За първи път от години насам властта изпада в извънредното положение да променя данъците посред годината. До броени дни парламентът трябва да коригира същите закони, с които се занимава и в края на 2001 г. - за ДДС, акцизите, местните данъци и такси, корпоративното облагане и облагане доходите на физическите лица. Повторният ремонт се налага, защото, когато му беше времето, мнозинството сътвори в тях куп гафове, недомислия и неясноти. Заради кратките срокове тогава повечето предложения бяха гласувани по бързата процедура, без да се оценят всички последствия от прилагането им. На финала се получиха редица неработещи или - още по-лошо - направо вредни за икономическата среда текстове. Затова сега царските депутати
спешно поправят собствените си законодателни решения
- дори с риск да погазят закона за устройството на държавния бюджет (ЗУДБ). Той не позволява да се правят промени във всички елементи на данъчната уредба, след като законът за държавния бюджет за настоящата година е влязъл в сила. Корекции могат да се въвеждат или от началото на следващата година, или след като бъде актуализиран бюджетът.
Точно това ограничение НДСВ използва като оправдание, за да отхвърли преди дни предложенията на опозицията да се намалят патентните данъци и данък сгради, а при такса смет да се въведе нов механизъм за изчисление. Аргументът на мнозинството бе, че тези промени ще се отразят върху приходите в бюджета и ще създадат хаос в работата на данъчната администрация.
С поредните, позакъснели данъчни нововъведения обаче управляващите ще произведат същите негативни ефекти - ще погазят закона, ще пообъркат сметката на държавните пари, ще пощурят както гражданите и фирмите, които трябва да се нагаждат към новия ред, така и данъчните, които трябва да го прилагат. И ще дадат ясен сигнал, че икономическата среда у нас е несигурна и непредвидима.
Най-голям е гафът с данъка за колите
За няколко месеца НДСВ напълно преобърна позицията си за това какви цели трябва да преследва и по каква схема да се прилага облагането с този масов налог. Първото решение бе познатият до миналата година данък за колите според мощността да се трансформира в данък за собственост. И вече да се плаща според цената на автомобила в ново състояние, коригирана с коефициент за овехтяване. Целта бе хората с по-нови и по-луксозни коли да плащат по-високи налози, защото притежават по-скъпо имущество. И да се премахне досегашната несправедлива според експертите практика за стари и нови коли с различни марки и модели да се дължи един и същи налог, само защото са с еднаква мощност.
Тъй като данъкът бе замислен като форма на облагане на собствеността, депутатите записаха задължението той да се плаща и за автомобили, които са спрени от движение и гният пред блокове и по тротоари.
Преди седмица обаче неочаквано финансовото министерство предложи, а бюджетната комисия на парламента одобри нова схема за изчисляване на данъка.
Мнозинството реши да върне облагането според мощността
на двигателя, като добави един нов елемент - получената сума да се умножава по коефициент за година на производство.
Какви ще са последствията от тази промяна? До миналата година собствениците на "Лада 1500 S", произведена през 1986 г., с мощност 75 к. с., плащаха 15 лв. данък. По първоначалния вариант тази година налогът за тях щеше да падне до 7.2 лв. Тази сума е 1% от цената на автомобила в ново състояние, коригирана с коефициент за овехтяване. Според последната промяна обаче дължимият данък ще скочи до 22.5 лв.
Собственикът на "Голф" четворка с година на производство 2001 и мощност на двигателя 100 к. с. пък ще трябва да плати 112 лв. данък. До миналата година той дължеше едва 30 лв. По първоначалната схема налогът за него щеше да скочи до 262.4 лв.
За някои по-мощни коли пък ще има намаление на данъка. Например за БМВ, произведено през 1994 г. и с мощност 196 к. с., налогът пада от 392 лв. за 2001 г. до 264.6 лв. за тази година.
Тези примери показват как управляващите се обърнаха
срещу логиката на облагане, която доскоро защитаваха
Вярно, зам. финансовият министър Гати Ал Джебури подкрепи с приемливи аргументи промяната. Според него по новата схема изчисляването на данъка ще е по-просто и разбираемо за хората, които го плащат, ще се улесни събирането му от данъчните. Но защо тези аргументи не се чуха преди 4 месеца, когато се обсъждаха същите текстове? Да не забравяме, че и депутатите, които гласуват промените, и чиновниците в дирекция "Данъчна политика" на финансовото министерство, които ги предлагат, са си същите. Сменен е само един зам. финансов министър. Някак несериозно е да се мисли, че точно той има решаващ глас за данъчната политика в държавата. Все пак по конституция парламентът "установява данъците и определя техния размер". Явно управляващото мнозинство просто няма ясно разбиране за това каква данъчна политика иска да провежда. А заради хаоса в депутатските и чиновнически глави си патят редовите данъкоплатци.
Показателен пример за това е и
извънредното положение с бандеролите "за износ" и "duty free",
които трябваше да се въведат от 1 април. В края на миналата година мнозинството реши с тях да бъдат облепени алкохолът и цигарите, които се продават зад граница и в магазините за безмитна търговия. Мотивът бе, че така ще се затегне контролът и ще се ограничат продажбите на вътрешния пазар без платени ДДС, мита и акцизи.
Четири месеца по-късно чиновници и депутати решиха, че бандеролите за износ всъщност не са добра идея. "Не можем да налагаме виждането на българското правителство върху пазара на други страни", заяви Гати Ал Джебури. И бюджетната комисия гласува това нововъведение да отпадне от закона за акцизите. Само че от 1 април до момента, в който поправката влезе в сила, износът на алкохол и цигари е блокиран. Защото законовата разпоредба действа, а финансовото министерство нито изработи новите стикери, нито предложи нов преходен период за тяхното въвеждане.
Така се стигна до абсурдната ситуация заради чиновническо бездействие или недомислие да се блокира дейността на фирмите. Те принудително нарушават договори с чужди партньори и са заплашени от искове за неустойки.
Хаос цари и в безмитните магазини. По същите причини продажбата на алкохол и цигари е незаконна и в тях. Бандеролът за напитките бе официално одобрен едва на 9 април. За цигарите все още няма решение. Промените в закона предвиждат вместо бандерол върху папиросите да се постави надпис "for duty free only". Предвиден е и преходен период до 1 юли, в който безмитните магазини да продават стоката си в сегашния й вид. Тези мерки обаче са видимо позакъснели.
Най-много поправки са подготвени в закона за ДДС
Те засягат чувствителните за бизнеса процедури за възстановяване на данъчния кредит - като например кога данъчните могат да отказват да връщат суми.
От новата формулировка става ясно, че фирмите пак ще си патят, ако техен доставчик мами държавата. Данъчните ще отказват приспадане на данъчен кредит по дадена доставка, когато разкрият, че за нея или по предходна сделка доставчик е субект, който не съществува или осъществява търговска дейност без регистрация, когато доставчик не е начислил данък в предвидените по закон срокове или е начислил данък неоснователно, не е представил доказателства от значение за определяне на данъчните му задължения. При подобни обстоятелства бирниците няма да връщат данъчен кредит в размера на данъка, който е начислен или е следвало да бъде начислен по съответната доставка.
Данъчните няма да отказват връщане на суми по гореописаните случаи, ако правото на данъчен кредит е възникнало по доставка, за която лицето е платило налога по "ДДС сметка" на доставчика изцяло най-късно до края на периода, през който е упражнено това право.
Механизмът за разплащане чрез тази специална сметка бе революционно заложен в закона още в края на миналата година. Тогава обаче депутатите вписаха само принципни текстове и на практика го оставиха неработещ. С новите поправки те задължават
всички регистрирани по ДДС фирми да си открият такава сметка
Предвидена е глоба от 250 до 2500 лв. за тези, които не изпълнят това изискване. Използването на самата сметка като средство за разплащане с доставчици и клиенти ще става по желание на самите фирми. Идеята е този вариант да съществува като алтернативен и да гарантира, че фирмите, които го прилагат, са коректни в начисляването на ДДС. Целта е те да не срещат обичайните трудности при възстановяване на платените по налога суми. Депутатите дори ще заложат специално облекчение за предприемачите, за да ги стимулират да прилагат този нов ред - на тези, които са платили не по-малко от 80% от начисления им за периода данък чрез "ДДС сметка", данъчният кредит да се възстановява ускорено като на износителите - в 45-дневен срок от подаване на справката-декларация.
Реално новата схема може да заработи след като бъде променен и правилникът за прилагане на закона за ДДС. Преди дни финансовият министър Милен Велчев обяви, че това ще стане до края на април. Не е ясно обаче дали когато пое този ангажимент, министърът отчете факта, че парламентът тепърва ще гласува корекциите в закона. Пак с правилника трябва да се уточни и механизмът за частично възстановяване на данъчния кредит на туроператорите.
С поправките в ЗДДС се разписват
още наказания за търговци, които не издават касови бележки
В края на миналата година бяха заложени нови, по-сурови глоби. Санкцията за фирмите и едноличните търговци, които не дават бележки на клиентите, варира от 200 до 10 000 лв., а за физическите лица - от 100 до 500 лв. За повторните нарушители бе заложена глоба до 20 000 лв.
Новите промени дават право на данъчните да запечатват за един месец обекти, които не издават касови бележки, не спазват реда за експлоатация на касовите апарати, използват преправени или изменени апарати или не отчитат ежедневно оборотите от продажби, когато това е задължително. При запечатване търговците трябва да извадят стоката си от магазина. Ако не го направят, данъчните могат да я извадят пред обекта, без да носят отговорност за нейното повреждане, похабяване или загуба. Обектите ще се отпечатват, след като собствениците им платят наложените глоби.
Промените в законите за корпоративно подоходно облагане и облагане доходите на физическите лица са по-скоро редакционни. В първия се поправя грешка, допусната в текстовете, които дават право на фирмите да приспадат последователно през следващите пет данъчни периода отрицателния си годишен финансов резултат. Във втория се изяснява задължението на лицата на патентен данък да водят счетоводство.
|
|