Години наред уговорените мачове се борят със закани, измислени извинения, съвещания, работни групи и законопроекти от неясното бъдеще. |
Комисията на ген. Василев реши, че няма достатъчно уличаващи данни и за двубоя "Беласица" - "Ботев" (4:1) през октомври 2005 г. Тогава пред телевизия "Канал 3" футболистите на "Ботев" Георги Андонов и Веселин Минев признаха как били уговаряни от играчи на петричкия тим мачът да завърши 4:1, тъй като имало тото залог. Двамата отказали. Тогава, случайно или не, в 87-ата минута капитанът на "Беласица" Георги Петров си вкара автогол и двубоят наистина приключи "както трябва".
През 2006 г. МВР се похвали с грандиозна операция - разбити бяха нелегални мрежи в Благоевград, Велинград и Перник. Направена бе сметка, че любители на черното тото въртят нелегален хазарт за 130 млн. лв., от който държавата губи от неплатени данъци най-малко по 10 млн. годишно. Твърдеше се още, че най-голямата част от нелегалното тото са залаганията в интернет, организирани от международни хазартни компании. И по тази операция няма осъдени.
Преди година и половина се проведе друга шумна операция срещу черното тото и уговорените мачове. Обявено бе, че е разбита схема, в която се въртят 5 млн. лева. Сред арестуваните бяха местни бизнесмени и дори лекар на отбор от "А" група. Към днешна дата не се чува някой от тези хора да е осъден.
При правителството на ГЕРБ имаше още две подобни операции - този път в ръцете на полицията паднаха и футболисти - бивши и настоящи. Иначе схемата е същата - организаторите на черно тото са лихвари и изнудват длъжници, които залагат и губят хиляди левове. Но и тази история май няма да стигне до съд.
Всички тези примери показват нежеланието на държавата да се занимава с проблема, дори при наличието на достатъчно доказателства за започване на разследване. Държавната машина посяга от време на време само на някакви дребни нелицензирани хазартни къщи и техните букмейкъри. И изобщо не разследва уговорените мачове. Няма арести на футболни босове, играчи и рефери, без които подобни циркове на терена не биха били възможни.
"Вие считате, че сте държава в държавата и имате право да биете, да гоните и обществото е длъжно да ви гледа. Ние обаче може да променим първенството, ако някои срещи изобщо не се играят", предупреди преди време Бойко Борисов, който тогава бе още главен секретар на МВР. Имаше анонс за масови проверки за установяване на цялостното състояние на футболните клубове в страната. Нищо не стана, освен че един отбор бе изхвърлен, защото не си плаща с години осигуровките, а друг не бе допуснат до участие в Шампионската лига. Един зам.-шеф на ДАМС и футболен съдия - Иван Леков, бяха показно арестувани за корупция и търговия с влияние, но после бяха оправдани.
Странно се държи и прокуратурата. След операцията миналата пролет от държавното обвинение първо твърдяха, че не разполагат с доказателства, и затова няма да работят по този проблем. При положение че още в средата на април 2009 г. от БФС официално сезира прокуратурата и МВР за съмнителни срещи. Тогава главният прокурор Борис Велчев обяви, че прокуратурата започва разследване и даже бил определил специални екипи по тези казуси. Година и половина по-късно обаче не е известно да има някакъв резултат.
Най-абсурдното е, че сега и прокуратура, и МВР се оправдават с лошите закони. На въпрос защо не се разследва главният прокурор Велчев тези дни заяви: "Вероятно не знаем как, защото не познаваме тази сфера. Във всички случаи не е поради липсата на желание." И изненадващо посочи, че в Наказателния кодекс единственото подобно криминализирано деяние е незаконният хазарт, който обаче има съвсем други измерения. "Вероятно законът не е много добър и опитът ни е много малък", допусна той.
Излиза, че и 80 уговорени мача да бъдат разкрити сега, няма как да има наказани. Затова бе решено до 17 декември всички заинтересовани да предложат законови промени. После специална работна група щяла да ги обобщи, да ги даде на депутатите и те да ги гласуват. И най-вече да запишат специален текст срещу уговорените мачове, който да предвижда затвор, колкото за пране на пари. Което е доста хитро отлагане във времето на проблема. Защото и сега има достатъчно текстове, по които могат да бъдат арестувани и съдени хора, включително и футболисти и футболни босове, които участват в черно тото и уговорени мачове. И за измама, и за изнудване, и за подкуп. За всекиго от веригата ще се намери нещо в действащия НК. Могат да се използват и специални разузнавателни средства, включително подслушване или внедряване на агенти...
Но очевидно на никой не му се занимава. Затова България ще остане единствената държава, която поне от кумува срама не е ударила уговорените мачове. Това направиха и Италия, и Белгия, и Полша, и Португалия, и Англия, и Германия, и Чехия ... Там има осъдени - и футболисти, и рефери.