И след решението на ВАС от миналата седмица - че колите могат да се вдигат с паяк само ако пречат на движението, - положението не става по-розово. Оттук нататък проблемът е кой, как и къде ще доказва пречел ли е или не автомобилът на движението. Катаджиите са тези, които ще определят нарушението. И сега те са хората, които казват дали возилото да се качи на паяка. Но сега ще трябват купища експертизи, свидетели, вещи лица. Така че могат да се очакват още повече дела срещу "Паркинги и гаражи". И то по-трудни от досегашните.
Няма съмнение, че е необходима служба, която да мести колите на неизрядни шофьори. Крайно време е обаче паяците да заработят повече за, а не против софиянци. Досега те вдигат главно коли, които са им близо до паркингите или пречат на институциите. Събитие е да видиш на паяк кола, препречваща тротоара, или пък беемве на мутра или големец, спряно направо на светофара.
Всъщност трябват повече места за паркиране. София се задъхва от автомобили. Според статистиката на всеки двама софиянци се пада по 1 кола. Вярно, общината трудно може да насмогне. Но пък дали има желание изобщо да направи нещо? Строят ли се паркинги и каква е таксата на наличните? На едни се плаща по левче на час, на други - по 2. А има вече и немалко такива като подземния паркинг под Булбанк, който стои празен, защото няма още кой да го купи за обявената цена.
Проблемът с паркирането в София още чака своето решение. Дано поне не го чака и идните десетилетия.
На крайните станции на метрото да се изграждат гаражи за автомобилите на софиянци, замисля общината. Така столичани от предградията ще могат да оставят автомобилите си в гаража, да си вземат метрото и безпрепятствено да стигнат в центъра за не повече от 10 минути. "Първо, пестим време. Второ, разходи за гориво. Трето, пестим нерви за търсене на място за паркиране и ако не сме паркирали правилно и ни вдигнат колата - още по-големи разходи. Това е практика в Европа. Повечето от хората, които там работят в центъра, живеят в предградия. Те си пътуват с електрички, оставят си колата на гараж и вземат електричката", разясни пред "Сега" достойнствата на идеята шефът на общинската "Паркинги и гаражи" Антон Маринов.
Неговата фирма отговаря за паяците, с които се вдигат автомобилите в София и след това се връщат на собствениците срещу заплащане. Т. е., за същата онази дейност, по която наскоро окончателно се произнесе съдът. И каза, че паяците могат да се прилагат само ако автомобилът наистина пречи на движението. Кметът Софиянски обаче малко превратно - или прекалено емоционално - схвана съдебния акт и обеща по медиите изобщо да спре паяците като такива. Това засега не се налага, трябва само стриктно да се спазват правилата и да не нарушават произволно правата ни. Но е наложително да се реши проблемът с колите, ама с всички коли - и на простосмъртни, и на избрани. Новите паркинги и гаражи вероятно ще са някакъв изход. Но в необозримото бъдеще. А сега?
Материалите подготвиха Елена Енчева, Веселин Стойнев, Ивайло Минчев
|
|