:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,859
Активни 455
Страници 8,702
За един ден 1,302,066

Всички загубиха в частичните избори

Очевидно отвращението на избирателите към политиците продължава и не му се вижда краят
Няма нужда от меки думи - първия тур на частичните местни избори в Русе, Благоевград, Омуртаг и Царево бе тотална излагация за политическите ни партии. Тези избори бяха първата сериозна проверка за партийците след жълтото торнадо през юни миналата година - и политиците бяха скъсани на изпита.

Вярно - едни повече, други - по-малко, но общата картинка е плачевна.

Избирателят отново наказа елита, като не излезе да гласува - това е първата изборна новина. Хората пак браха гъби, така да се каже. Някой сигурно се е надявал, че съвсем случайно в началото на декември на частичните избори в Сливен гласуваха едва 13 на сто, но явно всякакви подобни надежди трябва да се забравят. Омразата на електората към политиците явно е трайна и може да се преодолее единствено с коренна промяна на политиците. Всякакви приказки от тяхна страна, че "електоратът е изморен от избори", че "хората са наясно, че след година и половина пак ще има местен вот, и за това не виждат смисъл да ходят до урните", са дълбоко несъстоятелни. Ходенето до урните не изморява като копането.

Просто избирателите не харесват партийците. И това не е всичко, защото партийците се сменят, а избирателната активност явно не се вдига. Проблемът е, че хората



не харесват не само партийците, ами и партиите им



Всичките.

Не само че не ги харесват, но вече и организирани бойкоти им правят. Вижте Ахтопол - от 1000 избиратели само 91 отишли да гласуват... Решиха хората там, че нямат файда да гласуват, и просто си останаха вкупом вкъщи. Ами утре цялата държава може да реши нещо подобно.

Но да видим как се изложиха партиите поотделно.

Партията на Стефан Софиянски се яви на изборите в Царево и кандидатът й се класира втори. За някой това може да се отчете като гигантски успех, но истината е, че първият в тамошните избори отнесе втория с 60 на 24 процента. Това, че човекът на ССД взе 828 гласа, въобще не е повод за някаква радост.

Човекът на Бакърджиев в Благоевград Александър Сакелариев получи всичко на всичко 4 на сто.

ДПС си взе изборите в Омуртаг. Дотук с добрите новини за ДПС. Как няма да ги вземе, като втори кандидат там не се яви? Въпросът тук е как пък все така става, че където бръкнеш в ДПС, все кандидат, свързан с бившата ДС намираш? Все едно цялата партия е съставена от бивши членове на ДС.

Втората голяма новина от тези частични избори май е, че такова нещо като феномен "царска партия" вече не съществува. Вълната е минала, отмила е каквото може, а след това водата се е оттеглила. Човекът на царя в Благоевград Николай Мавродиев отпадна от борбата, след като се класира на пето място с 5 процента. Взе 913 гласа - тотален провал. В Русе пък царските хора даже нямаха собствен кандидат.

А какво направи СДС?



СДС все още се люшка надолу-нагоре



Кандидатът на СДС в Благоевград Радослав Тасков отпадна от борбата, като се класира трети с 18.29 на сто. Този резултат не е трагичен, лошото е, че Тасков бе отнесен от двама червени кандидати, като единият от тях - кървавочервен. Синята Валентина Василева пък бе победена в Царево хем от кандидата на БСП, хем и от кандидата на алтернативния СДС - партията на Софиянски, и също остана трета. Което пък създава впечатлението, че СДС е трета политическа сила, като сред първите две не фигурира НДСВ. Това е шега, разбира се.

Шега е, защото СДС успя да поднесе една голямата изненада в тези частични избори - първото място във временното класиране за кметското място в Русе бе завоювано от подкрепяната от СДС Елеонора Николова. Как стана така, че партията СДС води в град, в който отдавна не е имала собствен кандидат-кмет, в град, в който винаги СДС е имал партийни проблеми; в град, в който конкурентът бе обявен за победител още преди изборите? Така става, след като намериш свестен кандидат, обединиш собствената си партия и приемеш подкрепата на всички десни сили и силици, независимо че сред тях са партията на Бисеров, партията на Бакърджиев и т. н. Ей така става. Няма значение дали Елеонора Николова ще задържи преднината в Русе. В тези избори СДС-Русе е победител.

Въпреки че БСП спечели от раз изборите в Царево, води в Благоевград и ще участва на балотажа в Русе,



червената партия няма от какво толкова да е доволна



Балотажът за червените е равен на поправителен изпит. В Русе земеделецът Генов тотално се издънва засега. В Благоевград Асийски води, но Причкапов направо му диша във врата и хич не е ясно как ще завърши тази червена битка. Кандидатите на БСП не са в добро положение преди втория тур следващата седмица и заради изключително малката допълнителна подкрепа, която могат да търсят между двата тура. Няма откъде да им дойдат тези гласове, така да се каже. Докато повярвали си седесари в Русе и събудили се комунисти в Благоевград май има още.

Най-голямата новина от местните избори е свързана баш с комунистите. Лазар Причкапов - един човек от миналото, успя да стигне до балотажа на изборите в Благоевград, като пътьом отнесе с лекота кандидатите и на НДСВ, и на СДС. Нищо чудно ортодоксалният комунист да стане и кмет на такава голяма община. С което съвсем да обърка представите за политическите сили, пътя ни към НАТО и ЕС и т. н.
1372
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД