Алиосман Имамов е роден през 1953 г. По професия е преподавател със специалност статистика и иконометрия. Вече трети мандат е депутат от ДПС, като след последната национална конференция на движението бе избран за зам.-председател.
- Г-н Имамов, доколко са верни впечатленията на медиите, че ДПС предприема десен завой и ще търси сътрудничество с десните партии?
- Това заключение е резултат от извода ни, че България се нуждае от сериозни реформи. Те не са свързани само с кризата и излизането от нея, а трябва да изведат страната на по-добри позиции в ЕС. На всички е известно, че България е на опашката по много важни икономически и социални показатели в Европа - доходи, производителност, конкурентоспособност. Списъкът е много дълъг в тази печална за нас класация. Излизането от кризата е неизбежно, но това не се използва като исторически шанс България да се промени в посока подобряване на икономическата и социалната среда. Ние бихме подкрепили подобни политики, независимо откъде идват. Според нас обаче подобни политики е най-вероятно да дойдат от дясното пространство.
- Водени ли са вече разговори с десницата?
- Не сме водили никакви преговори с представители на политически сили. Предполагам, че подобни контакти предстоят.
- Според вас какви реформи са необходими за повишаването на доходите на българските граждани?
- В основата на всички реформи трябва да бъде икономическото развитие. Нито една социална политика не може да бъде успешна, ако не залага на стабилен икономически растеж, на подобряване на икономическата среда, на създаване на стабилни икономически субекти, които осигуряват много работни места и високи заплати, квалификация и т.н.
- Каква е ролята на държавата в този процес?
- Държавата не може да трупа БВП, но може да създава условия. Да създава такава икономическа среда, в която частният бизнес да се чувства сигурен, уверен, да вижда възможности и яснота за бъдещото развитие. За бизнеса и инвестициите има две много важни неща. Първо - възвращаемост, и второ - сигурност. Без външни инвестиции България няма да бъде в състояние да направи по-големи крачки в посока на подобряване на средата. Ние нямаме достатъчен икономически и финансов капацитет да изградим икономическа среда, с която да подобрим и социалната среда. Има рязък срив на чуждестранните инвестиции в България поради неясната политика, свързана с кризисните процеси. Правителството не може да взема категорични решения, те се променят много често в много кратък период от време. Липсата на категоричност и последователност създава усещането за несигурност и непрозрачност. Инвестициите искат средата да бъде устойчива за дълъг период от време. Решенията на управляващите в момента залагат единствено на ежедневните проблеми. Дори премиерът в едно свое изказване заяви, че животът - това е днес. Не се възприема необходимостта от стратегически решения. Безспорно е, че на това управление липсват всякакви стратегии, свързани с бъдещите процеси. Един опит беше направен с пенсионната система. Но там хоризонтът на прогнозите е твърде голям. Едва ли някой знае как ще се развиват социално-икономическите процеси до 2035 г.
- От тази година ли България има нужда от реформи или имаше такава необходимост и по време на вашето управление?
- Въпросът е напълно основателен. Разбира се, не от този момент България има такава нужда. Тя е налице още от началото на демократичните процеси. Тогава бяха направени реформи, но те бяха насочени към спасяване на българската икономика изобщо. Сега става дума за реформи от друга категория. Времето за опозиция дава възможност за преценки, включително и критични, по отношение на управлението ни. Разбира се, че и тогава имаше нужда от реформи от подобен калибър, но поради редица обстоятелства те не бяха започнати. Не беше започната реформата в здравеопазването, в пенсионната система, в администрацията. Отчасти това се дължи на факта, че тогава бяхме във фаза на икономически подем и финансовите проблеми не ни притискаха да започнем подобни реформи. А и управлението беше коалиционно. Подобна дълбока реформа изискваше съгласувани позиции между коалиционните партньори, а това не винаги се случва. От всяка подобна реформа има негативни политически ефекти.
Ние обаче смятаме, че по време на нашето управление някои неща можеха да се случат по друг начин. Фактът, че бяхме във фазата на икономически растеж, до известна степен ни подведе да вземем решения, които не отговаряха на цикличното развитие. Ние намалихме данъчната и осигурителната тежест чувствително. А тя трябваше да се задържи на едно устойчиво и постоянно равнище. Намаляването на данъците беше грешка. Това е политика, която не съответства на цикъла на икономическото развитие. Ако не бяхме намалили данъците, щеше да има по-голяма възможност за това сега. Данъците и осигуровките се намаляват в условия на криза, а ние го направихме тогава, когато икономиката имаше достатъчен капацитет да се развива без подобни стимули. Аз смятам, че това е една грешка, която създаде трудности за регулиране на икономическите процеси в момента.
- Имате предвид описаното още в Библията за 7-те хубави години, последвани от 7 гладни.
- Има известна аналогия с това. Този цикъл е обективен и неизбежен, както денят се сменя с нощта. Само че в икономиката тези цикли понякога са тежки, понякога леки. Държавата може да намали негативния ефект или да го засили, може да увеличи времето за престой в рецесия или да го намали. Много от действията на сега управляващите увеличават срока на престоя на нашата икономика в рецесия. Обстоятелството, че държавата е длъжник все още на бизнеса, е прокризисно, то стимулира кризата.
- Как бихте отвърнали на критиките, че ДПС просто се преориентира към десните партии, защото е наясно, че левицата скоро няма да е на власт?
- Ние смятаме, че участието във властта не може да бъде самоцел при тези условия. Сега в опозиция анализираме тези процеси и сме на мнение, че този, който иска властта, трябва да има достатъчно информация и идеи за бъдещето. Ние в момента точно това правим. Вече проведохме няколко семинара за икономическото развитие на страната и стратегиите на Европа в това отношение. Ние смятаме, че сме в по-висока степен на подготвеност от много други партии, които имат претенции за властта. Процесът на усвояване на нови неща в управлението е непрекъснат. А и кой ще управлява, не зависи само от готовността на съответния субект, а и от решението на избирателите.
- Как ще коментирате критиките на СДС, че ГЕРБ връща на работа във фонд "Земеделие" кадри на ДПС?
- С известно съжаление можем да констатираме, че сините показаха, че са подвластни на един чисто политически критерий за оценка на кадрите. Не се преодолява една грешна стратегия за преценка на важните държавни служители. Те имат и собствени причини за подобна политическа шумотевица, защото са силно пренебрегнати от управляващите. И са в една двойствена позиция ту на опозиция, ту на управляващи. Ние в продължение на 2 мандата създадохме високо квалифицирани кадри, които познават много добре проблемите в земеделието и горите. Липсата на подобни кадри в ГЕРБ ги принуждава да търсят такива сред тези, които досега са работили в системата. Добрите специалисти трябва да се запазват.
Подкрепям Герб, но считам, че следва да вземе повод от думите му
Редактирано от - claudius caesar august на 22/11/2010 г/ 19:29:57