Военният министър Аню Ангелов реши, че е най-добре той сам да събира офертите за нов изтребител на армията. |
Решението, че страната ни има нужда от такава техника, бе взето едностранно от ръководството на Министерството на отбраната. Военният министър Аню Ангелов вече обиколи няколко щанда на производители на такъв тип техника, за да добие впечатление от цените на самолетите. Отиде в САЩ да получи оферта за щатските "консервирани" F-16. На крака при него дойдоха и шведите от СААБ, които са представители и на изтребителя "Грипен".
Министър Ангелов и началникът на военновъздушните сили ген.-майор Константин Попов прекараха и няколко дни на изложението на авиационна техника във Фарнбъро, Великобритания, през юли. В него участваха повече от 1400 производители на самолети, хеликоптери и авиооборудване, сред които "Пилатус", "Юрофайтер", "Би Ей И Системс", "Дженерал Дайнамикс", МБДА, СААБ, ЕАДС, "Локхийд Мартин", "Талес", "Рейтиън" и "Финмеканика".
Проектът "нов изтребител" не е дискутиран в обществото и в средите на специалистите в сектора по национална сигурност от 2004 г. Тогава бе създаден План 2015, който уточняваше 11 точки за модернизацията на армията. Една от тях беше за доставка на една ескадрила (до 20 самолета) нов многоцелеви изтребител. Друга амбициозна точка беше за придобиване на четири нови корвети за ВМС. Тя се провали със скандал, след като подведохме Франция, че тяхна фирма е избрана за строежа на скъпоструващите кораби, а след това стана ясно, че няма пари за този проект.
Оттогава насам епизодично някой от ВВС се сеща да надигне глас, че не е лошо да си вземем нови изтребители, защото руските остаряват, а пилотите намаляват, защото няма на какво да летят.
С идването на правителството на Бойко Борисов темата беше повдигната пак, а военният министър Аню Ангелов вече обяви и крайните срокове за приключването на сделката. Догодина пролетта-лятото ще бъде обявен победителят в конкурса, а доставката на машините ще се извърши след 2013 г.
Притеснителното е, че ръководството на държавата не дава гласност на този проект. Няма никаква яснота и дискусия какво точно ни е необходимо, нужно ли ни е изобщо и имаме ли пари за него. Единствено се знае кои са лобистите за един или друг модел.
По предварителни данни изглежда, че правителството стои плътно зад офертата на САЩ за доставка на изтребители F-16 C/D Block 25 втора ръка. Тези машини са над 20-годишни и са били консервирани. Т.е. стояли по хангарите на американската армия като резерв. За вкарването им в строя са нужни над 1 млрд. лева. Но сумата няма да стигне за изграждане на нова инфраструктура, както и за въоръжение. Военните пък ще могат да ги експлоатират не повече от 15 години. Най-силни лобисти на този проект са от Атлантическия клуб на Соломон Паси. Без да демонстрират явни пристрастия, към проекта клонят и външният министър Николай Младенов, военният Аню Ангелов, зам.-военният Августина Цветкова и др. членове на правителството. Повечето парламентарни групи в парламента също стоят зад този проект. Единствено лидерът на СДС Мартин Димитров заяви пред "Сега", че е против харченето на пари за изтребители, и то по време на криза.
"Капе ми кръв от сърцето за парите, които трябва да даваме за новите хеликоптери на армията", каза премиерът Борисов, след като правителството трябваше да отпусне допълнително около 250 млн. лв., за да се разплати за хеликоптерите "Кугар", транспортните самолети "Спартан" и за забавените вноски за две фрегати и един минен ловец. Премиерът досега не е давал отговор на въпроса откъде България ще намери над 1 млрд. лева за изтребители. И нужни ли са сега на страната ни.
От групата на ГЕРБ в парламента отричат купуването на нов изтребител да е било обсъждано на техните заседания. Председателят на комисията по отбрана в НС и член на ГЕРБ Доброслав Димитров отказа да коментира въпроса, тъй като все още е новоназначен и не е наясно с материята. Единствените коментари на хората от ГЕРБ са, че разчитат министър Аню Ангелов да ги запознае обстойно с проучванията, които той прави на пазара.
На фона на задкулисните и неясни игри на правителството и Министерството на отбраната един от фаворитите в конкурса - шведската фирма "Грипен", заяви, че няма да участва в надпреварата, ако няма явен конкурс с ясни критерии. Такъв досега не е обявен публично, но пилотите в Граф Игнатиево вече знаят, че ще летят на F-16. Мнозина от тях дори минаха и няколкомесечни подготовки в американски военни бази. Програма, която САЩ лансираха, за да са по-близо до спечелването на сделката за изтребителя.
------------КАРЕ-----
Лидерът на ДСБ Иван Костов: Трябва да са американски и реновирани
- Как гледате на сондажите на правителството да купуваме изтребители за армията за над 1 млрд. долара?
- Вижте. В този случай трябва да се говори за военната способност, която ще придобие армията на тази цена и поредицата други гаранции за националната ни сигурност. Въпросът не е елементарен и не може да бъде поставян, както е при търговията с някаква концесия или продажбата на някакво имущество. Този въпрос е много сериозен и аз лично бих предпочел това да бъдат американски бойни изтребители. Да бъдат реновирани, тъй като ще ни е по-евтино. Да създадат способност да бъде отбранявана българската територия от български военни летци. Това ще позволи да бъдат обучавани български военни пилоти на най-високо ниво.
- Вие запознат ли сте с предложението на американците за F-16?
- Нещо поназнайвам.
- От личен интерес ли?
- Интересувам се от въпросите на сигурността.
- Не е ли нормално първо парламентът да вземе решение дали ще придобиваме нови изтребители, а след това министърът да обикаля изложения и фирми и да преговаря?
- Той ще го докладва пред парламента. В момента усилията на Аню Ангелов са да подготви алтернативи и да ги предложи пред парламента. Той си върши работата много добре.
----------------------------
Зам.-председателят на "Коалиция за България" Ангел Найденов:
Трябва да се купят самолети, по-добре нови
- Избран ли е вече моделът за новите изтребители на армията?
- Не е нормално военният министър да се обвързва с преки разговори по търговските изложения по отношение на избора на изтребители. Това засяга всяко едно от въоръженията.
- Имаме ли необходимост и финансови възможности да имаме нови изтребители?
- За мен няма никакво съмнение, че трябва да мислим в посока на превъоръжаване и модернизация. В това число и частта на военновъздушните сили от гледна точка на възложените им задачи и на съюзното планиране и съвместните операции. Преди да мислим за купуване на ново въоръжение е добре да сме изчерпали възможностите за удължаване на ресурса на самолетите, с които разполагаме, и на тяхната модернизация, която да ги направи съвместими. Ако се убедим, че няма възможности и това би струвало много скъпо, да отидем към вариант да купуваме друг тип изтребители.
Тук може да се разсъждава в посока нови изтребители и нов тип изтребители, но втора ръка. За мен обаче, ако се стигне да придобиване на нов изтребител, той задължително трябва да е нов, а не употребяван. Повдига се въпросът дали може да си позволим такава покупка и такава сделка? Аз изхождам от потребностите на въоръжените сили и смятам, че трябва да се отиде към ново въоръжение. Не изключвам и купуването втора ръка. Парите за нов изтребител обаче не трябва да са за сметка на социалните системи от бюджета.