:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,834
Активни 689
Страници 708
За един ден 1,302,066
Репортаж

В дома на Вазов се настани разрухата

Министерството на културата умува реорганизация, но Националният литературен музей не е склонен на такава промяна
Снимка: Борислав Николов
Къщата-музей "Иван Вазов" на ул."Г.С. Раковски". В по-голямата част от времето стои заключена, уредничката е в неплатен отпуск, няма никакви пари за поддръжката й.
В центъра на София, в студено и тъмно хранилище се намират две стъкленици - в едната е сърцето на Иван Вазов, в другата - мозъкът му. Формалинът е изветрял. Няма пари за подмяната му. Черен пример за разрухата в къщата-музей на класика, чийто роман "Под игото" оглави преди година класацията на най-любимите книги на българите.

За плачевната ситуация в музея разказва уредничката му - поетесата Мирела Иванова. Какво се случва още там в юбилейната 160-а година от рождението на поета?

Служителите периодично са в неплатен отпуск. Няма отопление, няма телефон, електричеството също не е платено, респективно няма СОТ, за интернет сайт никой не си и помисля. По стените е избил мухъл. Мебелите са покрити с прах. Музеят най-често не може да приема посетители, а предварителните заявки са технически неосъществими. Затворен беше и в Деня на народните будители. Замразени са ред инициативи, например учебен център с аудио- и видеотехника (която вече е купена от фондация "Просвета", но така и стои неразопакована). Интериорните картички, брошурите, сувенирите, дисковете - всичко онова, което прави един музей музей, в случая звучи като фантастика.



"Това са фактите за съжаление -



коментира и директорката на Националния литературен музей Румяна Пашалийска. - Но емоциите ни не трябва да се съсредоточават само върху тази къща-музей. Към нас са асоциирани 15 отделни обекта. Между тях са 8 мемориални къщи-музеи - шест в София и два в провинцията, плюс три литературни кабинета. Всички те в момента преживяват изключително тежки времена".

Пашалийска твърди още, че не вижда никаква икономическа логика в начина, по който е формиран бюджетът на Националния литературен музей. В началото на 2010 г. Министерството на културата отпуснало 167 428 лв. От тях фонд "Работна заплата" - 132 824 лв. Перо за ремонти - 0. На 03.08.2010 г. е гласуван актуализиран бюджет в размер на 142 312 лв., от които - 112 900 лв. за заплати. За ремонти - отново 0. Абсурдът е, че новият по-нисък бюджет е спуснат със задна дата от 01.01.2010 г. Т.е. след като музеят практически е изразходвал по-голямата част от предишния си (бездруго мизерен) бюджет, се оказва, че всъщност го е надвишил. "Препоръчаха ни да ограничим броя на служителите - казва директорката. - Да, но той е свит до абсолютния минимум - в къщите-музеи щатът е само за един уредник. Това е причината колегите да са принудени да излизат



един след друг в неплатен отпуск



Чест им прави, че дори през това време не изоставят грижите за поверените им обекти, работят с личните си телефони, организират мероприятия... Но нали разбирате, че това са възрожденски усилия и не може да продължават безкрай?!".

На възрожденски принцип минава и целият Вазов юбилей. 160-годишнината му е отбелязана през март с голямо честване в Народния театър "Иван Вазов"; после с тържество в НДК; с изложба с над 150 оригинала на патриарха от фонда на Народната библиотека; с поклонение пред паметника на поета в деня на рождението му; показа се ремонтираната за първи път от 23 години документална експозиция. "Всички тези събития - подчертава Мирела Иванова, която стои зад тях, - се състояха без нито една стотинка. Нито писателите, които произнесоха словата, нито актьорите, нито музикантите са повдигали въпрос за възнаграждение. Всички го направиха в името на Вазов. Но нека не се лъжем - това е самодейност".

Логично е в тази ситуация Националният литературен музей и подопечните му къщи-музеи да започнат да търсят по-гъвкави мениджърски решения. Спонсори обаче не прииждат (появяват се бели лястовици като фирмите, финансирали частичния ремонт на къщата-музей на Никола Вапцаров, но те са единици). На този фон с радикално предложение, касаещо музея на Вазов,



излиза директорът на Народния театър Павел Васев



Той предлага къщата-музей да мине под управлението на Националния културен институт "Народен театър "Иван Вазов", който се намира в непосредствена близост. Мотивите са, че театърът разполага в своя щат с ателиета и служители - художници, декоратори, дърводелци, електротехници, хигиенисти и т.н., които могат да поддържат сградата и помещенията в идеален вид (да осъществяват ремонтите, почистването, поддържането). Но по-съществената част от предложението са съвместните културни проекти. Театърът може да освободи зали за лекции, литературни вечери, концерти, изложби и т.н., посветени на творчеството на Вазов. Павел Васев е готов да предостави 400 кв. м площ във фоайетата на втори балкон, където да се развие експозицията на музея, която в момента е в хранилищата. Предложението е отправено като докладна записка до министъра на културата Вежди Рашидов с изходящ №168 на 13 август тази година. До момента няма отговор. Причините най-вероятно са две.



"Не съм привърженик на идеята -



бори се срещу проекта Румяна Пашалийска. - Аз съм по-прагматично настроена. И Националният литературен музей, и Националният културен институт "Народен театър "Иван Вазов" са второстепенни бюджетни разпределители и няма основание само защото къщата и театърът са близо един до друг, а патронът им е един и същ, те да се съберат. Но сериозните ми възражения се базират на факта, че това са два различни вида дейност. Да, Народният театър разполага с повече персонал, с повече материални ресурси, с ателиета и т.н., но музейното дело има съвсем друга специфика. В един литературен музей могат да работят само оторизирани от Националния институт за културни ценности реставратори. Там нямат място какви да е дърводелци, тапицери и железари. Да не забравяме още, че освен работата с публиката музеят има своята "скрита" дейност - комплектуване, описване на фонда, картотекиране. Социализацията на ценностите, разбира се, е много важна, но все пак е само една от функциите".

"По повод предложението ми имахме среща със зам.-министър Митко Тодоров - обяснява Павел Васев. - Той каза, че отговорът може да се забави, защото в близко бъдеще в Министерството на културата започва анализ на това кои обекти са национални културни институти и кои не, тъй като те трябва да покриват определени критерии (например да не функционират само в определен регион и т.н.). "В този ред ще се разгледа и статутът на Националния литературен музей, тъй като неговите обекти всъщност не произвеждат нищо, нямат научна дейност и нямат приходи от посещения и други инициативи. Съществува вариант



тези къщи-музеи да преминат към Народната библиотека,



в което има логика, тъй като тя се грижи като цяло за писателските архиви. Ако Националният литературен музей, респективно стопанисваните от него къщи-музеи, загуби статута си на национален културен институт, според Закона за закрила на културата ще бъде и различно финансиран. Тогава ще трябва да покрива, да речем, 50%, от разходите си и ред други условия. Аз наистина съм против на този етап да се разтуря Националният литературен музей. Но и мисля, че не е невъзможно да се намери форма Народният театър да се грижи за поддържането на къщата-музей. Така пак ще работим заедно", каза Васев.
Снимка: Борислав Николов
Препарираното куче на Вазов в гостната на дома му. Народният театър иска да поеме къщата-музей под своя опека, защото разполагал с повече пари и с технически кадри, които можели да ремонтират дома.
31
4255
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
15 Ноември 2010 21:02
"В дома на Вазов се настани разрухата"


E, айде сега, нали пари за молове, яхти и сараи има, бол ! Плосък данък и - пей, сърце ...


Срам за държавата, това е !
15 Ноември 2010 21:22
Където ги зачислят - пари няма. Като чуе култура - ББ се хваща за...
--------------------------------------
Блогът на Генек

15 Ноември 2010 21:42
Недуразуменията Борисов и Дянков решават точно по този начин финансовите проблеми на културата, образованието, здравеопазването и т.н. на България - намаляват бюджетите им с 25 до 50%. Предлагам да си намалят и собствените заплати със задна дата и да излезат в неплатен отпуск до следващите избори. Това ще е има невероятен позитивен ефект върху функционирането на държавата България
15 Ноември 2010 21:49
15 Ноември 2010 21:53
...а домът на Вазов е България.
15 Ноември 2010 22:22
Некъф си Вазов! Че кой пък е той? Да не е инвеститор в магистрали или в обекти за наблюдение на метрото, я! Даже и футбол не е можел да играе. Нито пък лицеви опори е можел да прави, докато се изпоти, за разлика от някои съвременни актьори.
Нали има милиони за подслушване и следене. За реклама на България в България.
Музеи, театри, опери, филхармонии, академии... Глупости! От ББ започва нова ера, дами и господа! Я да си подредите правилно приоритетите! И по-бързичко! Къф е тоз Йеремиев плач!
15 Ноември 2010 23:32
... по Стивън Кинг ... с извинение.. ; )
15 Ноември 2010 23:36
На мен предложението на Васев ми се струва напълно уместно.
16 Ноември 2010 01:08
На министъра на културата (В. Рашидов), не му пука за разрухата в дома на Патриарха на българската литература, но иначе предлага да се строи бг Лувър.

Редактирано от - потребител,07 на 16/11/2010 г/ 15:01:31

16 Ноември 2010 01:44
И аз на своя ред ще си замина,
трева и мен ще расне над прахът.
Един ще жали, друг ще ме проклина,
но мойте песни все ще се четат.
16 Ноември 2010 06:53
...Предлагам да си намалят и собствените заплати със задна дата и да излезат в неплатен отпуск до следващите избори....


Най-добре до живот
16 Ноември 2010 09:13
Ама много зловещо това куче...Верно Стивън Кинг отвсякъде!
И в дома на Вазов тегне разрухата...Безпаметни и безродници са всичките ни политически дейци. И тези.
16 Ноември 2010 11:03
Браво на директора на Народния театър. Човекът мисли за това, как къщата на Вазов да оживее. А дамата от Националния литературен музей разбира, че за нея самата едва ли ще има място в новата структура, и затова се дърпа.
Държавата, особено тази в момента, няма да се погрижи за музеите, това е очевидно. Въпросът не е само в парите, а във визията - за да се грижиш и да развиваш нещо, трябва да имаш идея, за какво е нужно то, и как може да бъде по-ефективно и по-полезно. За културните институти все повече се просмуква идеята, че те са безполезни... само държавни/народни пари харчат
16 Ноември 2010 11:35
Предложението е отправено като докладна записка до министъра на културата Вежди Рашидов с изходящ №168 на 13 август тази година. До момента няма отговор.

Дали предложението е уместно, не мога да кажа защото не съм специалист.
Но и трижди глупаво да е, то е отправено официално и следва да получи някакъв конкретен отговор.
Отговор няма.
Е толкова им пука на бабуините за всичко, което не става за хвалене по телевизията и рязане на ленти.
16 Ноември 2010 12:01
безспорно вазов е много важен за литературната история. като поет обаче заслугите му са доста спорни.
16 Ноември 2010 12:11
"Безпаметни и безродници са всичките ни политически дейци. И тези."


Пропорцията засега е 20 : 1 ... предишни към сегашни - да бъдем справедливи, се пак, а ? (имат време - сегашните, да настигнат предишните, макар че май останаха трохи по масата).
16 Ноември 2010 12:59
като поет обаче заслугите му са доста спорни.

Е като са спорни дай да бутнем музея ли?!
16 Ноември 2010 13:10
america1332002
16 Ноември 2010 13:24
Румяна Пашалийска -
16 Ноември 2010 13:40
america1332002, и "Епопея на забравените " ли е спорна? Е, Вазов няма поетическата мощ на Ботев, но отдавна е титулуван като "Народният поет" и "Патриархът на българската литература"! Единствено него наричаме така! При това справедливо! Ето ви красноречив факт в потвържединие на размислите ми в постинга на статията за закриването на БАН.
16 Ноември 2010 15:06
„като поет обаче заслугите му са доста спорни.”
И кой е този, който ги оспорва, на каква основа – нещо гениално ни е поднесъл може би, с някаква велика мисла ни е разтърсил?
16 Ноември 2010 15:16
И нали се сещате какъв чудно хубав мол ще спретнат на това място, след като падне къщата на Вазов, така обгрижвана от държавните институции?
16 Ноември 2010 15:22
МОИТЕ ПЕСНИ
***
И аз на своя ред ще си замина,
трева и мен ще расне над прахът.
Един ще жали, друг ще ме проклина,
но мойте песни все ще се четат.


И много имена и лесна слава
годините без жал ще изметат
ил ще покрие плесен на забрава,
но мойте песни все ще се четат.


В тях зов се чуй за правда, за свобода,
любов и благи чувства ги красят
и светъл лик на нашата природа,
та мойте песни все ще се четат.


В тях вее на Балкана лъхът здрави
и тайните хармонии му звучат,
и гръмът на народните ни слави,
та мойте песни все ще се четат.


Във тях душата ми изля се цяла
с най-скъпите си бисери, цветя,
в тях всичко светло, ценно си е дала,
във тях живей, звънти и тръпне тя.


Не ме смущава див вой от омрази,
не стряска ме на завистта гневът –
спокойно гледам в бъдещето ази:
там мойте песни все ще се четат.


Те жив са отклик на духа народни,
а той не мре, и дор сърца туптят
от скръб и радост в наший край свободни,
и мойте песни все ще се четат.


Иван Вазов
януари 1913


16 Ноември 2010 16:00
не съм казал да бутнем музея.
ти да не си мими шопова? ами епопея на забравените е доста спорна. например стихотворението "левски". 'и всякоя възраст, класа пол занятие вземаше участие в това предприятие' или 'а той беден гол бос лишен от имота за да е полезен дал си бе живота'. струпването на слабо логически свързани думи с цел да се получи някаква рима е очевидно. още по слабо е 'векът', там с 'любимий си предмет'. но в епопеята има и някои хубави попадения.

кой е оспорвал значимостта на поезията му? много са. д-р кръстев, пенчо славейков, дебелянов.
а относно титулуването. те и сталин са титулували 'гений на човечеството', 'щастие народно' и т.н. а пък след това като дойде хрушчов...леле мале нищо не остана от тези титли.
вазов много допада на тогавашните цели и стремежи на обществото -освобождение и обединение на българската нация. а управляващите и преди и сега са обичали и 'обичат' много родината. та затова си и го използват сполучливо за тези цели.
'и вазов пак ли ще ни храни с патриотически лъжи...' е казал един действително голям поет. кой е той?
16 Ноември 2010 20:06
Не бива (на мен лично ми е много съвестно!) от гледна точка на нашето съвсем различно време да поставяме под съмнение онова, което Иван Вазов е направил за българската литература, за гражданското ни общество след Освобождението, за България... Във всеки случай той и днес не би посрещал с равнодушен, страхлив, удобен конформизъм увеличаващите се опити на съвременните ни управници да затрият изкуството и науката. Кои сте вие, убоги и дребни душици, които искате да затриете вековна Академия, чието начало е в Българското книжовно дружество? И като сте сврели в ъгъла - вие, чалгаджиите - хората с истински дълбока култура, мислите ли, че пораствате от това? Но то още Христо Ботев го е писал навремето - лилипути са се качили на кокили и се опитват да разрешават обществени проблеми, които не са по силиците им; а истинските великани - изумени от толкова нагла простотия - си траят...
16 Ноември 2010 20:13
america1332002, да не би големият поет да се казва Кръстьо Пишурка от Лом Паланка
17 Ноември 2010 10:46
Само ще добавя, че по време на войните, когато България претърпява ужасната си национална катастрофа, гражданите на София се събират пред дома на Вазов, именно на Вазов, за да споделят утеха и разочарование, вяра и безверие, надежда и песимизъм... т.е. всичко, което ги боли и което може да им позволи да вървят напред въпреки болката. Ето факт, който красноречиво говори какъв ореол има Вазов в сърцата на българите.
19 Ноември 2010 21:39
Защото, драга ми госпожо, Вазов е жив мит, създател на митове, които имат огромно влияние върху формирашото се следосвобожденско общество. Той е "народен поет". Америката , като по чудо, показва някаква естетика и образование. Все пак, някак тъпо ми се види, къщата-музей на Вазов да тъне в разруха, а да се издигат разни инициативи за "музей на тоталитарното изкуство" от културното министерство. Струва ми, че нещо много грешно има с днешното състояние на нравствените ни ценности, ако ще добруваме като някакъв цирк-изложение на соца, докато къщите-музеи на Вазов и Яворов, например, ще се обвиват със забвение.
19 Ноември 2010 21:43
america1332002, да не би големият поет да се казва Кръстьо Пишурка от Лом Паланка

Имаме немалко добри поети , по-добри от Вазов - Яворов, Дебелянов, Лилиев, и
колкото и да ме боли да го кажа - и Вапцаров и Пеньо Пенев са по-добри поети от дядо Вазов.Но не иде реч за това - Вазов е епоха сам по себе си в българската културна история.
19 Ноември 2010 21:48
Да цитираме тук добрия войник Швейк:
"И защо бе, воле, те боли да го кажеш?"
20 Ноември 2010 00:26
Народният театър иска къщата на Иван Вазов
***
Народният театър „Иван Вазов" иска да му бъде възложена и поверена грижата за къщата-музей „Иван Вазов". Това заяви директорът на театъра Павел Васев, който официално е отправил предложението към министъра на културата Вежди Рашидов.


Васев поясни, че предлага обединение между къщата-музей и театъра, с което ще се осигури поддържането и издръжката на музея, както и развитието на дейността на музея в корпуса на театъра. В момента щатът на къщата-музей и средствата му не позволяват нормалната поддръжка, а театърът може да ги поеме.


Освен това поради липса на пространство къщата-музей не може да предложи друго на посетителите, освен преход от първия до втория етаж. А театърът с просторното си фоайе на втория балкон от 400 кв. м, както и с другите си публични пространства може да осигури постоянна експозиция, и провеждането на литературни вечери, дискусии, лекции и други изяви, посветени на патрона.


По думите на Павел Васев от чиновници на министерството на културата се оказва съпротива срещу предложението.

„Те по този начин изразяват своето безразличие",
коментира той и каза, че е заявил на министър Рашидов, че редица дирекции в министерството го подвеждат, както преди са подвеждали министър Данаилов и че голяма част от чиновниците работят на принципа на нищо несвършването.


„Аз се чувствам длъжник на Иван Вазов и ще работя докато не се промени положението към по-добро или възможно най-добро", заяви директорът на театъра.


Той съобщи, че е имал разговори със заместник-министъра Митко Тодоров, който казал, че ще бъде извършен анализ на състоянието на националните музеи и обекти доколко отговарят на изискванията.

Идеята на Павел Васев беше горещо подкрепена от проф. Милена Цанева, от Михаил Неделчев и уредничката на музея Мирела Иванова.

„Българският народен театър дължи на Вазов не само неговите пиеси", изтъкна проф. Цанева и разказа, че Вазов в 1881 година подема пръв в България идеята държавата да финансира създаването на Народен театър. Той публикува статия, която завършва с думите „Знаете ли какво значи това основаване на български народен театър. Това значи преврат".


"Не виждам какво страшно има, ако административно музеят мине под грижата на Народния театър" добави Цанева.

Проф. Михаил Неделчев изтъкна, че къщата на Вазов е една от най-важните сгради в София и я сравни с парламента. Той отбеляза също, че Народният театър е вторият дом на Вазов.


"Той е истинският дом на Вазов. Вазов всяка вечер го е посещавал и не случайно е имал свое място там. И до ден днешен това място съществува и на него има специална табела", добави директорът на театъра.
За идеята на Павел Васев проф. Неделчев каза, че тя представлява естественото съжителство и творческо сътрудничество между двете институции.


За сравнение Неделчев посочи, че вчера вещите от музея „Смирненски" са пренесени в музея „Вапцаров". Той припомни и съдбата на музея „Яворов", който не се посещава от години. Трябва да се преодолее естествената ревност, която изпитват колегите от Националния литературен музей, коментира още Неделчев.
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД