Михаил Миков е зам.-председател на ПГ на левицата. Роден е на 16 юни 1960 г. в Кула. Завършил е право в СУ, беше депутат в 38-ото, 39-ото и 40-ото НС, а от април 2008 г. до юли 2009 г. беше министър на вътрешните работи.
- Г-н Миков, ако правителството заделя 100 млн. лв. за подслушване догодина, няма ли опасност да се превърнем в държава на СРС-тата?
- Данните, които бяха обявени за последните пет месеца, показват рязко увеличаване на прилагането на СРС. Това не е добър атестат за ефективност, да не говорим за опасностите информацията да бъде използвана за други цели. Особено когато и премиерът заяви, че всяка сутрин му докладват специалните разузнавателни средства. По мое време средногодишните разходи бяха половината на тази сума. Ако тази сума е действителна, а досега никой не я е опровергал, това е драстично увеличение.
- Как СРС-тата се намесват в политиката, могат ли да катализират някои процеси? Използват ли се за саморазправа срещу опозицията?
- Внимателният прочит на пресата показва, че не само политиците, но вече и медиите са се научили да прилагат СРС- подхода в търсенето на ефекти и внушения. Има публикации, които ползват факти не само от СРС-тата, но и от оперативни разработки, от досъдебни производства. Често, четейки внимателно медиите, можеш да установиш колко много класифицирана информация, изпусната контролирано, се използва за решаването на някаква политическа задача. Като че ли в момента повече изтичане се получава по линия на МВР и неговите структури за борба с престъпността.
- Когато искаш два пъти повече пари за подслушване, трябва да има причина за това?
- Задавахме въпроси, но не чухме отговори, включително и във вътрешната комисия на НС при обсъждане на бюджета. Не може такова драстично увеличаване да се оправдае единствено с криминогенната обстановка. В същото време се вижда, че отказите на съда се увеличават. Това значи, че има едно изкушение за засилено използване без основание.
- Има ли според вас ДАНС ресурс да се включи в нови опити за политическо генно инженерство?
- Този въпрос трябва да бъде зададен по друг начин и на други хора. Можете да питате тези, които изразиха съмнение за подобен експеримент.
- Цветан Цветанов заяви, че пипалата на Октопода са в парламента. Може ли да кажете кой е Октопода?
- Той създаде призрака на Октопода, който упорито размахва, за да оправдае всякакви действия, включително превишаване на права, използване на информация, събирана от службите, за политически цели. И най-вече да се обосноват всички действия, които водят България в една ситуация на извънредност. Така се обосновава обществената търпимост към всички действия на едноличната власт, която трябва да подчини всичко - медиите, бизнеса, включително и да бъдат притискани политическите партии. Това е политиката на всеобщия страх.
- Казахте, че ни води към ситуация на извънредност. Какво имате предвид?
- За да се оправдаят всякакви действия, включително по отношение на бизнеса, на различно мислещите в България. Всичко това се пакетира и се слага в общия етикет "Октопод". Иначе как можете да си представите, че вътрешният министър може да дойде в парламента и да прогласява, че народни представители са говорители на организираната престъпност? Това се случваше и за съдиите, които не вземаха удобните за министъра решения. Те веднага попадаха в общия кюп на Октопода.
- Когато се твърди, че Октопода е в парламента и че президентът стои зад него, това не е ли повод за делегитимация на институциите?
- Делегитимацията на институциите е пълзящ процес вече повече от година. И измисленият импийчмънт на президента, и подхвърлянето на реплики към народните представители, че са безделници, неуважителното отношение към НС, постоянните нападки към един или друг съдия, съдебен състав или съдебната система като цяло са част от този процес на унищожаване авторитета на институциите. За да може в него едноличната власт с неконституционни механизми, с информацията, която събира през службите, с натиска, който оказва на един или друг бизнес чрез финансите, да реализира една безконтролна власт, различна от конституционния модел. Включително и с премахването на Сметната палата и превръщането й в одит на публичния сектор.
- БСП и РЗС ли са представителите на Октопода? Как отговаряте?
- Няма да се защитаваме. Министър Цветанов дължи обяснение за всичко това, но с факти. Както се вижда обаче, фактите не са най-силната му страна. Вътрешният министър предпочита да се осланя на внушенията. Оказа се, че от същия този "Октопод" охотно са вземани пари от ПП ГЕРБ преди време. Да не се окаже накрая, че Октоподът се е прехвърлил от столична община в парламента на гърба на ГЕРБ?
- БСП доста критикува бюджета, особено в социалната му част. Бихте ли казали как вие от БСП бихте разпределили пицата, ако управлявахте сега?
- При спада на доходите в резултат на инфлацията трябва да се помисли за диференцирано подпомагане на най-слабите социални категории. Да се инвестира в наука и образование. Това е бъдещето на България. Държавата да подпомогне децата на безработните да ходят на детска градина, да помогне на хората в неравностойно положение. И такъв закон ще внесем още другата седмица. Но тук има един голям въпрос. Кабинетът се концентрира върху няколко големи обекта, насочват се бюджетни средства към няколко големи града и обекта. Това показва, че правителството няма никакво усещане за влошаването на регионалните и демографските диспропорции. Това е твърде краткосрочна перспектива. Тя ще създаде загубени без война територии. Ако продължи и занапред водената през последната година и половина политика, моят Видински регион ще се окаже в края на мандата точно такава загубена територия. А има и други.
- Защо проблемът с обезлюдяването на част от страната не се превърне в централна дискусия по бюджета?
- Правителството обяви себе си за дясно и то провежда последователна, крайнодясна политика. Икономическата сметка е в основата на всичко. Една такава сметка доведе до закриването на поне 3-4 регионални институции. Ако вземем за пример Видин, това са митницата, данъчното, инспекцията по труда. Закриването на тези институции води до нова миграция, и то на квалифицирана работна ръка. Очевидно правителството е решило, че ще развива 3-4 големи града, ще хвърля парите в магистралите. И който оживее през зимата, оживее. На когото не му харесва, да си вдига чукалата и да отива на друго място.
- Но това ще доведе до пролетаризиране на работната сила, защото и в големите градове няма работа.
- По-скоро до маргинализиране. До насаждане на един манталитет на предградията, същия, който е в стила и риториката на днешната управленска политика. А колкото повече хората са смачкани, маргинализирани, толкова по-лесно се управляват чрез прости медийни послания.
- Коя ще е следващата тема за вот на недоверие към кабинета? И дали този няма да остане единствен с оглед влошаващите ви се отношения с ДПС?
- Животът е по-богат от намеренията на политиците. Аз не бих искал да обявявам някаква тема. В същото време процесите в страната са динамични. Рязкото обедняване, убиването на науката и висшето образование. Защо не и този засилен процес на регионалните дисбаланси в резултат на политиката на правителството да не бъдат повод на отговорност от правителството.
- ГЕРБ и ДПС все повече се ухажват и харесват, ще съберете ли подписи?
- Темата с подписите е технически въпрос. Когато има обществена необходимост, мисля, че в НС има достатъчно народни представители, и то не само от една или две парламентарни групи. Виждаме "Синята коалиция", която се чуди как да се измъкне от подкрепата и отговорността, която също носи за резултатите от днешното управление.
- На 11 ноември всички чакат да се роди червеният ГЕРБ. Как този проект се отразява на единството в БСП, заплашено ли е то?
- Интересен етикет. Поне от заявките като че ли цветът не е точно този. Нека видим какво ще се случи на 11 ноември. Разбира се, че и ръководството на БСП, и членовете и симпатизантите обсъждат много загрижено и с интерес случващото се около този проект. Но си мисля, че бързането да се коментира "нероден Петко" е проява на политическа незрялост. Нека дадем възможност на хората, които на 11-и ще седнат около една маса, да се определят и после да им се напомни, че дължат много и ясни отговори на обществото и гражданите. Иначе знаете, че БСП е демократична и плуралистична партия.
- На конгреса лидерът ви Станишев заяви, че БСП няма да се превръща в електорален резервоар. Но как ще запушите пробойните? Какво очаквате да бъде поведението на недоволните от Станишев в БСП?
- Недоволни винаги е имало, не само от този председател. Почтената позиция на недоволните е да приемат решението на мнозинството, след като не са могли да обърнат мнението в партията. Но мисля, че дори недоволните от ръководството имат своето усещане за силата чрез сплотяването на хората, които стоят на идеята на социализма. И само в краен случай могат да се сбогуват.
Хех, а от октопода сетне се сготвя президент /кандидат поне/
Баф таз шибана територия и порядките - след нея.
Наведнъж не мога.