:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,764
Активни 622
Страници 638
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Тройната коалиция сгреши, като намали данъците

България се нуждае от реформи за подобряване на икономическата и социалната среда, смята зам.-шефът на ДПС Алиосман Имамов
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Алиосман Имамов
Алиосман Имамов е роден през 1953 г. По професия е преподавател със специалност статистика и иконометрия. Вече трети мандат е депутат от ДПС, като след последната национална конференция на движението бе избран за зам.-председател.





- Г-н Имамов, доколко са верни впечатленията на медиите, че ДПС предприема десен завой и ще търси сътрудничество с десните партии?

- Това заключение е резултат от извода ни, че България се нуждае от сериозни реформи. Те не са свързани само с кризата и излизането от нея, а трябва да изведат страната на по-добри позиции в ЕС. На всички е известно, че България е на опашката по много важни икономически и социални показатели в Европа - доходи, производителност, конкурентоспособност. Списъкът е много дълъг в тази печална за нас класация. Излизането от кризата е неизбежно, но това не се използва като исторически шанс България да се промени в посока подобряване на икономическата и социалната среда. Ние бихме подкрепили подобни политики, независимо откъде идват. Според нас обаче подобни политики е най-вероятно да дойдат от дясното пространство.

- Водени ли са вече разговори с десницата?

- Не сме водили никакви преговори с представители на политически сили. Предполагам, че подобни контакти предстоят.

- Според вас какви реформи са необходими за повишаването на доходите на българските граждани?

- В основата на всички реформи трябва да бъде икономическото развитие. Нито една социална политика не може да бъде успешна, ако не залага на стабилен икономически растеж, на подобряване на икономическата среда, на създаване на стабилни икономически субекти, които осигуряват много работни места и високи заплати, квалификация и т.н.

- Каква е ролята на държавата в този процес?

- Държавата не може да трупа БВП, но може да създава условия. Да създава такава икономическа среда, в която частният бизнес да се чувства сигурен, уверен, да вижда възможности и яснота за бъдещото развитие. За бизнеса и инвестициите има две много важни неща. Първо - възвращаемост, и второ - сигурност. Без външни инвестиции България няма да бъде в състояние да направи по-големи крачки в посока на подобряване на средата. Ние нямаме достатъчен икономически и финансов капацитет да изградим икономическа среда, с която да подобрим и социалната среда. Има рязък срив на чуждестранните инвестиции в България поради неясната политика, свързана с кризисните процеси. Правителството не може да взема категорични решения, те се променят много често в много кратък период от време. Липсата на категоричност и последователност създава усещането за несигурност и непрозрачност. Инвестициите искат средата да бъде устойчива за дълъг период от време. Решенията на управляващите в момента залагат единствено на ежедневните проблеми. Дори премиерът в едно свое изказване заяви, че животът - това е днес. Не се възприема необходимостта от стратегически решения. Безспорно е, че на това управление липсват всякакви стратегии, свързани с бъдещите процеси. Един опит беше направен с пенсионната система. Но там хоризонтът на прогнозите е твърде голям. Едва ли някой знае как ще се развиват социално-икономическите процеси до 2035 г.

- От тази година ли България има нужда от реформи или имаше такава необходимост и по време на вашето управление?

- Въпросът е напълно основателен. Разбира се, не от този момент България има такава нужда. Тя е налице още от началото на демократичните процеси. Тогава бяха направени реформи, но те бяха насочени към спасяване на българската икономика изобщо. Сега става дума за реформи от друга категория. Времето за опозиция дава възможност за преценки, включително и критични, по отношение на управлението ни. Разбира се, че и тогава имаше нужда от реформи от подобен калибър, но поради редица обстоятелства те не бяха започнати. Не беше започната реформата в здравеопазването, в пенсионната система, в администрацията. Отчасти това се дължи на факта, че тогава бяхме във фаза на икономически подем и финансовите проблеми не ни притискаха да започнем подобни реформи. А и управлението беше коалиционно. Подобна дълбока реформа изискваше съгласувани позиции между коалиционните партньори, а това не винаги се случва. От всяка подобна реформа има негативни политически ефекти.

Ние обаче смятаме, че по време на нашето управление някои неща можеха да се случат по друг начин. Фактът, че бяхме във фазата на икономически растеж, до известна степен ни подведе да вземем решения, които не отговаряха на цикличното развитие. Ние намалихме данъчната и осигурителната тежест чувствително. А тя трябваше да се задържи на едно устойчиво и постоянно равнище. Намаляването на данъците беше грешка. Това е политика, която не съответства на цикъла на икономическото развитие. Ако не бяхме намалили данъците, щеше да има по-голяма възможност за това сега. Данъците и осигуровките се намаляват в условия на криза, а ние го направихме тогава, когато икономиката имаше достатъчен капацитет да се развива без подобни стимули. Аз смятам, че това е една грешка, която създаде трудности за регулиране на икономическите процеси в момента.

- Имате предвид описаното още в Библията за 7-те хубави години, последвани от 7 гладни.

- Има известна аналогия с това. Този цикъл е обективен и неизбежен, както денят се сменя с нощта. Само че в икономиката тези цикли понякога са тежки, понякога леки. Държавата може да намали негативния ефект или да го засили, може да увеличи времето за престой в рецесия или да го намали. Много от действията на сега управляващите увеличават срока на престоя на нашата икономика в рецесия. Обстоятелството, че държавата е длъжник все още на бизнеса, е прокризисно, то стимулира кризата.

- Как бихте отвърнали на критиките, че ДПС просто се преориентира към десните партии, защото е наясно, че левицата скоро няма да е на власт?

- Ние смятаме, че участието във властта не може да бъде самоцел при тези условия. Сега в опозиция анализираме тези процеси и сме на мнение, че този, който иска властта, трябва да има достатъчно информация и идеи за бъдещето. Ние в момента точно това правим. Вече проведохме няколко семинара за икономическото развитие на страната и стратегиите на Европа в това отношение. Ние смятаме, че сме в по-висока степен на подготвеност от много други партии, които имат претенции за властта. Процесът на усвояване на нови неща в управлението е непрекъснат. А и кой ще управлява, не зависи само от готовността на съответния субект, а и от решението на избирателите.

- Как ще коментирате критиките на СДС, че ГЕРБ връща на работа във фонд "Земеделие" кадри на ДПС?

- С известно съжаление можем да констатираме, че сините показаха, че са подвластни на един чисто политически критерий за оценка на кадрите. Не се преодолява една грешна стратегия за преценка на важните държавни служители. Те имат и собствени причини за подобна политическа шумотевица, защото са силно пренебрегнати от управляващите. И са в една двойствена позиция ту на опозиция, ту на управляващи. Ние в продължение на 2 мандата създадохме високо квалифицирани кадри, които познават много добре проблемите в земеделието и горите. Липсата на подобни кадри в ГЕРБ ги принуждава да търсят такива сред тези, които досега са работили в системата. Добрите специалисти трябва да се запазват.
40
2327
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
22 Ноември 2010 19:26
Категорично да! Досега не съм слушал изказвания на г-н Имамов, но мисля, че в негово лице всички ние имаме образован и мислещ човек. Поздрави!
Подкрепям Герб, но считам, че следва да вземе повод от думите му

Редактирано от - claudius caesar august на 22/11/2010 г/ 19:29:57

22 Ноември 2010 21:41
Добре говори човекът, ама само от добре говорещи сме на това дередже. Ако поне земеделието цъвтеше, ако износът на селскостопанска продукцич беше нарастнал през 8 годишния период на ДПС управлението , думите на този ЕРУДИРАН юнак щяха да имат някаква стойност. На фона на тоталната разруха в земеделието и животновъдството неговите приказки са истинска ДЕМАГОГИЯ. В колониална България вече никой нищо не може да направи. Младите хора ще продължават да напускат, държавата ще става все по- бедна и по- ЗАВИСИМА от чуждите инвестиции. А колкото повече такива има, толкова повече национален капитал ще напуска легално страната.
22 Ноември 2010 22:49
Спартак !
В България по определение е ГОЛЯМА ГРЕШКА да се намаляват ВАОБЩЕ каквито и да са били преки или косвени вземания (цени, данъци, такси и вс. друго останало) от населението! Същите могат само и единствено да се вдигат, включително и под предлог за промени в силата на земното притегляне!
Целта е една - НЕДОПУСКАНЕ на всяка цена създаването на средна класа в България! Това е единствения "приоритет" във вътрешната политика, който се осъществяваше от досега управлявалите ни бесни политически прасета ОТ ВСИЧКИ ЦВЕТОВЕ - в т.ч. и от малоумните гербарски каскети и най-вече техните от задокеански мекерета-еничарчета!!!
Може, прочее, с голяма доза на правдивост да се твърди, че за съжаление, благодарение усилията на горепосочените мерзки политически боклуци, единствената прослойка в България, която що годе покрива критериите за средно-класовост са оялите се и потъналите до шия в лай*ата на далаверите нашите родни, ала иначе държащи се като извънземни, политически отрепки, праведни маджистрати, нискочели мафиотски босове, както и кудкудякащите и пригласящи им джурналисти и цоциолози!!!
Поради това всички останали духаме супата и то без изгледи за скорошна промяна към по-добре!!!
Честито!!!!
23 Ноември 2010 02:00
Глупак!

намаляването на данъците бе възможно най-правилното нещо.
Сега следваше да намалят и осигуровките за да се запази бизнеса, да редуцират държавните храчлъци ( а те ги увеличиха).

23 Ноември 2010 02:19
TIM,
Тъй, де!
Трябваше да намалят данъците до размер, какъвто те са в благоданстващите скандинавски държави- и България щеше да стане като тях!
Нъл тъй?!
23 Ноември 2010 02:47
Ако не бяхме намалили данъците, щеше да има по-голяма възможност за това сега.

Върви един в пустинята и носи тежък камък. Среща го друг и го пита:
- За какво го носиш този огромен камък ?
- Ами ако ме срещне лъв да мога по-бързо да избягам.
- ???!
- Ами ако дойде лъв ще хвърля камъка на земята и по бързо ще тичам.
-
Та и логиката на Имамов такава.

Редактирано от - Brightman на 23/11/2010 г/ 03:24:50

23 Ноември 2010 02:58
А иначе сладкодумна плява от изтъркани клишета, която се разхвърча на стръковете си в момента в който се опиташ да запълниш с конкретно съдържание базисните й словообразувания. Или няма такова или не е за казване пред хора.
-
Личи и постепенното открехване на публиката за близките отношения на ДПС и Герб.
23 Ноември 2010 03:17
За сметка на това ГЕРБ досега няма нито една грешка
23 Ноември 2010 08:12
Намаляването на данъците беше голяма грешка, защото подсили кредитния бум.
23 Ноември 2010 08:59
Абсолютни клишета! Единствената цел на това бърборене и да даде "теоретична обосновка" на "десния завой", което не и десен завой, а заявка за "принципна подкрепа", която няма да е срещу нищо, т.е. едва ли ще е безкористна и от патриотизъм. От целия дълбокомислен анализ за
доходи, производителност, конкурентоспособност.
и за
стабилен икономически растеж, на подобряване на икономическата среда, на създаване на стабилни икономически субекти, които осигуряват много работни места и високи заплати, квалификация и т.н.
се прави извод. че е грешка намаляването на данъците. Какво откритие само: "много работни места и високи заплати, квалификация"! Ако не беше той, как ли щяхме да се сетим?! Всъщност не е лансирана нито една икономическа идея. А "критиката" за намаляването на данъците е чисто политически ход.

Редактирано от - hamel на 23/11/2010 г/ 09:02:08

23 Ноември 2010 09:06
апсолутно съгласен с преждеговорившия. ясно и изчерпателно.
23 Ноември 2010 09:42
Доживяхме някой да каже, че царят е гол. Това с данъците беше бомба, която тройната коалиция заложи за всички следващи правителства. А Герб понеже са тъпи викат дайте да намаляваме още. Как един не каза нещо за поуките от Ирландия.
23 Ноември 2010 10:05
Празни приказки!
Всъщност, прави ли ви впечатление, че ДПС си подготви доста кадри за бърборене - правилно бърборене? Говорят, хубави неща казват, като че дори верни...И зад тях - нищо!
------------------------------
Блогът на Генек
23 Ноември 2010 10:22
Естествено, че е грешка
И ДПС и държавните служители нямат интерес от ниски данъци по разбираеми причини
23 Ноември 2010 10:51
А това, че ги "преразпредели"
23 Ноември 2010 13:13
Празни приказки, клишета и откровенни икономически булшит. Селски умник е това момче, нищо повече.

По-добре да сподели нещо относно факта, че ДПС продължава да ограбва държавата, с помоща на ГЕРБ, разбира се.
23 Ноември 2010 13:48
"... Как един не каза нещо за поуките от Ирландия".


Ами то цяла Европа "не каза нищо", та тия у нас ли... Прехваленият "плосък данък" е резултат на доста плоско мислене: де-факто осбобождава този, който има повече, да плаща пропорционално на иманото... Както в Ирландия, и у нас спукването на строителния балон доведе до рязко спадане на чуждите инвестиции и който не си вземе поука, бая зор има да види в бъдеще... Сега се пренасочиха към ВЕИ, но и тук не всичко, дето блести, е злато. От едната крайност, та в другата !
23 Ноември 2010 14:11
истинската тесла, таваришчи, не са 10% плосък дод, а 20% плосък ддс.
това бърка в джоба най-лошо, на най-бедните.
и отгоре на всичкото, това богатите си го възстановяват.

така че ако някой искрено иска данъчната политика, която наистина да помага на бедните, може да насочи праведния си пролетарски гняв в тази посока.

ама от много храчене по плоския данък на световната консирация не останаха прогресивни сили и настъпи нравствена умора.
23 Ноември 2010 15:07
истинската тесла, таваришчи, не са 10% плосък дод, а 20% плосък ддс.

Аха, значи като отида до магазина да си купя бира, на касата ще показвам удостоверение какво са ми доходите, за да знаят какъв процент прогресивен ДДС да ми начислят. Гениално!
23 Ноември 2010 15:10
ми не. опитай пак.
23 Ноември 2010 15:13
Болярче,

говорим за намалени ставки на ДДС за хранителни стоки, лекарства и книги.
Както е навсякъде по Европа.


Само в България имаме единен ДДС с едно изключение - великолепния ни туризъм за който ставката от 7 се вдигна на 9 след големи баталии.


Та колко повече бира може да изпие един богаташ от един бедняк?

Редактирано от - Лунатик на 23/11/2010 г/ 15:14:03

23 Ноември 2010 15:23
А, не, категорично съм против диференциран ДДС. И за туризма съм против. И хич не съм сигурен, че навсякъде в Европа е така. Пък и защо все лошите практики на Европа искате да следвате?
Да не говорим, че дори и диференциран ДДС пак си остава плосък. Бирата се изрази неправилно, затова първоначално не му схванах мислата.
Я и аз да те попитам: Бедният колко книги повече ще прочете от богатия, колко повече лекарства ще изпие?
23 Ноември 2010 15:26
е, щом си толкова категорично и аргументирано против - предавам се.
23 Ноември 2010 16:04
Я и аз да те попитам: Бедният колко книги повече ще прочете от богатия, колко повече лекарства ще изпие?


Е анджък де.
Човешките възможности в яденето, пиенето и четенето са ограничени от биологията и не се влияят от социалното и материално положение.

Т.е. удряйки богатите на темата страдат и бедните.
Щото за богатия не е проблем дали ще остави 200 или 300 лева на месец ДДС за храна(не говоря за деликатеси, трюфели и т.н. луксозни стоки).


Обаче за една луксозна кола където ДДС-то е къмто 20 хилки си заслужава и фирма да откриеш и катаджийски синове и щерки да припознаеш и допълнителни седалки да монтираш и т.н.
Т.е. ДДС-то да не се плати. И то не се и плаща.
23 Ноември 2010 16:10
Тъй, де, Лунатик, ама как намаляването на ставките на ДДС за книги и лекарства ще се отрази на плащането му (или не) за луксозната кола?
23 Ноември 2010 16:15
Кат искаш луксозна кола иди до Германия примерно.
23 Ноември 2010 16:21
Тъй, де, Лунатик, ама как намаляването на ставките на ДДС за книги и лекарства ще се отрази на плащането му (или не) за луксозната кола?



Ти да не си случайно Дянков?
Диференцираното ДДС за основни жизненоважни стоки е социална мярка, а не мярка за повишаване събираемостта на ДДС.

Единната ставка служи единствено за улеснение на данъчните.
И както виждаш некои пак са по-равни.

Та всичко зависи какво искаш да постигнеш - услеснение за НАП или социални придобивки.


Та идеята е , че прогресивните сили във форума са се вторачили в плоския ДОД като източник на всички беди в татковината и оставят на такива пазарни мракобесници като моя милост и товарищ Бира да защитаваме с отвращение социални мерки за намаляване разходите на мързеливите безработни.
23 Ноември 2010 16:26
лунатик,
ти си просвещенец.
23 Ноември 2010 16:32
Ми така кажи, че за социалния ефект ти е думата. Не да ми даваш примери, дето нямат нищо общо.
Само че социалното подпомагане чрез намаляване на данъка за стоки от първа необходимост е отдавна отречено. То е донякъде еднозначно със субсидираното намаляване на цените за тези стоки. Само че, независимо по кой от двата начина, ти подпомагаш и бедните и богатите при закупуването им. Много по-добре е да дадеш целеви помощи на социално слабите за тези стоки, а богатите да си ги купуват по общия ред. На прима виста се сещам за целевите помощи за отопление, което е много по-добро решение от субсидирането на топлофикациите, което се практикуваше преди.
23 Ноември 2010 16:34
Диференцираното ДДС е много хубаво нещо за цивилизовани страни. Предполагам, че ако го въведем у нас обаче, много бързо ще видим продажби на подаръчни комплекти от бутилка уиски за левче заедно с хляб за 30лв (с намалена ставка на ДДС и без акциз).

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
23 Ноември 2010 16:35
и се докарахме до генералния извод, че липсата на правила удря първо и най-силно бедните.
23 Ноември 2010 16:38
Предполагам, че ако го въведем у нас обаче, много бързо ще видим

е, малко утрираш. Какво решение предлагаш?
Биричка и Луни за търпението.
23 Ноември 2010 16:43
На прима виста се сещам за целевите помощи за отопление, което е много по-добро решение от субсидирането на топлофикациите, което се практикуваше преди.


Не знам дали съм дал неуместни примери, но твоят не е по темата.
Парното не е основна човешка необходимост, колкото и да има вой по форума.

Не знам кой е отрекъл преференциалните данъци, но той не е дал по-добра алтернатива.
Целевите помощи не са манна небесна. И те се заобикалят и кешират.
Плюс това как мислиш да контролираш целевите субсидии на 2 милиона пенсионери? и още 1 милион социално слаби?

Редактирано от - Лунатик на 23/11/2010 г/ 16:45:19

23 Ноември 2010 16:45
Ся, че точно комплект от хляб и уиски няма да видим, е вероятно. Но че значително ще се увеличат далаверите с ДДС и точенето, не се съмнявам. В страна като нашата най-добрият данък е този, който най-малко може да се скрие. А всяка данъчна преференция отваря вратичка за криене на данъци. Така че колкото по-прости и по-плоски данъци с по-малко преференции, толкова по-добре.

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
23 Ноември 2010 16:46
софти,
палчето е за лунатика.
точно пък аз за търпение не заслужавам.
23 Ноември 2010 16:50
манрико,
а без солидарни социално и здравно - още по-добре.
ама нема как да стане. така че ако ще се прави нещо - ниски ставки за първата необходимост са нещо сравнително лесно за въвеждане и контролиране.
и с малък негативен ефект върху бюджета, но голям социален такъв.
23 Ноември 2010 16:53
В страна като нашата най-добрият данък е този, който най-малко може да се скрие. А всяка данъчна преференция отваря вратичка за криене на данъци. Така че колкото по-прости и по-плоски данъци с по-малко преференции, толкова по-добре.


По нформациите във любимия вестник и в не толкова любимите такива, всяка разкрита или подозирана фирма за укриване на ДДС в големи размери има връзка с

1. Данъчен
и/или
2. Висш полицай или митничар

и за особено наглите

3. Човек за връзка с определени политически сили.


Укрито ДДС в големи размери в хлебарския бранш не е отбелязано.
И то не поради липса на желание а поради липсата на големи обороти.
Кой му се занимава с хляб като има цигари, горива, алкохол и прочие акцизни стоки.
23 Ноември 2010 17:36
да - аргументът, че данъците трябва да са максимално опростени е единственото смислено възражение срещу диференцирания ддс.
само че всички останали възможности са далеч по-рискови откъм злоупотреба с народни пари и прочее уйдурми.

та ако ще се прави нещо социално, без да се излага на риск свещената макрорамка - това е една практична възможност.
23 Ноември 2010 17:56
софти,
палчето е за лунатика.
точно пък аз за търпение не заслужавам.

ми не знам, но ако на мен ми заявят на живо някаква сентенция като тази по долу, биха полетяли веднага химикалки, ножици, степлери и каквото ми попадне под ръка към изричащия я. Бих се вбесила. Тези хора живеят на друга планета. И си вярват.


Ми така кажи, че за социалния ефект ти е думата. Не да ми даваш примери, дето нямат нищо общо.
Само че социалното подпомагане чрез намаляване на данъка за стоки от първа необходимост е отдавна отречено. То е донякъде еднозначно със субсидираното намаляване на цените за тези стоки. Само че, независимо по кой от двата начина, ти подпомагаш и бедните и богатите при закупуването им. Много по-добре е да дадеш целеви помощи на социално слабите за тези стоки, а богатите да си ги купуват по общия ред. На прима виста се сещам за целевите помощи за отопление, което е много по-добро решение от субсидирането на топлофикациите, което се практикуваше преди.

23 Ноември 2010 18:23
Е Софти всеки има право да е заблуден по някои въпроси.
Още повече че може да се дискутира по темата с хората.


Не е като да спориш с латерни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД