:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,520
Активни 305
Страници 394
За един ден 1,302,066
Нехайство

Прокуратурата изхарчи 2000 лв. в дело за кражба на 28 пилета и пуйка

Елементарни дела се точат с години, но никога не се търси персоналната отговорност на виновните магистрати
Държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.

Както "Сега" писа наскоро, обезщетенията, които съдебната власт плаща, се увеличават, показа справка на Висшия съдебен съвет. 2 594 316 лв. трябва да бъдат платени само за първите 9 месеца на годината. За цялата м.г. сумата е била 2 102 304 лв., а за 2008 г. - 1 544 630 лв. Както обикновено най-много обезщетения плаща прокуратурата. До края на септември те са над 2.4 млн. лв. За съда сумата е 137 353 лв., но тя е по-голяма в сравнение с данните за цялата м.г. - 118 021 лв. По време на дебатите в парламента за бюджета на съдебната власт за догодина се разбра, че във варианта, предлаган от правителството, няма достатъчно предвидени пари точно за обезщетения по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). За цялата 2011 г. в проектобюджета по това перо са заложени 2 млн. лв.

От делата по този закон лъсва черно на бяло как елементарни дела се точат с години и как тежката и доста скъпа машина на правосъдието се върти абсолютно напразно. За това плащаме всички.

Според ЗОДОВ



държавата отговаря за вредите, причинени на граждани



от органите на дознанието, следствието, прокуратурата и съда от незаконно задържане, обвинение в извършване на престъпление (ако лицето бъде оправдано), прилагане от съда на задължително настаняване и лечение или принудителни медицински мерки, изпълнение на наложено наказание над определения срок или размер, използване на специални разузнавателни средства.

Когато решава какъв да е размерът на обезщетението, съдът трябва да отчете тежестта на повдигнатите обвинения, колко време е продължило наказателното преследване, каква мярка за неотклонение е била наложена (дали е арест, гаранция, подписка) и за какъв период, как делото се е отразило върху физическото и психическото здраве на човека и върху взаимоотношенията му с близките и приятелите му. Зависи и дали делото е било с обществен отзвук и каква е степента на огласяването му.

През февруари т.г. Пазарджишкият окръжен съд е потвърдил решение на районния, с което прокуратурата е осъдена да плати 2000 лв. обезщетение на Й. А. С. (така е записано името му в съдебните актове, публикувани в интернет, б. а.) заедно с лихвата от 21 март 2006 г.

В исковата си молба Й. А. С. твърди, че на 26 юни 1998 г. срещу него е образувано дело, по което на 15 април 2002 г. е привлечен като обвиняем, разпитан и му е наложена "подписка". На 20 май 2002 г. материалите са му предявени. Според него в хода на разследването не е събрано нито едно доказателство, което да го уличава в престъпление. Все пак следователят го приключил през август 2002 г. с мнение да бъде предаден на съд.

Така срещу него е внесен обвинителен акт за кражба.



На 28 пилета, 1 пуйка и един велосипед!



Тръгва и дело, по което били проведени 5 съдебни заседания. На 26 ноември 2003 г. той е оправдан на първа инстанция от Районния съд в Пазарджик. На 18 юни 2004 г. оправдателната присъда е потвърдена от Окръжния съд. Но Върховният съд връща делото за ново разглеждане на окръжния. Проведени са нови две заседания и на 11 юли 2005 г. Й. А. С. отново е оправдан. Този път на 21 март 2006 г. върховните магистрати потвърждават решението на окръжните и оправдателната присъда става окончателна.

В иска си срещу прокуратурата Й. А. С. твърди, че поради продължителния период, в който е бил обвиняем и подсъдим, е изживял стрес, мярката му за неотклонение му ограничила правото на придвижване, доброто му име било накърнено, пиел успокоителни, дистанцирал се от околните.

При образуване на производството Й. А. С. е дал саморъчни обяснения, че "заедно с още един мъж са откраднали 28 пилета в един чувал, една мисирка и един велосипед - черен, мъжки". Й. А. С. е привлечен като обвиняем едва на 15 април 2002 г. и тогава е разпитан. Той не се е признал за виновен. В хода на предварителното производство единствено са назначени експертизи и са разпитани пострадалият и двама служители на МВР, пише в решението по делото по ЗОДОВ. Съдът акцентира, че за такова елементарно дело 4 години досъдебно производство са повече от неразумен срок.

В решението на ВКС от 21 март 2006 г. е записано, че действително съдебните състави са имали известно основание да се съмняват в достоверността на направеното изолирано признание на Й. А. С, тъй като има данни за упражнено в началото на разследването физическо насилие. По-същественото според съда е, че не са събрани никакви други доказателства, изобличаващи подсъдимите като съизвършители.

Пострадалият Узунов е посочил, че е откраднат дамски велосипед - в черно и синьо. Й. А. С. "признава", че е откраднал мъжки черен велосипед, и в хода на досъдебното производство това не смущава никого, учудват се магистратите.

Въпреки това защитната теза на прокуратурата е, че увреждането е причинено поради изключителна вина на Й. А. С. и затова не се дължи обезщетение. От държавното обвинение акцентират на саморъчните обяснения на Й. А. С., който не оспорва, че ги е написал, нито твърди, че го е направил под натиск. Според прокуратурата, тъй като мъжът бил посочил, че откраднатият велосипед е черен мъжки, то изводът е, че той не би могъл да го знае, ако не е участвал в кражбата.

По друго дело Районният съд в Левски осъжда прокуратурата да плати 2000 лв. обезщетение на Галин Димитров. В исковата си молба той твърди, че прокуратурата е започнала срещу него дело за незаконно оръжие и му е повдигнала обвинение. Внесен е и обвинителен акт. Съдът обаче изцяло го е оправдал с мотива, че извършеното деяние не съставлява престъпление.

Димитров твърди, че незаконното обвинение му е причинило вреди - доброто му име е било опозорено, станал е обект на публични подигравки и унижения, било му отнето притежаваното огнестрелно ловно оръжие, бил лишен от правото и възможността да ловува.



6 кубика дърва за 180 лв. пък струват на прокуратурата 1350 лв.



Това е обезщетението за причинените имуществени и неимуществени вреди от незаконно обвинение за кражбата на дървата за огрев, присъдени на С. Р. Ж. от Районния съд в Елхово на 5 март т.г.

С. Р. Ж. е обвинен, че в края на месец май 2006 г. е отнел чужди движими вещи - 6 кубика дърва за огрев от дъб, цер, ясен и бряст на стойност 180 лв. от "Реа-Елена Будовска" ЕООД в местността Вълчарника край Ямбол. С влязла в сила в края на 2008 г. присъда С. Р. Ж е признат за невинен. Твърди, че като последица от образуваното наказателно производство е преместен на друга работа, която впоследствие е напуснал по собствено желание, както и му е било отнето ловното и личното оръжие. В иска си сочи, че е претърпял - ограничения, стрес, притеснения от отзвука сред приятели и колеги, което е оказало отражение върху самочувствието му и публичния му образ.

От друго дело по ЗОДОВ става ясно, че за разследване за измама, започнало през 1984 г. и прекратено през 1997 г., обвиняемият В. Г. Т., който е бил задържан от 19 ноември 1984 до 14 януари 1987 г., е уведомен едва през 2005 г.

С решение от 15 декември 2008 г. Софийският градски съд отхвърля иска за 30 000 лв. на В. Г. Т. срещу прокуратурата. Той настоява за обезщетението за вреди от мярка за неотклонение "задържане под стража", отменена на 14 януари 1987 г. заради липса на основание. СГС приема, че ЗОДОВ не е действал по време на задържането му и затова отхвърля иска. Горната инстанция обаче отменя това решение с мотива, че прекратяването на делото е през 1997 г., когато законът вече действа. В жалбата на В. Г. Т. се твърди още, че прокуратурата е препятствала производството по ЗОДОВ, като не е изпращала в съда следственото дело срещу него. По делото СГС много пъти е изискал преписката и производството срещу В. Г. Т., но в крайна сметка то не е намерено, за да бъде приложено.

От изпратените отговори става ясно, че последното движение на делото за измама е през 1995 г., когато е изпратено от следствието на СГП с отбелязване, че 77 тома се намират в столичната следствена служба. С писмо от 14 февруари 2008 г. СГП е заявила, че изпраща 60 тома следствено дело и още едно дело с отметка, че заради наводнение част от материалите не могат да се ползват. В СГС обаче писмото е получено без описаните в него приложения.

Делото за измама срещу В. Г. Т. е прекратено на 15 ноември 1997 г. заради липса на престъпление, след като е внасяно в съда и връщано за доразследване. Той е уведомен за това с писмо от 17 февруари 2005 г. и е поканен да се яви в канцеларията за получаване на копие от постановлението. За това е присъдено обезщетение от 5000 лв. с лихвите от датата на прекратяването.

За годините, откакто действа ЗОДОВ, никоя институция не си направи труда да анализира и елиминира причините, които водят до осъжданията на държавата. Още повече че никой не носи персонална отговорност. Осъдената е например прокуратурата. Прокурорът, мотал делото с години, обикновено продължава да взема заплата. И да затлачва други производства.
26
3669
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
06 Декември 2010 19:53
Е, питам се дали обезщетенията не трябва да се удържат от премиите за прокуратурата - май пак ще имат 13-та заплата?!!!
06 Декември 2010 20:17
Няма пари за образование, здравеопазване, социални дейности, култура...Стягайте коланите!
И в същото време...
------------------------
Блогът на Генек

06 Декември 2010 20:44
.
06 Декември 2010 22:23
От една страна - няма как да възразя и на вас, и на всички, които ще се обадят по-нататък за прахосаните 2000 (две хиляди) лева.
От друга страна - веднъж се сблъсках с подобно нещо. Циганин ми задигна чугунен радиатор и с героични усилия успя да го отмъкне на 500 метра, преди да бъде заловен от полицията.
Е, викаха ме за показания, водиха протоколи, следствие и накрая завършиха с извода, че понеже е под 80 лева (мисля че такава беше сумата), остава без последствие.
Помня, че тогава много се възмутих. Майната му на радиатора. Дори не си го прибрах от полицията - не съм чак такъв герой като циганина, да го мъкна обратно. Но въпросът е принципен.
Трябва ли да оставим без последствие обирите на по-малоценни предмети? А ако са много обири? Ако се превърнат в епидемия?
Вие кажете. Няма да споря с вас.
06 Декември 2010 22:37
С мен не спори! ама я кажи колко кила беше радиатора, че и аз съм имал такава случка?
06 Декември 2010 22:54
Поне 60 трябва да е бил.
Бях го оставил на трети етаж отвън пред вратата докато намеря кой да ми помогне да го смъкна в мазето. И ха днес, ха утре...

Редактирано от - Сократ-май на 06/12/2010 г/ 22:56:06

06 Декември 2010 22:59
Прокуратурата изхарчи 2000 лв. в дело за кражба на 28 пилета и пуйка

Абсурдът приятели е в това, че през последните 20 години, никой политик не се нае да заяви гласно, че да откраднеш 28 пилета и една пуйка, както и велосипед, всички на стойност около 300 лева, не може да бъде престъпление, относно което да се провежда разследване и процес струващи на Държавата, по съвсем груби сметки, не по- малко от 7000 -9000 лв. Като прибавите към това и обезщетението от 2000 лв. ще се получи нерадостна картинка. Крайно време е да се разбере, че не си струва да преследваш по един и същи ред кражбата на вещ за 100 000 и за 100 лева.....
06 Декември 2010 23:17
.
06 Декември 2010 23:29
Несериозен,
Пак повтарям: че е така - така е.
Но колко струва например един капак на шахта?
Колко струват 20 метра телефонен кабел?
Колко струва един пътен знак?
И колко може да струват последствията от липсата им?
Да не говорим пък например колко може да струва една девствена ципа (извинявам се за цинизма).
Огромна част от циганските престъпления са със сравнително ниска финансова стойност. Но това е като едрата шарка. Една гнойна пъпка (например при ваксинацията) се преодолява сравнително леко. Хиляда - унищожават организма.
07 Декември 2010 00:08
Биха могли да се посочат хиляди подобни примери, което не решава проблема. А колко струва разследването по едно дело за милиони. Или както са информациите по пресата с ужким доказателства и обвинителен акт от порядъка на 50-80 тома, след което следва оправдателна присъда ? Кой плаща масрафа ? Май всички ние, нали ? А прокурори и съдии си вземат 13-та заплата.
07 Декември 2010 02:07
Сократе, никой не твърди, че за дребни провинения не трябва да има санкции. Нулевата толерантност е основно средство за справяне със среда на ендемично беззаконие, в каквато живеем и за каквато мнозинството от нас допринася ежедневно. Но за да има ефект от една санкция условията са три: да е неотвратима, бърза и пропорционална. Дори да речем, че в тези случаи се е целяла неотвратимост (а не просто отмятане на бройки за статистиката, към която в нашето правосъдие цари безмозъчен култ), очевидно е че за никаква бързина и пропорционалност не става дума. Това е един от най-разпространените у нас начини за изпразване на правосъдието от съдържание - постоянна ескалация на наказанията на законодателно ниво поради предизборно подмазване на фрустрираните граждани, безкрайно протакане и безхаберие от правоприлагащите органи и кафкиански врътки само и само да се отчете нещо си в статистиката. За подобни абсурдни протаквания БГ е рекордьор по осъждания в Страсбург.
-


Редактирано от - абулафия на 07/12/2010 г/ 02:09:35

07 Декември 2010 02:10
Да не говорим, че тук никой не смята цената на похабения административен ресурс, която вероятно е доста над тези 2000 лв. В Англия, бюджетът на прокуратурата се съставя и отчита при ясна часова ставка за работата на всеки прокурор. Като се стъпи на тази база е много лесно да се изчисли кой колко ресурс е хвърлил и за какъв резултат и струва ли си да се прахосват парите на данъкоплатците по тоя начин. Моя лична амбиция е да докараме тази система и у нас, да видим до къде ще я добутаме
07 Декември 2010 03:24
И това ако е държава/???В Италия за три вавли три години пандиз.В САЩ един ял грозде в магазина преди да го купи 6 месеца пандиз.Само в БГ такива кражби не преставляват престапление....па това и при пълна анархия го няма.
07 Декември 2010 07:29
Според мен статията е малко безсмислена.
Ако се бяха ожалили пострадалите от тези кражби на г-жа журналистката, тя със същия успех можеше да напише филипика срещу мудната и мързелива прокуратура, дето кражбата на един мисир не може да разкрие и накаже (не че прокуратурата разкрива престъпленията и не че тя и назазва де, ама нейсе - "ще те дам на прокурор", нали така беше заклинанието за всеизмерната справдедливост), камо ли да пребори организираната престъпност и вся остальная сволоч.
Наказателното ни законодателство е писано за времената на соца и е абсолютно непригодно за сегашните условия на живот, както и за сегашния манталитет на българските граждани. "Новият" ни НПК си е пак старият като принципи и норми, но с попроменени номера на членовете в него. Кой взе пари за (пре)написването му така и не стана ясно - всички вкупом се отрекоха от "бащинство".
От наказателното правораздаване винаги ще има поне 50% недоволни, често и 100% (когато на пострадалия се вижда малко наложеното наказание, а осъденият се счита за невинен) и така се формира погрешно обществено мнение. Я си представете болница, в която половината и повече от половината пациенти умират (защото лекарствата са непригодни за заболяването) - какъв имидж би имало това здравно заведение.
Ще завърша с друга една "непреходна мъдрост". При соца всички разбираха от футбол, коли и жени. Сега разбират от футбол, коли, жени и от право.
07 Декември 2010 08:55
Държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.

В съдебната власт нещата не са така-ако незаконен акт се отмени, то държавната такса се присъжда на осъдената страна, което е несправедливо.Трябва долният съд да си плати за грешката. Ето защо се предлага на тези пишман европейци да създадат един Фонд "Съдебна Грешка", където да се внасят по 240 лева/мин.раб. заплата/ при отменен акт на разследващ полицай, на прокурор или на съдия.И от този фонд в последствие да се изплащат обезщетенията, за които стана реч в самото начало на този мой пистигнг. Не е също така морално опрадвано бюджета на окръжния съд да се попълва от грешките на съдиите от районните съдилищата. Както виждате, по този калпав закон отжговорен е народът, тъй като в крайна сметка той заплаща дивотиите на магистратите от данъците си. Нещо повече: при допуснати 6 отмени само за един месец, този магистрат да бъде веднага уволняван по непригодност!! На ход са ГЕРБ.
07 Декември 2010 08:58
Сократе, за кражбите с малки щети трябва да има дежурен съдия, който да съди бързо дребните престъпници. Трябва да се промени НПК за това бързо производство. Хващат твоя циганин, отиват в съда, присъда на момента - глоба или обществено полезен труд 2 седмици.
07 Декември 2010 10:10
Хващат твоя циганин, отиват в съда, присъда на момента - глоба или обществено полезен труд 2 седмици.
-например, пренася обратно радиатора, а сетне 2 седмици копа лозето /на Сократя в случая/.
Аз съм за такъв вид присъди.Паре не можеш да им събереш на тъмнозелените.
Бачкнье под полицейски надзор, ем и полюционерите ще свършат някоя полезна работа.
07 Декември 2010 10:11
Борони,
Благодаря от сърце!
Накара ме да се замисля по юридическите въпроси, от които - признавам - бъкел не разбирам.
Ако има познавачи, моля да отговорят: наистина ли за кокошка делото трябва да се води като за милиони? И не е ли това безумие, на практика насърчаващо масовата престъпност?
Хубаво е било навремето - пъдарят, бой, кокошката на врата и прекарване през селото...
07 Декември 2010 10:50
Пазенето из лозята и юркането да бачкат винаги излиза по-скъпо от това, което биха изкарали. Кесенето по затвори може и да е малко по-йофтинко, ама пак е много скъпо и на всичко отгоре там се специализират до рецидивистка и други практико-теоретични степени. Трябва да се инвестира в превъзпитателни програми, а най-добре в ефективни забавачки и целодневни училища докато е време. Иначе такава престъпност винаги ще има - въпросът е дребните буржоа да виждат жан-валжаните хванати за ухото и още до като му държи на буржоата влага - с някаква санкция, която после да не излиза прекалено скъпо на данъкоплатеца или поне да има някакъв смисъл от нея. И по възможност, да не се култивират кръвожадни и насилнически импулси у буржоата и полицията да не се превръща в тумба биячи, че тези неща бързо ескалират до много по-сериозни форми на престъпност. За това от Чезаре Бекария насам самите наказания са хуманни и/или поне скрити от погледа на гражданията. Полицаи-биячи не могат да охраняват съвременно общество, еле пък да противодействат на сложните форми на престъпна дейност.
07 Декември 2010 11:18
Сократе аз не съм юрист но решение би било подобни случаи да се решават по бързо производство. И ако сроковете му не бъдат спазени - държавата плаща, па тя на свой ред да си търси парите чрез удръжки от ленивите магистрати.
Помня, че в работата не жена ми хванаха един дето се промъкнал при гардеробите и се опитал да им отараши чантите. Делото го мъкнаха СЕДЕМ години!
А какво има да му мислиш? За седмица - две се приключва с разпит на свидетели, проверка на съдебно минало; ако онзи се направи на болен присъдата се чете в негово отсъствие ако адвоката му отсъства директно в залата му курдисват служебен. Срок за второ решение (ако обжалва) - пак максимум две седмици. И за месец апаша е сготвен - айде в случая, понеже не беше успял да свие нищо и ако му е сефте три - четири месеца условно и половин година пробация, да чисти канавки, пребоядисва градинки и пр. Ако се скатае от бачкането, присъдата директно става от условна действителна и в панделата.
Не е трудно, ама за да стане маса народ не трябва да го мързи.
07 Декември 2010 12:12
олди Напълно съм съгласен дори от страната на булката да съм.Преди време(ама много време)се бях помъкнал с пищова на бащата да гърмя по консервни кутии, празни шишета и пр.Е нагърмях се.Изстреляхме половин пълнител, дойдоха полицаи от 7-мо, загряха ми врата, взеха пистолета и ме прибраха.На другия ден ми повдигнаха обвинение за незаконно носене на оръжие(аз разрешително нямам) и ме пуснаха.Дотук добре-виновен?-виновен не съм крал , убил но пък и нямам право да се разхождам с пистолет.Ако я имаше тая бърза процедура щяха да ми плеснат глобата и/или общественополезния труд, да си платя, отработя и да се сещам за тая глупост със смях на маса.Да бе надай се щерко.12 години ми влачиха дело 9 заседания 2 инстанции и накрая кво-300лева глоба.Апрез тия 12 години в какви нелепи ситуации съм изпадал не е истина.Обявяван съм за издирване(без да се крия)как дойдат избори ме викаха да пиша декларации че ще бъда добро момче, спрат ме от КАТ в момента които ми чукнат ЕГН-то следва въпрос:За какво се водиш на отчет и ме държат по 1 час за справка и аз се обяснявам че не съм камила... цирк
07 Декември 2010 14:53
Въпросът не е следва ли малозначителните случаи да се преследват или не (безспорно трябва), а как да става това.
И сега в Наказателния кодекс има възможност за малозначителни случаи (такива с особено ниска обществена опасност) да не се започва наказателно преследване въобще или пък наказанието да е административно - глоба.
Има и ред за бързи процедури - като за футболното хулиганство. Помните ли бързите съдебни процесченца на студенти около 14.01.2009 г.?
Т.е. възможности има и който когато иска - може.
Но няма хора. Има некадърни мърляви милиционери и пОРкурори, за които е доста по-важно с кого ще пийнат довечера по едно уискенце или ще отидат на лов уикенда, или в коя смешна потайно-превзета организацийка ще членуват.
Няма качество в работата (но има премии), няма контрол и санкции, а това значи, че няма и воля в ръководителите на системата.
Толкоз.
07 Декември 2010 15:39
Сократе, з.еби ги форумните "лъвове", на тях угодия няма, особено ако са управляващитите в центъра на събитията!
07 Декември 2010 16:23
За всяко престъпление или нарушение следва да има и наказание. В Англия още има съдилища за щети под 1 000 лири. Няма експертизи, няма съдебен състав. Един съдия и двама спорещи. В случая единият може да е прокурор. Съдията решава веднага, след 30 минути потърпевшият излиза с изпълнителен лист. Няма по-горна инстанция. Бързо и ефективно.
07 Декември 2010 16:26
Неуместна статия. Дали делото е за кражба на пилета и пуйки или на милиони левове е без значение. Става въпрос за защита на закон и принципи, колкото и да струва това. Ненаказаният крадец на пуйка, следващия път ще открадне магаре, после автомобил, накрая ще обере банка или ще убие някого.

09 Декември 2010 11:07
За ред и справедливост това са нищо пари! За една троянска Елена колко загинаха!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД