"Абе ти си имал баровски комплекс, па се стискаш за една кръчма", избъзика ме преди дни приятел. И ми показа линк за популярна електронна медия с новина отпреди дни... Там пишеше: "За коледните празници бившият премиер Сергей Станишев може да остане на улицата, притесняват се съпартийците му... Проблемът бил, че финансите на Станишев за наема на тузарската "Магнолия" вече са на изчерпване. Баровският комплекс бе вдигнат от царския депутат Бойко Ламбовски, който сега се слави, че гради гробници за олигарси."...Сетих се, че за пореден път ме бъркат с Димитър Ламбовски поради рядката фамилия. Не познавам лично този свой едноименник, не сме роднини, а лапсусът освен шега-две едва ли заслужава повече внимание. Само че в случая ме наведе към размишления. Темата "имена" ме накара да се присетя за странни случки. Няколко пъти са ме бъркали с г-н Димитър Ламбовски или са ме смятали за негов близък роднина. Веднъж чудат джентълмен (популярен в тесни, леко сумрачни среди) на коктейл в прав текст ми заяви "че ще има и за мене", ако го уредя при "брат ми" за "един бизнес". Още по-странна бе ситуацията, когато работех в едно министерство. Това беше преди петнайсетина години; тогава неправителствена служителка от Холандия пожела настойчиво среща с мене. Понеже организацията й не беше по мойта част - книжки, писатели, литература, доста се чудех защо толкоз ме издирва. От дума на дума стана ясно - има предложения за нас с "брат ми", да се видим тримата, щяло да е изгодно.
Както и да е - "братът" е по бизнеса, аз не. И толкоз. В сериозните сфери на парите и сделките моята хуманитарна персона няма какво да стори освен някой гаф, така че свършвам с тази наша фамилия. С имената обаче не свършвам.
Имената ни влияят, а на нас особено влияят имената на фигури от богатите и големите страни. Когато тези имена са институционално бронирани, сме склонни към рецидиви
на "yes"-синдрома
в различни негови разновидности. Ето едно име - Арно Хайнен. След нелепия, срамотен скандал с госпожица Калина Илиева, бивш директор на ДФЗ и нейната фалшива диплома, чухме няколко версии за шеметния й възход. Всички те са свързани с експерта на ОЛАФ г-н Хайнен и бившия му шеф Херман Брюнер. Те и двамата "много харесвали" Илиева. Така твърдят в един глас и медии, и чиновници. Харесали я още когато била "нещо като секретарка" на бившия зам. изпълнителен директор на фонда Константин Паликарски. Паликарски пък искал да се хареса на ОЛАФ. ОЛАФ пък искали да издигнат Илиева. Дотолкова, че - както се твърди, едва ден след като Бойко Борисов обяви за бъдещ земеделски министър Десислава Танева премиерът даде назад, защото от ОЛАФ дошъл сигнал срещу Танева. И назначи Мирослав Найденов за министър. Найденов пък издигна Калина Илиева.
"Тя говори два западни езика,
лично аз я запознах с премиера (той познавал май баща й, но нея не)", обяви земеделският министър. (Тези два езика са важни, ще се върна към тях.)
Самият г-н Хайнен щял да идва в България на 14 декември, вероятно няма да му бъдат спестени някои въпроси относно блестящите качества на госпожица Илиева. Само че за назначаването й г-н Хайнен не носи отговорност. За назначаването на ръководни постове в държавната ни администрация все още отговорност носи само държавата. В случая - министърът и министър-председателят.
На мен ми прави впечатление ето какво. Илиева пращала редовно в ОЛАФ досиета на български бенефициенти - всъщност това е нерегламентирано изтичане на данни, както признава и тогавашният вицепремиер Меглена Плугчиева. Освен това "знаела два езика". Това вече всички й го признават. И май това са двете неща, които много помагат на възхода. (Оставям настрана пожарникарската връзка.) Та Калина давала данни и знаела езика... Обърнете им внимание. Първото е близо до шпионството, второто е доста важно за работа навън. Дори да си намериш работа като камериерка, сервитьорка, санитарка - трябва да знаеш езика, да разбираш какво ти поръчват.
Но ОЛАФ какво е - служба за борба с измамите. Как една служба за борба с измамите си харесва блестяща измамница и как самата служба не го разбира, нито го усеща дори за миг? Стига й да даваш данни и да знаеш езика ли? Тази служба, хм, за пълно доверие ли е в такъв случай? Нашата главна цел - да й харесаме, оттук нататък не получава ли пукнатина?
Всъщност Калина Илиева съдържа огромен
нарицателен потенциал в казуса си
Нашето правителство твърде често се държи като една г-ца Илиева, а германският, съветският, американският посланик или друг именит авторитет, според случая, се изявяват я в ролята на ОЛАФ, я в ролята на генерал-губернатор, както дойде. Така се стига дотам, че палавият г-н Берлускони да ни посочва коя ни е суперзвездата в киното, а енциклопедичният г-н Уорлик да ни казва коя банка е добра, коя лоша и откъде да си купуваме енергията.
Така се обърква човек, че може да почне да се пита - а дали пък не бях наистина в бизнеса с гробници на олигарси?
Ама айде амбpазуpчиците да дойдат...
Редактирано от - Rogatia на 06/12/2010 г/ 22:43:56