:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,673
Активни 263
Страници 1,547
За един ден 1,302,066

Малко пари и "не пипаме данъците" са двата големи бюджетни мита

Фискалната политика в момента драстично олевява, сметката се пише на гърба на бизнеса
Валентин Стоянов
През последната година в България къде успешно, къде не бяха наложени два мита, свързани с бюджета и данъчно-осигурителната политика.

Първият мит е за "малката пица". В случая най-вероятната цел е да бъде внушено на обществото, че правителството е принудено да работи при крайно тежки условия и тотална липса на средства. Но истината е коренно различна. За всички 20 години на прехода само в бюджет 2009 имаше повече пари. Ако трябва да направим сравнение с 2007-а (последната година, преди сегашната криза да засегне България), тогава бюджетът беше с около 5 милиарда лева по-малък. Да не говорим за средствата, с които разполагаше правителството през периода 1997-2001 г. По онова време обаче стартираха реформи в ключови сектори, които на практика бяха спрени от коалиционните кабинети "Сакскобургготски" и "Станишев". Тоест ГЕРБ няма как да оправдаят липсата на реформи през последната година и половина с недостиг на средства. Пари има, те не са по-малко от тези през предходните 20 години, а е и факт, че далеч не всички реформи изискват наливане на допълнителни средства. Напротив - в голяма част от случаите



незабавният ефект на реформите е именно спестяване на пари



Като примери могат да бъдат посочени все още несъстоялата се административна реформа, закриването на малки болници, които предлагат некачествени медицински услуги, концесионирането на железопътна инфраструктура вместо държавното й субсидиране и т.н.

Излиза, че причината за неосъществяване на реформи явно не е в липсата на пари, а в други фактори, като например оказване на натиск от заинтересовани групи, липса на решителност, а може би и на ясна представа за развитието на България. Не е сигурно дали тезата за малката пица беше съзнателно наложена, но е факт, че за една година тя успя да пусне дълбоки корени в общественото съзнание и в момента повечето българи вярват, че парите в хазната са страшно малко и техният "недостиг" е причина за липсата на реформаторски действия.

Истината е, че бюджетът нито е малък, нито е постен. Обективен поглед по проектобюджетите на отделните ведомства за 2011 г. налага извода, че нито една администрация не е ощетена или несправедливо третирана, особено като съпоставим финансовото им състояние с предходни години. В сравнение с бюджетите на домакинства, фирми и общини държавният като цяло е в доста привилегировано положение. Сметката, разбира се, се плаща от гражданите и бизнеса.

Вторият голям мит, който се опитват да наложат, е този, че "не се пипат данъците". Дори бегъл поглед на текущите данъчно-осигурителни промени опровергава тази теза. През 2011 г.



осигурителната тежест нараства поне по три направления



На първо място бяха увеличени минималните осигурителни прагове при голяма част от икономическите дейности, като увеличението е средно с 5,6%. За заетите в туризма например ръстът надхвърля 12%. Разчетите на правителството сочат, че това ще доведе до събираемост на допълнително 110 млн. лв. С увеличението на осигурителните вноски с 1,8 процентни пункта (които са равнозначни на над 11% реален ръст) от гражданите и бизнеса ще бъдат иззети допълнителни 373 млн. лв.

На трето място се очертава ново увеличение на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. Миналата година той беше вдигнат от 260 на 420 лв., а сега се предвижда увеличение до 500 и 550 лв. за разни категории професии. Т.е. минималният осигурителен доход на хиляди самоосигуряващи се граждани ще бъде удвоен в рамките на две години. Изводът е, че чрез тези мерки през 2011 г. се планира събиране на допълнителни около половин милиард лева от гражданите и бизнеса под формата на осигурителни вноски.

Очертава се и ръст на данъците. От 2011-а ще има изцяло нов данък върху застрахователните премии. Вдига се ДДС в туризма. И през следващата година съобразяването с правилата на Европейския съюз изисква увеличаване на някои акцизни ставки. Предлаганите промени в Закона за местните данъци и такси също увеличават данъчната тежест - по почин обаче не на ЕС, а на българската администрация. Беше направен и опит за промени в нормите, касаещи амортизационните отчисления, което щеше да засегне абсолютно всички фирми в България - от най-малките до най-големите. Последното за щастие беше предотвратено.



Изводите



Двата мита, раздухвани и наложени през последната година, доведоха и до едно почти истерично отношение към държавния бюджет като към "свещена крава". Разбира се, той е от огромно значение, но не по-малко важни са и бюджетите на домакинствата, на предприятията, личните бюджети на българските граждани. Именно от активните икономически субекти държавата очаква да събере приходите си, а увеличаването на данъчно-осигурителната тежест обикновено води точно до обратното. Нещо повече, допълнително разочарова българите и ги отчуждава от публичната власт. Същевременно им се обяснява, че пицата била малка и че всеки трябвало да даде лептата си, за да може администрацията да има повече пари на разположение. Ако пък парите продължават да не стигат, се правят опити за национализиране на активи.

Изводът е, че фискалната политика на България в момента драстично олевява, тъй като води до увеличаване на държавния дълг, ръст на разходите и съответно запазване на високите нива на преразпределение на националния доход през бюджета. А това в крайна сметка не само не решава дълго трупаните проблеми, а и създава нови.



--------

*Валентин Стоянов е секретар по икономическата политика на СДС, както и главен съветник към парламентарната комисия по икономическа политика, енергетика и туризъм.
Снимка: "Сега"
През 2009 г. държавата е изхарчила чрез бюджета най-много пари за последните 20 години, независимо че финансовият министър представя картината като постоянен недоимък. Проектобюджетът за 2011 г. показва същата тенденция - натоварване на семейните и бизнес бюджети в полза на фиска.
17
4356
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
01 Ноември 2010 19:46
Да направим ли бързо проучване?Срещу този на снимката стои:
а/иликтурална единица
б/иликтурален джурналист
в/психиатър
01 Ноември 2010 20:29
Газетата се напълни с икономисчета с едва наболи мустаки, които се скъсват кой по-напред да ни го отпери наболелия въпрос чий още го правим в България.

____________________________________
ИСКАМЕ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
01 Ноември 2010 21:01
Бизнес = Капитал/Крадене !??? Кое е ляво/дясно на това , дето наричаш Бизнес , Мили Стоянов ???
01 Ноември 2010 21:10
Стигнах до "концесиониране на железопътна инфраструктура" и спрях да чета.
Чш, не живеете в 1998 и хоризонтът ви не би трябвало да се изчерпва с написаното в някой провинциален американски университет. Най-малкото, една световна криза се появи наскоро и някак си промени нещата.
Аман от приватизация на естествените монополи. Аман от концесии за майбаси и бугатита.
Все едно не се вижда какво стана с приватизацията на водата, тока и сметосъбирането. А сегашният кабинет пристъпва смело към здравеопазването и образованието.
Забележително е как се борим срещу кризата със същата политика, която я докара.
01 Ноември 2010 21:11
Да не говорим за средствата, с които разполагаше правителството през периода 1997-2001 г.

да-м,
съветникът направил ли е корректировки спрямо инфлацията и нивата на цените през годините, за да прави тези сравнения на бюджетите?
нефелен напън на финансова тематика. То вече кой ли не се упражнява.
01 Ноември 2010 21:14
Забележително е как се борим срещу кризата със същата политика, която я докара.

Е, иска му се - очевидно, а дали ще стане е съвсем друго.
01 Ноември 2010 21:19
Езоп,
На него му се иска той да я провежда тази политика.
Иначе тя и сега се провежда, но от други.
По-кратунест неолиберализъм от дянковия нЕма.
01 Ноември 2010 22:23
Омръзна ми разни "пицарджии" да ни учат на икономика. Там ходят по пицарии, като дойдат тук са в Хилтън, Шератон и т.н. Нящма ли квалитетни и ерудирани спецове? А за снимката... ле-ле ма-ле, ако и другите в Световната банка са такива, то наподобява като наш'ти приюти дето ги дават по телевизията...
02 Ноември 2010 00:37
Интересен е казусът със задължителното осигуряване на прагове, и мирише на противоконституционност.

Чл. 60. (1) Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество.


Как плащането на осигуровки за самоосигуряващите се на база някакъв праг кореспондира с този член от конституцията? Защо да се осигуряват хората на някакъв измислен праг а не на реалните доходи (били те малки или големи)?

Отново каруцата пред коня -- вместо да се създадат условия и стимули хората да искат да имат легални доходи, карат всички да се облагат на някакъв изсмукан от пръстите праг.

Редактирано от - гошо на 02/11/2010 г/ 00:37:55

02 Ноември 2010 08:03
Конституционният съд отдавна са е произнесъл относно задължителността на социалното осигуряване:

... Принципът за задължителност на общественото осигуряване е приет и в редица конвенции на МОТ - Конвенция № 35 относно задължителната осигуровка старост на работниците в индустриалните и търговските предприятия, на тези от свободните професии, както и на работещите в дома си работници и на домашната прислуга, 1933 г. (ДВ, бр. 44 от 1997 г.), Конвенция № 36 относно задължителната осигуровка старост на работниците от земеделските предприятия, 1933 г. (ДВ, бр. 45 от 1997 г.), Конвенция № 37 относно задължителната осигуровка инвалидност на работниците в индустриалните и търговските предприятия, на тези от свободните професии, както и работещите в дома си работници и на домашната прислуга, 1933 г. (ДВ, бр. 45 от 1997 г.), Конвенция № 38 относно задължителната осигуровка инвалидност на работниците в земеделските предприятия, 1933 г. (ДВ, бр. 45 от 1997 г.), Конвенция № 39 относно задължителната осигуровка смърт на работниците от индустриалните и търговските предприятия, на тези от свободните професии, както и на работещите в дома си и на домашната прислуга, 1933 г. (ДВ, бр. 45 от 1997 г.), Конвенция № 40 относно задължителната осигуровка смърт на работниците в земеделските предприятия, 1933 г. (ДВ, бр. 45 от 1997 г.). Всички тези конвенции са ратифицирани, обнародвани в "Държавен вестник" и влезли в сила за България. По силата на по чл. 5, ал. 4 от Конституцията те са част от вътрешното право на страната и имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат. Възприетият в Кодекса за задължително обществено осигуряване принцип на задължително обществено осигуряване е съобразен с тази конституционна разпоредба.
Не може да има съмнение, че правото на обществено осигуряване е неразривно свързано със задължителния характер на осигуряването. Задължителното осигуряване гарантира прилагането на разпоредбата на по чл. 51, ал. 1 от Конституцията. Възприемането на принципа за доброволност на общественото осигуряване би компрометирало конституционното право на гражданите на обществено осигуряване.
2. Все във връзка с възприетия от КЗОО принцип за задължителност на общественото осигуряване в искането се поддържа, че и разпоредбите на чл. 4, ал. 1 и 3 от същия кодекс (обхвата на задължително осигурените лица) противоречат на Конституцията и са в несъответствие с чл. 9 МПИСКП.

Натиснете тук
02 Ноември 2010 08:52

нефелен напън на финансова тематика. То вече кой ли не се упражнява.

Колежке softwind, да мЪ извините за момент, но когато тези, на които това им е работата не се справят, не знаят какво да правят и са се оплели като пате в кълчища, се налага и ние, от Прокатния Цех да се включим.
А и мисля няма лошо - демокрация е все пак, нали?! Или?

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

02 Ноември 2010 09:29
за разлика от колегите читатали, коментирали статията преди мен, мисля, че е добре, че е публикувано това писание. от време на време не е зле някой да каже, че царят е гол, пък дори да е малко неточно твърдението (например царят да има листо пред 3, 14шката).

ще си позволя и малък коментар - за съжаление наистина реформите на др костов бяха спрени и си плащаме за това всички сега. (съгласен съм, че по време на др костов се крадеше, но това няма отношение към реформите).
02 Ноември 2010 11:18
Mehudi и Пенка от Прокатния
02 Ноември 2010 12:17
Колежке softwind, да мЪ извините за момент, но когато тези, на които това им е работата не се справят, не знаят какво да правят и са се оплели като пате в кълчища, се налага и ние, от Прокатния Цех да се включим.
А и мисля няма лошо - демокрация е все пак, нали?! Или?


Прокатната Пени, не схванах какво "или". Не съм модератор и не ти препятствам включванията.
Само не ми е ясно как може да се пишат статии по толкова дебилен начин (не визирам само днешния автор) от уж експерти. В материали с икономически и финансови анализи задължително трябва да присъстват таблици, диаграми и цифрови показатели, на които се основават изводите. И задължително се споменава източникът на данни. Иначе прилича на литературно съчинение с внушения. Евтинджос и пълна боза.
И понеже такъв сорт публикации зачестиха ми се струва, че редакцията трябва да обръща внимание на авторите, които искат да се публикуват във вестника, за по-качествено и сериозно съдържание на статиите.[/u]
02 Ноември 2010 13:53
Солидна школа. Навремето Костов се хвалеше с номиналното увеличение на БВП. Сега сравняват държавните разходи през 2010 с тези през периода 1999-2001.
02 Ноември 2010 17:15
още пицко като ни убеждаваше, че над 2500 лева на калпак население било малък бюджет ви казах, че това е ала-бала, за да се намалят очакванията на електората, и да свикне с идеята, че трябва да дава, но да не очаква да получи каквото и да е насреща - нито образование, нито здравеопазване, нито пенсии, нито охрана и правосъдие, нищо! плащаш и забравяш!

02 Ноември 2010 17:18
geo_19, не оспорвам задължителността, а размера. Размерът би следвало да е съобразен с реалните доходи, а не да има изкуствено наложени прагове. Изкуствено наложените прагове са противоконституционни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД