторска степен - 1000 евро. DAAD поема част от медицинската застраховка и част от пътните разходи. При престой по-дълъг от 6 месеца се отпускат допълнителни помощи. Крайната селекция ще става след интервю в края на февруари 2011 г.
IV. СТИПЕНДИИ ЗА УНИВЕРСИТЕТСКИ ПРЕПОДАВАТЕЛИ И УЧЕНИ
Престой за изследователски проект (без квота)
В рамките на 1 до 3 месеца стипендиантите могат да участват в изследователски и работен проект в немски държавен университет или институт. Право да участват в конкурса имат доказани учени, които работят в български университет или изследователски институт. Няма възрастова граница за кандидатите. Одобрените ще получават стипендия от 1840 до 2240 евро месечно в зависимост от университетската степен.
V. СТИПЕНДИИ ЗА ИЗКУСТВО И МУЗИКА
Стипендии за продължаване на следването (без квота)
Програмата е насочена към кандидати от специалностите изобразително изкуство, дизайн, филм, архитектура и музика. Престоят е 1 г., но може да бъде удължен. Кандидатите трябва да са придобили диплома не повече от 6 г. към момента на кандидатстването. Възможно е кандидатите да полагат приемен изпит към съответния университет. Те трябва да представят работни проекти и произведения. Размерът на стипендията е 750 евро месечно, отделно се поемат част от медицинската застраховка, както и част от пътните разходи. При нужда е предвидено отпускането и на допълнителни помощи.
Работен престой за университетски преподаватели (без квота)
Целта на програмата е извършване на работен проект или сътрудничество с германско висше учебно заведение в сферата на изкуството. Право на кандидатстване имат преподаватели от българските висши учебни заведения без ограничения във възрастта. Продължителността е от 1 до 3 месеца. Одобрените ще получат стипендия от 1840 до 2240 евро месечно в зависимост от университетската степен. Отделно се поемат и част от пътните разходи.
VI. ПОВТОРНА ПОКАНА ЗА БИВШИ СТИПЕНДИАНТИ НА DAAD (без квота)
В конкурса могат да кандидатстват бивши годишни стипендианти на DAAD или дългосрочни стипендианти на бившата ГДР, които са се върнали в страната най-малко преди 3 г. и работят във висши училища, научни институти или в държавната администрация. Целта е осъществяване на изследователски или работен проект в германски държавен университет или изследователски институт. Одобрените могат да останат в приемащата страна между 1 и 3 месеца. Размерът на стипендията зависи от университетската степен, като сумата е от 1840 до 2240 евро месечно. Поемат се и част от пътните разходи.
VII. СТИПЕНДИИ ЗА СТУДЕНТСКИ ГРУПИ (без квота)
Стипендиите са предназначени за студенти от по-горните курсове (поне II курс) на всички специалности. Целта е запознаване с научния, икономическия, политическия и културния живот в Германия чрез посещения и информационни срещи. В рамките на тази програма могат да се организират и специализирани стажове. Престоят е с продължителност от 7 до 12 дни. Могат да кандидатстват групи от 10 до 15 студенти и задължително с тях трябва да кандидатства университетски преподавател. Службата поема квартира, храна и транспорт в Германия. За тази програма може да се кандидатства и от България, и от Германия и крайните срокове са различни от тези за другите стипендии.
VIII. СТУДЕНТСКИ СТАЖОВЕ - IAESTE
Тази програма дава възможност за организиране на стажове с продължителност от 2 до 3 месеца в германски предприятия и изследователски или университетски учреждения. Тя е насочена към студенти в областта на естествените и инженерните науки, както и за селско и горско стопанство. Размерът на месечната помощ е 650 евро на месец, но DAAD не поема пътните разноски. Условията и сроковете за кандидатстване на български студенти се обявяват от националния комитет, който е базиран в Пловдив. Подробности може да намерите на http://www.unigroup.hit.bg.
IV. СТИПЕНДИИ ЗА УНИВЕРСИТЕТСКИ ПРЕПОДАВАТЕЛИ И УЧЕНИ
Престой за изследователски проект (без квота)
....
Одобрените ще получават стипендия от 1840 до 2240 евро месечно в зависимост от университетската степен.
Престой за изследователски проект (без квота)
....
Одобрените ще получават стипендия от 1840 до 2240 евро месечно в зависимост от университетската степен.
На БАН пак им се "отвори парашута"!