Американският щат Калифорния, който сам по себе си е шестата по големина икономика в света, вече се слави не само като най-големия щат по размер на БВП, но и като най-закъсалия финансово. Това не можа да промени дори известният екшън актьор Арнолд Шварценегер, който преди седем години изненадващо беше избран за
губернатор на слънчевия щат
Както се очакваше, бюджетната криза доминираше при изборите за нов губернатор, които се проведоха на 2 ноември.
Governator (английско съчетание на думите губернатор и терминатор) Шварценегер се труди години наред с пот на челото и безспорно бе най-яркият от 50-те губернатори в САЩ. На поста губернатор на Калифорния Шварценегер се прояви като деен, смел, самостоятелен и доста твърд политик, като не се страхуваше да си печели врагове. Сега на неговото място бе избран демократът Джери Браун, който заемаше този пост през 80-те и 90-те години на миналия век.
Републиканецът Шварценегер не може да се кандидатира за нов мандат, тъй като приключи с втория си и няма право на трети. Браун получи тежко наследство от своя прочут предшественик. Калифорния от години прави безуспешни опити да се измъкне от бюджетната криза. Губернаторът и щатските законодатели водеха досега същинска апаратна война, тъй като Шварценегер настояваше депутатите да намалят бюджетните разходи и безмилостно налагаше вето на много местни закони, с които не беше съгласен.
През 2003 г. калифорнийците решиха, че идването на Шварценегер в политиката не е каприз на екстравагантната кинозвезда. Член на консервативната Републиканска партия, той оглави едва ли не най-либералния щат, традиционно подкрепящ демократите, при това е и роднина на семейство Кенеди, но в крайна сметка се изхитри да разработи съвсем самостоятелна платформа.
Шварценегер бе истински консерватор в икономиката -
обяви се за ниски данъци и намаляване на бюджетните харчове. Стана екологично отговорен и се отказа от своите любими пури и джипа "Хамър". Заедно с това обаче позициите му в защита на хомосексуалните бракове, против абортите и за регламентиране на вредните емисии бяха либерални. Той бранеше своите каузи твърдо и остроумно - ту размахваше метла пред митинг в щатската столица Сакраменто с обещанието да измете оттам предишните власти, ту уверяваше с огромен нож в ръка, че безпощадно ще ореже бюджетните разходи. Дори прокара референдум за легализация на марихуаната в щата, който обаче се провали.
Арнолд Шварценегер победи в предсрочните избори за губернатор с обещанието, че ще поправи икономическото състояние и финансите на щата. Тогава бюджетният дефицит на Калифорния възлизаше на 38 млрд. долара, като за това допринесе най-много спукването на балона в технологичния сектор в началото на новото хилядолетие. Днес Калифорния продължава да е окована от огромни дългове. Финансовите проблеми на щата стигнаха най-ниската си точка м.г., когато липсата на средства принуди местното правителство да издава т.нар. разписки за дълг на своите доставчици и кредитори. Калифорния бе толкова близо до фалит, че намали финансирането за образование и обществени инфраструктурни проекти и накара много от служителите в местната власт да вземат неплатен отпуск, за да се спести от разходи за заплати. Дори и след тези мерки щатът трябваше да се пребори с бюджетен дефицит от 26.3 млрд. долара и бе изправен пред още 14 млрд. долара дефицит през т.г. По тези причини Калифорния има най-ниския кредитен рейтинг сред всички американски щати. Това допълнително усложнява положението, защото оскъпява заемите, които са нужни на местната власт. До голяма степен дълговата криза в Калифорния се дължи на неефективната политическа система в щата, която изисква мнозинство от 2/3 в парламента, за да се вземе решение за повишаване на данъците или за да се одобри годишният бюджет. Една от най-вредните за щата инициативи, наречена "Предложение 13", е приета през 1978 г. Тя намалява имуществените данъци с 57% и ограничава тяхното увеличение до най-много 2 процентни пункта на година. Оттогава приходите на щата от имуществени данъци не успяват да догонят темповете на растеж на инфлацията. Фискалните предизвикателства за Калифорния допълнително се усложняват и от обвързаността между политиците и профсъюзите на служителите в държавния сектор, като Калифорния неслучайно е щатът с най-високи заплати и бонуси за държавните работници. През лятото губернаторът Арнолд Шварценегер обяви "извънредно финансово положение" заради бюджетния дефицит. Това стана, след като законодателните органи на щата не успяха да одобрят до 1 юли бюджета за следващата финансова година. Избирателната битка в Калифорния бе след най-тежката фискална криза от времето на Голямата депресия, която накара Терминатора и законодателите да повишат данъците и да орежат бюджетните разходи за образование и здравеопазване. В опит да намали разходите на бюджета на Калифорния губернаторът Шварценегер дори предложи затворниците без документи, предимно имигранти, да излежават присъдите си в Мексико, което щяло да бъде много по-евтино, отколкото в Калифорния.
Бъдещето не е много ясно за Шварценегер. Той вече опроверга слуховете, че ще участва в изборите за Сенат на САЩ, както правят мнозина бивши губернатори. Бившият културист от Австрия и бивш Мистър Юнивърс
не може да участва в президентски избори,
както направи навремето актьорът Роналд Рейгън, защото не е роден в САЩ. Той обаче е само на 63 г., в чудесна форма и само да пожелае, ще продължи поне с още 10 години политическата си кариера. Има и доста възможности за това - проявявал е вече интерес към поста министър на енергетиката или президентски пълномощник по енергийните въпроси. Може и отново да се отдаде на обществена дейност и благотворителност. Още в зората на политическата си кариера Шварценегер казваше, че винаги е искал да бъде лидер, а не част от масата. Защото, първо, само един лидер можел изцяло да реализира своя потенциал, а, второ - той винаги бил запленен от възможността да управлява другите. Тъй че надали се е наситил с политика и власт, като едва ли усеща, че се е реализирал напълно. И едва ли смята, че се е отплатил вече с вярна служба на Америка за всички възможности, получени от нея. Пък и никога не е късно да се завърне към Меката на киното - Холивуд.
---------------------------------------------
Медведев му предложи работа в Москва
Малко преди изборите в САЩ руският президент Дмитрий Медведев прие в резиденцията си в Горки все още действащия губернатор Арнолд Шварценегер, който бе на официално посещение в Русия. Медведев си позволи шеги в общуването си с американския гост, като една от неговите фрази дори се разтълкува като завоалирано предложение да стане кмет на Москва след уволнението на Юрий Лужков. По-късно на този пост бе назначен Сергей Собянин. В началото на разговора си с Медведев Шварценегер си спомни, че по време на посещението си в САЩ през лятото руският държавен глава посети Калифорния. "Тогава ви казах: I'll be back. Ето че се върнах", пошегува се губернаторът. В речта си Шварценегер нарече Дмитрий Медведев "човек, който има виждане за по-нататъшното развитие на Русия". По думите му той с удоволствие е научил за идеята на Медведев да бъде създаден аналог на американската Силициева долина в руската област Сколково. Според Шварценегер руските учени с помощта на американските си колеги могат да направят чудо, да създадат истински технологичен бум. От своя страна руският президент каза, че е жалко, че губернаторът няма руско гражданство, иначе можеше да му предложи работа след януари идната година, когато той ще напусне официално губернаторския пост. На заседанието в Сколково също имаше куриозен инцидент с Арнолд Шварценегер. Когато Медведев започна да говори, губернаторът реши да пие газирана вода. Неочаквано тя започна да пръска изпод капачката на всички страни и поля панталона на губернатора. Докато Терминатора ликвидираше щетите, Медведев невъзмутимо продължи речта си за бъдещия център в Сколково. По-късно в речта си, очевидно излязъл от релси от инцидента с газираната вода, Арнолд Шварценегер направи езикова грешка и нарече руските компании "съветски", което предизвика смях в залата.
|
|