:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,408
Активни 719
Страници 30,973
За един ден 1,302,066
Крах

Войната срещу СУ прикрива тежкия провал във висшето образование

Университетът може да бъде проверяван за неефективни разходи, но това не снема отговорността на кабинета за липсата на концепция във висшето образование
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
---------
В неделя образователното министерство ще проведе кръгла маса по финансовите проблеми на един от 37-те университета у нас - Софийския. На форума финансисти ще обяснят как най-старият (и най-видимият като качество) университет у нас не харчи парите си достатъчно ефективно.

Още отсега е ясно, че с това избирателно вглеждане министерството ще се опита да внуши поне три неща - 1) че СУ си е виновен сам, 2) че моделът на финансиране на висшето образование наистина е фалирал, но 3) настоящето правителство няма особена вина за това. Така ден преди планирания за 1 ноември академичен протест организаторите му ще бъдат ударени, евентуалната подкрепа за тях от други университети - поставена под съмнение, а недоволството - насочено към предходните правителства.

Част от тези аргументи биха звучали основателно, ако поводът за кръглата маса бе наистина частен, тоест проблемът касаеше само Софийския университет. Всъщност пред тежки финансови проблеми са изправени всички университети, защото финансирането на висшето образование се върна на нивото от 2005 г.

За висшето образование това е срив и всяко замеряне с отделни числа от бюджетите на един или друг университет ще цели преди всичко неговото замаскиране. Това ще минира фатално закъснелия разговор за финансирането на висшето образование. Какво не искат да си признаят и университети, и министерство?



1) СУ си е виновен сам



Софийският университет наистина е жертва на собственото си поведение през последните няколко години. Университетът последователно е защитавал тезата, че държавата трябва да прави финансова разлика между тези училища, които осигуряват качествено висше образование, и онези, които не го правят. Няколко академични ръководства са отстоявали позицията, че системата на висшето образование се разраства раково, че това пилее ограничен публичен ресурс, девалвира качеството и трябва да бъде прекратено. В тази битка СУ не е срещал много съмишленици и не успя да наложи принципна промяна.

Дълго може да се спори дали университетът е трябвало да упорства повече, вместо да прибягва към договаряне на извънредни субсидии. Именно те сега са основното оръжие срещу СУ. Университетът в момента настоява за 6-7 млн. лв. - колкото бяха и извънредните субсидии, и отстрани изглежда сякаш не е свикнал да се побира в обичайния бюджет. В същото време официалната субсидия на СУ бе орязана с 20% - 8.2 млн. лв.

По-лошото е, че в тази неуспяла борба за промяна на модела се изхабиха и фактите в негова защита. Всички аргументи, изтъквани сега от СУ - за големите разходи по поддръжката на много сгради, за финансирането на най-голямата университетска библиотека у нас, за поддържането на малки, но стратегически специалности, вече са били употребявани нееднократно. В същото време те продължават да тежат като разходи и наистина обясняват част от финансовите проблеми на университета. В специалността "Ядрена техника и ядрена енергетика" наистина се обучават само 42-ма студенти, които носят на университета 107 436 лв. годишно при 804 923 лв. разходи за заплати на преподавателите, но без тях не може. Университетът наистина издържа голям брой доценти и професори, на които по закон се плаща повече и които захранват незнаен брой чужди факултети заради липсата на контрол върху трудовите договори. Наистина не е без значение каква е библиотеката на най-стария университет у нас.

Разбира се, Софийският университет, както вероятно и всички останали висши училища у нас, може да търпи критики за ефективността на извършваните разходи и контрола върху тях. Повече от сигурно е, че ще бъде критикуван за големия дял от субсидията, който отива за финансиране на обслужващи звена като учебните бази, ботаническата градина, с аргумента, че собствените приходи могат да са по-високи. Вероятно ще се спори и за броя и съдбата на факултетите, които не печелят, за съотношението администрация/преподавателски състав и т.н. Няма нищо лошо този разговор да се случи, стига той да не се използва само за да се обезсилят легитимни аргументи, които касаят цялата система на висше образование. Нещо повече, просветното министерство е длъжно да се вгледа в бюджетите и на останалите университети, ако иска да твърди с основание, че упражнява контрол върху тях.



2) Моделът на финансиране е фалирал



За модела на финансиране на висшето образование през последните години е говорено много. Моделът е простичък и изхожда от обстоятелството, че общият ресурс винаги ще бъде ограничен. Така издръжката на един студент се определя отгоре надолу - наличните за цялата система пари се делят на броя на студентите, като за по-скъпите специалности има коригиращи коефициенти. На теория във формулата трябва да се отчита и получената при акредитацията оценка на съответните специалности (добрите получават повече), но това така и не се случи.

"Този модел трябва да бъде сменен, не може издръжката на обучението да се определя по обратен ред, без да се отчитат реалните разходи", счита ректорът на СУ проф. Иван Илчев. "Показателно е, че издръжката на един ученик е по-висока", допълва той. Според Илчев държавата трябва да въведе изключение за редки и стратегически специалности, които трябва да получават по-високо финансиране. Качеството трябва да бъде пряко обвързано с финансирането, убеден е още Илчев.

"Ресурсът винаги ще бъде ограничен. Проблемът не е в това, че издръжката на един студент се определя по обратен ред, а в това, че държавата се е отказала да провежда политика във висшето образование", казва ректорът на Техническия университет проф. Камен Веселинов. Според него всякакви дребни промени ще са палиативни, докато просветното министерство очаква от системата да се саморегулира и абдикира от въпросите за броя, вида и качеството на университетите. "Идеята, че тези проблеми ще се решат чрез конкуренция между университетите за студенти, така че лошите факултети да фалират, е несъстоятелна. Кой собственик на неработещи фабрики признава, че те не са добри, и се надява те от само себе си да фалират?!", добавя Веселинов.

Реалността наистина потвърждава тези думи. В името на честното състезание и отпадане на субективната намеса на държавата просветното министерство се отказа да определя приема и позволи на университетите сами да правят това в рамките на определен максимален капацитет. Наличието на повече места обаче не доведе до насочване на студентите към по-добрите университети, а към драстично снижаване на приемните изисквания. По тази формула някой ден наистина ще се стигне до затваряне на факултети, защото демографската криза е жестока и тази година местата надхвърлиха кандидатите, но това ще бъде дълга агония.

Бариерата пред това трябваше да бъде оценката за качеството на университетите. Тук министерство на образованието за пореден път прехвърли отговорността си на акредитационната агенция. От агенцията години наред се очакваше да закрие всички слаби университети, тоест да се нагърби по същество с политическа отговорност. Това разбираемо не се случи.

При отказа на министерството да се меси в двата елемента, от които зависи финансирането - приема на студентите и оптимизирането на база качество, отговорността за това се оказва стоварена върху ректорите. Те обаче нямат изгода да променят статуквото - вдигането на летвата и съзнателното намаляване на приема означават по-малко приходи, а закриването на слаби факултети е тежка вътрешна битка.



3) Този кабинет не е виновен



Този кабинет е виновен поне за две неща - една година, пропиляна в обещания за нов закон за висшето образование, и необяснима липса на енергия у просветния министър да отстоява финансово интересите на системата. На няколко пъти Игнатов се намята с кожата на Симеон Дянков и изтъква невъзможността на държавата да даде пари на всички желаещи. Това е разбираемо, доколкото министърът е част от екип, но Игнатов наистина проиграва аргументите в полза на образованието. Тук министърът, както правилно изтъкна Лютви Местан от ДПС, може да ползва тежка артилерия - Стратегията 2020 на Европа, приоритетното развитие на наука и образование, дори чисто битовия аргумент, че орязването на парите засяга огромен брой семейства. Това не се случва и бюджетите на университетите са върнати 5 г. назад. Сега управляващите ще представят извоюваните допълнителни 20 млн. лв. за висше образование като голяма победа, но победа всъщност няма - има минимализиране на щетите.
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
На откриването на академичната година ректорът на СУ проф. Иван Илчев направи многозначителен подарък на просветния министър - тухла от първата сграда на университета. Думите му бяха: "Предците ни са оставили това. Страх ме е, че ние ще оставим рушевини."
161
5807
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
161
 Видими 
27 Октомври 2010 20:29
Всички се опитват да помогнат на Игнатов да си свърши работа като министър (ту идеи му дават, ту притичва зам. на финансите да обещае пари), защото все пак образованието е важно, но Игнатов всеки ден се събужда с мисълта "Каква по - голяма глупост да измисля?". Положението е неспасяемо - ИГНАТОВ ДА СИ ХОДИ!!!!!
27 Октомври 2010 21:01
На мястото на Игнатов , да покянят някой от ексминистрите в този ресор , от правителствата на Двугъзата и Тригъзата . Дявол ви взел , като не искате да си признаете ...
27 Октомври 2010 21:06
А с какво е доказано, че СУ дава най-доброто качство. Това тепърва трябва да се докаже!
27 Октомври 2010 21:30
Изненадан съм неприятно от авторката - само на четири неща ще си позволя да й обърна внимание:
1. Когато СУ получи целево изключително сериозна сума за честване на кръглата си годишнина при бившия министър, не протестираха;
2. При нас бройката на студентите в отделните специалности е съизмерима с посочената за ""Ядрена техника и ядрена енергетика", също имаме ботаническа градина, и пр., но имаме свястно университетско ръководство - и не сме затънали като СУ;
3. Глупост е да се говори за липса на контрол върху трудовите договори - сериозно ли авторката твърди, че от ръководството на СУ не знаят кой техен работник къде и кога води занятия в други висши училища?!;
4. СУ формално наистина е най-старото висше училище у нас, но след 1989-та също се юрна да открива нови специалности, без да има традиции в тях - икономиките (при наличието в София на УНСС), медицина (приналчицието в София на МУ), и др.
И, разбира се, аз не спирам да се чудя - какво означава това "Св." в името на това висше училище - работещите там наистина ли са убедени, че светът е създаден за шест дни от Яхве и че останките на кирило-методиевия ученик наистина са нетленни и вършат чудеса?!? Ако СУ искат да се отнасят сериозно към тях - най-напред да изхвърлят от името си това "Св.", а от структурите си - т.нар. Богословски факултет!
Сергей Игнатов е вреден, но от това не следва, че от СУ са прави.
27 Октомври 2010 21:35
Очаквам тук да е големият кютек утре. Тъй като от разни познати чувам вътрешни неща за СУ, съм си изградил някакво информирано мнение. Статията е наполовина вярна:
1) СУ наистина си е виновен сам. Университетът си е автономен и се самоуправлява. "Управляващото мнозинство" от уманитари води СУ към катастрофа. Издържат се абсолютно неефективни факултети, в които се обучават много малко студенти с много преподаватели, които успяват да си докарат 4-5 часа седмина заетост и то като разпределят студентите в групи по 4-5 човека и с надписване на часове. Само два факултета си изкарват парите от обучение на студенти и спонсорират всички останали. Един факултет пък е зле със студентите, но се издържа от изследователски договори с бизнеса. И при това положение мениджмънтът декларира, че няма да прави съкращения и оптимизации! Страничните разходи за поддържане на разни тъмни звена и дейности не ги знам колко са, но не се съкращават. Ако в предкризисните времена всяка година са им наливали пари, сега пари няма. Или трябва да им дойде акълът в главата, или ще се самоунищожат, или ще трябва държавата да им отнеме автономията и да назначи свестен мениджър.
2) Моделът наистина е калпав, защото не отчита реалните потребности на икономиката, различното качество и различната реализация на студентите. Не може да финансираш с горе-долу еднаква сума обучение на философ или друг уманитар, който след завършването си ще е безработен или продавач с 400лв заплата и обучението на компютърджия, който ще започне работа веднага с 2000лв заплата и само от 10% данък доход и 20% ДДС върху изхарчената си заплата ще носи на държавата към 7000 лв годишно.
3) Кабинетът е виновен, защото имаше една година на разположение и не направи "разтърсващите" реформи, за които говореше.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
27 Октомври 2010 21:53
Университетите по цял да свят са в криза - интелектуална и финансова. Последното доказателство:
Pamela Anderson addresses Oxford Union
Натиснете тук Нямам думи.
27 Октомври 2010 22:01
Пълзящите по различни вестници обвинения срещу Софийския университет са израз на реваншизма на посредствения Игнатов, подкрепен от генетично притежавания егалитаризъм на българите. У нас явно не трябва да има нищо по-добро на общия фон. СУ е част от тази самоубийствена страст на народонаселението в нашата географска територия. Защото всички упреци към СУ имат една цел - не да бъдат отстранени причините за тези упреци, а да бъде внушено, че и този университет с нищо не е повече от другите, че не може да управлява парите си, студентите си, преподавателите си, дните и нощите си. Е, добре - ако това е така, кой е щастлив? Home, sweet home... Една все по-тъжна история.
27 Октомври 2010 23:17
Витлеем, И въз основа на какво реши, че медицината в СУ е на по-високо ниво, отколкото в МУ, или екологията - на по-високо, отколкото в ЛТУ, или икономиката - на по-високо, отколкото в УНСС? Аре стига с тая тъпа мантра за великото СУ и "измислените" други университети!
27 Октомври 2010 23:43
Дали един Уни е измислен лесно може да се провери от всеки.
-
1. Разгледайте сайта на Уни.
Вижте колко професори и други преподаватели са си дали CV-то и колко дълго е тяхното CV и с какво е пълно.
Има Уни-та, които старателно прикриват CV-тата на своите преподаватели, защото те титли може и да имат, но публикациите им са сиромашки и само в сборничета тип "Самиздат с благоданрост към местен спонсор", завършил съответното местно Уни наскоро с отлична диплома.
-
2. Потърсете в сайта споменаване на Библиотека и опитайте да разберете колко книжки има там и от какво естество - езици, издателства, години на издаване.
Сайтовете на въобразените Унита са с 0 данни по темата.
28 Октомври 2010 01:59
Не знам какви заплати вземат в "Ядрена Техника и Ядрена Енергетика", но ако предположим 1000лв. това означава че там трябва да има 67 преподавателя?! Аз като бивш преподавател там си спомням между 5 и 10 човека, доста от които не са преподаватели..
28 Октомври 2010 02:16
Манрико, резюмирал си каквото и както трябва ... сега филоразните ще те направят на пъздерки ..

Редактирано от - Старшината на 28/10/2010 г/ 02:17:36

28 Октомври 2010 02:23
Ти що не си лягаш да спиш?
К'во си седнал да набиваш клинове м/у техничари и уманитари, те нали само туй чакат.

Редактирано от - OLDMAD на 28/10/2010 г/ 05:11:20

28 Октомври 2010 02:30
.... как, как да си лягам, бре ... улулицата още не е пропяла ...
пп .. за незнаещите - улулицата пропява прели "да си легне" ... :-) ... (снимка: натиснете тук)

Редактирано от - Старшината на 28/10/2010 г/ 02:39:32

28 Октомври 2010 02:43
Не знам какво да мисля. Още повече се обърках като прочетох в „Новинар” един текст, взет едно към едно от сайта на СУ „Св. Климент Охридски”. Една запетайка, един пълен член не са си на мястото. Направо го написали с лексиката и граматиката на осмокласник, расъл в интелектуално ощетено обкръжение… И това е Светая светих на българското образование!
Ама знаете ли какво? Хубавото е, че затъпяваме всички заедно и едновременно. Така не се усеща толкова.-Тони Филипов, д-р
28 Октомври 2010 03:27
Няма какво да мислиш!
Слагайте Manrico за шеф на просветата, пък СУ направо го закрийте! Що ни е такъв дърт университет. Още по-малко пък философи! Достатъчни са пожарникари и компютърджии!
28 Октомври 2010 03:29
Зе Мария
Не знам какво да мисля.



Що има да мислиш? Ако си пил преди време коняци в Яйцето с професори, трябва да знаеш дали си заслужава мисленето... сега... Поне така съм чувал, де.

28 Октомври 2010 05:41
Сметките на Манрико ми се виждат криви - държавата може и да вземе 7 хил. лв от един политически необразован компютърджия, но губи милиарди, когато той и подобните му гласуват за Боко. Глупостта винаги излиза по-скъпо.

Отделно е въпросът колко ще вземе държавата от средния компютърджия, а не от най-добре пласиралите се по специалността си. По наше време философите бяхме 30-40 души випуск в цялата страна от почти 9 милиона. Голяма част от тях така и не знаеха какво са следвали и ставаха съвсем други работи - от нашия курс излязоха двама флайт атендантс - момиче и момче, един среден мениджър в Столично пиво, един търговец (завършихме в 1988 г.) на бела и църна техника, един митничар, една секретарка на Валето Моллов... Много станаха и учители, имахме разпределение тогава и аз подавах два пъти молба да се отсроча и сетне да се освободя. Тия дето искахме да станем философи или нещо такова, станахме аспиранти, общо 4-5 души.
28 Октомври 2010 05:45
СУ има нужда от реформа, но това е сложен процес, който се прави с мъдрост и подкрпепа от страна на министъра на образованието и правителството. За съжаление министър Игнатов, освен своя нарцисизъм, няма необходимите качества и опит да управлява големи институции и подобни процеси. Въпреки, че е бил ректор на НБУ той никога не е взимал управленските решения. За всички е известно, че там управлява Богдан Богданов, ако беше Игнатов до сега университета щеше да е закрит.
28 Октомври 2010 07:05
2. При нас бройката на студентите в отделните специалности е съизмерима с посочената за ""Ядрена техника и ядрена енергетика", също имаме ботаническа градина, и пр., но имаме свястно университетско ръководство - и не сме затънали като СУ;

Андрей, кои сте вие?
28 Октомври 2010 07:26
Но не прикрива факта, че СУ е избран за отмъщение от некадърника Мумиев, изгонен от там.
--------------------------------------
Блогът на Генек
28 Октомври 2010 08:21
Крайно време е да възникне някаква солидарност срещу неолибералите, които искат да унищожат не само СУ, но и здравеопазването, адмиснистрацията и здравия разум изобщо. СУ днес си плаща за това, че не беше солидарен с учителската стачка навремето - предпочетоха да си взимат заплатите кротко и леко да се подиграват на учителите. Сега ще стане същото с тух - другите ще си стоят на топло и ще се надсмиват, като в края на краищата ще глътнат студсентите им.
28 Октомври 2010 08:42
На първо време, цялото висше образование се нуждае от яснота - каква е законовата база за работа, а именно - Какво става със закона за развитие на академичния състав и закона за висшето образование. Практически системата е запушена, скоро ще стане година, откакто не се обявяват никакви конкурси, не се зачисляват докторанти, не се защитават и дисертации. Софийският университет досега винаги е работел само за себе си, подчертавайки специалното си място в системата. Никой не възразява и не оспорва това, но надменността му е дразнеща. Силно се надявам обаче да бъде подкрепен от останалите университети.
28 Октомври 2010 09:03
Ма каква концепция за висше образование, бе? Тяхната концепция за висше образование е да няма такова. Народът трябва да е прост, щото само прост народ може да си избере пожарникар и бивш бодигард за премиер.
28 Октомври 2010 09:33
Съществуват непечеливши специалности, без които обаче една нация не може. Образованието не е квартална бакалия. Или е?
28 Октомври 2010 10:17
Zuckersusser е напипал същността на проблема - разделението на обществото ни по всякакви признаци (млади-стари, учители - родители, СУ - другите университети - БАН, лекари - пациенти и т.н.). Кога най-после ще се поучим от по-старите демокрации и ще разберем, че успехи срещу безумията на правителствата се постигат само чрез солидарни действия и масови протести. Съвсем друг щеше да е резултатът от учителската стачка, ако университетите я бяха подкрепили. Но те си затраяха (чу се, че ректорите са били купени), смятайки че на тях ще им се размине тоягата. СУ и БАН продължават да протестират поотделно (СУ на 1-ви, а БАН на 3-ти ноември). Докато протестите са разпокъсани по съсловия, нищо не застрашава правителството и то може само да потрива доволно ръце. Нужни са общонационални действия, но тук опираме до бутафорните синдикати и липсата на сила, която да организира мащабни протести. Не е за пренебрегване и ролята на медиите, които услужливо филтрират информацията.
При тази картина, очевидно ГЕРБ ще може да се порадва още известно време на волунтаристичното си управлвние.
28 Октомври 2010 10:30
Прав е Хай Флай - така сме падали под турско робство.
28 Октомври 2010 10:57
Разкриването на нови специалности в СУ (пък и в другите университети) не беше добра идея, след като вече имаше специализирани висши учебни заведения. После всички се оплакват, че нивото било паднало. Ами ще падне, като няма никакъв подбор на студенти. Държавата трябва да позакрие тук там университети за може по-реномираните да имат по-добро субсидиране и така да се постигне качество за сметка на по-голямата бройка.
Някои ще ревнат: ама как така ще закриваме! Ами така, значителен брой абитуриенти отиват да учат в чужбина, няма нужда приемът в университетите да е по-голям от останалите в България зрелостници.
Сметките на Манрико ми се виждат криви - държавата може и да вземе 7 хил. лв от един политически необразован компютърджия, но губи милиарди, когато той и подобните му гласуват за Боко. Глупостта винаги излиза по-скъпо

Това изкърти всички миФки.
Май нещата отиват към образователен ценз за изборите и то не какъв да е, а право на глас да имат само завършилите философия в СУ.
28 Октомври 2010 11:35
На СУ не му достигат пари, но иска дебат за концепция за висшето образование...
СУ настоява за ограничаване броя на университетите, но участва в тяхното създаване с преподаватели...
Качеството на образованието в СУ е най-високо, но публикациите на
преподавателите хич ги няма...
Може ли да стане по-зле? Може.
28 Октомври 2010 11:41
Айде за овцете, както и да е - Цв.Цв за шеметосване, С.Д. за ядосване, и чалга за успокояване на нервата.
Ама за преподавателите от ВУЗ, много кофти се получава с туй разделение от БАН-ските феодални старци, много. Че и един-друг се дърлите за глупости.
Като тъпо парче инж.(чете се инж-точка), не ми се ще да ви давам акъл, но мисля че докато си мерите...дипломите, така ще е, и така ще бъде!
Може да Му се подигравате колкото си искате - пожарникар бил, мутра бил, да го бъзикате че пожарникарската каска му е загладила мозека и я са му останали една-две гънки, я не...и пр. и пр.
Но срам не срам, явно ще тряба си признаете, че ББ перфектно си е научил урока по "Модели на мотивация в практиката на управлението.Техники за мотивиране", и буквално е назубрил раздела "Управление на учени магарета с тояга и морков"!
28 Октомври 2010 11:57
Техники за мотивиране", и буквално е назубрил раздела "Управление на учени магарета с тояга и морков"!
Така ти се струва. Той не управлява, а разрушава и унищожава. Системата кара на мускули, но и те бързо се уморяват и отслабват. Фактическото положение е, че тя е оставена на доизживяване и не й се спестява нито едно унижение - заслужено или не.

Редактирано от - hamel на 28/10/2010 г/ 12:02:32

28 Октомври 2010 12:13
Тъй като процесите не ги е започнал Той, една малка поправка - "доразрушава" и "доунищожава"!
Да припомням ли от къде започна Нещото наречено "Нежна революшън", или сам ше се сетиш.
.
P.S. Lucho, вярно че връзката е бърза, ама днес Редактора се държи отвратително!


Редактирано от - OLDMAD на 28/10/2010 г/ 12:18:13

28 Октомври 2010 12:16
С. Дянков и С. Игнатов - еСеС убийци на българската наука и образование! Под мъдрото ръководство на БогБорисов!?
28 Октомври 2010 13:09
да-м.
за закона за салама какви дебати се вихриха, а за образованието - трийсетина мнения.
Финансовите проверки - те би трябвало да станат рутинни (поне веднъж на 3 години) във всяка държавна институция и да се възприемат от обществото като нещо нормално и логично. Годишните отчети и резултатите на проверките - публични.
28 Октомври 2010 13:18
Непрекъснато се правят проверки - даже са в непрекъснат режим на работа
28 Октомври 2010 13:22
Софтуинд,
всички ядат, малцина се учат...
28 Октомври 2010 13:24
Софти, ще ги погуби високомерието и завистта...нечовешка!
.
Абе аз къде се напиням с туй инж. отпредя? Е го на - обидиха Манрико, и той млъкна в режим stand by.
Я да се оправят помежду си!

28 Октомври 2010 13:33
Абе аз къде се напиням с туй инж. отпредя? Е го на - обидиха Манрико, и той млъкна в режим stand by.


и аз млъквам, щото с моите примитивни умствени възможности по сметкаждийство на кваса не трябва да се обаждам тук при големите интелекти. Хамел ей сега ще ме завре в кучи г*з.
28 Октомври 2010 13:35
Ба, млъкнал съм Аз на форумни щипания съм навикнал и се хващам на хорото. Ама няма с кого да се позабавлява човек - даже и няколкото трола, дето обикновено ми ходят по петите, ги няма - не че на тях им отговарям, щото веднъж отговориш ли на трол, отърване няма.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
28 Октомври 2010 13:39
Що да те завирам някъде? Отговорих ти напълно достоверно. Без заяждане. Ти отново правиш някакви внушения, но то си е твоя работа. Въпрос на темперамент.
28 Октомври 2010 13:46
Даже смятам, че Дянков от горещите новини, донякъде е прав. Защото има примери, в тези условия, нещата да не са чак толкова зле, както са в СУ. При това без разделяне на двете функции - стопанското и академичното управление. Има примери и за по-тежки случаи. Но проблемите не са само финансови.
28 Октомври 2010 14:42
СУ се източва, това е факт. Като един пример може да се даде постоянното присъствие на лицето Елена Петрова в управлението на финансите на СУ. Тя , обаче, е само един от инструментите на това източване. Кой се крие под полата й е феномен, който подлежи на изследване от....прокуратурата. Ректорските ръководства се сменят едно след друго, докато кариерата на въпросната дама се движи по крива, чийто наклон е обратен на наклона на финансовата крива на СУ. Докато университета затъва във финансовия батак, госпожицата припка все нагоре и по-нагоре в етажите на финансовата власт в СУ. Същата по незнайни причини преди време се подписваше като изпълняващ длъжността главен счетоводител на СУ (вероятно няма нужната квалификация да бъде назначена като такава?), а сега е шеф на финансовия отдел. Ако бяхме нормална страна от ЕС, то тогава ректорът, зам-овете му, в едно с шефовете на финансовия, юридическия и т.н. отдели, би трябвало отдавна да са излетели от заеманите длъжности, а на някои, би следвало и да им се потърси наказателна отговорност. Като само един пример за безотговорността, безочието и наглостта на тази шайка тунеядци ще посоча следното. На тях не им стигна да крадат "легално" (чрез аранжирани договори и "врътки" по ЗОП, с подозрително ниски наеми на собственост, с измислени командировки и пр. ), от това, което им дава държавата по бюджетна линия плюс приходите на СУ от различни собствени източници (около 100 млн. лева годишно), ами тази мафиотска структура, сложи ръка и върху парите за научни проекти, спечелени от конкурсите на МОН...слава Богу, не докопаха международните (засега). Затова е нужен незабавен одит, а Илчев и сбирщината около него да си ходят. Първо трябва да си изринем собствения двор, преди да ходим да се жалваме на....и.д. арменски поп -Боко Шланга
28 Октомври 2010 14:47
Недофинансирането няма нищо общо с текущия контрол.
28 Октомври 2010 14:53
СУ бил "надменен"??
СУ прави почти цялата университетска научна продукция в държавата. Какво повече искате като доказателство?. По повод "екологията" в лесото - СУ публикува в реферирани международни списания по екологични, екотоксикологични и какви ли не тематики. Къде са публикациите на Лесотехническия, че да ми се чуди някой дали екологията в ЛТУ била по-добра или недай- боже по-зла?
Усетете се, че което си е добро, с колкото и кал да го нахвърляте, това няма да промени точно къде ВИЕ се намирате.
28 Октомври 2010 14:55
По отношение не финансите:
Това, което СУ е получавало "допълнително" в последните години, обикновено се вписва в останалите 10%, които правителствата опитваха да НЕ платят. Не помните ли - "бюджет едиколкоси, но ние смятаме да изплатим 90% от него"?
28 Октомври 2010 14:57
За понятията "печеливши специалности" и "печеливши факултети" дори не ми се говори - само някакъв търгаш от сергия би могъл да ги формулира по отношение на образование.
28 Октомври 2010 15:07
Изпращам своите най-горещи поздрави на колегите от моята Alma Mater и им пожелавам победа във "войната" (за която чета в заглавието).

Напълно съм убеден, че всяка "война" срещу СУ е предварително загубена! Губили са я Царе, губили са я Първи Секретари, ще я загубят и 'десни' пожарникари!
28 Октомври 2010 15:11
Ама за водене на каква "война" иде реч, моля ви, като настоящите "генерали" на СУ не чинят и за редници в артелната.
28 Октомври 2010 15:12
Ами сравнявайки политическата култура на колегата Манрико и моята скромна, ако не чак за ценз, човек поне може да се замисли за стойността на образованието.

Политически неизкусени компютърджии може да си внесем и от Индия, нали? И по-добри компютърджии, като по-млади момчета.

Едно време си мислели, че в бъдещото общество щели да са най-важни ковачите (Варненския некропол, те били и жреци), сетне - моряците, електротехниците, льотчиките, после и компютърджиите.

За какво са хуманитарните специалности - да възпроизвеждат (и произвеждат) националната и човешка свяст на народонаселението. Без това населението става едно стадо добитък без смисъл и посока.
28 Октомври 2010 15:19
Вчера даскал Цеко се опълчи с/у законните искания на кинаджиите да се спазва законът за киното, днес Манрико дели университета на нужни и ненужни на държавата специалности.

В основата на неприязънта им към яйцеглавите е неприязънта на последните към Боко, техния премиер.

Провалът на България в последните 21 години е и провал на нашите професионални гилдии - юристи, икономисти, журналисти... архитекти - що се отнася до мутробарока и Слънчев бряг... и тук трябва да се каже и за обидно ниската политическа култура на много от техниците от това поколение, предимно blue-collar, реднек types, недокоснати от "джентрификацията", която характеризираше инженерите у нас едно време, и ги характеризира и сега в развитите страни.
28 Октомври 2010 15:24
SerElias, много съм съгласен с Вас! Освен това - всички, абсолютно всички далавери от по-високо ниво в СУ и БАН се покровителствуват от старите политически партии. Ето вяижте и сега - Митко Томов - шефа на издателството, през което се източиха, откраднаха и прекраха милиард левове. Милиард поне. Та този Остап Бендер Мангал сега ше бъде в новия проект на Гоце.
Шефът на Инстута по ядрена физика (краткото име) се оказа по одит, че е откраднал заедно със счетоводителя си 4-5- милиона само за последните 3-4- години. И тези суми се отчитат нагоре по етажите на властта.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД