Мястото на книгата вече не е само в книжарниците. Сега тя завзема кафенета, та дори и ресторанти. В новите места у нас - засега предимно в столицата, книгата се възражда за нов живот. А всъщност той е добре познат на света открай време - френските артисти и писатели са сътворили голяма част от произведенията си именно в кафенетата, а митичното "Флор" е било основното място, където се е случила френската литература. Там творят Сартр, Камю, Превер...
Макар и много далеко от френските традиции, днес и у нас вече има такива места, с нов дух, където основното не е кафето, а възможността да се потопиш в света на книгата. Такива кафенета никнат постоянно, още не са масово разпространени, но в този хибрид все повече книжари ще виждат спасение за своя вече старомоден бизнес.
"Аз съм в София, в една огро-о-омна книжарница, в която може да се пие и кафе". Така започва разговор по телефона жена в кафе книжарницата "Пингвините" в Оrange. Преди да звънне телефонът, заедно със своя приятелка, те са се потопили всяка в света на книгата си, отпиват от време на време от топлите напитки пред тях и прекъсват, само за да си кажат дума-две.
От другия край на помещението гледа тотално различен свят. Трима тийнейджъри пият безалкохолни напитки и не особено тихо обсъждат явно много важен проект. Палят се, спорят - да купят ли веднага домейна, да не го ли купят. На лаптопите си разглеждат един, втори сайт, обсъждат графиките. От време на време един от тях става, взема някоя книга - за маркетинг, и пак сяда. До тях ученическите им раници стоят безмилостно забравени.
"Пингвините" дори не е само книжарница-кафене, а и място за събития - тук редовно се представят книги, събират се клубове, корени е пуснала дори малко чуждата за нас традиция на читателския клуб, който всяка седмица обсъжда новите заглавия. Друг клуб пък идва, за да играе бизнес игра. "Много хора посещават кафе книжарницата и според мен това е един добър бизнес модел, защото нещата потръгнаха и приходите са добри", обяснява управителят Росица Куртева. Това е и първата такава книжарница у нас, която стартира преди около година и половина с кампанията "Кафето върви с книга, а не с цигара". Идеята е на сайта "Аз чета", както обяснява основателят му Александър Кръстев.
По-скоро кафе или по-скоро книжарница
"Тук като че ли преобладава кафето. Може би, защото на долния етаж е същинската книжарница. Тук също има книги, но по-малко", казва управителят. Клиентите могат да си вземат книга от книжарницата и да се качат да я разгледат с напитка пред себе си.
Новото превъплъщение прави излишно и говоренето за кризата, което вече се е превърнало в клише. Напук на всякакви изследвания, че четенето отмира като начин на прекарване на времето, повечето книжарници в София са доста посещавани. Книжарницата в подлеза на Софийския университет например дори и в часовете преди обяд има достатъчно посетители. Разбира се, това не означава автоматично продажби, но данните от книжния пазар у нас са наистина оптимистични. Макар някои вериги книжарници да отчитат до 10% спад в столицата, това все още са поносими загуби. В провинцията обаче има драстични спадове.
"Има фенове на книгата и тя продължава да се продава с пълна сила. За съжаление или за радост, пазарът се държи в голяма степен благодарение на постоянните клиенти", обяснява Росица. Според нея все още е рано да се говори с колко са спаднали продажбите през тази година, защото предстоят коледните празници, когато е пикът в продажбите на книги.
Новите библиотеки
Кафе книжарниците, колкото и да не искат да признаят собствениците им, всъщност могат да се нарекат новите библиотеки. Първо, защото тук може необезпокоявано да се прочете цяла книга. "Не е желателно, но наистина е възможно. Въпросът е обаче клиентите да пазят книгата, което в библиотеките не е съвсем така", усмихва се Росица. Младите пък често идват, за да ползват безплатен интернет, вземат си компютърна книга и така се образоват. "Не трябва по никакъв начин да ги спираме, защото, независимо как, е добре младите да четат и да трупат знания", казва управителката на "Пингвините". Разбира се, това не е масов случай - повечето хора идват тук, за да разгледат няколко книги, и в крайна сметка купуват поне една.
Не така обаче стоят нещата в кафенетата, които приютяват книги. Напоследък в много заведения има по няколко етажерки с книги, които не се продават, но всеки може да сподели кафето си с тях. Има и места, където тези книги се продават. Такова е Paper Сake. Идеята е проста - да се предлага домашен уют. Това не е нито кафене, нито книжарница, нито двете заедно. Собственикът Пламен държи да подчертае, че е шоколатрия, където се приготвя домашен шоколад, всичко е органично чисто, без пластмаси. Пространството е твърде малко и затова уютно са се сгушили малки маси с книги по етажерките. Тук се държи на това литературата да е качествена. Няма всичко. Има подбрани книги от съвременната литература. И българска класика, защото "без нея не може". Но подборът се прави много внимателно. Мястото е младо - само от няколко месеца, затова все още няма изградена атмосфера, но собствениците се надяват, че с времето и това ще стане. В шоколатрията заварваме само две маси, на които хората разговарят. Пред тях няма книги, но има лимонада с джинджифил. "Хората по-скоро идват да пият по нещо, но книгите по стените ги провокират и посягат към тях", казва Елена, която работи тук.
Пламен има амбицията да предлага и чуждестранна литература, но задължително с превода на български език. Засега обаче е трудно, защото признава, че като бизнес начинание този проект не е най-успешният възможен. "Ама какво от това. Трябва да има и такива места, не може само молове. Хората, които идват тук, не купуват, но поне четат, и то качествена литература. Иначе четат само боклуци", разказва Пламен. "Младите у нас много бързо остаряват духом. На 30 г. вече са безвъзвратно стари, а и така изглеждат. Искам да има различно място, с различен дух, което да е свободно", обяснява той.
Не всеки опит да се приложи моделът е успешен.
Първите опити в тази симбиоза
са отпреди година и половина. "Тогава обаче се получи някакво изкуствено вкарване на кафене в нещо като книжарница", казва Александър Кръстев. Според него напоследък заведенията, които се появяват, са истински. Идеята за кампанията на "Пингвините" "Кафето върви с книга, а не с цигара" е съществуващи вече заведения да разполагат в някое кътче няколко рафта с книги и хората, които идват да пият кафе, да държат в ръцете си книга, а не цигара. "Така хем да се грижат за физическото си здраве, хем за менталното", споделя Алекс. След това обаче идеята се разраства и се реализира в кафе книжарници.
На Запад това вече е изградена култура - големите книжарници обикновено заемат няколко етажа и предлагат много услуги - преглед на книги на електронен четец, включително и обогатени с графики и мултимедия, киоски за слушане на аудиокниги или пък музика. Там никой няма да дойде и да ви каже, че като разгръщате една книга, трябва да я купите. За съжаление това у нас все още се случва. А докато се наместят традициите, браншът вече се подготвя за другата голяма новост - електронните книги.
Ауууу - ужас! Огромни книжарници, книги се купуват, младите четат! За какво ще се мрънкя сега?
_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико