ВИЗИТКА
Йоан Костадинов е роден на 2 октомври 1947 година в Бургас. Работил е дълго време в местната фирма "Бургасбус" - най-напред като юрисконсулт, а после като зам.-шеф по търговските въпроси и изпълнителен директор. Бил е 1 година секретар на общината в Бургас. Втори мандат е кмет на града, като на изборите през 1995 г. беше кандидат от БСП, а през 1999 г. се яви като независим, но червената партия го подкрепи. Настоява в неговата визитка да бъде отбелязано, че любимото му парче е "Не е лесно да се лети" на "Супермакс".
- Г-н Костадинов, наскоро на семинар на БСП отправихте предложение общинските съветници да се избират мажоритарно. Защо смятате, че това ще е от полза на местната власт?
- Това, което предложих, в някои европейски държави е вече факт. Поначало мажоритарният избор говори за по-голям демократизъм и освен това носи по-голяма отговорност пред избирателите. Докато при пропорционалната листа хората гласуват повече за политическия цвят, а после отговорността на общинските съветници се размива. Дори считам, че в бъдеще, ако говорим за равнопоставяне на властите в държавата, би следвало да бъде мажоритарно избран и областният управител. Сега на практика се получава така, че един кмет, избран с 60 или 70%, може да бъде свален с едно вдигане на ръка от 20 или 25 общински съветника, които не само че не са избрани мажоритарно, но и вероятно хората не познават някои от тях. Та затова мисля, че трябва да се отиде към промяна в избирателния закон.
- А не е ли по-удачна друга поправка в закона, която просто да не позволява вече на съветниците да освобождават кметове или поне това да става след по-сложна процедура?
- Това също. Но аз държа на мнението си, че съветниците трябва да имат повече отговорности пред избирателите си и то може да стане само ако ги избират мажоритарно. Така че е наложително да има корекция не само в избирателния, но и в закона за местната власт. Тази корекция може да стане доста бързо, защото няма да се стига до корекции в конституцията.
- Много социолози предупреждават, че при мажоритарен вот опасността да бъде закрепена за дълго дву- или трипартийна система у нас е голяма, понеже много по-малък брой партии ще получат гласовете на избирателя. Те дават за пример Великобритания, където има много партии, но само лейбъристи, консерватори и либерали успяват да преминат бариерата?
- За това има вариант. Той също работи в някои държави. Половината да се избират пропорционално, другата половина - мажоритарно.
- В България през 1990 г. този експеримент бе приложен и после всички отчетоха, че не е бил удачен. Смятате ли, че при общинските съвети ще е подходящ?
- Тогава избирахме Велико народно събрание и времената бяха други. При общинския съвет положението е различно. Само си представете, че сега в повечето случаи хората не знаят кой е техният представител в местния парламент. Друго ще е, ако са го избирали мажоритарно. Депутатите са и доста по-далеч - чак в София. Докато съветникът всеки ден ще се сблъсква със своите избиратели в магазина или на улицата и те ще му задават неудобни въпроси.
- Очаквате ли тази ваша идея да бъде изтълкувана като отмъщение към общинския съвет на Бургас, който допреди година съвсем сериозно обсъждаше отстраняването ви от поста?
- Ние говорим за принципи, а не за конкретен казус. Гарантирам, че е абсурд да съм си го помислил.
- Има ли вече някакъв отзвук на вашето предложение?
- Не. Но материалите, които бяха подготвени за този семинар в Стара Загора, са предадени на депутатите от Коалиция за България и те ще ги обсъдят. Има и нещо друго, което също предлагам там. То е да се намали броят на общинските съветници. Има милионни градове със съветници, колкото има и в Бургас примерно.
- Но нали те не получават заплата и не тежат на общинския бюджет? Какво значение има бройката им?
- Това е една друга тема, за която трябва отделно да поговорим, защото не съм съгласен. Проверете структурата на общинския съвет и ще видите. Има контрольори и разни други длъжности.
|
|