Паднало му се е да живее на границата между две бивши империи. Молдованците учредяват държавата си през ХIV век напук на разцвета на Отоманската империя, а значителна част от населението до днес не се примирява с разпада на Съветския съюз. Столицата Тираспол на непризнатата от света Приднестровска молдовска република (ПМР), която е нещо като държава в държавата Молдова, живее под девиза "Нашата сила е в единението с Москва". Лозунгът е върху фасадата на Двореца на детско-юношеското творчество на централния площад, отляво е паметникът на Суворов, а отсреща - танк, паркирал на брега на р. Днестър, за да напомня за кръвопролитията през 1992 г., довели до капсулирането на Приднестровската република вътре в Молдова, в ивицата на изток от Днестър.
Както изрисуваните дървени коруби на руските кукли матрьошки побират една в друга още няколко по-дребни посестрими, така и в утробата на матрьошката Молдова вика, съска и се бори за правата си още по-мъничката и невидима за света матрьошка Приднестровска. Тя си има химн ("Славим тебя, Приднестровие..."), трибагреник и герб с житен клас, сърп и чук. Има даже и собствена валута - приднестровски рубли, курсът им е малко по-различен от молдовските леи, но паричните единици напомнят за вица, че едно евро се разменяло за кило сушени банкноти.
Колко бързо човек забравя през какво е минал!
С ушите си чух как в градовете Тираспол, Рибница и Бендера компактно мразят Горбачов заради предателството да закрие СССР, проклинат Юшченко за проевропейската му ориентация и с непресторена любов славят и наричат Большой Медведь руския президент.
Нито Брюксел, нито Париж и нито Вашингтон вдъхват доверие в Приднестровието.
Освен Москва, останалите Велики сили и глобализиращият се свят там са чужди планети. Въпреки интернет и сателитните комуникации
само Москва като маяк свети за приднестровците
с пътеводна петолъчка.
"Парче от съветски шрапнел сме ние тук, жив отломък на СССР", сравнява Тамара, една от новите ми приятелки в Тираспол (имената на събеседниците са променени, за да им спестим евентуални неприятности с милицията). По улиците в Тираспол москвичите и волгите вече отстъпват на фолксваген, тойота и впечатляващо количество крайслери и шевролети, от които слизат булки и младоженци, за да поднасят цветя пред паметниците на Ленин и Суворов, както и пред танка в центъра. Повечето от книгите, които ми подаряват приднестровските творци, са издадени в Москва между 2006 и 2009 г., и то от издателство "Советский писатель".
Руснаци са и миротворците, чиито казарми охраняват непримиримо скараните помежду си молдованци от двата бряга на река Днестър. Тази хем вътрешна, хем претендираща за междудържавна граница се пази с кльон, танкове, бодлива тел, кучета, милиция и даже с глоби, ако си просрочил с час-два времето, в което е разрешен престой.
Де юре приднестровците са молдовци по гражданство и по паспорти, но не обичат молдовците, в съзнанието им е вградена друга родина. Драмата е в това, че светът не я признава, пренебрегвайки земя над 6 хиляди кв. км и половинмилионно население.
На инат и от гордост
в Тираспол се правят, че не забелязват изолацията
Имат си собствена промишленост, предимно лека, даже ТЕЦ, но казват, че се отоплявала с евтин руски газ. Имат университет, футболен отбор "Шериф", а вино, водка и коняк с много добро качество се произвеждат в завода "Квинт" с над стогодишна история. Той снабдявал и Червената армия и досега казват, че снабдявал Кремъл със спиртни напитки. Коняци, отлежали 6 години, струват колкото малка бира на летището в Букурещ.
В Кишинев, където чух да се подиграват, че абревиатурата ПМР следвало да се чете Приднестровска Московска република, защото нямала нищо общо с Молдова, имаше парламентарни избори на 28 ноември. Те обаче не важат за Тираспол! В Приднестровието изборите са на 12 декември. Молдовският парламент избира непряко президент и той съставя правителството, докато в Приднестровието президентът се избира пряко и по този факт се съди за демокрацията. Всъщност от 1992 г. единственият приднестровски президент е Игор Смирнов.
"За никого не искам да гласувам, ние, гражданите, не знаем нищо за нашите управници", отсича един от новите ми познайници в Тираспол. Узнавам, че хората изразили недоволство от непрозрачността във властта и общественият натиск я задължил да декларира какво притежава. "Така прочетохме, че нашият кандидат на изборите имал само жигули, ама как да вярваме, като той и екипът му пристигнаха с лексуси на среща с електората", разказва човекът как се пропукало доверието му в елита.
Откога Приднестровието се барикадира, а двете "матрьошки" си влошават отношенията?
Конфликтът избухва в началото на 90-те години
"Родният ми брат дойде с автомат да ме разстреля през 1992 г., защото бях написала статията "Пентру Молдова уника" - За единна Молдова", разказва журналистката Катерина. Войната започнала в град Дубосари. Как се спасила жената?
Изпречила се пред дулото на калашника и предложила: "Разстреляй ме, но нека да изпием по чаша - за последно, на изпроводяк, и защото сме от една кръв". Пили на екс, и не по чаша, а по бутилка, докато воинът загубил желание, а и не бил в състояние да стреля, изпуснал си автомата...
Около хиляда души загинали в братоубийствената война.
"Беше жестоко кръвопролитие. Денем пиехме заедно с приднестровците, а нощем едни други си хвърляхме гранати и бомби", разказва 50-годишният Саша от Кишинев. Той е воювал от страната на Кишинев, въпреки че има сума ти роднини от другата страна на кльона. .
"Земята трепереше, а аз кърмех току-що родения ми син. Нощем слизахме да спим в мазето, а на сутринта брояхме сринатите къщи на съседите, можеше да е нашата. Не напускахме домовете си, защото навсякъде бродеха мародери. Оттогава не се боя от нищо, войната изтри у мен чувството страх", спомня си Наташа от Дубосари.
Военните действия се водели от март до юли 1992 г. , преди Молдова полугласно да се раздели. Тираспол има и исторически опит: бил столица на автономната молдовска република от 1929 до 1940 г., но заради всичките исторически и политически обстоятелства прилича на творба на Оруел или на филм за ГДР и ГФР преди обединението на Германия.
Емиграцията също обезкръвява републиката. Официална кампания "Мамо, не заминавай" се бори по всички медии да се излекуват и да се прегърнат "социални сираци". Това де факто са децата, изоставени (сигурно не от добро) от гурбетчиите, поверени баби, стринки, а понякога сам-сами. Медиите алармират за самотни брат и сестра, на 6 и на 10 години. Децата не ходели на училище, съседките ги хранели. На 11-годишно момче се наложило да ампутират единия бъбрек, бил непоправимо увреден. Родителите връчили сина на баба и дядо, те пиели порядъчно и от бебе закърмили младенеца с водка.
Много е важно да се спомене, че Приднестровието е доста по-богато от Молдова.
Молдова е най-бедната държава в Европа. Почти цялото им женско народонаселение се занимава с проституция . Кой на Запад кой на Изток.
Приднестровието е просто ивица земя чрез която Кремъл контролира Молдова и има военен потенциал да хване в клещи при необходимост Западна Украйна.
В Приднестровието ако се не лъжа се намира най-големия склад за оръжие в света - 100 хиляди тона!!! На 14 армия на Лебед.
Всички приднестровци имат руски или украински паспорти.
Вчера Кремъл създаде управляваща коалиция в Молдова . Шефът на президенстката администрация - тов. Наришкин уговори комуинисти и демократи да направят общо правителство. Румънските националисти засега са изолирани.
Но според мен геостратегическата цел на Кремъл е чрез Молдова да подмами Букурещ да се намеси, за да може Москва да има "Казус Бели" да преформатира европейската част на Украйна и Беларус.
Просто трябва Румъния да падне в клопката като Грузия!