:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,464
Активни 759
Страници 30,029
За един ден 1,302,066

Дянков хареса килията за мъчения на ЕС

А Борисов с основание се плаши от готвените нови финансови санкции
Светослав Терзиев
Европа ще гони финансови вещици, като прибегне до класически методи на инквизицията, реши последният Европейски съвет в Брюксел, от който премиерът Бойко Борисов излезе леко объркан. Забележителна е неговата липса на ентусиазъм, след като финансовият му министър Симеон Дянков лично участва в обзавеждането на килията за мъчения на ЕС, където ще бъдат пращани държавите, нарушаващи финансовата дисциплина.

"Дайте да си говорим откровено - кой ще накаже Германия или Франция? Ще накажат такива като България, Румъния, Полша, Чехия и затова трябва да сме много внимателни", посочи Борисов. "Представете си, ако имаш 3.5 или 4% дефицит и в санкциите влиза да ти спрат еврофондовете, няма да излезе държавата от дефицита, а ще потъне още по-надолу", обясни той.

Премиерът трябва да е спокоен: сред инструментите за изтезания не е предвидено спиране на еврофондовете, каквото бе приложено досега само върху България. Дянков знае, че от него много боли, и затова вероятно е одобрил всички останали инструменти, защото още не ги е изпитал. Той не подозира, че ако спирането на еврофондовете е галантно лишаване от пари, които още не е помирисал, замислените нови финансови санкции ще се равняват на варварско разпаряне на джобовете.

В съобщението на Европейския съвет за резултата от срещата най-важно е изречението, че "одобрява доклада на Работната група за укрепване на икономическото управление на ЕС". От него не се разбира много, но то е



вратата към най-мрачното подземие



в общия ни европейски дом. Бутнеш ли я (прочетеш ли доклада, който е само десетина страници), ще попаднеш в атмосфера, която наподобява сектора с ужасите в Музея на мадам Тюсо в Лондон. Предвидени са всички степени на мъчения, като се започне от обикновено сплашване, мине се през публично опозоряване и финансово оковаване и се стигне до болезнено изтръгване на глоби като проценти от брутния вътрешен продукт (БВП). За да няма мърдане, са измислени бързи процедури, а виковете ще се спират чрез обикновено запушване на устата.

Ако може да се извини жестокостта на работната група, трябва да се има предвид, че е заседавала под напрежение като средновековен конклав, заключен в залата ("конклав" - cum clavi, т.е. "под ключ") и с намаляващи хранителни дажби, както се е правело навремето. Групата е създадена с решение на Европейския съвет от 25-26 март 2010 г., събрала се е за първи път на 21 май и оттогава за половин година е имала 6 заседания, на които е съчинила и преработила няколко пъти доклада си, след което го е представила в окончателен вид на 21 октомври. В нея са участвали финансовите министри на 27-те страни от ЕС (включително и Дянков) начело с президента на ЕС Херман ван Ромпой плюс комисаря по икономическите и финансовите въпроси Оли Рен, председателя на Европейската централна банка Жан-Клод Трише и председателя на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер. Те пък са разчитали на група от "шерпи", които на седем заседания са изнесли тежката работа, като са писали чернови на доклада. България е дала мнението си в най-ранния етап - на 1 юни - и след това е участвала в оформянето на окончателното общо виждане.

То се състои в следното: Общата валута в еврозоната и цялостната интеграция в ЕС правят държавите все по-зависими една от друга и засилват риска от



разпространяване на финансова зараза



при заболяване на някоя от тях. За целта трябва да се установи по-строг колективен контрол над националните бюджети, за да не нарушават Пакта за стабилност и растеж, който изисква бюджетният дефицит да не надхвърля 3% от БВП и държавният дълг да не надвишава 60% от БВП. Досега се следеше внимателно какъв е бюджетният дефицит, но държавите се изхитриха да вземат с пълни шепи заеми, за да запушват бюджетните си дупки и така да имитират добро здраве. Те лекуваха симптомите, а болестите им се разсрочваха и задълбочаваха. Докато не се стигна до гръцката драма, когато в края на 2009 г. се видя, че дори дълг от 115% вече не прикрива чудовищен дефицит от 13.6%. Последвалите панически мерки са известни - извънреден фонд от 110 млрд. евро, който, за да спаси не толкова Гърция, колкото еврото, бръкна в джоба на всички държави от еврозоната. След него бе обещан гаранционен фонд от 600 млрд. евро с участието на всички в ЕС, включително и България, чрез бюджета на Еврокомисията. Той е предвиден за други тежко болни, които засега се оправят и сами - като Испания, Италия, Португалия и Ирландия. Наложи се общ преглед, от който се видя, че почти няма държави, поддържащи добро здраве и по двата показателя. Оттук пък последва изводът, че трябва да се върви към наднационално управление на държавните финанси. Казано иначе, това е



крачка към федерализация на ЕС



Контролът "отгоре" обаче би бил само за сведение, ако не се съчетае с принудителни мерки. Те пък би трябвало да имат бързо действие, за да са ефикасни. Така се стигна до съгласие за санкции, които да важат на първо време за членовете на еврозоната и за допуснатите до нейната чакалня ЕРМ-2, а сетне и до всички извън нея (включително и България), но без Великобритания, която съгласно Протокол 15 към Договора от Лисабон си е гарантирала валутна самостоятелност.

Ако на следващия Европейски съвет през декември механизмът получи окончателно одобрение, ще бъде пуснат в действие още на 1 януари 2011 г. Тогава ще започне първият "Европейски семестър", който ще съвпадне с подготовката на бюджетите на държавите за 2012 г. Преди да ги внесат за одобрение в своите парламенти през есента, те ще трябва да бъдат съгласувани на общоевропейско равнище. Така отрано ще се знае кой какви намерения има и дали не хитрува за сметка на другите. В случай на незадоволителна финансова дисциплина ще се прибягва до предупредителни и наказателни мерки.

Първоначално държавите ще получават сигнали, че отклоненията им са забелязани, и ще им се дават препоръки. Ако не ги спазват, ще бъдат подложени на засилено наблюдение, проверки на място и



разобличаване в официален доклад



на Еврогрупата и Европейския съвет. До този момент преписката ще се движи дискретно, но ако не настъпи вразумяване, казусът ще бъде предаден на Еврокомисията, която ще направи свое разследване и ще напише доклад до Европейския съвет. Той може да бъде огласен публично. Това ще бъде форма на опозоряване на недисциплинираната държава. Такива позорящи доклади се огласяват всяка година за България и Румъния, но в сферата на правосъдието и вътрешния ред, а за финансовите им нередности с еврофондовете (но не с националните бюджети) досега е имало два доклада - през 2008 и 2009 г.

Публичното финансово заклеймяване чрез доклад на ЕС би означавало падане на рейтинга на визираната държава и съответно оскъпяване на достъпа й до финансовите пазари. Ако и това не е достатъчно, ще започнат физическите мъчения. Предлагаше се вторият етап да се задейства автоматично, обаче повечето държави се възпротивиха. Затова ще се гласува, като е необходимо т. нар. двойно квалифицирано мнозинство съгласно възприетия с Договора от Ница механизъм. Всяка държава има определен брой гласове според демографската си тежест. На България се падат 10 гласа, а общият брой на гласовете на всички държави е 345. Квалифицираното мнозинство е 255 гласа. Но заедно с това те трябва да представляват поне 2/3 от държавите в съюза. Така се блокира възможността от диктат на големите страни над малките.

Сега обаче точно големите начело с Германия и Франция настояват най-енергично за въвеждане на системата от санкции. За да преодолеят съпротивата на малките, без да пипат Договора от Лисабон, правят малка "редакция" и въвеждат понятието



"обърнато квалифицирано мнозинство"



Според него не е нужно 2/3 от държавите да подкрепят решенията, а е достатъчно 2/3 да не гласуват "против" в определен срок. При такова преобръщане всичко става наопаки: решенията могат да се вземат и от 1/3 от държавите, а диктатът на големите става възможен. Освен това се предлага провинилата се държава да не гласува.

Оттам нататък пътят към килията за мъчения е отворен. Наказаната държава първо ще бъде задължена да направи депозит в ЕС, който ще носи лихва, макар и неголяма. Сетне този депозит ще бъде превърнат в безлихвен, ако не настъпи очакваното поправяне. Третият етап на изтезанието ще бъде глоба, която постепенно ще се увеличава, докато стигне 0.2% от БВП, което за България би означавало 120-130 млн. лева.

Сред инквизиторите ще бъде и статистическата служба Евростат, която ще получи право да обръща с хастара навън документацията на финансовите министерства. Дянков се увери вече в нейните възможности, когато в началото на годината се опита да я заблуди чрез несръчни фокуси, че се вмества в параметрите от 3%, докато тя го уличи в дефицит от 3.9%. За щастие поради валутния си борд България все още е в търпими граници, като външният й дълг дори не надхвърля 15% от БВП. Но тъкмо защото е на диета, нейната хронична финансова слабост би я направила много уязвима за всякакви нови наказателни мерки в ЕС и Борисов има основание да се плаши.
Колаж: "Сега"
---------
33
5152
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
07 Ноември 2010 19:45
Ето още един случай в който бабаитлъка нииикаква работа не върши.
А акъл - йок!
Дано механизма задейства след 2017, нали така обеща?
07 Ноември 2010 20:09
В нея са участвали финансовите министри на 27-те страни от ЕС (включително и Дянков) начело с президента на ЕС Херман ван Ромпой плюс комисаря по икономическите и финансовите въпроси Оли Рен

Боже, все хубави, даровити и достойни хора!
07 Ноември 2010 20:39
Третият етап на изтезанието ще бъде глоба, която постепенно ще се увеличава, докато стигне 0.2% от БВП, което за България би означавало 120-130 млн. лева.

"Изтезанията" са неприлично меки, закъснели и обидно бавни. Що за проскрипции са 120-130 млн. лева, и то на некъв си трети етап? В Рим на това му казвахме "голема аспержа с големи яЙца". Само контрабандата на цигари и само в размера на официално признатите 6 милиарда къса през 2010 ощетява фиска с 930 млн. лева от несъбран акциз и с 240 млн. лева невнесен ДДС. Десет пъти повече от "изтезанията" на ЕС, без всякакво бавене и измислени многоетапни процедури.
07 Ноември 2010 20:48
Помните ли доброто старо време в началото на мандата, когато резервът още не беше източен, а ББ не знаеше що е то "лов на вещици" и обвиняваше "тройната", като обясняваше, че е хванал "една мъжка вещица" и ще я изобличи... А журналистките се кикотеха и се правеха на поне толкова неграмотни, колкото беше той. Е, сега започна да понаучава едно-друго, жалко, че няма да има достатъчно време да изучи всички тънкости на занаята.
07 Ноември 2010 20:59
А, защо сте такъв песимист, Фандорин, към края на третия мандат може би ще изучи, ако не всички, то поне 33, 333 % от тънкостите.
07 Ноември 2010 21:23
Св.София, моите комплименти. А иначе, не съм песимист, напротив, оптимист съм. За доказателство ще посоча, че, когато преди изборите мои познати казваха, че "какво толкова ако изберем ББ за министър-председател, по-лошо от това не може да стане", а аз оптимистично казвах: "А-а, може, може..."
07 Ноември 2010 21:34
Уви! Касандра пророчица.
07 Ноември 2010 22:55
Нито конклавът, нито музея на восъчните фигури са толкова зловещи. Изобщо много образност много нещо. Напразно.
07 Ноември 2010 23:12
"журналистките се ... правеха на поне толкова неграмотни, колкото беше той"
Эраст Петрович, не се правеха. Толкова са!
08 Ноември 2010 01:16
Ей, това форумните лешояди не се уморихте да му кълвете месата на дръгливия ни фин. министър, само кокалите останаха от него ..., абе вие не спите ли ?!?


(за автора - не коментирам, да не ме баннат, но става за диригент на хора от гарджета !)

Редактирано от - Mars Attack на 08/11/2010 г/ 01:17:44

08 Ноември 2010 07:46
Колкото по-жестоки са европейските правила срещу дефицита, толкова по-добре за аборигенски държави като нашата, които с вътрешни средства не могат сами да се контролират.
08 Ноември 2010 08:39
Всякаква самостоятелност в насочването на пари от териториалната власт ги насочва към личните им сметки.
Най-добре е да не са в състояние да харчат сами пари за каквото и да било.
08 Ноември 2010 10:21
Работата отива на орел, рак и щука. Всяка страна все повече ще си брани собствените финансови интереси във вреда на другите. Мерките наистина ми се виждат мекички, за да могат да променят нещо в ЕС. Дълговата криза вероятно ще се задълбочава, защото тя е причинена не от някои злонамерени дръжавици, които гледат да прецакат големия брат, а от самата икономическа система, която не може да функционира без да задлъжнява.
08 Ноември 2010 10:22
Dobri._.Bozhilov,
Те се канят да въведат и механизъм за наблюдение/санкции за нарастване на външния дълг и дефицита по текущата сметка. Това пък автоматично ни спасява от съветите на недоучени местни експерти.
08 Ноември 2010 11:31
Много добра статия на г-н Терзиев! И, кво оказва се, че България ще запълва финансовите дупки, които генерират страни като Франция и Германия. Далеч съм от мислълта, че някой ще тръгне да налага такива драстични мерки срещу тези две страни. По този начин ще се срине доверието в еврото, тъй като Германия е гарант за него. От друга страна, както казва и Терзиев, по този начин ще се засили фасалитетът на малките страни - периферията на ЕС към централната администрация. С една дума - не ни очакват добри години. Хем ще ядем бой, хем ще търпим санкции, хем няма да бъдем независими. Получава се, че ще сме по-зле от времето на СИВ.
08 Ноември 2010 11:46
Аве, Цезаре
08 Ноември 2010 11:53
pressatacheр,

На нашите политици точно това им трябва! Заради тази безумна страст да преразпределят все по-голяма част от БВП. Това разборат под израза "да сме на власт".
08 Ноември 2010 11:54
Съчетанието между очевидно не ставащия за финансов министър дянков и взимащия всички важни , но и погрешни, финансови решения , босия по-всички направления негов бос, е гаранция, че държавата ни ще попада под ударите на евросанкциите за дефицита.


Когато някой е глупав, това е за дълго!
08 Ноември 2010 11:54
pressatacheр,

На нашите политици точно това им трябва! Заради тази безумна страст да преразпределят все по-голяма част от БВП. Това разбират под израза "да сме на власт".
08 Ноември 2010 11:59
Много меко! Към мерките бих добавил и смачкване на топките на министъра на финансите, премиера и президента. Ако нямат топки, нещо друго ще им смачкаме.
08 Ноември 2010 12:02
Метафори, метафори... Голям писател, слаб анализ...
08 Ноември 2010 12:30
Споко Терзиев !
Нищо лошо няма да се случи.
Стига сте всявали все песимизъм.
Дайте малко по оптимистично бе.
А това, че други ще ни диктуват условия е добре дошло за нас.
Така че споко...
ОК...
08 Ноември 2010 13:25
За голяма част от българите присъединяването към Европейския Съюз се привиждаше като възможност да се разшири полето на краденето и далаверите!!
Оказва се различно!!! И после, Дянков им виновен!! Агейн???

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
08 Ноември 2010 13:27
По-оптимистично? Ето по-оптимистично:

2007-2008-а броят на заетите на трудов договор е малко над 2.5 млн. души. Броят на заетите през м.септември т.г. е 2 198 087 човека. Иначе казано, към 300 хил. души (т.е. над 10% от 2.5 млн.) са новите безработни.
08 Ноември 2010 13:28
А тези 2.2 млн. души трябва да хранят 7 млн. български граждани, като в тази сметка влиза и т.нар. обществен сектор (над 400 хил. души).

Иначе казано, 1.8 млн. души трябва да изработят папото за 7-те млн. жители в територията.

Редактирано от - гошо на 08/11/2010 г/ 13:32:17

08 Ноември 2010 13:34
...след като финансовият му министър Симеон Дянков лично участва в обзавеждането на килията за мъчения на ЕС
Я виж ти, освен некадърен, тоя бил и мазохист!
08 Ноември 2010 13:39
Откъде накъде нефелно гастрольорче на Световната банка като Дянков ще определя еднолично съдбата на България и даже на ЕС за десетилетия напред? Вече се радваме на постиженият на Кунева с емисиите и какво ли не. А този иска да превърне СЕ в камшик на световните финанси подобен на МВФ. Ако пак ще влизаме в компресионната камера на МВФ, за какво ни беше членството в ЕС?!
08 Ноември 2010 13:57
Терзиев vs Правителството.
Рунд N-ти.
08 Ноември 2010 14:50
samweims, моите дълбоки почитания! И аз мисля, че журналистките не се правеха, а си бяха неграмотни, но "пусто френско възпитание", както би казал Эраст Петрович
08 Ноември 2010 15:11
Я виж ти, освен некадърен, тоя бил и мазохист!

Чудесно описание на народонаселението!!
Хузе, !

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
08 Ноември 2010 15:56
Въпросите са сложни. Социалистическото управление на родината - с голям бюджетен дефицит едва ли е най-хубаво за всички ни. За някой със сигурност е да, за други не. А в крайна сметка, който не му харесва в Европейския съюз да си ходи дома! Там /в ЕС за разлика от инквицията насила никоя държава не са вкарали/ - правите ли разликата? Тънка е, а ма все пак я има. Ама ние българите сме хем така, хем онака. Затова всичко ще си остане плямпане по медиите. Така, че плямпайте колеги ще ви олекне на душата.
08 Ноември 2010 16:18
„Осел останется ослом, хоть ты его осыпь звездами”.Когато материал липсва, санкциите ще помогнат до толкова, до колкото на благополучно починалия масаж за загрявка, за да стане по-живичек.

08 Ноември 2010 17:53
Всички обичат Дянков.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД