Природата наистина има уникални свойства. Доскоро най-неразгадаемото тайнство на публичния ни живот бе какво може да изкара Бойко Борисов от телевизионния екран. Вече знаем - дъжд, скъсани диги, непроходими пътища и потънало във вода чисто ново околовръстно шосе за 83 млн. лв. В събота и до неделя вечерта - два дни на тежко бедствие за четвърт България, премиерът Бойко Борисов не се показа по телевизията. Това наистина е уникално събитие.
Работата на един премиер не е да стои в телевизора. Но понеже настоящият прекарва предимно там трудовия си делник, липсата му в праймтайма бе повече от забележителна. Не че в събота не сколаса да даде интервю - но за радио, пред което разказа за старата си Nokia и ни посъветва да не се тревожим от езика на горнооряховските лекари, тъй като някои професии изкривявали психиката. Но това бе малък актив за премиера, който знаем, като спортен човек е в състояние да обиколи за ден всички студия и непрекъснато да громи Станишев.
Дали защото и премиерският пост изкривява психиката,
или поради невъзможността Станишев пак да е виновен (всъщност къде спят имиджмейкърите: защо да не може), Борисов дори пропусна по-голяма част от операцията в пещерата Духлата. Появи се най-накрая, по тъмно, и дори не пожела да се снима със спасените.
Пак повтарям - работата му не е да го прави. Но Борисов открива покриви на непостроени сгради, реже ленти по пет пъти на ден, прави първи копки по десет, после забравя кой всъщност е строил обектите (както стана със столичния булевард "Брюксел", открит втори път от премиера, но забравил, че пътят е общински и като кмет го е кърпил). Затова традицията на пиара повеляваше да нахлупи каска и лично да ръководи акцията в Духлата. За пред камерите. Той цяла предизборна кампания проведе от дома си с опериран крак, какво му костваше сега - здрав и корав, да раздаде напътствия пред Духлата. Още повече че почти му е по специалността - да спасява хора.
Ние - и това е съвсем сериозно, не знаем дали Борисов в качеството си на премиер не е координирал действията срещу потопа при Южната дъга, "Струма", Духлата. Да предположим, че е, макар правителствената информационна служба да ни спести радостната новина. Все пак нека приемем, че е бил съпричастен съобразно функциите си. Но тъй като медийната комуникация е в основата на обществения живот, форма на граждански контрол, на отчетност, можем да заключим, че отказът на Борисов да застане пред журналистите е фрапиращ.
Той трябваше да бъде пред камерите и да дава обяснения
За канализацията на наводненото Околовръстно, строителството на Витоша, дигите в Пернишко, потъналия участък от Е-79. Все пак той е премиер вече година и половина, а четири преди това бе кмет на София. Точно той трябва да обясни за качеството на ремонта на Южната дъга, за смисъла от похарчените пари. Не оставената сама в калта Йорданка Фандъкова. Той е капитанът, патронът, лидерът. Защо изостави Фандъкова?
Когато се открива за пореден път n-тият участък, шампанското гърми и празничен рейтинг се разлива по чашите, Борисов неизменно грее на първа линия. Околовръстното е неговата гордост, сам той го направил, без него - потоп. А когато потопът настана - всъщност 50 л на кв.м, когато трябва да отговаря за колекторите, контрола, го няма. Клетата Фандъкова обясняваше, че е лошо, когато вали.
Медийното отсъствие на Борисов е знак,
че той не иска да носи отговорност за несполуките. Бяга от неудобните въпроси, а ако все пак някой успее да му ги зададе в упор, получава ответен откос: А кой пита? БСП ли? По-нататък тирадата е досадно известна. Но оня ден бе обогатена с нов аргумент: гафът с Калина Илиева бил нищожен на фона на атентата в църквата "Св.Неделя". Туш.
Покрай премиерското изчезване от телевизионния екран се покриха и отговорните му министри. Изчезна министърът на регионалното развитие. Блестеше с липсата си и министърът на вътрешните работи, към когото сега са зачислени бедствията и авариите. Като беше кмет, Борисов се оплакваше, че изпълнителната власт не му помага при бедствия. Какво да кажат сега кметовете от Западна България, сполетяна от инфраструктурен потоп? Да чакат манна небесна.
Другата, сложена в три шишета (според съобщението на правителствения пресцентър), отпътува с премиера на изток, към Бургас.
Той цяла предизборна кампания проведе от дома си с опериран крак, какво му костваше сега - здрав и корав, да раздаде напътствия пред Духлата.
Ква стана тя!? Здрав, прав, курав!