- Как ще повлияе решението на ВАС на работата на "Паркинги и гаражи"?
- Отмяната на текстове от подзаконов нормативен акт няма как да повлияе върху нашата дейност, защото "паяците" и поставянето на скобите в Синята зона е изрично регламентирано в действащия Закон за движение по пътищата и остава и в новоприетия закон, който още не е обнародван в "Държавен вестник". Може би до 1 месец ще е окончателно готова и новата наредба на СОС, която вече 100% ще бъде съобразена с новите текстове в закона за пътищата.
- Колко са паяците в момента?
- 12. Реално излизат 10 или 11, зависи и от текущите ремонти.
- Къде действат те?
- Паякът не работи на територията на Синята зона, там действат скобите. Паяците работят и вдигат автомобили, които са паркирани неправилно по силата на Закона за движение по пътищата, т. е. нарушили са знак В-27 и В-28 - тези, които са паркирали във втори ред, тези, които са паркирали в активна лента, които пречат на движението. Много граждани се закачат за това, че не пречели на движението. Дори когато има знак, който ти забранява да спреш. Много са чести случаите, когато се паркира в активна лента на градския транспорт и тролеи и автобуси се принуждават да заобикалят, да се забавят, да се създават предпоставки за пътно-транспортни произшествия и т. н.
Сега в новия пътен закон се иска там, където има забранителен знак за паркиране, задължително да има и табела, указваща, че автомобилът може да бъде вдигнат с паяк. Т. е. ако няма такава табела и ти спреш след знака, можеш да си спокоен.
- Поръчахте ли вече табелите?
- Поръчал съм ги. На този етап сме поръчали 5000 табели, защото само на бул. "Витоша" има 10 преки с по 2 знака за забранено паркиране. Не мога да кажа колко ще сложим - може да са 2000, може да са и 10 000 табели. Няма да се забавим, след като законът влезе в сила.
- Ще увеличите ли броя на паяците?
- Това е скъпа инвестиция. Един нов паяк, и то с товароподемността на последните ни 4, които могат да вдигат по-тежките и по-големите автомобили, в това число и джипове и микробуси, струва 160 000 лв.
- Колко коли вдигате на ден?
- Зависи - между 180, 200 и 230. Понякога работим с по-малко полицаи, с по един на два паяка, понякога трафикът е много голям. Проблеми идват и от скандалите, които съпътстват работата.
- Каква е таксата за вдигане с паяк?
- Таксата за евакуирането е 29 лв. плюс 0,80 лв. на всеки започнат час. Т. е. ако автомобилът е евакуиран, откарва се на паркинга и цената е 29,80 лв. дори и собственикът да се появи още на 5-ата минута. Ако собственикът се появи на място и автомобилът още не е отлепен от земята, а само е подготвен за евакуиране, се плащат 14 лв. Ако е отлепен, дори само на 5 сантиметра от земята, се заплаща пълната такса.
- Длъжни ли сте да уведомявате собственика, че сте му вдигнали колата?
- Законът казва, че в този случай лицата са длъжни да уведомят съответното РПУ, на чиято територия е вдигнат автомобилът.
- Кой определя коя кола да бъде вдигната?
- Служител на КАТ разпорежда автомобилът да бъде вдигнат, а нашите работници извършват чисто техническата работа. Работим прекрасно с органите на КАТ.
- Защо не се съставяха актове, а се плащаше само таксата за паяка?
- Имало е някаква, да го наречем, милост. Но когато започна тази кампания срещу дружеството и срещу общината, се видяхме принудени, в това число и полицаите, да прилагаме закона изцяло.
- Очевидно центърът на София не може поеме потока от автомобили и паяците не са решение. Какво ще правите, имате ли идеи, стратегия?
- Стратегията може да се развива малко встрани от центъра. Както е застроен, центърът не може да се разширява. Все пак и в центъра има паркинги, а и Синята зона не се използва по идеалния начин. Много е малко съзнанието у гражданите, когато си платил за един час, да останеш един час и да си тръгнеш. Успех ще е, ако гражданите свикнат да си платят 2 лв. за 2 часа вместо 29,80 лв., като ти вдигнат колата.
Има и проекти, които успоредно да вървят с изграждането на метрото. На крайните станции на метрото, а някъде и по линията му да се изграждат гаражи, където да могат да се оставят автомобилите. Ако е на крайната станция, отивам до гаража, оставям си колата, взимам метрото и за не повече от 10 минути съм в центъра.
- Но това е за в бъдеще. Колко паркинга имате в момента?
- Имаме 2 наказателни паркинга, които са на театър "София" и до Столична митница, близо до Централна гара. Имаме още 18-19 надземни паркинга. Имаме и един гараж - на бул. "Витоша" и "България".
- Колко са частните паркинги в столицата?
- Може би общо около 400 паркинга, колко са частни или ведомствени - не знам.
- Колко от тях са в центъра?
- Трудно ми е да ви отговоря, но има. Странно, но паркингите - с изключение на Синята зона - стоят празни.
- Имаше идея за отдаване на паркингите на концесия?
- Отдаването на концесия на Синята зона може би е един от начините за справяне с паркирането в центъра. Ще се въведат паркометрите - система за контрол върху приходите от дейността. Но това е свързано с огромни инвестиции, които общината не може да си позволи. Идеята е наесен да се започне конкурс.
- Каква е печалбата на "Паркинги и гаражи"?
- Ние сме търговско дружество, не сме бюджетна организация и не получаваме и не чакаме пари от общинския бюджет. Напротив, в края на годината от чистата печалба след облагането с данъци превеждаме 100% дивидент на принципала. Т. е. вкарваме пари в общинския бюджет. За миналата година чистата печалба бе около 750 000 лв., от които 50% преведохме в общинския бюджет. Общината решава за всяка година колко пари да вземе от печалбата ни и колко да ни остави за инвестиции.
|
|