:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,481
Активни 644
Страници 27,948
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Бродски и уличните хаирсъзи

Не знам как е с вас, на мен често времето отпреди двайсетина години ми се струва част от нещо прочетено, или от друг живот, ако се вярва в прераждането...Тоест, космически далечно ми се вижда. Създава ми илюзорното чувство, че живея два живота - почти кяр, така да се каже.

Помислям си това, и се сещам, че съм я срещал вече тази трактовка някъде. Изплува ми къде - Йосиф Бродски. Добра тема, казвам си, в унисон с конференцията, организирана от БАН и университета, по повод 70-годишнината от рождението му. (Й.Бр. - 1940, Ленинград -1996, Ню-Йорк).

Бродски е изстрелян на Запад от СССР кажи-речи насила. Не е бързал да напуска родината, макар тя да не го е глезила особено - публични обвинения в тунеядство, лагер, психиатрия и като последици - опит за самоубийство и сериозни здравословни проблеми със сърцето.

И на Запад не му е лесно, въпреки че става лауреат на много отличия в САЩ и по света. Печели и Нобел за литература. Но хората и нравите в новата му среда са толкова различни, че често твърди в статии и есета - аз живея два живота. С почти нищо общо между тях. Твърди още, че западният човек няма пълна представа за възможностите на злото, липсва му, така да се каже, имунитет. Твърди това, първо, защото е вярно. А второ - защото злото е интересно на западния човек. Както на всеки. Относително пазарно е; пък пазарът е фактор. Западният човек, (както и източният, впрочем), най-обича зрелището на чуждата драма. Какво по-качествено зрелище от това интелигентен човек да описва отвътре различни произволи над личността, вкл. собствената.

Не особено дългият живот на Бродски се дели на два основни периода - 32 години в СССР, и остатъкът - 23, в САЩ. Горе-долу по-равно, ако се вземат предвид годините, в които личността е осмислено същество. Нека кажем и това, че като всеки интелигентен човек със силно развита система за самооценка Бродски е изпитвал нещо като свян да размахва пряпореца на собствените патила от съветската власт. Това кресливо е правела цяла кохорта дисидентковци, желаещи осребряване на чевръстата си конюнктурност в емиграция; ние се нагледахме на явлението и у нас си. Бродски искал да бъде интересен с нещо друго и банално - със стиховете си, както и с факта, че е изградил силна и образована личност само със собствена воля, въпреки обстоятелствата. По-широката публика обаче това кой знае колко не занимавало. Тя се интересува, което е съвсем нормално, не от личността на поредния съветски евреин,



трупнал се върху данъците й,



а от човешки неща - по-висок доход, по-динамични зрелища, автомобили, секс, кулинария, хобита...

Бродски искал да се измъкне от образа на "смел противник на съветската власт и борец за свобода". Не това е интересното, опитва се той често да каже в интервюта, "на мен дори ми провървя, има много по-пострадали". Стига до чудатото: "Даже смятам, че изобщо аз това го заслужавах". (Тоест репресиите !)

"С.В.: Вие оценявате всичко това така спокойно сега, със стара дата! И извинете, така тривиализирате значително и драматично събитие. Защо?

Й.Б.: Не, не измислям! Говоря за това така, както наистина мисля! И тогава мислех така. Отказвам се да драматизирам всичко това!"*

Всъщност Бродски умира сравнително млад, защото още след арестуването му на 13 февруари 1964 г. в килията вечерта получава първия си сърдечен пристъп. Цял живот има стенокардия, следват инфаркти и операции. Твърди, че тогава затворът и здравето не го интересували, интересувала го раздялата с любимата.

Но затворът интересувал света. А на мен ми се вижда интересно и друго. Бродски бил покровителстван от Анна Ахматова в Русия, и от Уинстън Хю Одън на Запад. В личната му ценностна система тези двамата заемат изключително висок пиедестал. Съвсем нормално е било Ахматова да е недолюбвана от съветската власт (съпругът й, поетът Николай Гумильов, е убит скоро след революцията, а синът им - Лев Гумильов, голям антрополог, е лежал дълги години в лагер). Та нормално е в света на несвободата (СССР) Ахматова да не е обичана от институциите. Затова пък нейните последователи и адепти я боготворят. Което отношение Бродски възпитал себе си в култ към високите образци, макар да не е бил довършил собственото си образование официално, пренася към другия кумир - Уинстън Хю Одън.

Веднъж мимоходом зърва следното в не знам коя университетска столова, където обядва с кумира. Млади преподаватели



демонстрират към стария Одън пренебрежителност.



Не ги интересува. Вероятно и печелят повече от него. Изобщо - що е Одън? Човек на неосчетоводената популярност в малобройно, чудаковато общество. Бродски не коментира случката особено, само от вметката му личи колко е засегнат. Коментирам аз. За съветския Бродски в света на несвободата е нормално кумирът да е преследван официално и обожаван тайно от вътрешно свободните. За американския Бродски е потрес в света на свободата кумирът да е маргинал. Всъщност - изобщо да не е кумир, дори в институциите на знанието. И в света на свободните по-истинският кумир да е бейзболният супермен, примерно.

Мисля, че Бродски е преувеличил малко своя имунитет към злото, или поне към своеобразията на свободата.

Чета как младежи бият нощем в София случайни минувачи с цел грабеж или просто така - за тренировка. Чета и как БАН се присеща за Бродски, докато властите упрекват БАН в тунеядство. И мисля как нашето общество изживява два живота, досущ поета. Трябва да сме доволни. Бедата е може би само във факта, че те май изморяват по-бързо. И не траят дълго, справка - Бродски.

-----

*"Диалози със Соломон Волков".
91
5449
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
91
 Видими 
22 Ноември 2010 19:41
Дя почетем и Бродски след Толстой. Ето повечко:
http://www.liveinternet.ru/showjournal.ph p?journalid=1905552&jday=29&jyear=2010&jm onth=5
22 Ноември 2010 19:46
И още малко: "Не смятам, че който и да било може да изпадне във възторг, когато го изхвърлят от родния му дом. Дори и онези, дето си тръгват сами. Но независимо от това по какъв начин напускаш дома си, той не престава да ти бъде роден. Както и да си живял в него – добре или зле. И изобщо не разбирам защо от мен се очаква, а някои дори настояват да мажа портите му с катран. Русия е моят дом, изживял съм там целия си живот и на нея и на народа й дължа всичко, което имам и което съм. И преди всичко – езика й. Езикът, както вече писах веднъж, е много по-древен и по-неизбежен от всякаква държавност и той по странен начин избавя писателя от множество социални фикции."
22 Ноември 2010 19:52
Я не то что схожу с ума, но устал за лето.
За рубашкой в комод полезешь, и день потерян.
Поскорей бы, что ли, пришла зима и занесла всё это —
города, человеков, но для начала зелень.
Стану спать не раздевшись или читать с любого
места чужую книгу, покамест остатки года,
как собака, сбежавшая от слепого,
переходят в положенном месте асфальт.

Свобода, это когда забываешь отчесто у тирана,
а слюна во рту слаще халвы Шираза,
и, хотя твой мозг перекручен, как рог барана,
ничего не каплет из голубого глаза.
22 Ноември 2010 19:53
Не разбрах, какво иска да ми каже Ламбовски. Нейсе, не е за първи път.
22 Ноември 2010 20:32
Не разбрах, какво иска да ми каже Ламбовски.

Уф, успокои ме. Аз тъкмо бях започнал да се притеснявам, че нищо не разбирам ....
22 Ноември 2010 20:35
Нейсе, не е за първи път.
Но не е виноен Ламбовски, а сам си си виновен
22 Ноември 2010 20:46
Но не е виноен Ламбовски, а сам си си виновен


Вероятно, не всички сме титани на мисълта и словото
22 Ноември 2010 20:48
.
22 Ноември 2010 20:51
! Внисам уточнение:


Когда в СССР вертикаль власти бросила Бродского под суд, Ахматова фыркнула: «Они этому рыжему биографию делают».


22 Ноември 2010 21:09
! Внисам уточнение:

Внисаш или снасяш

Спешите, спешите, а то не достанется! Лучшие r’n’b, хип-хоп, рэп-диски...
22 Ноември 2010 21:18
Кой е Бродски и какво общо има този евреин с Русия?
22 Ноември 2010 21:43
No Comment
----
"Равенство, брат, исключает братство.
В этом следует разобраться.
Рабство всегда порождает рабство.
Даже с помощью революций.
Капиталист развел коммунистов.
Коммунисты превратились в министров.
Последние плодят морфинистов."

ИОСИФ БРОДСКИЙ, "РЕЧЬ О ПРОЛИТОМ МОЛОКЕ", 1967
----
ПП: Добро писание на Бойко. Нестандартно, и това му е хубавото.
22 Ноември 2010 21:56
Кой е Бродски и какво общо има този евреин с Русия?
Един, който е смятал, че същществува идеално общество. И сигурно е пиел много.
22 Ноември 2010 21:59
акво общо има този евреин с Русия?

Ми същото, което имат Блок, Бабел, Манделщам, Пастернак, Довлатов, Велер и хилядите други - нужно ли е да се изреждат?
Цитирам по памет Сергей Довлатов (1941, Уфа — 1990, Ню-Йорк): "Господи! С какво съм заслужил да ме възнаградиш с това велико благо и с тази висока чест - да мога да пиша на руски език!
22 Ноември 2010 22:00
ВнИсам! Не си чел форумните класици, пале.


Даскале, щом/ако Бродски е удостоен с Нобелова награда наистина само заради истеричния си и рижо-мъченически антикомунизъм и антирусизъм, 'бах я в наградата.


Ахматова защо не е?
22 Ноември 2010 22:00
Изучать философию следует, в лучшем случае,
после пятидесяти. Выстраивать модель
общества -- и подавно. Сначала следует
научиться готовить суп, жарить -- пусть не ловить --
рыбу, делать приличный кофе.
В противном случае, нравственные законы
пахнут отцовским ремнем или же переводом
с немецкого. Сначала нужно
научиться терять, нежели приобретать,
ненавидеть себя более, чем тирана,
годами выкладывать за комнату половину
ничтожного жалованья -- прежде, чем рассуждать
о торжестве справедливости. Которое наступает
всегда с опозданием минимум в четверть века.

22 Ноември 2010 22:04
И сигурно е пиел много.

Бай Марксе,
А не е ли това доста рехавичко за един Нобелов лауреат?
Звучи като извадка от характеристика на свиневъд, написана от колхозния партиен секретар.
Че кой гражданин на Русия (или бившия СССР) не пие много (или не е пил много)?
22 Ноември 2010 22:07
Шломо,
Оправяй се сам с противоречията и терзанията си.
В случая не мога да ти окажа хуманитарна помощ.
22 Ноември 2010 22:12
Че кой гражданин на Русия (или бившия СССР) не пие много (или не е пил много)?

Подполковник Путин и цялата питерска чекистка група около него. То си им личи.
22 Ноември 2010 22:14
Шломо,
Чети какво е писал Довлатов за Бродски.
Много е поучително.
И мирогледоопределящо.
А ако не вярваш на Бродски, поне на Довлатов би трябвало да вярваш.
22 Ноември 2010 22:16
не пие много (или не е пил много)?

Може, ама с отвращением...
22 Ноември 2010 22:21
И по какъв начин алкохолът намалява стойността на творбите?
22 Ноември 2010 22:25
Подполковник Путин и цялата питерска чекистка група около него не са граждани на Русия - те са нейни управници.
А това, че не пият - зависи кой колко не пие.
22 Ноември 2010 22:25
нравственные законы пахнут отцовским ремнем или же переводом с немецкого.
Поучително
22 Ноември 2010 22:28
А нобеловата награда отдавна вече не е признание за някави велики дела, а просто политическо средство.
22 Ноември 2010 22:28
Немският език си е философия сам по себе си. Нали тъй, Даскале?
22 Ноември 2010 22:29
В то время я еще любил хорошие сухие вина и хороший коньяк. Но со временем полностью перешел на водку. Что это лучший напиток, мне рассказал Бродский, который был толковый во многих делах. Он объяснил, в чем дело. Оказывается, в любом вине есть какой-то процент смолы, которая очень плохо действует на сосуды. И он меня так убедил во вреде вина, что я уже почти его не пил, хотя очень любил. А вина в Ленинграде были в невероятном изобилии -- киндзмараули, хванчкара... Натуральные, а не подделка, как сейчас. Бродский вино тоже не пил, а пил в основном «Бушмель» -- это лучший вид виски. Почти все виски делаются из ячменя, а «Бушмель» -- из пшеницы. И это очень вкусно.

Сам Бродский мог выпить очень много, но не был ни алкоголиком, ни запойным пьяницей.
Евгений РЕЙН:"СЛУХИ О ГЛОБАЛЬНОМ ПЬЯНСТВЕ ПИСАТЕЛЕЙ СИЛЬНО ПРЕУВЕЛИЧЕНЫ
22 Ноември 2010 22:29
И по какъв начин алкохолът намалява стойността на творбите?

По никакъв, даже обратното.
Ако от световната съкровищница на изкуството се изземат творбите, създадени под влияние на алкохола, то тя би се опразнила отчайващо, а на дъното й биха останали да се търкалят само няколко парчета, създадени в моменти на махмурлук.
22 Ноември 2010 22:29

Даскале, и Довлатов е беглец. НЕ емигрант, НЕ чужд или двоен гражданин с душа в Родината. НЕ с чашата. Понятно?


Ахматова още през 1917:


* * *

Когда в тоске самоубийства
Народ гостей немецких ждал,
И дух суровый византийства
От русской церкви отлетал,


Когда приневская столица,
Забыв величие своё,
Как опьяневшая блудница,
Не знала, кто берёт ее, -


Мне голос был. Он звал утешно,
Он говорил: "Иди сюда,
Оставь свой край, глухой и грешный,
Оставь Россию навсегда.


Я кровь от рук твоих отмою,
Из сердца выну черный стыд,
Я новым именем покрою
Боль поражений и обид".


Но равнодушно и спокойно
Руками я замкнула слух,
Чтоб этой речью недостойной
Не осквернился скорбный дух.

22 Ноември 2010 22:30
Горното - за клюкарите.
22 Ноември 2010 22:32
Евгений РЕЙН:
СЛУХИ О ГЛОБАЛЬНОМ ПЬЯНСТВЕ ПИСАТЕЛЕЙ СИЛЬНО ПРЕУВЕЛИЧЕНЫ
В то время я еще любил хорошие сухие вина и хороший коньяк. Но со временем полностью перешел на водку. Что это лучший напиток, мне рассказал Бродский, который был толковый во многих делах. Он объяснил, в чем дело. Оказывается, в любом вине есть какой-то процент смолы, которая очень плохо действует на сосуды. И он меня так убедил во вреде вина, что я уже почти его не пил, хотя очень любил. А вина в Ленинграде были в невероятном изобилии -- киндзмараули, хванчкара... Натуральные, а не подделка, как сейчас. Бродский вино тоже не пил, а пил в основном «Бушмель» -- это лучший вид виски. Почти все виски делаются из ячменя, а «Бушмель» -- из пшеницы. И это очень вкусно.
Сам Бродский мог выпить очень много, но не был ни алкоголиком, ни запойным пьяницей.
22 Ноември 2010 22:33
Немският език си е философия сам по себе си. Нали тъй, Даскале?

Ganz genau, die Hexe, ganz genau!
22 Ноември 2010 22:34
Ако от световната съкровищница на изкуството се изземат творбите, създадени под влияние на алкохола, то тя би се опразнила отчайващо, а на дъното й биха останали да се търкалят само няколко парчета, създадени в моменти на махмурлук.

Красиво!
22 Ноември 2010 22:44
и Довлатов е беглец... Понятно?

Не, Шломо, хич не е понятно.
Ти ми напомни за дед Конрад, когато предложили да нарекат колхоза на името на Тагор Рабиндранат: "А это похоже на еб твою мать, и непонятно..."
Само че ти обратно.
22 Ноември 2010 22:51
Уфф...тая ваша дихотомия, ми дойде до шия

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
22 Ноември 2010 22:53
А ти ми напомяш:


На кресле с высокой и неудобной резной спинкой сидел великий философ и поэт в коричневой бархатной: рясе и в таком же колпаке. Лицо у него было смуглое и нежное, а глаза черные, как у подпоручика. Борода, белая и широкая, словно фрачная манишка, закрывала грудь. Стенографистка сидела у его ног. Два переводчика, индус и англичанин, разместились по бокам.

При виде Остапа с чемоданом философ заерзал на кресле и что-то встревоженно зашептал переводчику. Стенографистка стала спешно записывать, а переводчик обратился к великому комбинатору:

-- Учитель желает узнать, не содержатся ли в чемодане пришельца песни и саги и не собирается ли пришелец прочесть их вслух, так как учителю прочли уже много песен и саг и он больше не может их слушать.

-- Скажите учителю, что саг нету, -- почтительно ответил Остап.

Черноглазый старец еще больше обеспокоился и, оживленно говоря, стал со страхом показывать на чемодан пальцем.

-- Учитель спрашивает, -- начал переводчик, -- не собирается ли пришелец поселиться у него в номере, потому что к нему на прием еще никогда не приходили с чемоданом.

И только после того, как Остап успокоил переводчика, а переводчик философа, напряжение прошло и началась беседа.

-- Прежде чем ответить на ваш вопрос о смысле жизни, -- сказал переводчик, -- учитель желает сказать несколько слов о народном образовании в Индии...............................
22 Ноември 2010 23:05
Пак добре, че не ти напомням
Понюхал старик Ромуальдич свою портянку и аж заколдобился.
22 Ноември 2010 23:06
АФтора е завършил в масква, и го влече руското.Няма лошо, и аз бях доволен нафтата като беше 4 стинки.Ма вече не е.Кой им дава форум на такива измислени автори.С какво подобряват живота не електората?
22 Ноември 2010 23:13
Всички поети, музиканти, художници - тунеядци! Марш да секат дърва! Барем подобрят живота на електората!
22 Ноември 2010 23:30
Заколдобыться!


Аж рассуполнился... Мууудрец...





22 Ноември 2010 23:33
Барем подобрят живота на електората!



Сладичка, не барем, а белким.


Нещо се Цекирам, извини ме
22 Ноември 2010 23:38
Мууудрец...

...это гораздо лучше, чем муууудак.
22 Ноември 2010 23:40
А ты кто?
22 Ноември 2010 23:41
Приимвам с благодарност поправката!

А за окном то дождь, то снег,
И спать пора, и никак не уснуть.
22 Ноември 2010 23:41
И сигурно е пиел много.

А, бай Марксе,
Ти ми припомни и христоматийния случай с оня доносник, дето написал в доноса си: Не съм забелязал Х. да употребява системно алкохол, но ми е направило впечатление, че сутрин на работа пие вода в подозрително големи количества.
22 Ноември 2010 23:43
А за окном то дождь, то снег

То ли дождик, то ли снег,
то ли будет, то ли нет...
22 Ноември 2010 23:46
Шломо,
Не е "А ты кто?", ами е "А ты кто ТАКОЙ"?
Возвратившись в номер, Остап увидел, что молочные братья уже сидят друг против друга на полу и, устало отпихиваясь ладонями, бормочут: "А ты кто такой?"
22 Ноември 2010 23:57
Потерпевший
22 Ноември 2010 23:58
Нуу, такой-инакий копи-пейстмен, не обижай впредь Софтвинда, понятно?
23 Ноември 2010 00:00
Заколдобыться!

Заколдобыться, ама друг пыт!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД