Правителството на Германия одобри увеличаването на пенсионната възраст от 65 на 67 години, което ще стане от 2012 г., съобщи ДПА. Предложението се съдържаше в представения на правителствено заседание доклад на министърката на труда Урсула фон дер Лайен, посветен на ситуацията по заетостта при възрастни хора. В доклада се изтъква, че през последното десетилетие делът на работещите германци на възраст 60-65 години се е увеличил с 38 процента, което всъщност е почти двойно повече от предишното десетилетие. Според правителството тенденцията ще продължи да бъде благоприятна, затова то смята за уместно и необходимо започващото през 2012 г. увеличаване на пенсионната възраст до 67 години.
Федералното правителство гласува също годишния доклад за пенсии. Ако икономиката продължи да се развива положително, пенсиите могат да бъдат увеличени до 2024 г. с почти 29 процента - или на година средно с 1.9 процента. По тези изчисления пенсията след 45 години получаване на средна заплата ще нарасне от сегашните 1224 евро на 1584 евро.
Пенсионната реформа предизвика вълна от критики в страната, а профсъюзите призоваваха правителството да се откаже от нея. В отговор Фон дер Лайен заявяваше, че постепенното увеличаване на пенсионната възраст е и въпрос на честност спрямо по-младото поколение, заяви министърът. Според нея реформата ще спомогне да се разпредели справедливо тежестта от покачващата се продължителност на живота.
В 82.2-милионна Германия жителите на 65 години представляват 20.3% от населението. Трудоспособното население съставлява 66.1 процента.
КОНТРА
За разлика от Германия далеч по-бедната от нея Боливия намалява пенсионната възраст от 65 на 58 години, предаде Ройтерс. Освен това страната ще национализира пенсионната система и ще премахне два частни пенсионни фонда, които принадлежаха на испанска и швейцарска банкови групировки, обслужвали по официални данни 1.3 млн. боливийци. Нововъведенията се съдържат в проектозакон на правителството, който ще бъде гласуван следващите няколко седмици, както твърди президентът Ево Моралес. Текстът е изработен след 4 години преговори с профсъюзите.