:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,808
Активни 672
Страници 682
За един ден 1,302,066
Челен опит

Синдикатите могат да доведат всяка държава до банкрут

Европа ще стигне до абсолютно обедняване, ако улицата и профсъюзните лидери определят заплатите и социалните помощи
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Французите седмици наред демонстрираха срещу пенсионната реформа на президента Никола Саркози. Диктатът, който улицата упражнява срещу свободния пазар, не вещае благоденствие на протестиращите.
Всички сме свидетели на силата, която представляват синдикатите в днешна Европа. Напоследък те имат и привилегията да прибягват до насилие всеки път, когато исканията им не бъдат изпълнени. И спокойно може да се каже, че едно решение на синдикален съюз става толкова значимо, колкото и постановление на правителството.

Профсъюзите определят заплатите, работното време, пенсионната възраст и социалните придобивки. Те ги наблюдават и прилагат, стачкувайки всеки път, когато правителството не желае да се поддаде на исканията им. Да не е посмял някой да разгневи свръхактивните синдикати. Те ще използват сила, ще парализират икономиката и ревностно ще преследват всеки, който се осмели да мисли, че работникът е отговорен пред потребителите, а не пред профсъюзните лидери.

Неотдавна видяхме как Франция може да бъде управлявана - или омаломощена - от синдикатите. В отговор на предложената от президента Никола Саркози пенсионна реформа работниците стачкуваха и парализираха държавата. Те не просто спряха да работят,



ами прибягнаха и до полувоенна тактика



Завзеха рафинерии и депа с горива; спряха тръбопроводите, снабдяващи с гориво летищата "Шарл де Гол" и "Орли", и изцяло парализираха железопътната мрежа. Недостигът на горива осакати икономиката. Стачкуващи спряха работата на два от трите френски терминала за втечнен газ. Протестираха всички 12 френски рафинерии. Страната започна да внася електричество, тъй като стачната вълна засегна и енергоразпределението. По улиците излязоха студенти и полицията използва водни оръдия и сълзотворен газ, за да разпръсне демонстрантите в Париж, Марсилия, Тулуза и Бордо.

От другата страна на Ламанша британското правителство обяви планове да съкрати значително обществените разходи, да закрие близо 500 000 работни места и да вдигне пенсионната възраст от 65 на 66 години. Но по-голямата част от британците не се поддаде на подтика да последва френските си съседи и да залеят улиците с гневни протести, придружени с насилие.

Защо има такъв очебиен контраст между реакциите на френските и британските граждани спрямо обявените по едно и също време мерки за строги икономии?

Някои биха казали, че това е особеност на националния характер, че някои нации са по-склонни към социални вълнения от други. Това може да е една от причините, но всъщност нещата са много по-прости. Причината е свързана повече



с усвоен урок от историята на икономиката,



отколкото с психологията на тълпата. Британците вече са преживели как синдикатите и кейнсианската политика могат напълно да разрушат икономиката на страната. След Първата световна война Великобритания се върна към предвоенния курс на паунда спрямо златото. Това доведе до надценяване на британския паунд, а покупателната способност на всеки служител нарасна значително. В една свободна пазарна икономика номиналната заплата би трябвало да се понижи, за да се уравновеси този феномен, без реалната работна заплата да се изменя. Но това не се е случило. Защо? Защото профсъюзите се противопоставяха на всяка корекция на заплатите в съответствие с новата покупателната способност на британския паунд. Поради тази монетаристка мярка реалните заплати продължаваха да нарастват.



Последва пълна или почти пълна икономическа катастрофа.



Индустриализираната Англия, която разчиташе главно на износа, се оказа неспособна да плаща за суровини, след като британският паунд, а с него и британските стоки, увеличиха стойността си и станаха по-скъпи на световните пазари. Износът се срина, съответно намаля и икономическата мощ на Англия. Понеже заплатите са били изкуствено завишени спрямо реалната стойност на работната сила, закрити бяха фабрики и цели отрасли, а милиони работници останаха на улицата.

Безработицата продължи с години, производството достигна безпрецедентно ниско равнище и Обединеното кралство изпадна в рецесия. Правителството трябваше да действа и то обезцени лирата. Но профсъюзите уловиха този паричен номер и настояха заплатите да бъдат индексирани в съответствие с нарастващите цени, което от своя страна породи инфлация.

Кейнс е бил напълно наясно с факта, че наложените от профсъюзите заплати генерират рязък скок на безработицата. Но той безразсъдно е смятал, че пълната заетост може да бъде постигната чрез инфлация, а не чрез създаване на свободен пазар на труда, който да не възпрепятстван от профсъюзи и правителство.

Свободният пазар на труда е единственият начин за постигане на пълна заетост. Само той може да определи реалната цена на труда. Заплатите могат да варират в съответствие с търсенето на работната сила. Но понеже има група от хора, които смятат, че пълната заетост е непостижима без инфлация, пазарът на труда продължава да е под контрола на правителствата, а заплатите са последица от натиска на профсъюзите и от насилието.

Така че британците са удовлетворени от обявените съкращения, тъй като знаят, че бюджетният дефицит може да ги върне обратно към икономическия срив от 1929-1933 година. Те са наясно, че



опозореният европейски социален модел вече не е ефикасен



Той вече не може да се справи с дефицитните разходи, високата цена на труда и осигурените от държавата облаги. Застаряващото население и липсата на икономическа конкуренция отслабват способността на Европа да поддържа високия стандарт на живот, на който повечето западноевропейци се радваха през последните десетилетия.

Французите, както и другите потребители на щедрата социална държава, трябва да приемат, че идва краят на тяхното изкуство да се живее. Занапред те ще трябва да работят повече, по-усилено, по-качествено и да проумеят, че свободният пазар, а не синдикатите трябва да се грижи за реда в икономиката. Те трябва да се откажат от идеята, че обезщетенията за безработица са колективни права. Работата и търсенето на обезщетения за безработица са индивидуални дейности, защитени от персоналните умения, които само свободният пазар може да оцени и възнагради правилно. Само чрез системата на свободния пазар трудът на всеки работник може да бъде оценен точно и възнаграден, както трябва.

Има много лицемерие в този вид социално движение и национални стачки. Работниците и синдикатите са глухи за принципите на свободния пазар. Те искат повече пари за по-малко работа, същите облаги, нищо, че дори вече не са конкурентоспособни и произведените от тях стоки не се продават. Както често става, тяхната работа е непродуктивна и в крайна сметка те са силно субсидирани. Това абсурдно антиикономическо поведение е пилеене на обществени средства.

Движени от социалистическите си виждания, съвременните профсъюзи действат за намеса на правителствата в частния бизнес и срещу традицията на икономическия либерализъм - така те действат негативно на работната сила в Европа и предизвикват икономическа стагнация. Това осакатяване на системата от социални помощи и войнствените методи на синдикатите трябва да бъде спряно. Ако не го направи, Европа ще изостане още повече и сегашното относително обедняване скоро ще се превърне в абсолютно обедняване. В крайна сметка това ще доведе не само до икономически, но и до културен и морален упадък.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Британският премиер Дейвид Камерън говори пред Конфедерацията на британската индустрия. Поучени от историческия опит, британците подкрепиха мерките за строги икономии на своя премиер.
143
5833
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
143
 Видими 
22 Ноември 2010 19:34
Аййй, под тази статия ще се дерат рубашки и прашки

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
22 Ноември 2010 19:42
Ключът към пълна заетост не е нито в противопоставянето на синдикатите... трябва ясно да се разбере, че са нужни и да се работи с тях на ползу роду... нито в следването на кейнсианските или чиито и да е механистични глупости. Инфлация, свободен пазар на труда, монетаризъм - всичко това са другите имена на безразличието и безпомощността. Нужна е упорита съвместна работа на държавата с всички социални групи, създаване и администриране на работещ трудов пазар. Социална държава на свободата, равнопоставеността и взаимната помощ, с други думи
22 Ноември 2010 19:44
Синдикатите могат да доведат всяка държава до банкрут

Човек винаги можел да сгреши. Но за да направи наистина фатална грешка му трябвал компютър.
Синдикатите наистина могат да доведат всяка държава до банкрут.
Но за да го докарат до истински апокалипсис им трябва пожарникар.
22 Ноември 2010 20:19
Брех, Манрико е прав - много ми хареса статията.
Защо ли се бавят червените кхмери? Сигурно още са в ступор и не могат да реагират.
Всъщност има много просто решение за достигане на 100%-ова заетост - премахване на минималната заплата.
22 Ноември 2010 20:21
Французите, както и другите потребители на щедрата социална държава, трябва да приемат, че идва краят на тяхното изкуство да се живее. Занапред те ще трябва да работят повече, по-усилено, по-качествено и да проумеят, че свободният пазар, а не синдикатите трябва да се грижи за реда в икономиката.

Още един, който казва "Пичове, партито свърши". Да не се изтъквам, ама аз това от години го разправях за европейците, потънали в социални облаги и висок стандарт.
22 Ноември 2010 20:47
Преди ми се смееха, когато казвах, че в Америка се работи по 50 - 55 часа на седмица, и ми сочеха за пример как във Франция работели по 35 часа на седмица. ПлЮс това французите издържат милиони тарамбуки, които освен престъпност не генерират нищо.
Синдикатите са нужни, но не изродени като феодални владения и наследствени империи.
22 Ноември 2010 20:59
а БЕ , ЗАЩОТО В аМЕРИКА РАБОТЯТ ПО 55 ЧАСА СЕДМИЧНО , ЗА ТОВА ЛИ ТРЯБВАШЕ ДА НАПЕЧАТАТ 900МЛРД. ДОЛАРА ЗА ДА СИ "РЕГУЛИРАТ" ИКОНОМИКАТА?
22 Ноември 2010 21:04
Синдикатите могат да доведат всяка държава до банкрут


С нашите синдикати няма такава опасност.
22 Ноември 2010 21:10
Още един, който казва "Пичове, партито свърши".
Е, тоя по-точно казва, че бизнесът и мениджърите му са неграмотни и не могат да организират качествено и конкуретно производство. Затова синдикатите са скокнали.
Кога държавата Франция заделяше повече за наука и инженерите вземаха повече от банкерите, пари имаше за всички и синдикатите на протестираха. Да ама сега модерните пазарници не могат създадат модерни ефективни технологии, само голи проекти, та затова и напрежението.
22 Ноември 2010 21:12
И слава богу!
22 Ноември 2010 21:16
С нашите синдикати няма такава опасност.
Считаш, че държавата вече е банкрутирала и не може повече!? Или смяташ синдикатите ни за некъдърни? Важното е, че са упорити. След "успеха" на работническо-селската приватизация, сега са яхнали с "яко дупце" пенсионната система, утре здравната система (Все някога лекарският съюз ще клекне )
22 Ноември 2010 21:35
"Занапред те ще трябва да работят повече, по-усилено, по-качествено и да проумеят, че свободният пазар, а не синдикатите трябва да се грижи за реда в икономиката" Това добре, ама освен синдикатите има и банки, инвестиционни фондове, застрахователни компании. Те също не се връзват много с понятието "свободен пазар". Колкото неморално и "антиикономически" е да живееш на социални помощи, толкова е и като СЕО да вземеш няколко стотин млн. обещетение, след като си загробил банката си. Щом отделният човек не трябва да се надява да живее на гърба на данъкоплатците, същото трябва да важи и за корпорациите - фалираш ли, понасяш си последствията.
22 Ноември 2010 21:39
Свободният пазар на труда е единственият начин за постигане на пълна заетост.
Това май, трябва да се разбира "свободната експлоатация на труда"
На автора, очевидно са платили много за този му пасквил.
Не разбирам обаче, защо редакцията на Сега, го е препечатала под рубриката "Челен опит" т.е. да се учим от английските профсъюзи и да си траем ли? Ми това и нашите профсъюзи си го знаят и прилагат.
Пък един колега форумец дори предлага да се премахнат задължителни минимални възнаграждения, като средство за премахване на безработицата.
Идеята му се е прилагала в зараждащия се първобитен капитализъм. И не се прилага вече почти никаде, даже и в САЩ където също има такива ограничения.
за автора и статията и всички антисиндикалисти, които ще се появят.
22 Ноември 2010 22:05
Как пък не му мина през ума на този платен ПИСАЧ да спомене нещо за космическите военни разходи, за постоянно нарастващият брой на милионери и милиардери, най- вече в Щатите. Как не му минава през ум, че при сегашното развитие на комуникациите, на технологиите, на транспорта в света има милиарди, които не могат да се изхранят и не защото са мързеливи, а защото са ги смазали икономически, защото са им отнели възмовността да се развиват самостоятелно. Нито дума за многобройните войни на Щатите, за съсипването на големи страни като Ирак и Афганистан, на поддържането на жестоки икономически санкции срещу непослушните. Нищо от това не е важно за ПЛАТЕНИЯ автор, защото богатите имат достаъчно пари за да плащат и заблуждават дебилните нации.
А французите са единствените , които не се поддават на тази ЗЛОКОБНА МЕДИЙНА амнезия.
22 Ноември 2010 22:16
Свободният пазар на труда е единственият начин за постигане на пълна заетост. Само той може да определи реалната цена на труда. Заплатите могат да варират в съответствие с търсенето на работната сила.

Азю досега не съм чувал страна със свободен пазар да има пълна заетост. Да бе за един и същ труд в Китай се плаща едно, в България друго, а в САЩ съвсем различно.
Статията показва, киолко идеологията ограничава мислоенето в определени граници, които задръстения автор не може да надхвърли. Въпреки, че и в милсенето му известна истина.
Преди ми се смееха, когато казвах, че в Америка се работи по 50 - 55 часа на седмица, и ми сочеха за пример как във Франция работели по 35 часа на седмица.
А бе защо аз не можах да видя да се работи 50 - 55 часа. Поне в нашата фирма съвсем не. В петък 14 часа супер хай уей 95 беше задръстен от напускащи работа от Филаделфия.
22 Ноември 2010 22:17
Решението е много просто, да се спрат помощите за всякакви паразите в това число и за многодетните семейства, така само ги насърчават да се плодят.
Работа има бол, щом идват чужденци и си намират работа без проблем значи работа има.
Не е лоша идея и да има минимална заплата естествено, може и помощи естествено но само ако работиш.
Изработил си 5 долара държавата ти дава още 2 (понеже с 5 трудно се живее).
Ако ще да ги карат да носят камъни от единият край на улицата до другия но да правят нещо да ги държат заети.
Иначе бездействието ги зомбира и правят само золуми и деца и 1-2 години така после не стават хора от тях.
22 Ноември 2010 22:22
А синдикати трябва да има все пак не може да е съвсем диво.
Обаче и синдикатите да не прекаляват, щото все пак трябва икономиката да е конкурентно способна. Иначе жълтурите дето работят като мравки ще изземат целия бизнес.
Също в 21 век МИТА са задължителни с толкова много жълтури на пазара на труда без мита няма да мине, не може белият човек да се конкурира с жълтите работници.
Всеки трябва да си толерира икономика както правят жълтите.
22 Ноември 2010 22:45
на мен статията ми хареса. общо взето в съзвучие с мислите ми.

клавдий - повръща ми се като чуя социална държава. слава богу вече няма да има пари да се бленува за нея.
22 Ноември 2010 23:12
Колкото неморално и "антиикономически" е да живееш на социални помощи, толкова е и като СЕО да вземеш няколко стотин млн. обещетение, след като си загробил банката си.

Та казваш, Weed361, че ако влезем в поръчковия тон на др. Герасим и Муму, преди всичко трябва да поискаме главите на СЕО-синдикатите
Хем е очевидно, че довеждат всяка държава до банкрут... което изобщо не може да се каже за синдикатите на работниците. Колкото и да ги набеждават, всеки знае и статистиката потвърждава, че синдикатите се борят работническите заплати да догонят, да наваксат малко от вече отнетото... хем доходите им са стотици и хиляди пъти по-големи от онези на хората, дето чат-пат стачкуват
22 Ноември 2010 23:13
Девизът не е социална държава, а такава с максимална справедливост, с максимално ограничаване на далаверите, на дивата експлоатация, на безнаказания грабеж, защото човешкото стадо е полезно за себе си и за стопаните само и единствено , когато се охранява от кучета, а мераклии да грабят е имало от векове, има ги и сега , добре прикрити под всякаква форма на демагогия, на красиви приказки, на мащабно манипулиране и на силови методи. Е всички сме свидетели на разпада на Българската държава, но май не всички страдаме, не всички си даваме сметка, че като се загуби стадото и за пастирите хляб няма да има.
22 Ноември 2010 23:15
на мен статията ми хареса. общо взето в съзвучие с мислите ми.

Мехуди, в съзвучие с какво ти е статията
22 Ноември 2010 23:19
Пък един колега форумец дори предлага да се премахнат задължителни минимални възнаграждения, като средство за премахване на безработицата.

Не предлагам, просто обяснявам елементарни принципи от макроикономиката. Давам и нагледен пример: аз имам фирма с 20 служители и през прозореца си виждам клошарът бай Иван да се въргаля в канавката с празно шише от ракия в ръка. Бай Иван е безработен. Замислям се, че бих могъл да наема бай Иван да плеви градинката и да спи на пейката пред офиса, един вид неформален нощен пазач и градинар. Колко бих платил за това? Да речем 5 лв на ден, иначе казано 110 лв на месец. Тъй като минималната заплата е 240 лв, по закон не мога да го направя, а от друга страна 240 лв не бих дал за този "труд" - така че бай Иван остава безработен, а моята градинка - буренясала. А ако нямаше закон за МРЗ, бай Иван щеше да има работа.
22 Ноември 2010 23:26
Девизът не е социална държава, а такава с максимална справедливост, с максимално ограничаване на далаверите, на дивата експлоатация, на безнаказания грабеж, защото човешкото стадо е полезно за себе си и за стопаните само и единствено, когато се охранява от кучета

... а не от вълци. Правилно, Спартак но точно това е социалната държава
Не ща да повтарям определенията й пак и пак, а ще ти кажа простичко - ако не се сетиш за някоя от дефинициите й, си помисли си за ФРГ
22 Ноември 2010 23:29
Диньо тука бъркаш.
Ако Бай Иван е безработен то той получава социални помощи и всякакви други привелегии за безработен. А ако минималната заплата е 240 лв. Бай ти Иван изкарва много над 110 лв. от привилегий.
Така че ако отидеш да му кажеш да ти работи за 110 лв. ще ти се изсмее, ще ти тегли една звучна майна и ще ти каже че на него така му е къде къде по изгодно да си лежи в канафката с ракията отколкото да ти работи на тебе.
Да не говорим че ако Бай ти Иван в с ракията в канафкаа той за никаква работа не става, днес е тука утре го няма има хора който за нищо не стават камо ли за работа.
Виж ако му спреш помощите и огладнее, може и да му се доработи.
22 Ноември 2010 23:29
И градинката ти ще остане неоплевена. Дето се вика, ти Бай Иван го остави, ти не си отговорен пряко за него, ами градинката ти ще буреняса. Ми толкоз е цената на оплевената градинка - 240 лв/месечно или 10 лв на ден. или 1.25 лв/ час.
22 Ноември 2010 23:30
Нашата газета по обикновението си дава трибуна най-крайно десни писания.

Тази статия би била на място в края на 70-те - началото на 80-те, когато Маги Тачър мачкаше миньорите, Рони Рейгън - авиодиспечерите. Но сега? Поне в САЩ профсъюзното членство намаля в пъти от 1980 г. и сигурно сега не е повече от 12% вкл. с държавния сектор. Въпреки проблемите на автомобилостроенето, повечето мейнстрийм икономисти отдавна признават, че относителното и абсолютно обедняване на работниците в САЩ‌ след 1980 г. се дължи в голяма степен и на упадъка на профсъюзите (вж. напр. Робърт Райх - Robert Reich, Supercapitalism, 2007, Пол Кругман - Paul Krugman, Conscience of a Liberal, 2007). Типичен пример е Уолмарт.

А обедняването на работниците е основната дълбока причина за кризата и рецесията. Съживяването на профсъюзите е един от основните възможни начини тази тенденция да се обърне - без това няма да има излизане от рецесията. Алчността на най-богатите няма да им донесе повече богатство, а само загуби и в бъдеще - несигурност.

Това е положението.

22 Ноември 2010 23:41
Брилятна статия.
22 Ноември 2010 23:41
Ми толкоз е цената на оплевената градинка - 240 лв/месечно

Глупости. Дори ти разбираш, че цената на труда е толкова, колкото някой е готов да плати за него, а не колкото са решили някакви бюрократи в някаква държавна агенция. МРЗ е социална придобивка, която защитава доходите на работниците от една страна, от друга - създава безработица. Ако трудът на бай Иван струва за мен 110 лв, аз няма да му дам 240; просто ще разпределя тази работа между другите служители или въобще ще мина без нея. Но бай Иван ще остане безработен.
Айде стига, това наистина се преподава в първите уроци по макроикономика.
22 Ноември 2010 23:41
Динка, Динка... пропуснал си първите три семестъра, а с тях и половината макроикономика. Казусът ти "Бай Иван" се разглежда във втория семестър. Решението му, накратко, е, че "заплати" под МРЗ се плащат в три случая:
1. Като средство за превъзмогване комплекса за малоценност на "работодателя". Щото ако наистина ти трябва градинар, ще си платиш МРЗ, без да се замислиш даже. А ако много ти трябва, ще си платиш и доста над нея... а ; 2. За данъчни и осигурителни шашми; 3. За заблуда на статистиката
22 Ноември 2010 23:42
Да питам - през феодализма имало ли е такова понятие "безработен"?
22 Ноември 2010 23:47
Робин Худ известно време е бил безработен. После май, че е сключил изгоден брак. А при робовладелците, хич е нямало. За "глупостите", виж Лянча, кво ти е написал.

Редактирано от - hamel на 22/11/2010 г/ 23:49:24

22 Ноември 2010 23:51
Това в статията са пълни глупости.
Синдикатите са нужни, като противовес на безкрайната алчност на собствениците. Типичен пример е България, където синдикати практически няма и алчността на собствениците плащащи супермизерни заплати е една от основните причини за демографската катастрофа в България. Виж статията в Горещи новини, че До 2050 г. българите ще бъдат "екзотично малцинство" в България. Изборът е прост - със силни синдикати или сме овце.
22 Ноември 2010 23:58
Dinain 22.11.2010 г. 23:41:31Глупости. Дори ти разбираш, че цената на труда е толкова, колкото някой е готов да плати за него, а не колкото са решили някакви бюрократи в някаква държавна агенция.
Доста често разпространявана глупост, че цената на труда била толкова, колкото някой е готов да плати за него. Това е нещо съвсем друго - прастария процес на търсене и предлагане, т.е. не само колкото някой бил съгласен да плати, а с същата сила и някой, който е съгласен да работи за такова заплащане. При това има и още препъникамъчета свързани най-вече с оцеляването на държавата, т.е. заплащането трябва да позволява наемния работник да създава и отглежда деца, така че пак да има наемни работници и точно това в България не се случва от 21 години и съответно българите изчезват от картата на света. От това губят и работодателите, но в България те са толкова дебеловрати, че даже и не го осъзнават.
23 Ноември 2010 00:04
Нашата газета по обикновението си дава трибуна най-крайно десни писания.

Чиче, това не е "най-крайно десно" и даже не е "десно", а само писание. Упражнение. Истински десен автор щеше да каже: Никога не е имало, няма и не може да има фикцията "свободен пазар". Всеки пазар се организира и управлява от държавата, в неин интерес. Считам, че в момента интересът на държавата ми... впрочем, от името на коя държава пише др. Герасим и Муму?... изисква мнозинството от хората в нея да бъде държано в условия на максимална икономическа принуда, минимална сигурност и намаляващи доходи.
Ето така, просто и ясно. И главното, вярно
23 Ноември 2010 00:07
Dinain, представи си следния казус - това дето ти го произвеждаш с твоята фирма, се оказва, че може да се внесе от Китай за 5 - 6 пъти по ниска цена. Какво правиш? 1 - Ядосваш на синдикатите за това че че не можеш да свалиш заплащането 2- Ядосваш се на конкурента, че те е прецакал като е изнесъл производството в Китай (макар че ако всичко се изнесе там кой и с какви средства ще купува китйските стоки?)
23 Ноември 2010 00:14
просто ще разпределя тази работа между другите служители или въобще ще мина без нея

Хипотезата "ще мина без нея" я разгледахме. Ще минеш, ами, ти без макроикономика минаваш, та...
Готов съм обаче да ти платя всяка сума до десет шекела, за удоволствието да наблюдавам как разпределяш между другите служители задълженията на "градинар и неформален нощен пазач"
23 Ноември 2010 00:26
Като не може да мине за благодетел на бай Иван, остава да се прояви като цинцар - ще организира съботници. А той ще рисува стенвестниците
23 Ноември 2010 00:28
До банкрут целия свят го доведе
спекулативният капитал
.
Не знам какво още има да се умува и колко платени отворковци ще пробват да прехвърлят проблема насам натам.
Даже политиците вече го разбраха това и затова се опитват да ограничат спекулациите.
Не се опитват да ограничат синдикалната дейност, а спекулациите.


____________________________________
Къде е създадена работеща икономика и проспериращо общество без намеса на държавата?
[/b]

Редактирано от - kaily на 23/11/2010 г/ 00:31:08

23 Ноември 2010 00:40
Dinain
Колко още "макроикономически" неща си пропуснал. Например детския труд. Защо някой трябва да ти забранява да наемеш внучето на бай Иван да плеви градинката, или да ти носи кафето? А задължителното образование. Кому е нужно бай Иван да има образование, за да плеви градинката? Ами тази история със задължителните отпуски или осемчасовия работен ден.
23 Ноември 2010 00:47
Динаине, накрая ти ще си плевиш градинката, ами гледай да ти добавят към заплатата нещо за плевенето. Ако си докараш една минимална заплата за туй, все едно, че си "малък доктор" - чувал съм, че в някои университети толкоз взимат за степента. Само, че ти ще скубеш щир, а докторите - няма
23 Ноември 2010 00:49
Няколко думи за лека вечер:
Динка, въпреки критиките, казусът ти с бай Иван има голям познавателен потенциал. Може още да се спори по него, но според мен решението му е в пълното отказване от фикциите на "свободния" пазар и създаването на истински, организиран, работещ... а това означава държавен пар екселанс... пазар на труда. Такъв, който ще отдели бай Иван от пейката и ще го съедини с реално работно място. Все някъде са нужни двете му ръце, но при "свободния" пазар ни бай Иван знае къде, ни потенциалният работодател е чувал за него, нито пък двамата са принудени от държавата да съединят търсенето и предлагането. Администриране му е майката, свирепо администриране, иначе просто сме осъдени на мизерия за поколения напред.
23 Ноември 2010 01:00

Този форум нещо се изроди. От кол и въже сбрани теоретици дават ценни указания как да бъде организирана една държава. Не стига, че идеите им са гранясали от вековна злоупотреба, ами и никой в света не смее и да гъкне с подобни предложения.
Но, както казва Фичо, необяснима е появата на толкова крайно дясна статия сега. В момента има общо настъпление на отявлени реакционери по целия свят, но за щастие в Европа все пак здравият разум господства. На автора бих препоръчал само една седмица да бъде командирован в Германия, Дюселдорф, централата на DGB, за да разбере как функционира европейски синдикат.

Фичо, отново адмирации за позицията ти по тази статия.
23 Ноември 2010 01:28
Работниците и синдикатите са глухи за принципите на свободния пазар. Те искат повече пари за по-малко работа, същите облаги, нищо, че дори вече не са конкурентоспособни и произведените от тях стоки не се продават. Както често става, тяхната работа е непродуктивна и в крайна сметка те са силно субсидирани. Това абсурдно антиикономическо поведение е пилеене на обществени средства.


Както казвал другаря Ленин: Профсъюзите са школа за комунизъм.
А кой го е ударил комунизма по съзнанието го е омързеливил и му е изпразнил джоба.

23 Ноември 2010 01:41
Ужас ! Това да не е някаква препечатка от вестник "Правда", като само тезите са обърнати огледално ?
-
Ако комунизмът загина, то бе защото се превърна в мухлясала догма. Тази статия също мирише на мухъл, безмозъчна е, като всяка догма, която подменя реалността с едностранчиви рецитации. Със сигурност талибаните са по интелектуални от тези.
23 Ноември 2010 02:03
След Първата световна война Великобритания се върна към предвоенния курс на паунда спрямо златото.

Хубаво го е споменал авторът, ама защо е пропуснал, кой и защо го е направил ? Случайно да е заради претакване на едно злато между САЩ и Великобритания ? Случайно да са същите банкери, чиито наследници днес финансират статии, като тази ?
-
А и нещо не му ли се струва ненамясто и крайно некомпетентно смесването на валутен курс с работна заплата в страната ?

Редактирано от - Brightman на 23/11/2010 г/ 02:07:27

23 Ноември 2010 02:09
TIM,
/:/ "...Работниците и синдикатите са глухи за принципите на свободния пазар. Те искат повече пари за по-малко работа...
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
А защо не така: Работодателите и капиталистите са глухи за принципите на свободния пазар. Те искат да дават (все) по-малко пари за (все) повече работа!!!
И...появили са се тогава на Света синдикатите!
А?!
23 Ноември 2010 02:15
И само да попитам: при положение, че държавата ни е капиталистическа, а и медиите са 99.9% частни, някой знае ли кой е "левият" вестник, коя е "лявата" медия в България- от които човек може автентично, масово и неманипулирано да научи за позициите, надеждите, нуждите и тегобите на "левите" хора(наемните работници!) у нас?!
А?!
23 Ноември 2010 02:24
Кейнс е бил напълно наясно с факта, че наложените от профсъюзите заплати генерират рязък скок на безработицата. Но той безразсъдно е смятал, че пълната заетост може да бъде постигната чрез инфлация, а не чрез създаване на свободен пазар на труда, който да не възпрепятстван от профсъюзи и правителство.

Отново пасаж крещящ от некомпетентност и нескопосан опит за лъжа.
-
Кейнсианството разглежда и анализира СВОБОДНИЯТ пазар и се стреми да предлага решения, които да компенсират с правителствена намеса върху паричното обращение натрупваните диспропорции на пазара.
23 Ноември 2010 02:33
Капитализмът е основан на частната собственост и размяната.
Съвършеният идеален капитализъм предполага равни производствени възможности, пълна равностойна размяна и пълно потребление. Но това е идеалният.
-
В реалният, всяка неравностойна размяна трупа диспропорции. Всяка разлика в производствени възможности, всяка произведена, но непотърсена стока, плод на неравенството на доходите и спестяването, трупа диспропорции. Вади пари от обращение, но без да вади реалните стоки, които просто се унищожават. Защото за разлика от идеалните пари реалните стоки имат срок на годност. И тогава тези пари стават без покритие.
-
Изваждането на едни пари, чрез спестяване от тези, които имат повече, отколкото могат да потребят, трябва да се компенсира, чрез вкарването на други пари в тези, които имат по-малко пари от нуждите да потребят. За да се запази равновесието.
-
Това може да стане по няколко начина - или, чрез данъчно преразпределение със много стръмни прогресивни данъци, (но това пък убива инициативата и не е желателно, отделно, че диспропорциите са така големи днес, че е недостатъчно), или чрез кредитиране, (което пък деформира механизма, чрез лихвата и нуждата от изтегляне на пари за погасяване на кредитите и е само временно отлагане с натрупване, но не и решение на диспропорцията), или с държавни разходи, най-вече в социалната сфера, финансирани от бюджетен дефицит и инфлация.
-
Последното е най-разумното решение, макар и неизгодно за богатите, защото им топи парите. Само дето, ако свият пазара и увеличат безработицата с антисоциална политика, от това и те ще станат по-бедни, защото няма да има на кого да продават.
23 Ноември 2010 03:10
Такъв, който ще отдели бай Иван от пейката и ще го съедини с реално работно място. Все някъде са нужни двете му ръце, но при "свободния" пазар ни бай Иван знае къде, ни потенциалният работодател е чувал за него, нито пък двамата са принудени от държавата да съединят търсенето и предлагането. Администриране му е майката, свирепо администриране, иначе просто сме осъдени на мизерия за поколения напред.

Че сега нали точно това има в България - свирепо администриране. Ама нещо не се съединяват.
-
Номерът не е да администрираш свободният пазар, а да го допълваш и коригираш на макроикономическо ниво, чрез макроикономически средства, така, че конкретните участници на свободният пазар да не усещат по никакъв начин пряко държавата.
-
Държавата трябва да регулира и допълва свободният пазар, чрез количеството и движението на паричната маса, чрез преки държавни инвестиции, чрез образование, добро здравеопазване, достъп до култура, социална и жилищна политика и т.н. и т.н..
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД