:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,780
Активни 792
Страници 30,345
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

7 университета доминират в науката

Най-големи са изненадите в рейтингите по показател "Учебен процес", който е и най-субективен
Снимка: Борислав Николов
Ценно копие на "Евангелие от Дъроу" в университетската библиотека на СУ "Св. Климент Охридски", дарение от Ирландия.
7 висши училища доминират отчетливо в университетската наука. С високи постижения по този показател и челни места в почти всички направления са Софийският университет, Медицинският университет - София, Химико-технологичният и металургичен университет, Техническите университети във Варна и София. С научна дейност в областта на аграрните науки и животновъдството изпъкват Тракийският университет в Стара Загора и Аграрният университет в Пловдив.

Такива са резултатите по показател "Наука и изследвания" от рейтинговата система на висшите училища у нас (rsvu.mon.bg). Системата подреди 52 професионални направления по 51 индикатора, групирани в 6 групи. Наред с общата класация по всички показатели, тя предлага още три стандартни класации по отделни показатели - научна дейност, престиж, реализация. Системата позволява на потребителя да прави и индивидуални класации, като сам определя индикаторите, които да бъдат включени, и тежестта им при окончателното подреждане.

В областта на науката разликите между първия и втория като правило са огромни. Така например в областта на физическите науки първи е Софийският университет със 74 точки, следван от Шуменския университет с 57 точки. Зад ножицата от 17 точки стои драстична разлика в конкретната научна активност на двете висши училища. Така например за периода от 2005 до 2009 г. в международната база данни Scopus от Софийския университет в областта на физическите науки са регистрирани 1019 публикации срещу 21 публикации от Шуменския университет. 30 от статиите на СУ са били цитирани поне 30 пъти, срещу индекс на цитируемост на Шуменския 8.

Подобни стръмни разлики има и при други научни области. В областта на медицината публикациите на МУ-София са 3 пъти повече спрямо втория университет по този индикатор - Медицинския университет - Пловдив, големи разлики има и в традиционно силната научна област химични технологии.

Наличието на ярки разлики по този показател не е новина и години наред се поставя на дневен ред заради



липсата на каквато и да било политика



за приоритетно финансиране на силните в науката. Встрани от субсидията за обучение на докторанти университетите със силни научни сектори не взимат приоритетно средства от държавата и могат да получат повече пари само по линия на одобрени проекти от фонд "Научни изследвания". За всички университети субсидията за научна и художествено-творческа дейност от години се е заковала на 10 на сто от издръжката на обучението, какъвто е законовият минимум. Това е едно от перата в бюджета на университетите, което сравнително безконфликтно може да се обвърже с резултатите от рейтинга.

Внимателното вглеждане в 14-те индикатора от групата "Наука и изследвания" показва и някои слабости на избраната методология. Така в посочения пример с физическите науки университетът на трето място - Пловдивският, има доста по-добри показатели от класирания на второ място Шуменски университет. Броят на публикациите е 115 срещу 21, индексът на цитируемостта - 13 за 8. Пловдивският университет обаче отстъпва по два индикатора, свързани с щатния преподавателски състав. Тук Шуменският университет води и пред Софийския с огромен процент от щатния състав - 89%, участващ в международни проекти. При отчитането на този показател в проценти не е ясно доколко наличието на малък състав на щат и много приходящи преподаватели не води до изкривяване.

Най-големи изненади има при рейтинга по показател "Учебен процес". Тук "Сега" изготви собствена класация, като даде 100% тежест на категорията и включи в нея всички съставящи я индикатори. Характерно за тях е, че голяма част са субективни, тоест общата оценка по този критерий зависи в голяма степен от мнението на анкетираните студенти. По субективната преценка на студентите се оценява теоретичната подготовка, субективна е оценката за практическата подготовка, за задоволството от участие в стажове, за актуалност на преподавания материал и др. Сред критериите, които не са субективни, са дадената акредитационна оценка от НАОА, броят щатни преподаватели на 100 студенти, хабилитираните преподаватели на 100 студенти, процентът чуждестранни студенти.





Каква картина рисуват



тези критерии за измерване на качеството на учебния процес в едно от най-модните и разроили се през годините направления - правото? Когато отчитаме само тези индикатори, първи по показател "Учебен процес" е Югозападният университет "Неофит Рилски". В общата класация, с отчитането на останалите 5 групи критерии, ЮЗУ си поделя 5-ото място с НБУ, а 1-ви е Софийският университет.

Югозападният университет достига завидната първа позиция благодарение на изключително високата оценка, която е получил от студентите си. Теоретичната подготовка е оценена на 5.82 по шестобалната скала при 5.72 оценка за СУ, практическата подготовка е получила 5.50 при 3.87 в СУ. Така наличието на по-висока критичност сред студентите смъква общата оценка. При количествените показатели, несвързани със субективно мнение, ЮЗУ има чувствително по-ниски индикатори. Съотношението на щатните преподаватели към общия брой студенти е най-ниско в групата, съотношението за хабилитирани преподаватели - също.

В предложената методология за съставянето на комплексни оценки екипът се е опитал да избяга от това, като е дал вътрешна тежест на оценката на НАОА 50%, а индикаторите, свързани със студентското мнение, имат 25% тежест в групата. Въпреки това може да се мисли доколко наложително е наличието на толкова много субективни показатели и дали част от информацията не може да се мери по алтернативен път.

Най-относителни са резултатите при реализацията на студентите, въпреки че някои университети изпъкват по начин, който не може да бъде оспорен. Американският университет в България е категоричен лидер с високи средни осигурителни доходи по всички направления, в които обучава. Нещо повече - огромна част от студентите, които завършват АУБ, работят по специалността си. Това показва ясна мотивация при избор на висше училище и



ясно разпознаване на университета



на пазара на труда.

Както "Сега" писа, средните осигурителни доходи на младите висшисти, завършили в последните 3 години, се оказват добри, а безработицата - три пъти под националната, но извличането на изводи за качеството на един университет на база заплати е трудно. Само 18% от завършилите работят по специалността си, а заплатите зависят и от регионалните пазари на труда, изтъкнаха от самия екип.
СНИМКА: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Университетът с най-добра практическа подготовка по история и археология според студентите е Нов български университет. Доскоро негов ректор беше настоящият просветен министър и египтолог по професия Сергей Игнатов.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Голяма част от показателите в системата зависят от критичността на студентите към собствения им университет.
50
5236
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
07 Ноември 2010 19:30
Софтуерът е разроботен от "чудесната" Сирма, която изпълнява обществени порчъки на общината (София). Там тези герои също толкова чудесно разработиха Инет варианта за записване на децата в детските градини. Първият ден = първото фиаско, а Сирма "скромно" бе прибрала половин милион за "услугата". Не, Пожарникарят не е крадец, не е!
07 Ноември 2010 19:50
Аз не бих отделял толкова внимание на откровено субективно, манипулативно и с определени цели псевдокласиране...
Просто част от рекламно-демагогското облъчване на публиката и будалите, вярващи в битпазара и операта.
---------------------------------------
Блогът на Генек
07 Ноември 2010 19:55
А изследването беше проведено от МБМД и Институт "Отворено общество"(?!). Срещу нелоши пари. Критерият "реализация" на току-що завършили студенти посред криза, при която хората масово губят работните си места е изключително адекватен. Да не говорим, че подобен рейтинг си е направо скрита реклама за определени университети (нямам предвид СУ, ПУ или ТУ, естествено).
07 Ноември 2010 20:06
Много кисело гроздето на университетския рейтинг, бе! Толкова хора скомина ги хвана!

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
07 Ноември 2010 20:19
Как така са пропуснали при подготовката на рейтинга и Център за изследване на демокрацията ? Някак не върви....- Отворено общество, Център за либерални и стратегии ..... Здрави другари, верни другари. Так держать!
07 Ноември 2010 20:49
От публикуването на "рейтинговата класация" ме мъчат мн въпроси... Като как аджеба са успели в толкова кратки срокове да "препитат" сума ти студенти (анкетите) относно туй-онуй из вузовете? Обработката на емпиричния материал? Сравняването на "резултатите? Изводите?? За мен е некадърно направена класация... Май докторанти са я магерили, а "щрихите" са лепнати от мастити учЕни с народна и международна неизвестност... Тях пък нещо не ги разпознава търсачката из мрежата и из чуждоезичната литература....

07 Ноември 2010 20:55
Много просто, Пердекириз. На око. Току-що влязох да видя - срещу моето направление в университета, в който работя, се мъдрят 0 статии на преподавател. Само аз за отчетния период имам по 6-7 на година, а за 2009 - 6 цитата в чужбина. Сред колегите има хора, получили хабилитации, защитили докторати - малки и големи. Това без публикации не става. Ако всичките им данни са такива, това е просто поредното менте срещу много пари и много шум.
Както се и очакваше.
07 Ноември 2010 21:03
Манрико,
Като за първи рейтинг, може би е добре - и определено беше крайно време да се направи. Но това не значи, че не трябва да бъдат посочени методологическите грешки на изследването; и високото значение на субективните фактори е основната такава.
Сега основният въпрос е какво ще последва от тази рейтингова класация. Игнатов обещаваше някакви работи, които всъщност не могат да се направят в съгласие със сега действащия закон. (А като му гледам ефективността на Игнатов, юридически издържан нов закон не можем да очакваме в рамките на този мандат).
Аз съм напълно съгласен с тезата, че държавната субсидия трябва да се фокусира върху университетите, които действително развиват качествена образователна и научна дейност. И ако има, разбира се, един куп измислени ВУЗ-ове, които е най-добре да изчезнат скоропостижно от картата, трябва да се измисли и някакъв начин за стимулиране на университетите в Пловдив, Варна, Велико Търново, просто за да не се стига до обезлюдяване на тези региони откъм качествени млади хора.
07 Ноември 2010 21:05
Смешно, жалко и досадно. Публикации? Къде. В България, в Албания, или в САЩ? И в кое издание?... Пък и, какво значи публикация? Дали не може да е платена? Когато се запознах с тези "техники", сегашните доценти, лрофесори и доктори прави минаваха под масата.[/left]
07 Ноември 2010 21:05
от публикуваната класация се изясни, че количеството ВУЗове в БГ скоро ще бъде повече от студентите.
07 Ноември 2010 21:12
Ех, сухар, зависи. Едни плащат, за да ги публикуват, други просто ги публикуват, на трети им плащат за публикуваните им статии. Кой както.
07 Ноември 2010 21:17
Полъх нежний! По статистически данни сме със "наборите" от 1990-1992 год. По смътни спомени - тогава бяха около 53-55, 000 деца. Сега имаме близо 65, 000 студенти. Как пък нЕма някой да не иска да учи, да е настрана, да е излязъл из тугината, или пък йей тъй да не му се учи....? Всичкото - студент! Сега е моментът!!!

07 Ноември 2010 21:23
Ето рейтинговата система на една водеща държава:
http://www.technologytransfertactics.com/ content/university-patents
07 Ноември 2010 21:23
А, къдя гу ТУ Габрово

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
07 Ноември 2010 21:24
Като за първи рейтинг, може би е добре - и определено беше крайно време да се направи. Но това не значи, че не трябва да бъдат посочени методологическите грешки на изследването; и високото значение на субективните фактори е основната такава.
Не е идеално, не е. За мен най-доброто в този рейтинг е, че са публикувани първичните данни и можеш сам да си ги разгледаш и да си сглобиш собствен рейтинг. Ако на някой критерий не вярваш - изключваш го. Вместо да треснат един списък с подредени университети и да рекат "това е". Друго добро нещо е, че много от критериите са обективни - не по интервюта и анкети, а по "твърди" данни - осигуровките в НОИ на първо място. Какво ще последва, не знам. Най-важното според мен е, че младите хора имат възможност да се ориентират за университетите според нещо много по-обективно от слуховете и вестникарските статии кой университет е готин и кой е калпав. И всеки да се ориентира според своите приоритети - за един реализацията след завършването, за друг - любезността на преподавателите. Разбира се, и парите на данъкоплатеца трябва да се харчат според резултатите на университета. Аз бих бил по-краен - финансирането на университетите например да е внесеният от възпитаниците им данък доход през годините след завършването, колкото е и срокът на обучение. Обучил си някого, който след завършването си получава 10000лв годишно, при това на светло - те ти 1000лв. годишно. Обучил си безработен - нуличка, за да не стигаме до там, да удържим помощта за безработен от бюджета на университета.

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
07 Ноември 2010 21:49
Югозападният университет достига завидната първа позиция благодарение на изключително високата оценка, която е получил от студентите си.
Разбрах, че много от въпросите са написани на такъв език, че студентите не могат да ги разберат и дават оценки на посоки. Една колежка са я изкарали корумпирана, само защото не са разбрали въпроса. Не знам как е в Шуменския университет, където повечето студенти са от турски етнос.
07 Ноември 2010 21:55
Внимателното вглеждане в 14-те индикатора от групата "Наука и изследвания" показва и някои слабости на избраната методология. Така в посочения пример с физическите науки университетът на трето място - Пловдивският, има доста по-добри показатели от класирания на второ място Шуменски университет. Броят на публикациите е 115 срещу 21, индексът на цитируемостта - 13 за 8. Пловдивският университет обаче отстъпва по два индикатора, свързани с щатния преподавателски състав. Тук Шуменският университет води и пред Софийския с огромен процент от щатния състав - 89%, участващ в международни проекти. При отчитането на този показател в проценти не е ясно доколко наличието на малък състав на щат и много приходящи преподаватели не води до изкривяване.


Методиката е смях през сълзи.

То само един от добрите преподаватели и изследователи от Физическия в ПУ "П.Хилендарски" от категорията "млад учен" ще докара броя публикации и цитируемост на класирания преди него в областта на физическите науки шуменски университет.

И на основата на такава "методика" ще дадат повече пари на шуменския вместо на пловдивския университет.

А бе чудя се все пак къде в тази класация е министъра на образованието? Дето не е ясно ясно ли е колко публикации и цитирания има.

И друго се чудя, има ли нещо, което да не сме в състояние да опорочим и да сведем до абсурд.

07 Ноември 2010 21:58
даването на повече средства на по-изявените университети ще закопае по-слабите и няма да им дава възможност да настигнат по-силните. Въобще и това е измислено недоизмислено. А инак всеки знае, че софийските университети са по-добри, начело със СУ. Различните провинциални университети бяха създадени за да се прекрати наплива към София. Идват от провинцията като студенти и след това драпат да останат в София. По-рано имаше ограничения, а сега никакви. Въпреки това провинциалните университети не можеха да набират кадри. Това беше най-големият напън в рИформата на Сергей 2-ри Египтолог.
07 Ноември 2010 22:00
И в коя европейска държава университети има единствено в столицата?
07 Ноември 2010 22:09
Моля не бъркайте науката с образованието, защо БАН не е оценяван в този рейтинг по показател наука. Университетите за съжаление нямат нищо общо с науката те само подготвят кадри и не правят научни иследвания.
07 Ноември 2010 22:19
Кой, владимир_ак, Ви заблуди така? Университетите да не са детски ясли! В много университети се правят наистина сериозни и мащабни научни изследвания, независимо че университетските люде са двойно натоварени, щото преподават, изпитват и пр. Примери, ако се налага, могат да се посочат десетки, ама нека да е от самото начало, от създаването на СУ - проф. А. Т. Балан, проф. Ив. Шишманов, д-р Кръстев, проф. Б. Цонев, Боян Пенев...
07 Ноември 2010 22:25
И университетското образование не само че "има нещо общо", ами е кръвно свързано и неотделимо от науката. Иначе няма да е университетско, а (с извинение) ПУЦ-ко. Накъдето са го и запътили с тези орязани бюджети, фондове за наука и с тез идейки господа управляващите.
07 Ноември 2010 22:50
Току-що влязох да видя - срещу моето направление в университета, в който работя, се мъдрят 0 статии на преподавател. Само аз за отчетния период имам по 6-7 на година, а за 2009 - 6 цитата в чужбина.

СвСофия, ако това наистина е така, то не трябва да остава без последствия.
07 Ноември 2010 22:58
И аз така мисля Ди Хексе, но тепърва ще изяснявам какъв е пътят за оспорване на резултатите. Защото месеци наред бяхме заети да изготвяме и пращаме до МОМН едни безкрайни справки, сводки, отчети и информации. А ето резултатът. И в други направления е същото. Уви!
08 Ноември 2010 00:57
За сверяване на часовника:
University of Cambridge

Harvard University

Yale University

UCL (University College London)

Massachusetts Institute of Technology (MIT)

University of Oxford

Princeton University
Наздраве!
08 Ноември 2010 02:12
Аз бих бил по-краен - финансирането на университетите например да е внесеният от възпитаниците им данък доход през годините след завършването, колкото е и срокът на обучение.

Помисли малко де, драги. Няма логика - очевидно е, че специализирани университети, които обучават икономисти или компютърни специалисти, ще имат алумни с по-добра реализация на пазара на труда. Обаче това, че ти получаваш по-високи доходи от един учител по химия в някоя гимназия, не значи че обществото може да се личи от учителите по химия, стимулирайки вузовете да бълват икономисти и компютърджии на тяхно място
По тази причина аз лично смятам именно графата с доходите на алумните за излишна, а специално в този контекст дори подозирам, че е вкарана, за да може в някакво отношение АУБ да излезе на първо място. (И в. "Дневник" да излезе със заглавие, че АУБ е оглавил класацията на висшите училища). Доходите на алумните нямат пряко отношение към качеството на образованието.
Хубава е оптимистичната ти вяра, че сега младите ще могат да се ориентират и, видиш ли, ще си изберат хубави университети, щото досега са ги заблуждавали, че вузовете по паланките дават страхотно образование, пък вече няма да могат да ги заблуждават.
Но една голяма част от хората искат просто да си купят диплома и респективно отиват във фабрика за дипломи. После защо администрацията ни е пълна с дебили. И защо тъкмо фабриките за дипломи имат лоби в политическия "елит".
08 Ноември 2010 04:31
Св София,
дай да изясним нещата. Ако говорим за публикации от типа "Цветовете на конците в българската народна бродерия в края на 18 век", аз се оттеглям от дискусията. Но мисля, че става дума за нещо друго. Навремето на Тодор Живков му бяха казали да каже, че науката трябва да обърне внимание на проблемите на икономиката, в смисъл повишаване на качеството и количеството в производството на стоки, за да се увеличи износа и печели от него максимално възможно. Такава е практиката в САЩ. Големите университети се занимават с обучение на студенти "между другото". Основната им задача е изпълняването на поръчки на Пентагона, НАСА, корабостроетето, авиостроенето и т.н. Простичко казано, идва шефът на "Дженерал мотърс" и казва: "Хелоу, джентълмен! Жълтурковците от Тойота ни изритват от собствения ни пазар, казвайте какво да правим, дайте идеи, иновации, разработки. Плащаме."
08 Ноември 2010 04:42
Много добра първа стъпка.
Веднага става ясно, че в България има пет-шест качествени висши учебни заведения, а останалото е плява.
Най-страшното са провинциалните таквоз по хуманна медицина.
Трябва да се ЗАКРИЯТ моментално!
08 Ноември 2010 05:47
Според ISI (Web of Science) за периода 2008-2010 научната дейност в някои български университети изразена в публикации с списания реферирани от ISI, т.е. с импакт-фактор е:
Софийски университет - 974 публикации
Медицински университет - София - 644 публикации
Технически университет-София (ВМЕИ) - 338 публикации
Химикотехнологичен и металургичен у-т (ВХТИ) - 304 публикации
Пловдивски университет - 178
Тракийски у-т 95
Медицински у-т - Пловдив - 74
Медицински у-т - Плевен - 43
Нов Български Университет - 41
Медицински у-т - Варна - 40
Шуменски университет - 24
.................................

Редактирано от - Google на 08/11/2010 г/ 05:52:03

08 Ноември 2010 07:42
То, кое ни е наред, та и висшето образование да е като за света, че и класацията на университетите?



Скоро спорих в един форум с една доцентка по философия за "парадокса на Симпсън". Тя никога не беше учила статистика и преди да почнем дискусията изобщо не знаеше, че съществуват претеглени и непретеглени средни, та се наложи да й обяснявам. Обаче на другия ден взе да ми развива теории, коя средна била "легитимна", коя - не...
Накрая ми казва: "Прав сте, че от математическа гледна точка няма парадокс, ама от философска има!"
И като я попитах в какво се състои парадоксът, в края на краищата, спря да ми пише...

08 Ноември 2010 08:07
Цялата тази дандания може да бъде парафразирана със сръбската поговорка Образование и наука се правят со пари или со дупе. Пари нема, действайте. Преди 1989г. имахме действаща и проверена система, проверена близо 100-тина години работа, с някои заемки най-вече от Германия и в науката от СССР (а Русия също я взела от Германия). Тя трябваше да се обогати и да се доразвие. ТЪй като съкратиха максимално парите за тези дейности, сега се чудят как без пари да се оправи системата. Първи термодинамичен принцип- не наливаш ли енергия (т.е. пари, в случая) в една система, тя няма да върви, т.е. опитваш се да правиш перпетум мобиле от 1-ви род.
Казах.
08 Ноември 2010 08:30
Тия от Харвард, Принстън итн, да дойдат тука, да ги подпукаме с въпроси от нашия учебник, по нашия конспект, ще си скъсат дипломите.
08 Ноември 2010 09:48
Доходите на алумните нямат пряко отношение към качеството на образованието.
Начи, тук трябва да се разберем какво е това "качество на образованието". Чувал съм в кръчмата, че на времето имало нек'ъв уманитар Сенека, и понеже тогава немало интернет и чат, пишел писма до нек'ъв убитак Луцилий. Та този Сенека, понеже в доброто старо време и уманитарите били свестни хора, пишел свестни неща и рекъл , че не требвало човек да се занимава с ненужни глупости: Apertior res est sapere, immo simplicior: paucis <satis> est ad mentem bonam uti litteris, sednos ut cetera in supervacuum diffundimus, ita philosophiam ipsam. Quemadmodumomnium rerum, sic litterarum quoque intemperantia laboramus: non vitae sed scholae discimus.
Та значи въпросът е за училището ли учим, или за живота. Ако Игнатов успее поне да принуди университетските преподаватели да осъзнаят, че студентите трябва да учат за живота, а не за университета, а пък университетът съществува не за да предоставя социални помощи и благинки на преподавателите, а за студентите - да ги обучава и подготвя за живота, ще е направил минимално необходимата реформа. Каквото направи в повече - берекет версин.

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
08 Ноември 2010 10:00
Бре Манрико, не се опитвай с латински цитати да се правиш, че не разбираш какво ти говоря. Във всяко общество (освен хипотетично-комунистическото) доходите на хората са диференцирани. Доходите на онези, които произвеждат продукт, пряко допринасящ за растежа на капитала, са по-високи от доходите на онези, чийто продукт не допринася толкова пряко, или малко допринася за този растеж. Обаче не можеш да се лишиш от вторите, защото техните професии и техният продукт са необходими с оглед на развитието на обществото (капиталът не печели от учителя по химия, обаче всеки трябва да учи някаква химия в училище).
Ако това ти се вижда твърде сложно и уманитарно, помисли си как твоята гениална идея за обвързване на субсидията с доходите на алумните ще мотивира вузовете да обучават предимно икономисти и компютърджии. Което пък доста бързо ще доведе до изкривяване на твоя любим пазар на труда поради пренасищане с такива специалности и в крайна сметка ще намали твоите собствени доходи. Тогава поне ще имаш свободно време съвсем неуманитарно да си блъскаш главата в стената.
08 Ноември 2010 10:16
Един изключително полезен ефект от това да не учиш на село е,
че ще се "омешаш с хората".
Ще видиш хора от други краища на България и/или Света.
Стоенето на едно место се отразява на кръгозора и на душевноста.
Неживелите в цивилизовани държави - Европа и САЩ - ги полазва страх от успелите чужденци, който избива в ксенофобия, псевдопатриотизъм и русофилия съчетана с термоядрена мания.
Неживелите извън родния си град/село развиват страх и антипатия дори към другите българи.
Има ярки примери във форума...
08 Ноември 2010 10:26
"Scopus от Софийския университет в областта на физическите науки са регистрирани 1019 публикации срещу 21 публикации от Шуменския университет"
Това е абсурдно голяма разбика между първия и втория. А от третия нататък?
Струва ми се че "втория" е около ими малко над средните резултати на отделев учев от БАН в съответната област.
За цитатите може и под.
Във всеки случай малката разбика в точките показва, че методологията е силно измислена и "натъманена" независимо какви други критерии са включвали.
08 Ноември 2010 11:25
Еднствената причина да се изготви тази класация беше да се даде един скромен бууст на неодразумението НБУ.
Ако не отбелязвате, онази порнография от бившите сгради на АОНСУ на всякъде е класирана между 3 и 5 място.
Да, не са първенци (не са достатъчно изнагляли още), но при положение че парите са съвсем малко повече, а учене не се изисква .... защо пък не?
те това ви е посланието на египтолога.
Боли ги фара господата за научните изследвания. И без това, този крив показател е интересен единствено и само за минимална извадка от населението, и то с доказано изкривени представи за живота.
Предложена е алтернатива другаре, широките народни маси могат да запишат на "правилното" място.
Посочена е и "елитарната алтернатива" - таман и посланик уорлик да не се сърди, пък и така нещата придобиват лек, и правилно ориентиран международен привкус.
08 Ноември 2010 11:30
И университетското образование не само че "има нещо общо", ами е кръвно свързано и неотделимо от науката. Иначе няма да е университетско, а (с извинение) ПУЦ-ко. Накъдето са го и запътили с тези орязани бюджети, фондове за наука и с тез идейки господа управляващите.


за съжаление няма наука в университетите в БГ - продължавам да го твърдя, само погледнете някои западни класации за наука, къде е БАН и къде е СУ... миналата година гледах нещо подобно БАН на 350 място , СУ - 1350...за другите университети да не говорим... в момента масово преподавателите от университетите имат зверски натоварвания в сравнение с колегите си от запад. Това е така, за да може да си изкарат заплатите, кой "западняр" преподава по 300 часа на семестър? От българските университетски преподаватели хем се иска голяма натовареност хем наука... всички знаете как се чуства човек след 4ч. лекции - едва ли му е до наука.
08 Ноември 2010 11:58
Не мисля че е толкова безобидно.
Достатъчно е да си припомним предната "серия" и "академичния" закон на министъра, половината текстове на който бяха отменени като противокунституционни, основно с могива ме не може ангажименти на "държавата" да се прегвърлят на други субекти.
Сега отново с настоящото "изследване" организации като ОО представят класиване на университетите, естествено съпроводено с прехвърляне на едни хапи към едни хора.
Не оспорвам ползата от подобни изследвания. Въпроса е че министъра, че министъра опитва да формира държавна политика в сектора въз основа на него, а не на нормална атестация.
ЩЕ видим каква ще е следващата "серия"
Подозирам че ще е удар върху малкото останали "чутави" структури
БАН, СУ и още няколко ВУ.
08 Ноември 2010 12:29
Леко съм притеснен. Къде са в класацията учебните заведения, подготвили управленския ни елит - ВИФ и Симеоново?
08 Ноември 2010 12:43
Мдаа, тази рейтинговата система си е като всичко, създадено от герб. На пръв поглед, прилича на нещо, ама в подробностите е точно обратното.
Особено ми харесва самооценката на нивото получаваното образование от студентите! Разкошно- да си признаят, че следват във вуз, в който нивото е ниско....





Когато някой е глупав, това е за дълго!
08 Ноември 2010 14:37
Все пак, който има прилични доходи би записал децата си в....чужбина.Няма много голяма разлика между Алма Матер и...БАН.
08 Ноември 2010 14:53
Какво стана с аонсуто? Ами ШУ?
08 Ноември 2010 15:26
Добър Ден,
АОНСУ днес е НБУ.
08 Ноември 2010 15:29
Има тънка специфика. И със сто принстънски дипломи да се върнат децата от чужбина, нали тук пак ще ги оценява някой завиршил СУ. И то ако имат голям късмет. Иначе работодателя ще е я от Симеоново, я от ВИФ, я от някой ПУЦ. Все хора завършили школата за възмъжаване наречена - "Българска народна армия". Където основния принцип е - ей сега ще му покажем на тоя новобранец откъде изгрява слънцето.
08 Ноември 2010 15:40
в едно от най-модните и разроили се през годините направления - правото

Моля, думата "модна" да бъде заменена с "доходоносна", което ще обясни и състоянието на държавата в момента, и хотелите по морето, и недосегаемите, и някои бъдещи кандидат-президенти!!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
- Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
Няма да хвърлям жертви на вълците.
- С. Станишев
08 Ноември 2010 16:13
Това ВИАС го няма никакъв? Или той не се вмества в понятието ВУЗ?
08 Ноември 2010 17:21
Онзи ден, в спора за СУ и АУБ, дадох линк към класацията на университетите в света. Натиснете тук и я прегледайте отново.
Атинският университет е на 286-та позиция. 4 турски университета са между 401-450, където са още 2 гръцки универистета. Румънските университети са също в тази класация.
Български универитети няма! Няма нито един!
Няма ги и сред най-последните 600+......където свършва класацията.
Знам, знам - Дянков и Игнатов са виновни!

08 Ноември 2010 17:31
Абе чужди класации, ала бала. Я ги пуснете тези чужди университети през нашия софтуер, направен от нашата фирма - да видим тогава кой, кой е.
08 Ноември 2010 17:52
На снимката пише, че Игнатов бил "египтолог по професия".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД