:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,843
Активни 693
Страници 22,408
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Третото и четвъртото

Като дойдат мъжки времена и се налагат трудни решения, добре е по-често да си спомняме поуката на великия Хайтов: "Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто - да го направиш". Във финансите е просто. Какво искаш зависи от това колко имаш в главата си; какво можеш - от това, колко имаш по сметката си; а занаятът на банкерите е тъкмо третото и четвъртото - умението да направиш замисленото. В политиката нещата са сложни, не дотам точно определени и измерими. Подозирам, пак опира до правенето. Особено



най-крайната мярка - национализацията



Покрай идеята на правителството да национализира част от частните пенсионни фондове мнозина избързаха с тежките изводи. Преди да се е случило нищо, без да е ясно дали изобщо ще стане нещо от това. Пуристите на либералния пазар осъдиха национализацията като тежко посегателство връз частната собственост. Тежък седмичник я нарече "октомврийска революция", но не защото избухва през десетия месец на две и десета. Самото правителство се сърди, че викаме "национализация" на намерението му да прибере на сигурно място (НОИ) парите на работниците, държани в частни пенсионни фондове. Затова пропонентите на кабинета взеха да ни убеждават в белотата на черното, т.е. как това "преместване на парите" от лоши частни фондове в добрия държавен въобще не е национализация, а съвсем друго. Няма смисъл от баламосването. Цели се



не само национализация, но и рекомунизация



на съществена част от пенсионната система. Няма място за спор, това е само констатация. С "преместването" на парите в НОИ се национализира дейността на частните пенсионни фондове. И това не е единствената промяна. Сменя се и принципът на потребление, от индивидуално разпределение на ренти минаваме на солидарно, общо, т.е. комунистическо разпределение на натрупаните и текущите постъпления. Но не се плашете от термина "комунистическо", той не означава непременно "лошо" или зло. Напротив, аз приемам мотивите на правителството, че рекомунизирането на пенсиите е



промяна, изгодна за пенсионерите,



а вероятно и единствено приемливо в сегашната ситуация решение. Работата е там, че натрупаният по индивидуални партиди капитал е недостатъчен, за да даде при днешните ниски лихвени нива достатъчна по размер месечна рента, с която новите пенсионери да се издържат. Ако трябва да се спази началният замисъл и оставим хората с жалка пенсия, колкото се е натрупала в личната им партида (казват, между 50 и 100 лв. месечно е средната рента в частните пенсионни фондове), това значи да ги обречем на пожизнена мизерия. Бюджетът може да субсидира НОИ, но не и частни фондове. Не само заради моралния риск ще сгазим и европейското право. Можем да отложим с още година задължението на фондовете да плащат пенсии. Така не решаваме проблема, макар че натоварваме доста бюджета. Следователно: недомислена и недосмятана,



частната пенсионна система е в несъстоятелност,



не в смисъл на банкрут, а в невъзможност да плаща пенсии, съразмерни с онези от НОИ. В такава ситуация са изпадали финансови институции и в най-развитите и богати страни. И национализацията се е оказвала единствено смислено решение. Дори най-праведно капиталистически страни не се колебаят да национализират несъстоятелни институции, преди съвсем да фалират. Национализираха Ситигруп, Фени Мей и Фреди Мак в САЩ, Комерцбанк в Германия, британските Роял Бенк ъф Скотланд и Нордърн Рок, железниците Рейлтрак и Ийст Коуст, ирландските банки Англо-Айриш и Алайд Айриш, цялата банкова система на Исландия. Щатската Медикеър е толкова комунистическа, колкото и българската здравноосигурителна система. Много примери ще намерим за успешни национализации и "добри" комунистически системи на разпределение, които решават проблеми при провал на пазара. И нашата национализация на частните пенсионни фондове може да се окаже възможно временно решение, че дори да излезе съвсем приемлива за чуждите инвеститори, които са виждали и са приветствали подобни национализации у дома си.



Важно е как ще се направи



национализацията. Ако бях в кабинета, бих предложил три неща. Първо, да е ясно, че няма лабаво: пенсионните фондове да почват да плащат. После веднага щях да поканя частните фондове доброволно да сключат с НОИ договор: НОИ поема задълженията им да плащат пенсии, те му прехвърлят натрупаните резерви. 50% от фондовете ще дотичат същия ден, още 25% - след малко повече смятане. На осигурените лица в недотичалите да се национализират фондове, щях да направя публично предложение: ако искат пенсии по познатата комунистическа система от НОИ - да си прехвърлят партидите там. Ако не - да стоят при частния осигурител, но да се сърдят на себе си, ако останат без пенсия или с мизерен доход. Ето демократичен подход, нито насилствен, нищо противоконституционно. Национализация в мир и любов, за радост на всички, освен за малцината мислещи в перспектива и дълбочина.
52
6874
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
24 Октомври 2010 19:19
Не искам да защитавам частните пенсионни фондове - според мен самото въвеждане на задължнитено осигуряване в частни компании е голяма грешка на правителството на ИК. След като веднъж обаче е прието да има такава дейност, то събираните пари би трябвало да бъдат инвестирани в българската икономика чрез капиталовия пазар. Вероятно такова е било първоначалното намерение - да се стимулира българския капиталов пазар. Българската фондова борса претърпя крах през последните години. Пенсионните фондове щяха да са на загуба както и да бяха инвестирали поверените им средства - котировките на всички акции се сгромолясаха. При това положение не можем да искаме кой знае какво от тях. Да, можеше да са инвестирали всичко в облигации и банкови депозити, но така щяха да обезмислят самото си съществуване - НОИ също може да прави такива безрискови инвестиции, що ни трябват да заместваме частни компании в това. Вероятно някакви такива мисли са минали и през главата на Боко и Дянков. За Боко не съм сигурен за мислите... Решението да се национализират частните фондове обаче не е особено далновидно. Според мен правилните стъпки са две: 1. Мерки за възстановяване на борсата като се подобри ликвидността. Има много начини това да стане, въпреки че беше изпуснат момента с приватизацията на големите държавни фирми. Така частните осигурително фондове ще могат докарват някаква прилична доходност като инвестират в България и българските пари ще се въртят в българската икономика. 2. Постепенно отказване от задължителното осигуряване в частни фондове. Който иска да се осигурява допълнително където прецени, но задължителните вноски трябва да отиват само в държавната осигурителна система.
24 Октомври 2010 20:26
...а занаятът на банкерите е тъкмо третото и четвъртото - умението да направиш замисленото.
В политиката нещата са сложни, не дотам точно определени и измерими.
Подозирам, пак опира до правенето.

И това го казва бившият Подуправител на БНБ?!
24 Октомври 2010 20:56
"И това го казва бившият Подуправител на БНБ?!"


Е, ами той затова вече е бивш ! ...
24 Октомври 2010 21:16
Имам усещането, че гусин хърсев мечтае за държавна службица. Колко ви остава до пенЦия гусине?

Редактирано от - dabedabe на 24/10/2010 г/ 21:20:40

24 Октомври 2010 21:40
Не знам за трето и четвърто, но частните пенсионни фондове не трябва да са задължителни. Трябва да са напълно доброволни. Сегашното положение е като дървено желязо. Задължават ни да им пълним касичките, а те евентуално след 20 години ще изплатят нещо. Евентуално.
24 Октомври 2010 21:49
Иска ми се, но нямам морално право да вземам отношение.
Аз съм "трета категория човек" и няма как. Само по принцип - наистина що за измишльотина - задължително осигуряване в частни фондове?
За Хърсев - започна съвсем "постен" да става.
24 Октомври 2010 22:27
Иска ми се, но нямам морално право да вземам отношение.
Като нямаш моралното право, ще имаш паричното задължение на "трета категория човек" да платиш пенсиите на привилегированите първа и втора категория, щото с отрицателната доходност, къде са им докарали честните пазарни частници привилигерованите не могат да живеят като "трета категория хора".
Да припомня, че става дума само за професионалните (га че другите сме непрофесионалисти) пенсионни фондове, които трябваше да изплащат срочни пенсии на превилегированите дорде стигнат възрастта за пенсия на "третата категория хора) и заради чието неплащане НОИ плащаше с парите на "третета категория", а последните станаха мизерстваща категория с "великите" 40% от заслужените пенсии.
Един прост въпрос: защо правителството не си прави устата да национализира фондовете на частните застрахователно-осигурителните дружества или на универсалните частни пенсионни фондове? Дали защото там няма тарикати-синдикалисти? Или да не би държавата да не е плащала "професионални" пенсионни осигуровки на "доказаните професионалисти" в глава "Вътрешен ред и правосъдие" (полицаи и съдии) и да замаже гафа иска да окупчини каквото е останало от отрицателното-доходно управление на "честните" пазарници?

24 Октомври 2010 22:27
По повод на третото и четвъртото - според Bloomberg американското правителство е вложило в банки и застрахователни компании $309 млрд, а е получило доход $25, 2 млрд за последните 2 години, което е. доходност от 8, 16%, така че американските данъкоплатци са на добра далавера. Тука заради третото и четвъртото някак си и първото и второто са проблем, както щеш да го обясняваш.
25 Октомври 2010 00:27
от частни пенсионни парици имат радост само тези дето ги управлеват фондовете - дето са се докопали до далаверата да правят "трето и четвърто"
- едно е да искаш да направиш помен друго е да можеш да го направиш
а трето и четвърто е да имаш пита и некой да ти я даде
-значи като дадеш на лакомци да връткат париците на бъдещите пенсионери и те богатеят от таз работа без да дават дивиденти на ората е капитализъм а кога им спреш кранчето е комунизъм
брях
другаде е заровено кучето - ако не ги окрадат часниците парите то дянков ша ги даде на меверето за подслушване ама и това не е комунизъм
ъхъ
ай малко черен хумор - най добре е да има една вноска за пенсии и за здраве и да си бъде на идндивидуална партида - кога се разболееш ти се зимат парите от вноската - колкото по си болен по бърже да ти свършат парите а ако случайно ти останат пари у партидата - ако случайно човек доживее пенсиониране първото нещо което прави дружеството е да подари на младия пенсионер един кофчег и комплект нови дрехи със запазено место на гробиштата и погребение - нема да останат неупотребени
25 Октомври 2010 00:50
Колеги, ще си позволя да се самоцитирам:

Като цяло т.нар. "Втори стълб" е излишен. Държавата по закон ни задължава да даваме едни пари на едни хора/дружества, които нямат НИКАКВи насрещни ангажименти. Постоянно "реализират отрицателна доходност" - нещо като "да реализирам кочина". за което получават такси. Радикалната промяна от която се нуждаем е следната:

1. Закрива се т.нар втори стълб и всички набрани средства се прехвърлят към ДПФ - към третия стълб.

2. Тотално отпада задължението за частно осигуряване, а който желае - да си се осигурява сам към ДПФ.

3. Вноските, които досега през НОИ са отивали към УПФ (2 стълб) се премахват - те са 5%, като внасяното от работника му се добавя към заплатата, а внасяното от работодателите повече не се внася (говорим в рамките на 5% към УПФ).

Всичко това ще има незабавен ефект - повишаване на заплатите, намаляване на осигурителната тежест, повече пари у работодателите и разкарване на цялата сган по УПФ, която очевидно е паразитна структура !
25 Октомври 2010 01:01
Аз предлагам, наште пенсионни фондове да купят чешките и австрийските електроразпределителни дружества.
25 Октомври 2010 02:08
SUHAR,
Ама ти си станал АТАКИСТ, бе?!
Опомни се!
...Имам чувството, че Костов започва да говори на един и същ език с БСП, каза Сидеров. Те имат едни и същи нападки към бюджета. Това е тревожна тенденция, защото означава, че не може да се формира политическото пространство добре, ако се използват еднаквите аргументи на БСП и на Синята коалиция, което става непрекъснато. Бюджетната рамка зависи от това какви приходи се събират в държавата. И в тази посока АТАКА има друга политическа философия - държавата да се върне в някои области. Примерно, в енергото - да се развалят договорите с ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН , защо там да се генирират печалби, които да отиват не в български, а в чешки пенсионни фондове. Ако това не се направи, всяка година все по-драматично ще се питаме откъде ще идват парите за пенсии, ясен беше лидерът на АТАКА. Епохата на неолиберализма, която доведе до финансова криза, си отива, каза още той. ЕС говори за друга епоха - на регулация, на повече държавно участие, епохата на социална държава. Това са и принципите на АТАКА...- Натиснете тук
25 Октомври 2010 08:51
Всъщност знаете ли за случай, в който пенсионен фонд е купил цял бизнес/публична компания, мажоритарен пакет/ в България и така да си гарантира както цени на акции така и приходи от дивиденти? Или всички просто са "играли" хазартно на БФБ взимайки миноритарни пакети? Което в българските условия - почти никакви дивиденти и залагане само на ръст на акциите при силни мажоритари, си е направо безотговорно. За което пенсионните фондове даже получават пари за "управление".
25 Октомври 2010 08:54
Не, че някой ще обърне внимание, но...от любов към "голата" истина трябва да си признаем нещо. Много сме мънички! Не от към духовност, история и самочувствие...От към пазар сме мънички. "В джоба на българина шества закона за малките числа!" Помните ли Ив. Хаджийски?! За да сработи един юридически закон са му необходими достатъчно на брой случаи, за да се формира обективно обществено отношение, което той да регулира. Не непременно в този ред. Още по-зле е работата с регулациите на икономически отношения. Хеле преписаните регулации. Не сработва закона за големите числа! За онези, които са учили статистика. Тогава? Когато олиото не достига. А хляба е от мъката по-чер. Да викнем ние: Терорът, долу! Съюз с ЕС! Голям пазар, големи числа, сработили регулации. Хубаво, ама с тази ни икономическа структура, натресена ни дерибейски от ЕС и приета от сикофантите, англофили, франкофони, галфони... със сопи - гангстери и филантропи... Размислете се малко, драги съфорумчи - моноструктурна икономика, в която трябва да се съобразят обективно възникнали икономически отношения - че от де ще възникнат???? Възникват на тяхно място параобществени социални връзки...подобни на стоково-пазарни отношения в зародиш. и си се възпроизвеждат, и си се възпроизвеждат...
25 Октомври 2010 09:03
Емил Хърсев, д-р ик.
... добре е по-често да си спомняме поуката на великия Хайтов: "Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто - да го направиш"

Винаги ми е правило впечатление колко много хора се прехласват по горната мисъл на Хайтов, ето - и Хърсев сега.
.
Всъщност, Хайтов е позамазал нещата. Истинската максима би следвало да бъде: "Едно е да искаш, друго е да можеш, трето е да го направиш и и четвърто - да си готов да носиш отговорността за направеното. "
.
В живота, разбира се, наблюдаваме често точно това удобно смесване на "третото и четвъртото". Наблюдаваме го и в разглеждания случай с така наречените пенсионни фондове - някой направил нещо, ама отговорността да я понесе друг. Удобно.
25 Октомври 2010 09:43
Справедливо ли е миньорите да се пенсионират много по-рано от другите?
Миньорите, военните и полицаите ли са най-ценните ни кадри?
Справедливо ли е да си получават ниските пенсии, толкова колкото осигуровки са си внесли?
Справедливо ли е късно пенсиноращите се работници да издържат десетилетия рано пенсиониращите се работници?
Какво искаме справедливост или солидарност, която се дефинира от партията и правителството?
Българите индивидуалисти ли сме или колективисти със солидарен уклон?
Някой умник с икономическо образование наемали се да прогнозира на какво ще прилича българската пенсионна система след 10-20 години?
25 Октомври 2010 10:07
Всъщност знаете ли за случай, в който пенсионен фонд е купил цял бизнес/публична компания, мажоритарен пакет/ в България

Нямат право да го правят.
.........
(3) Дружеството и управляваните от него фондове за допълнително пенсионно осигуряване не могат
поотделно да придобиват повече от 7 на сто от акциите на един емитент или участие, чрез което
Дружеството или фондовете – заедно или поотделно – могат да определят пряко или непряко повече от
половината от членовете на управителния орган или по друг начин да упражняват решаващо влияние върху
вземането на решения във връзка с дейността на емитента.
25 Октомври 2010 10:24
Миньорите, военните и полицаите ли са най-ценните ни кадри?

Не се усещаш каква простотия си написал!
Какво общо имат миньорите с полицаите, освен че им натискат главите в асфалта, и ги пердашат при всеки протест.
Какво общо имат и военните, да не би да копат въглища?
Ти поне веднъж през живота си, влизал ли си в мина? Ей тъй, на около стотина метра дълбочина...
Аз, да..след което половин час стоях пред вентилацията за да си прочистя гърлото от въглищния прах.
А случайно виждал ли си пенсиониран миньор, ама с напреднал стадий на силикозата. а?
Ами пенсиониран водолаз...с вени като въжета, и кръвно налягане до небето.
Не бива така с манипулациите.
Отвратително и гадно е, когато се приказва ей така, с "лека ръка", за живота и страданията на хората от най-тежките професии.


25 Октомври 2010 10:44
Задължителното пенсионно осигуряване не го приемам, но веднъж вече въведено, единственият демократичен начин да бъде "национализирано" е този, предложен от Хърсев.
Тук уловката /която той винаги залага/ е в прехвърлянето на загубите на частните фондове от тях на държавата. Т. е. когато печелеха, прибираха сами печалбите, но когато започнаха да губят - прехвърлят загубите на държавата.
Но това си е мечта на всеки пишман капиталист от край време, така че ... каквато ни е държавата, такива са ни и частниците - няма как иначе.
25 Октомври 2010 11:12
Хърсев, не така бе! Казвай нещата докрай!
Когато се извършва национализация с цел избягване на банкрут : това се прави само временно до стабилизиране, след което Държавата се освободава от собствеността - дали ще е през Борсата, чрез обратно изкупуване или чрез директна нова продажба - това са само детайли, но смисъла на Частния Пенсионен Фонд е именно в това : да бъде частен, т.е. независим от Държавата.
Така че Правителството трябва да каже ясно мотивите и срока на тази национализация. Ако Правителството няма намерение да се освободи от тези фондове след излизане от кризата и стабилизация на глобалните финансови пазари, значи това си е един обикновен пладнешки грабеж който ще предизвика сериозни проблеми в Българскта икономика преди всичко снемане на доверието и допълнителен отлив на капитали; ако обаче правителстово си свърши работата - тази национализация може да спомогне за увеличаване на доверието.
25 Октомври 2010 11:15
Това, с категориите труд, е тръгнало от добра идея - да се отделят хората с тежки професии и да се пенсионират на възраст, след която не могат да работят.
...И е се е изродило в ранно пенсиониране на над 50% от пенсионерите, което никоя система не може да понесе.
25 Октомври 2010 11:17
самото въвеждане на задължнитено осигуряване в частни компании е голяма грешка на правителството на ИК.


Тази грешка, заедно с масовата приватизация, фалитите на банките при Виденов и безогледната приватизация за жълти стотинки на Костов всъщност унищожиха икономическия потенциал на България и създадоха предпоставки и отлични условия за грабеж и забогатяване на шепа помияри от икономическото и политическото им обкръжение.

Всичко, което се случва сега и състоянието в което е държавата е резултат от "мъдростта" на тези две правителства. А тези след тях, се възползваха успешно от тези условия, за да забогатеят те и тяхното обкръжение.
ББ и ГЕРБ, където както се оказа също има доста помияри, вече не могат да направят нищо. Тази система вече не може да се надгражда, тя трябва да се разруши и да започне всичко наново и начисто. Но пък това си плаче за ВОБР - Велика Октомврийска Буржоазна Революция
25 Октомври 2010 11:38
олди , а къде вече има мини под земята че, нещо ми се губят(повечето са ликвидирани( , голямата въглищна мина МАРИЦА ИЗТОК Е открита, БОБОВ ДОЛ ОТКИРТА, В ПЕРНИК СЪЩО и сЕ копа с роторни и ескаваторни Багери, както и в асарел-медет, нещо вече романтизма под земята сего няма.Аз също съм слизал под земята и в БАЛканбас- мина Лев, и в бобовдол-бобошево и в симитли мина ораново, но вече не същесдтвуват мисля че само в Симитли май-още има малко добив.но най-кресливите са от Марица изток дето се правят на миньори, то тогава ивсички кариерени бачкери трябва да са като тях. Нека се публикува колко подземни работници има в момента и колко действащи мини добиващи по подземен начин полезни изкопаеми . за полицаите, военни и съда да минат в -3 категория, даже в 4, че не преуморяват.
25 Октомври 2010 11:59
vetov - и какво излиза, че пенсионните фондове, могат просто да дотират другите акционери, с това ограничение. В ролята са на дойна крава.

mamut - миньорите - ясно, че имат по-рискова работа, но не трябва ли да си получават много по-голяма заплата, и да бъдат осигурени от самият работодател за тази ранна пенсия, а не от данъкоплатците? Щото вече мините са частна собственост и сега излиза, че със сегашната пенсионна система субсидираме собственика на мините - дава на миньорите много по-малко заплата, нито пък ги осигурява както трябва.
25 Октомври 2010 13:10
Не съм слизал в мина, не ми и трябва. Знам обаче че това което се копа в мините го продават на световния пазар и може да си го купиш от там без да си длъжен да развиваш минно дело. Мисля също така, че с тези нежни и обгрижени миньори които имаме тези стоки които те ни продават далеч надвишват цената, която бихме платили ако си купим това което добиват те от световния пазар. И понеже и аз им давам от своята осигуровка за пенсия имам право да кажа какво мисля по въпроса. А то е - против съм изобщо срещу ранно пенсиониране на миньори, военни, полицаи и т.н.т. - много скъпо ни излизат. Съжалявам обаче социализма свърши и миньорите не могат да са галеници на соц труда повече.
25 Октомври 2010 13:28
Има ревностни апологети на частната собственост и те трябва да имат възможност да изказват мотивите си във вестниците, но е добре също така, да има възможност читателите да им задават въпроси, на които да отговарят. И така:
1. Какво стана с първа частна банка?
2.Какво става с частните строителни фирми, които събориха къщите на гражданите, взеха пари от други и ... толкоз?
3. Защо аз лично не мога да си купя ДЦК а трябва да ползвам посредник, частен фонд, с когото да си поделям дохода?
25 Октомври 2010 13:35

Съжалявам обаче социализма свърши и миньорите не могат да са галеници на соц труда повече.


И аз съжалявам, но си се пообъркАл малко. Социализъм дебне отвсекъде - от хилядите регулации, разрешителни, лицензи, квоти, мита, данъци, стандарти, изисквания и т.н. и т.н. И няма никаква, повтарям никаква обозрима възможност това да се промени. Напротив - все повече и повече ще стават тези нещица. Еволюция кака... Свиквай и се нагаждай, че иначе лошо за нервите...

__________________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!
25 Октомври 2010 13:39

Защо аз лично не мога да си купя ДЦК а трябва да ползвам посредник, частен фонд, с когото да си поделям дохода?

Ако знаеш Сухар, колко още много неща не можеш да правиш сам, а трябва да ползваш лицензиран посредник...
__________________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!
25 Октомври 2010 13:43
Пенке права си, обаче още малко социализъм и с държавата България ще се приключи скоропостижно. Ще останат две три големи гета - София, Пловдив, Варна и Бурагс, а извън тях леш и пустош /може и любимите на някой мини/, е аз какво да викам евала на социалистите като Бойко Борисов ли?
25 Октомври 2010 13:50

BWW,
този процес е световен. Да беше само България и само Бойко ама не е. Тенденцията е световна. Така например, само данъчния кодекс на най-"капиталистическата" страна - САЩ е шест дебели тома! Новият им закон за здравното осигуряване е 2'000 (две хиляди) страници (поне по проект беше толкова).
Както казах - свикване му е майката...

__________________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!
25 Октомври 2010 14:10
Повече от странно определение що е това комунистическо има в статията. Излиза, че повечето застраховки според тази статия са комунистически. Примерно Гражданска отговорност, автокаско и куп други застраховки, където се плаща само ако се случи случка. Излиза според статията, че за да не е примерно Гражданската отговорност комунистическа застраховка, трябва всеки, който има тази застраховка да си има лична партида, от която да се плаща, ако настъпи случката и то само до размера на събраната сума и в края на периода на застраховане, застрахования би трябвало да може да си прибере парите, които са останали в партидата му след изплащанията на обезщетения. Задава се веднага въпроса, защо аджеба да си даваме парите на някой друг да ни ги събира, а не си ги събираме, ако искаме, сами? Може би според статията само това не е комунистическо - да си дадем парите на дебеловратите, а те ако пожелаят може и да ни върнат част от тях, а може и да не пожелаят. Аман от манипулации - лепиш етикет на нещо и а ходи доказвай, че нямаш сестра.
25 Октомври 2010 14:11
Абсолутно ясно е че когато едно нещо се прави от некадърник е некадърно. Когато ИК промени пенсионната система, обвивни комунистите виновни , че са окрали пенсионните фондове. Ако е така събираш комунистите по списък и ги облагаш с данък до набиране на ограбеното. Понеже ограбеното е от държавата тя трябва да събере ограбеното в този фонд. Сега стана ясно че частните фондове не само че са похарчили онези 5.6% лихви годишно като приход а и около 60 млн. от общо 450 млн. събрани. Абе ако това е вярно кой е за затвора?
25 Октомври 2010 14:20
Пита се в задачката защо ГЕРБ решиха да одържавят тези фондове? Според мен причините са две - симеон дянков да докопа още няколкостотин милиона, които да прахоса и втората причина - тези професионални пенсионни фондове не могат да прикрият факта, че парите за пенсии за хората от 1-ва категория труд са в по-голямата си част средства на хората работили 3-та категория труд. Чрез тези фондове се опитва частично да се замаже това това прехвърляне на средства, но прехвърлянето е толкова голямо, че се оказва че с тези фондове това прехвърляне става още по-очебийно. Затова и се отива към национализацията им - за да може чрез общия кюп да не си личи, че работилите 1-ва категория труд е трябвало да плащат 4-5 пъти по-високи осигуровки /здравни и пенсионни/, в сравнение с хората от 3-та категория. Ако един работи 1.5 пъти по-малко време преди пенсия и получава пенсия 3 пъти по-дълго време, е очевидно че трябва да внася 4.5 пъти по-високи осигуровки /1.5*3/
25 Октомври 2010 14:30
такова ни е всичкото "едро честно частничество" - как печалбите да са частни, а разходите и загубите държавни

25 Октомври 2010 14:36
га иде кифтетата никой не предлага да дели, а като дойде време да се плаща - "дайте да дадем, другари", "солидарност", "справедливост".


чакай бе! аз на никой не съм ортак на заплатата, защо трябва той да ми стане ортак на пенсията?!


държавата не си направила сметката с частното осигуряване(или нарочно я е направила криво), позволила на едни частни фондове да се оядат (не е луд, който е ял баницата), и сега се посяга към най-простото решение - да платят невинните.


да, ама будалите дето залудо работят залудо не стоят свършват, и клона на който на се накачили всички маймуни вече не само скърца, а и пука!

25 Октомври 2010 14:40
а доктора преди да седне да пише в защита на това как държавата да глътне частните фондове и да замаскира с пари от общия кюп случилите се около тях корупция и злоупотреби нека прочете съседната статия, там анализа не се ограничава с подхвърлянето на извадени контекст примери от чужбина:


За малките натрупвания в частните фондове е виновна държавата - тя е решила какъв процент от осигуровките да отиват в личните пенсионни сметки на хората. Цари регулативната несигурност в пенсионната система, съчетана с нежелание на държавните структури да позволят силна частна осигурителна система, която да се конкурира с държавната. Липсата на дългосрочна стратегия, която да стимулира лични спестявания за пенсионно осигуряване, съвсем естествено води до недостатъчно финансиране.


25 Октомври 2010 14:41
Идиотизмите край нямат


Ловците на бисери от партията на Мутропожарникарина изглежда си мислят, че париците, на които Малката Пица е хвърлил око, тихо ги чакат (подредени в пачки). Всъщност (по закон), те са вложени в активи, чието превръщане в пенсии на същата стойност е абсолютно невъзможно.

25 Октомври 2010 15:10
Doctora,
по принцип си прав, но не съвсем. Едното е, че вноските за тези фондове продължават, а те са си пари, а не акции или нещо друго. Второто е, че и активите на фондовете могат да се обърнат в пари кои по-бързо, кои по-бавно. Третото е, че тези активи в нещо си биха могли да освободят средства от пенсионната система, ако там има подобно изискване за влагане на част от средствата. За това третото не съм сигурен, че го има, макар че трябва да го има.
25 Октомври 2010 15:52
...Според президента на КНСБ Пламен Димитров обаче, държавата няма избор, тъй като професионалните фондове не могат да плащат нормални пенсии за ранно пенсиониране.
"Въпросът не е дали ни харесва това или не. Въпросът е, че няма друг изход. Тези пари, които са в момента в пенсионните фондове, не стигат. Ако изчислим какво се случва с една пенсия за първа категория, разбирайте миньор, за когото са внасяни десет години вноски при това, забележете, на максимален осигурителен доход, колкото е бил през годините, сега фондовете ако вземат да плащат от първи януари могат да платят 58 лева от 52 годишна възраст до 63, докато този солидарен фонд, за когото говорим, ще може да плаща на този миньор, когато дойде да се пенсионира, 523 лева. Тук най-важно е солидарният момент естествено, което прави възможно да се плащат пенсии в един многократно по-голям размер и отговарящ най-вече на правата на хората, които нямат никаква вина затова, че в един момент държавата не е преценила, както трябва преди десет години", подчерта Димитров...- Натиснете тук
25 Октомври 2010 15:54
От интервюто на Тони Джуд, чиято кончина това лята бе отбелязана с публикация in memoriam и в Сега, дадено на в.Култура /10.09.2010 г./:
"-В кои от "несъмнените истини" на постсоциалистическа Източна Европа смятате, че е време да се усъмним?
-1. Че всичко, дори слабо свързано с комунизма, е по дефиниция лошо и не си струва да се връщаме към него: държавата, обществените услуги, идеята за равенство, колективното действие като ценност и т.н."
Хубаво е, че и Хърсев /дано да е самостоятелно/ е стигнал до тези изводи, та е намерил за необходимо да пояснява, че "комунистическо" не е синоним на "зло" и "лошо", както си мислят прекалено много българи, които не знаят съдържанието на понятието "комунизъм" - било защото не са учили навремето, било защото са много млади и са жертва на "демократичната" пропаганда. Аз отдавна обяснявам по различни поводи, че "комунизъм" е понятие с определено съдържание, което изобщо не оправдава употребата му като нарицателно за нещо лошо. Но аз поначало не съм привърженик на капитализма. Затова бих добавили това, че "национализация" е доста неуместен термин, когато става дума всъщност за одържавяване и за обобществяване на нещо. А тези действия, както пише и Хърсев, са необходими, дори наложителни и неизбежни понякога. Особено когато освободеният от всякакви ограничения капитализъм се развихри и започне да съсипва обществото.
25 Октомври 2010 16:13
В единствения игрален филм на Майкъл Мур "Canadian bakon", отпреди близо 15 години, си спомням закачки като тази: " В Канада има безплатна медицина, безплатно висше образование и безплатни очила, а също - разни атрибути на комунистическата икономика.."
25 Октомври 2010 16:20
сега фондовете ако вземат да плащат от първи януари могат да платят 58 лева от 52 годишна възраст до 63, докато този солидарен фонд, за когото говорим, ще може да плаща на този миньор, когато дойде да се пенсионира, 523 лева.
Този Пламен Димитров не казва ли от къде ще се вземе разликата? Чрез вдигане осигуровката на Параграфа с още 5% или замразяване на пенсиите на олдмени во веки веков?
хората, които нямат никаква вина затова, че в един момент държавата не е преценила, както трябва преди десет години", подчерта Димитров
А вината на синдикатите за стопиране или най-малкото изкривяване на пенсионната реформа през 2002, 2004 и особено 2006, я нима никаква. Те са само едни бели големи птици!
25 Октомври 2010 16:42
APOLITICHEN,
/:/ "...Този Пламен Димитров не казва ли от къде ще се вземе разликата? Чрез вдигане осигуровката на Параграфа с още 5% или замразяване на пенсиите на олдмени во веки веков?..."
......................................... ......................................... .....................................
Много ясно откъде- вдигане на вързрастта за пенсиониране и/или годините на осигурителния стаж или на осигурителните прагове и т.н.!
Защото, при положение, че Природата е сложила всекиму- и на пенсионерите, също!-горен Праг на живот, увеличаване с "х" години на възрастта за пенсиониране СПЕСТЯВА за толкова години и пенсии за изплащане, умножено по броя на НЕосъществените поради вдигане на вързрастта за пенсиониране потенциални пенсионери!!! Същото важи и при вдигане на осигурителния стаж! Схващаш ли?! И , май, натам върви?!

Редактирано от - paragraph39 на 25/10/2010 г/ 16:42:55

25 Октомври 2010 16:56
Много ясно откъде- вдигане на вързрастта за пенсиониране и/или годините на осигурителния стаж или на осигурителните прагове и т.н.!
Само на първа и втора категория, сиреч няма да им плащат пенсия сега от НОИ или на всички? Защото същият Пламен Димитров яростно тропаше по масата възрастта и стажът да не се вдигат изобщо до 2017 година.
Природата може да си турга горен праг на живота, но тарикатчетата си искат долния праг на безгрижен живот. И да бъде не повече от 40 години, че после "гъз път да види" може да не се устиска насред пътя.
25 Октомври 2010 17:02
" В Канада има безплатна медицина, безплатно висше образование и безплатни очила, а също - разни атрибути на комунистическата икономика.."

Тук един форумец преди време обясняваше на него лично колко му струва като данъци и осигуровки същата тази "безплатност".
25 Октомври 2010 17:46
От всичко написано тук става ясно, че в тая държава има:
1. Един гаргамел
2. Едно голямо ято от големи бели птици, дето се клатушкат, като ходят.
3. Един матрИал, дето все някой друг му е ср.л в гащите.
25 Октомври 2010 19:38
А петото?

Редактирано от - Пошъл Тошев на 25/10/2010 г/ 19:39:37

25 Октомври 2010 20:19
paragraph39:"И в тази посока АТАКА има друга политическа философия - държавата да се върне в някои области. Примерно, в енергото - да се развалят договорите с ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН , защо там да се генирират печалби, които да отиват не в български, а в чешки пенсионни фондове. Ако това не се направи, всяка година все по-драматично ще се питаме откъде ще идват парите за пенсии, ясен беше лидерът на АТАКА."

Параграфе, хубави ги пишеш, хубави и Сидеров ги приказва, ама КАК да ви повярвам и на двамата, след като преди 2 години оня де го биха по носа - евроПУТАТЪТ Десислав Чуколов точно за такива приказки като твоите и Сидеровите днес, ме изгони от форума на АТАКА, набеждавайки ме за комунист, като изтри всичките ми постинги там?! Не, Параграфе, какво и да говорите и пишете ти и Сидеров, аз НЯМА да ви повярвам, докато битият по носа пияница с тесните хитри очички го не изгонят АТАКА! И...не съм само аз - това да го знаеш със сигурност - то ще си проличи на следващите избори!...
25 Октомври 2010 20:34
Така е, Пенка.
Има и други професии, които подобно на кучета си "опикаха" определени територии и ръмжат, зъбят се и лаят, когато някой приближи. Пусни си "Animal planet", там ще видиш, как го правят горските и полски хишници. Обикалят, пишкат, пръцкат и го размазват с лапи... Например, опитай се да се явиш на някое дело без адвокат. Ще те смачкат. Трябва по определения от тях ред, за да се "отчетеш".
25 Октомври 2010 20:39
Cruella de Vil: "В Канада има безплатна медицина, безплатно висше образование и безплатни очила, а също - разни атрибути на комунистическата икономика.."
Тук един форумец преди време обясняваше на него лично колко му струва като данъци и осигуровки същата тази "безплатност".

Да, плащане за здраве има и в Канада - по начин, по който Брайтмана предлагаше да става и в България, ама вие не щете, щото тогава нема да може от парите за здраве да се краде, пардон, да се развива частен бизнес!...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД