:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,856
Активни 697
Страници 22,421
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Кулата на дълговете

Една от забележителностите на Нюрнберг е Schuldenturm, Кулата на дълговете. Мрачната четириъгълна сграда е скочила от острова на река Пегниц право в речника на немския език като синоним на отчаяното състояние, за което казваме "затънал в дългове". Само допреди век и нещо Кулата на дълговете е била в употреба като затвор за грешниците, които не успявали да платят вересиите си.



Затворът за дългове



е онзи правен институт, който бележи границата между феодалното общество и модерните времена на пазарната икономика. Отстраняването на заробващата норма, че човек губи свободата си, щом не плати каквото дължи, е един от фундаментите на Magna Charta Liberatum, Великата Харта на свободите от 1215 г. Това е началото на прехода от феодално към пазарно стопанство; краят на този преход настъпва, когато затворът за дългове наистина и завинаги е отменен. Настъпва доста късно, впрочем. Бащата на Чарлз Дикенс е лежал за дългове в затвора Маршалсий. Картини от тъмницата ще откриете в "Дейвид Копърфийлд". Чак през 1867 г. затворът за дългове е отменен във Франция, после в Австрия. Британският Debtors Act ("Закон за длъжниците") слага едва през 1869 г. край на прехода, оповестен от Магна Харта. Едва през 1976 г. светът отхвърля средновековния зандан за длъжници и Пактът за гражданските и политически свободи прогласява: "Никой не може да бъде задържан само за това, че не може да изпълни договорните си задължения". И това не е краят. Затвор за дългове и до днес има в някои страни, например в Обединените арабски емирства и Китай.



Тристранката върна България цял век



назад с решението да наложи наказателно преследване и затвор за онзи, който укрие осигурителни вноски от НОИ. Аз добре знам възраженията защо това връщането на затвора за дълг не противоречи на конституцията, дори ги приемам. Първо, инкриминира се не невъзможността да платиш, а укриването на задължението за плащане. И второ, затворът е отменен за неизпълнение на договорни ангажименти, но остава за неспазване на публични, в частност на фискални задължения. Така е, повечето страни по света инкриминират данъчните измами. Но пък са публична тайна истинските намерения на радетелите на новата законодателна тесла. И те са също така ретроградни и антиконституционни, колкото тезата "длъжниците в затвора". Знаете много добре колко усилия положи българският законодател да осигури



привилегирован статут на държавата



в целия стопански оборот. Ако не бяха надянали оглавника на европейското право, нашите законотворци като нищо ще наложат затвор за всеки неплатен на държавата и общините дълг, например за дългове по приватизацията. Разбирам ги, хазната е яслата за всички хрантутници (те самите държат да ги наричаме "Елитът"). Пазят си хляба. Но за жалост размахват манарата така нескопосано, че плашат не толкова нашите данъчни измамници, а повече бъдещите вносни инвеститори, чиито проекти и пари всички се опитваме да намамим към България. Онези отвън вземат нашите политики буквално. Англоезичните например не знаят думата "осигуряване" и му викат "insurance" (застраховане). Жива мъка е да обясниш разликата между "здравно осигуряване" и "медицинска застраховка". Като чуе някой, че у нас вкарват в затвора, ако не платиш за застраховане, па било то здравно или пенсионно, веднага ни слага на етажерката "опасни страни" до Китай и ОАЕ. А всъщност е толкова просто и ще е разбираемо и за нас и за света, ако не блудстваме с думите, а честно си кажем, че у нас има



осигурителен данък,



с който задължително се облагат заетите и работодателите им, за да плаща държавата пенсии и медицински грижи на пенсионираните. Че всякаквите "вноски" в НОИ са си данък е ясно на всеки, който помисли. Не случайно за събирането им отговарят данъчните бирници. Тези "вноски" отговарят на всички критерии за данък (например: няма връзка между това колко си платил и онова, което ще получиш). И ако махнем от законите всякакви "осигуровки" и ги сменим с вярната дума "данък", всичко идва на място. Няма да има нужда да цапаме правото със затвора за укриване на вноски: и сега, и в Европа, данъчните измами са престъпление и се преследват. Езикотрошачката "данъчно-осигурителен процесуален кодекс" ще си остане просто "данъчен процес" като по белия свят. Ще е ясна границата между публично задължение да плащаме здравен и пенсионен данък и договорните отношения със здравни, пенсионни фондове и застрахователни дружества. Тогава конституционното ни право да сме осигурени от държавата ще добие смисъл (длъжен съм да плащам данъци - имам право държавата да ми осигури минимум доход и грижи). Сега е подигравка: какво конституционно право ми е това, щом ще ме вкарват в затвора, ако понеча да се укрия от него?
37
6206
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
07 Ноември 2010 19:55
Горчиво, но вярно г-н Хърсев!

Конграчулейшанс

Boston Legal
07 Ноември 2010 20:01
И ако махнем от законите всякакви "осигуровки" и ги сменим с вярната дума "данък", всичко идва на място. Няма да има нужда да цапаме правото със затвора за укриване на вноски: и сега, и в Европа, данъчните измами са престъпление и се преследват.

Съвършено вярно. И другите констатации са на място, особено стрелата в "елита", който обикновено е под закрилата на г-н Хърсев
Защо обаче и колумнистите, и журналистите отбягват темата... сетих се и за сп. "Тема"... за невероятната и увеличаваща се контрабанда
07 Ноември 2010 20:12
веднага ни слага на етажерката "опасни страни" до Китай и ОАЕ.

От кога са опасни? Да не е от скоро?А за кого са опасни?
07 Ноември 2010 20:42
Като чуе някой, че у нас вкарват в затвора, ако не платиш за застраховане, па било то здравно или пенсионно, веднага ни слага на етажерката "опасни страни" до Китай и ОАЕ.


Хърсев вместо да писателства лингвистични вариации за значението на термина "осигуровка" да отиде да види колко стотин пъти повече западни инвестиции са влязли в "опасните страни" в сравнение с БГ.
07 Ноември 2010 20:48
браво! добра статия за неделя вечер
07 Ноември 2010 22:50
За insurance напълно се съгласявам с доктора на икономиката. Но
Разбирам ги, хазната е яслата за всички хрантутници (те самите държат да ги наричаме "Елитът".
Не разбирам кои са хрантутниците - приватизаторите; ония микро и нано-бизнесмени, де ореваха орталъка за неразплатените договори по раздути обществени поръчки; банкерите с лошите кредити или самите "лечители" на икономиката, де я докараха до този смъртен одер. Или само политическите "трактори" на дъравна ясла, опс ДАНС?
Апропо, г-н Хърсев да очакваме ли статията за данък "Гражданска отговорност"? Или когато "данъкът" се събира от "честен частник" не е данък, що и тука "няма връзка между това колко си платил и онова, което ще получиш"?
08 Ноември 2010 00:14
Apolitichen -
BTW, отдавна се чудя - статиите в "Сега" да не би да се броят за нАучни публикации?
08 Ноември 2010 01:21
Затвор за дългове има и до днес в някои страни, например
в ОАЕ И Китай.

Ами, ако е така според Хърсев, то Америка трябваше
отдавна да е станала един огромен, колосален затвор.
Защото 80% и повече от американците живеят на
кредит, много от тях имат и банкрупс, но не ги вкарват
в затвора. Нещо повече. След 4-5 год. тези с банкрупсите
отново получават кредитни карти, макар и с минимални
суми.
А, 35 до 45% населението на САЩ не си плащат медицинските
осигуровки.
08 Ноември 2010 06:29

Другари,
както и друг път съм казвала, да видим положителното в картинката с кредитите. А то е, че кредитите са една по-малко или повече успешна стъпка в изграждането на комунизма. По-точно на неговата основна цел - на всекиго според потребностите, от всекиго според способностите. Как става това? Ами много просто (гениалните неща, знаете, са прости): Някой има потребност от нещо - отива в магазина, там има услужливо гише за бърз кредит, показва си личната карта и... воалла - получава кредит, а с него и желаната потребност. Така се реализира първата стъпка - на всекиго според потребностите. Втората стъпка пък се реализира когато някой не може да си плаща кредита. Тогава кредитните институции просто вдигат лихвите на тези, които могат и... воалла - задължението се изплаща от всекиго според способностите. Като разбира се, има и "майстори" в кредитното дело (много печени в така нареченото управление на риска), които предварително знаят, че част от кредитите няма да бъдат върнати и затова предварително са вдигнали лихвите на всички и после не се налага такова вдигане ("майстора", знаете, си майстор и си личи по подхода). Ако пък се окаже, че това вдигане е недостатъчно, тогава на помощ се притичва централната банка, която влива още и още пари за да свали лихвите, облекчи длъжниците и обезцени спестяванията (т.е. изравнява социалното неравенство). И накрая се намесва и държавата, която от името на всички взема заеми, с които стимулира заетостта, плаща социални помощи на закъсалите с кредитите и т.н. Така с комбинираните усилия на ЦК на Централната Банка и държавата тежестта се разпределя още по-равномерно и солидарно, което е и голямата идея на комунизма. И тази практика, както съвсем правилно е предсказал дядо Маркс, ще се развие най-напред в най-развитите страни, такива като САЩ и Япония, които са челниците в трупането на държавни дългове. САЩ пък, които печатат световната валута, благодарение на това си качество и способност, прехвърлят част от тежестта на дълговете и на целия останал свят, с което реализират и другата голяма идея на комунизма, а именно - глобализацията и световния интернационализъм. Та така другари - не унивайте - това е просто една стъпка от ВССЕ. Е, има вероятно нужда от някакво изглаждане - грешки на растежа, както се казва, но посоката без съмнение е вярна.

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция


Редактирано от - Пенка от Прокатния на 08/11/2010 г/ 06:32:06

08 Ноември 2010 06:42
Еее, Пенке...ти с'я к'во? Срещу социализЪмЪт ли роптаеш, и срещу комунизЪмЪт ли риташ? Малий...Ми що чиниш тук?...Ни стига, че посягаш на милите на сърДцето ни спомени, ами и идеите ни хулиш

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 08/11/2010 г/ 06:43:49

08 Ноември 2010 06:43

П.П.
И сега, някой да не се подлъже от ироничния ми тон и да помисли, че съм за отмяна на банковто дело и кредитите? Не, няма такова нещо. Еволюцията не може да бъде спряна. Както казах и преди няколко дена, това, което трябва да се направи е да се разшири демокрацията така че колективите да участват пряко в управлението на колективните пари. Защото наетите управители показаха пълна липса на отговорност към това дело и често използваха парите на вложителите и държавата за да спекулират срещу техните интереси по други линии.

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

08 Ноември 2010 07:54
***

Редактирано от - sybil на 08/11/2010 г/ 11:33:12

08 Ноември 2010 09:42
"затънал в дългове"




това наистина е много лошо
08 Ноември 2010 10:26
Няма ли някой да помогне на г-н Хърсев с превода на термините задължително здравно осигуряване, и здравно-осигурителни вноски.
08 Ноември 2010 10:55
Затвор за дългове (в буквалния си смисъл - длъжникът отива в затвор) съществува в Щатите и досега.
През последните години все повече длъжници са затваряни - няколко десетки хиляди американци в момента излежават ефективни присъди за дългове.
.
Само че формално длъжниците са затваряни не за дълговете си, а за неизпълнение на заповед на съдия да се издължи. След това съдията винаги може да реши, че заповедта му е неизпълнена виновно, което е криминално деяние и като такова по криминалния кодекс се наказва със затвор.
08 Ноември 2010 11:15
П. от П. , за теорията на ВССЕ! Освен това така описаната система е също много благодатна за "по-равните".
08 Ноември 2010 11:35
Както сме я подкарали, май ше стигнем и до времето на Чарли Чаплин - правиш нарочно някоя беля, и айде у пандиза!
Щото там е "осигурено" всичко - и чорба, и топло, и здравеопазване..
08 Ноември 2010 12:04
Ни мой съ пуашиш Хърсев, те инвеститорите обръгнаха, едно ли бе -" ..а отзад Цецо копае с багера трупове..."
Другаде ги стяга чепика, ама там спасение няма.
Може би към 2013...2017...
08 Ноември 2010 12:11
Добра е теорията на П.П., а е още по-добра, щото включва единствено и само тия, които взимат кредити. Един колега беше писал, кредитът -- модерното робство, но явно ще трябва да го прекръсти на: българският кредит -- модерния комунизъм!
08 Ноември 2010 12:24
Не може да не ми стане изключително приятно от факта, че такъв икономически капацитет като г-н Хърсев потвърждава почти едно към едно моята теза, изложена на 2.11.2010 под статията "Пенсионната реформа започва след изборите".

Г-н Хърсев,




Сибила
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 11833


Ако нещо хубаво/в кавички/ произтече от всичките тия прения около пенсионната "реформа", то това беше, че лъсна като тиган на месечина нейната абсолютна несъстоятелност. Нейната пълна и абсурдна откъснатост от обяснимата човешка заинтересованост да внасяш /наравно с всички останали и без привилегии/ за осигурени старини /колкото повече, толкова повече/, нейната абсурдна зависимост от настроенията на поредния наглец, дошъл на власт, който да сменя правилата както му скимне и без никаква сигурност, че дългосрочните ти планове, надежди и добросъвестност са гарантирани от добри закони с дълъг период на действие и който отгоре на това ти се пъчи по телевизора и ти се подиграва, че "той плаща" с твоите пари; обезсмислянето на думи като "право" на пенсия, което си е чиста проба задължение за пенсия, един вид данък, с който всеки може да се разпорежда без твое знание и който веднъж излязъл от джоба ти е малко вероятно да се върне пак там, и който наследниците ти, които ти си лишил от блага, плащайки данъци за тоя, който духа, никога няма да получат.
Сметка без кръчмаря е тая и да не се чудят вече, че Андрешко отново се връща на сцената, но вече като положителен герой, както и всъщност си беше замислен от автора му.
Създадено: 02.11.2010 г. 15:31:08



Натиснете тук

Редактирано от - Сибила на 08/11/2010 г/ 12:27:27

08 Ноември 2010 13:03

Гошо,
Това за кредита като робство и кредита като стъпка към комунизма е в раздела за напреднали, а именно - Единство и борба на противоположностите. ; )

И теорията ми не включва само тия, които вземат кредити. Чрез държавите (масово и поголовно задлъжнели), всички ние на практика вземаме колективни кредити, които изплащаме също така колективно, заедно и сплотено.

_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!


Редактирано от - Пенка от Прокатния на 08/11/2010 г/ 13:06:11

08 Ноември 2010 13:18
Пенке,
08 Ноември 2010 13:18

И за да няма и грам съмнение в това, което казвам, ето и един цитат от другаря Бен Бернанке (генерален секретар на ЦК на Американската Централна Банка) пред прогресивни студенти за задачите поставени му от комитета на народните представители (известен още като Камара на Представителите или Конгрес):

Бернанке заяви, че допълнителното изкупуване ще позволи на Фед да постигне двете си цели, поставени му от Конгреса, да осигури пълна заетост и стабилни цени.

Натиснете тук


(Удебеленото е мое.)
Както виждате, най-напредналата страна - САЩ, вече не разчита на пазар, невидими ръце и тинтири-минтири, а е поверила грижата за работните места и цените на ЦК на Централната Банка.

П.П.
Много моля, тези мои, крайно нескопосани опити за ирония, да не бъдат третирани като насочени срещу комунизма. Тъкмо напротив - искам да кажа, че както и да се въртят и сучат нещата, бъдещето НЕ е на капитализма. И колкото повече той се "усъвършенства", толкова повече всъщност заприличва на социализъм и комунизъм.

_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!



Редактирано от - Пенка от Прокатния на 08/11/2010 г/ 14:29:48

08 Ноември 2010 13:22
Сибила, като добре образована личност(занимаваща се предимно с преводи и тук-таме с некои други работи), би трябало да познавате значението на думата плагиат, -и; - ство; - стване..

08 Ноември 2010 13:25
Пенке, дребно уточнение - все повече прилича на обикновено мошеничество. Но в епохата на глобалното изпростяване, друго не може и да се очаква.
08 Ноември 2010 13:38
най-напредналата страна - САЩ, вече не разчита на пазар

Само една забележка - не е вече, открай време е така. Държавата САЩ винаги е говорила за създаване на работни места и винаги е поемала отговорност за тоя процес. Както впрочем и държавата Германия, държавата Франция и всички напреднали държави.
Впрочем аз лично не знам друга държава освен нашата в света, която да е вдигнала ръце от този процес съвсем, както ние сме направили.

____________________________________
ИСКАМЕ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
08 Ноември 2010 13:48
Пенке, бре! Сопри се, мори! Нали знаеш, че за постинги из форумите не дават точки в Игнатювата класация?
08 Ноември 2010 13:56
За автора


И за Пепито от Пр. -
08 Ноември 2010 14:40
Каква била разликата между осигуряване и застраховане!?
А некой мое ли ми обЯсни каква е разликата между данък и такса или между данък и застраховка Гражданска отговорност? Е, примерно такса смет - това данък ли е или не е? Данък общ доход защо е данък, а не е такса? Или ДДС-то такса ли е или данък? Или пък това дето се плаща при личен лекар какво е - данък или такса?
08 Ноември 2010 14:47
искам да кажа, че както и да се въртят и сучат нещата, бъдещето НЕ е на капитализма. И колкото повече той се "усъвършенства", толкова повече всъщност заприличва на социализъм и комунизъм


Пенке, след доста правилния ред на мислите ти, бих искал само да не се съглася напълно със заключението. Капитализмът вирее добре тъкмо защото заприличва на социализма и комунизма. Комунистите не са идиоти, просто се намери и по-големи майстори от тях, а те си останаха с носталгията по колхозните поля и демодирани фабрики. Властта може да се упражнява прекрасно и без партийни секретари, неуморно шетащи из трудови колективи. Дълговете дисциплинират още по-добре.
08 Ноември 2010 15:05
До ХузЪ:
Данъкът е задължителен, а застраховката е доброволна!!!
У другото, си се уврЪтел!!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
08 Ноември 2010 15:29
Защото наетите управители показаха пълна липса на отговорност към това дело и често използваха парите на вложителите и държавата за да спекулират срещу техните интереси по други линии.

Те са "шайка" както ги определи един колега банкер на областно ниво. Защи
тават интересите и изпълняват стриктно указанията на акционерите загрижени
единствено за своите заплати и бонуси.
А акционерите като изключим една две банки са .... познахте !! Чужденци

А некой мое ли ми обЯсни каква е разликата между данък и такса или между данък и застраховка Гражданска отговорност? Е, примерно такса смет - това данък ли е или не е? Данък общ доход защо е данък, а не е такса? Или ДДС-то такса ли е или данък? Или пък това дето се плаща при личен лекар какво е - данък или такса?


Хиксе, сигурен съм, че въпроса ти е риторичен, знаеш отговорите.
Не съм най-големия капацитет, но данъкът е нещо задължително, неотменимо и се налага само със закон, докато таксата се заплаща за някаква услуга. Плащаш - получаваш, не плащаш - не получаваш и се определя от този който предлага услугата. Да не говорим, че таксата трябва да покрива разходите по
извършване на услугата, а не за един документ от институция да ти искат
20-50 лв. /експресна услуга/ при положение, че ти принтират няколо листа и ги подпечатват.
На практика не е точно така.
Например такса смет не може да не я платиш и не се определя от това колко
боклук "генерираш" а е промил от данъчната оценка на имота. Общините опре
делят колко да е промила, но не можеш да кажеш: "Аз няма да плащам таксата
/тя на практика е по-голяма от данък сгради/ и ще си изхвърлям сам боклука".
Това, че някои такси, по същество са данък е вследствие на мързела, безхабе
рието и некадърността на чиновника, за който е най-добре всичко да идва
при тях "по ведомост", а те да не си мърдат задниците от удобните столове.
Пример - "Гражданска отговорност на автомобилите". Сега последната изцепка
е, че всички автомобили, независимо дали ги караш трябва да имат гражданска отговорност щом не са снети от отчет. По селата масово карали без
гражданска отговорност. Еми хванети ги и ги глобете. Който кара да плаща,
който не кара /не се движи колата/ какви щети на трети лица ще причини?
Изобщо, заеби!
08 Ноември 2010 15:50
Дърто,
по повод Гражданската Отговорност. Неотдавна в Калифорния имаше идея, тази застраховка (също задължителна там, liability) да бъде включена към цената на горивото (бензин, дизел, газ) - тоест, колкото повече караш - повече плащаш... Но, скочиха застрахователите (като А. Петров) и нададоха вой, защото щяха да им ограничат печалбата само до незадължителната Каско!!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев

Редактирано от - Мурано на 08/11/2010 г/ 15:52:01

08 Ноември 2010 18:44
"И ако махнем от законите всякакви "осигуровки" и ги сменим с вярната дума "данък", всичко идва на място." ......Ами това е програма максимум за частното НОИ, a? .Отчисленията са съизмерими с ДДC.По закон "пенсионните фондове" сте губят вечно(След месец обсъждане никoй не написа колко е отрицателната им доходност (просташки казано "загубата".Или кога би могло да има ревизия в тях?Който иска, да се осигури още веднъж, вече доброволно?
Света е мобилен-Осигурявне за 10 гod в чужбина осигурява по голяма пенсия , а и може да се доживее
08 Ноември 2010 18:44
Смислена статия.Особенно като се има в предвид че ще влезеш в затвора и ще разбиеш здравето и живота си за неплащане на здравна осигоровка която би трябвало да се погрижи за здравето ти, а не да го отнеме.Това ако не е лицемерие?
08 Ноември 2010 19:12
"Англоезичните например не знаят думата "осигуряване" и му викат "insurance"."
Знаят я, казва се "assurance".
09 Ноември 2010 21:00
Кулата на дълговете

-
Още едно доказателство как златният телец препоръчва олово и за кухнята, и за трапезата.

Редактирано от - Езоп на 09/11/2010 г/ 21:22:13

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД