:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,258
Активни 659
Страници 1,132
За един ден 1,302,066

Ограничаването на СРС-тата ще излекува мързела на разследващите*

Въпросът за ограничаване на използването на специалните средства става все по-актуален
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Веселин Вучков
Процесът на доказване на едно престъпление наподобява дейността на археолога: откриваш следи, изземваш ги внимателно, съхраняваш ги, правиш хипотези. От гледна точка на доказването престъплението е винаги събитие от миналото и в това отношение археологът и разследващият полицай си приличат. Наказателното производство прилича и на дейността на актьора: на сцена (съдебна зала) и пред публика (съдии и съдебни заседатели) трябва да се реконструира едно минало събитие - престъпното деяние.

Събирането на факти (доказателства) по наказателни дела обаче е ограничено от строго формалните правила на Наказателно-процесуалния кодекс . "Строгостта" на тези формални рамки днес се разбира като даденост, която - видите ли - понякога пречи. Обект на подобни псевдокритики най-често са т. нар. следствени действия (способи на доказване), които според българския НПК са осем: разпит (на обвиняем и на свидетел), оглед, претърсване, изземване, разпознаване, следствен експеримент, експертиза, специални разузнавателни средства (СРС). Това е всъщност "въоръжението" на съда, прокурора, следователя и полицая, за да установи истината за едно минало събитие.

Формалните правила по НПК не са се появили от нищото - те систематизират огромен (и понякога - горчив) исторически опит. Било е време, когато самопризнанието - при това изтръгнато чрез изтезание - е било доказателство на 100%! Дори самото изтезание е било детайлно регламентирано и в това отношение Сталин и Вишински са били бледи имитатори на практиките на Светата инквизиция!

С други думи, способите на доказване на престъпление са



предмет на перманентна еволюция



Но истината, търсена по наказателни дела, не може да се установи чрез всички способи на научното познание. Познавателният процес е ограничен от формалните правила на НПК, които всъщност целят постигането на два резултата. Първият включва високи нива на достоверност, а вторият - да не се накърняват ненужно основни човешки права. Типичен пример е претърсването като следствено действие, изискващо присъствие на поемни лица, разрешение (или одобрение) от съдия, подробни протоколи и т.н.

Темата за СРС също трябва да се положи в подобен контекст.

През 1997 г. българският НПК допусна "компромиса" СРС. Това всъщност беше неизбежно: доказването на специфични престъпни прояви, основно покриващи състави на корупция и организирана престъпност, задължително изисква отваряне на възможности за подслушване, физическо проследяване, доверителна сделка, контролирана доставка и пр.



"Изкушението" СРС обаче изисква сериозни гаранции срещу злоупотреби



Ще споделя убеждението си, че в практиката функционират работещи защитни механизми срещу изтичане на информация от СРС, своевременното им унищожаване при липса на легитимна перспектива и пр. През последната година се случиха две значими промени по темата СРС. Най-напред бе създадена парламентарна подкомисия за контрол над процедурите, изградена чрез излъчване на по един представител от всяка парламентарна група. Подкомисията пое задължение всяка година да представя доклад по темата за СРС, а първият от тях най-сетне разбули мистерията за броя на СРС-тата в едногодишен период и за броя на контролираните обекти - около 11 000 СРС-та срещу около 3000 обекта. През месец май т.г. НПК даде възможност СРС-тата, прилагани преди започване на досъдебно производство, да се приобщават към доказателствения материал при определени условия. На СРС-тата от оперативните дела всъщност там им е мястото - сред доказателствата, вместо да "тлеят" сред кориците на оперативните разработки с неясни цели.

Смятам също така, че процедурата по даване на разрешение за ползване на СРС покрива изискуемите нива на демократичните стандарти. Това бе потвърдено и с решение на съда в Страсбург.

Но съществува сериозен, същностен, фундаментален проблем -



в момента липсват работещи механизми за ограничаване на броя на СРС-тата



Процедурата може да е стриктна от гледна точка на демократичните стандарти и без практически злоупотреби, но това само по себе си не означава, че броят на СРС-тата е приемлив. Нека се вгледаме в практиката. Компетентните органи пишат мотивирани искания до председателите на окръжни съдилища, без да се ограничават от вътрешноведомствени лимити. Съдиите дават разрешения без ограничения относно броя. Министърът на вътрешните работи разпорежда техническото прилагане на СРС, без да има физическата възможност за преценка. Всъщност няма ли да бъде обвинен министърът в селективност, ако започне да ограничава своите разпореждания без надежден критерий?

Разрастването на броя на СРС-тата постига няколко нежелани резултата. Първо, СРС-тата обикновено генерират "доказателствен мързел". Вторачени в разговорите по слушалките, службите рискуват да загубят много по-надеждни факти - доказателства за престъпления. Второ, винаги е налице потенциалната заплаха да се прекрачи границата отвъд приемливото нахлуване в личното пространство. Трето, цената, в буквалния смисъл, е висока: техника, кадри, обучения, лавина от писмени протоколи, възпроизвеждащи съдържанието на СРС... Лансираните 100 млн. лв за подслушване са поне четирикратно завишени, но не в това е проблемът. Четвърто, прекомерното прилагане на СРС-та деквалифицира органите, призвани да събират доказателства за престъпления чрез класически способи.

Ето защо 2011 г. поставя на дневен ред съдържателно важната тема за лимитиране броя на СРС-тата. Примерът на чужди законодателства може да послужи за отправна точка: а) лимитиране годишен или месечен брой по видове заявители; б) лимитиране брой СРС-та, които могат да се прилагат максимално в определен момент; в) лимитиране чрез бюджета, т.е. чрез предварително остойностяване и заплащане при искане според видовете СРС. Здравословно за системите би се отразило двуетапното ограничаване на броя с по 25% за две последователни години.

Решаването на тази задача обаче изисква комплексно усилие: парламент, съдебна система, служби за сигурност, неправителствен сектор.



---

* Заглавието е на редакцията.
26
5552
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
06 Декември 2010 21:05
Вучков, ама Вие това сериозно ли?
06 Декември 2010 21:26
А кой е лошото ченге?
06 Декември 2010 21:47
Заглавието отново... как беше? А, да, "кърти мифки"... Сериозен, смислен и добронамерен анализ от очевиден познавач. Добра редакционна идея да се потърси мнението му. Направо чудесна, особено на фона на самодейните пръстосмукания, които ни "радват" все по-често. И за капак - "ще излекува мързела на разследващите". Нямам думи. Изобщо ли не ви мина през ума, че сред тези "болни и мързеливи разследващи" има бащи, синове, съпрузи? Че някои са даже уважавани хора, колкото и да не ви се вярва? Толкова ли беше невъзможно да се подбере сериозно, смислено и необиждащо заглавие? Какво става с вас, приятели
06 Декември 2010 21:53
Нема бе! Щом Цв. Цв. им е министър, начи са мързеливи, некадърни и корумпирани. При Р. Петков не беа такива, ама гербаджиите сичко развалят.
06 Декември 2010 22:34
.
06 Декември 2010 23:16
Ще го кажа тук и, моля, не бързайте да го триете като "офтопик"... или ако го правите, го направете и в "статията" по-долу. Не съм я отварял и няма да я погледна, защото тридесет "мнения" за час по повод природно бедствие и трагичната смърт на млад човек, ми подсказват едно. В пълен ход върви поредното състезание по клозетен "хумор" и простащина. И, както обикновено напоследък, без никаква връзка със събитията...
Уважаема редакция, "съавтор" съм на вестника, почти от първия му ден. Повярвайте, страшно ми е болно да виждам как остроумието и иронията, доскоро присъщи на любимата газета, се израждат в непрекъснати и най-вулгарни обиди. Забравихте ли, че тихата дума надвиква крясъка? Или, казано по-нашему, че "Тихият вятър разпалва огъня, а силният го гаси"
06 Декември 2010 23:25
Ми аз кво хортувам ВЛянча?
06 Декември 2010 23:26
Ей, с копитата /рога не знам дали имаш, може и да не си женен/ - куките са във вашата Партия, справка за журналисти, гл. редактори и собственици на медии, направили кариера в ДС.
http://bulgaria.actualno.com/news_185782. html
06 Декември 2010 23:26
"съавтор" съм на вестника, почти от първия му ден.

шах с пешка
толкова ли съм тъпа и не вдявам? Или форумът има и разни странни проявления на индуистки реинкарнации?

Редактирано от - softwind на 06/12/2010 г/ 23:35:27

06 Декември 2010 23:34
.
06 Декември 2010 23:38
Верно,
Не мой с рогите напред!
Спазвай добрия тон.
07 Декември 2010 00:06
Да не си помисли някой, че се заяждам (макар че точно това ще направя), но нима това не е същият зам.-министър, който преди по-малко от година говореше точно обратното? Сравнете цитатите от него в тази статия за "Правен свят". Ха сега вижте какви ги е писал през февруари 2010 г. в " Медиапул". А още по-добре вижте и какви ги е писал, преди да стане зам.-министър, в "Дневник". " Съдът в Страсбург: Подслушвате незаконно!" и " СРС – необходимата реформа". Човекът или ще бъде уволнен, или ще стане министър, или страда от раздвоение на личността. Не виждам четвърти вариант, но може и да има - в нашата ненормална държава вече нищо не може да ме учуди.
07 Декември 2010 00:46
"съавтор" съм на вестника, почти от първия му ден. шах с пешка?

Полъх ласкав, ще бъда кратък, щото иначе основателно ще ни пердашат за "офтопик". "Сега" стана най-важното събитие в публицистиката ни от последните... хм? би трябвало вече да са дванадесет... години, заради изключителното си редакционно "ядро" и защото разпозна силата на интелигентния форум. Лично аз се включих в самото начало, после имах няколко по-пасивни години и дори не съм мислил за по-активно участие. Докато през 2008 двама от най-добрите ни организационни психолози не ми обърнаха внимание, че съм започнал да се изразявам по начин, неразбираем за 99.9-те % хора без професионалната ми подготовка
07 Декември 2010 01:26
пиши със стария готин ник и не се прави на харе кришна с хиляди прераждания

бях се зачудила къде изчезна?

Редактирано от - softwind на 07/12/2010 г/ 01:27:25

07 Декември 2010 01:54
Ех, Вени... Казваш, че г-н Вучков е променил отношението си към СРС. Добре, но защо считаш това за неправилно или за "лошо"? Приемам, че е естествено случаят с брат ти да създаде у вас предубеждение към хората или методите, с които го обвиниха. Но си мисля също, че промяната у г-н Вучков всъщност му прави чест. Една от любимите ми книги е "100 години криминалистика" на Юрген Торвалд Натиснете тук. Прекрасен разказ за това, по какъв сложен и противоречив път минават методите за доказване на вина. През колко съмнения, колебания... през каква страшна отговорност... и колко безкрайно обективно е всичко това
07 Декември 2010 02:15
пиши със стария готин ник и не се прави на харе кришна с хиляди прераждания

Кой

Редактирано от - В.Лянча на 07/12/2010 г/ 02:25:46

07 Декември 2010 08:57
Като видях заглавието очаквах , че ще се пише за възможностите и използването на агентурата . Дето хич я няма.
За лаиците ще спомена , че агентурата е основното оръжие на оперативните служби.
07 Декември 2010 09:16
Какво е туй СРС-та?
07 Декември 2010 10:08
"археологът и разследващият полицай си приличат".
Само дето археологът работи на един обект, а разследващият по стотина дела. И няма кой да каже на археолога например, че определен предмет не съществува, защото не е бил взет правилно от разкопките. И археологът работи с екип, а разследващият полицай - сам. И т.н. и т.н.
Може би Индиана Джоунс и Шерлок Холмс си приличат като художествени образи, но нито първият е археолог, нито вторият - разследващ полицай.
А зад поетичните отклонения и провокативното заглавие стоят много лишения, безпаричие и липса на елементарни условия за труд, за които кой знае защо не е интересно да се пише и говори.
07 Декември 2010 12:03
За лаиците ще спомена , че агентурата е основното оръжие на оперативните служби.


Бай Драгане, беше, отписана е тая.....
А СРС-та винаги са били и ще бъдат ...подправка,
липсва основния продукт.
Който готви ястие само от подправки си остава гладен
и най-много да получи разстройство...
07 Декември 2010 14:39
Бай Драган
[Златен]
от Bulgaria
Като видях заглавието очаквах , че ще се пише за възможностите и използването на агентурата . Дето хич я няма.
За лаиците ще спомена , че агентурата е основното оръжие на оперативните служби.


Грешиш! Основното оръжие на оперативните служби е оперативния служител! Ако са калпави те и златен агент да му дадеш, ква файда?
07 Декември 2010 14:46
За лаиците ще спомена , че агентурата е основното оръжие на оперативните служби.


хм. значи СРС-то може да е манипулирано, а агентът или доносникът винаги ще снесат само истината и единствената обективност. Интересно!!!
Много хубаво е, че вече има СРС и относително по-точна информация, която те дават. А не се разчита само на агенти, които могат от съвсем користни или лични подбуди да вгорчат живота на някой невинен човек.
07 Декември 2010 14:53
"значи СРС-то може да е манипулирано, а агентът или доносникът винаги ще снесат само истината и единствената обективност. Интересно!!!"

Ама СРС-то не може да ти овърти шамар ако е необходимо, а агентът - може!
07 Декември 2010 15:01
Ама СРС-то не може да ти овърти шамар ако е необходимо, а агентът - може!

07 Декември 2010 15:47
Софти, с извинение - ти с аудио-видео записи и монтажи, някога занимавала ли си се, или само си дрънкаш ей тъй - колкото да става калабалък у "подчертието".
Начи..да ти го обясня по-нагледно.
..
Сватба!
Да бе - най-обикновена БГ-сватба, дето двама млади се вземат за цял живот.. със всичките му там салтанати, подписи, черкувания, ресторанти и проч. подробности от пейзажа..
Само да те питам - Кой аджеба се "мандахерца" по време на целия сватбен ритуал наоколо..с една видеокамера - питам и май-май отговор не искам!
Щото после, като почне монтажа, младоженката не е ли до Оператора да му "набива канчето", и да му казва какво да коригира и монтира - СД-то го отпиши!
Живот човешки, какво можеш да направиш..
07 Декември 2010 16:38
rokosovski, ма у нашия съд от край време си е така - намираш двама лъжесвидетели и подкуп за съдията и от там на там "законът е над морала". Те за какво са се разпищяли съдии и адвокати, които и понятие си нямат кои СРС-та (какво ли им е секретното за който и да е технически грамотен) и как може да се манипулират. Пък и амбразурчици като Rogatia & intel_inside са си намерили, докато те си строят хотелчета, те да се метат по амбразурите -"ругаенето на магистратски хотелчета са пролетарски настроения срещу интелигенцията". А горния май по-добре на хляб и вода да го оставим да му пораздвижим мързела. Защо нещо да го правим просто, като може да го правим и по сложния начин?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД