Картофа открива, че БМВ-то му е вдигнато от улицата.
- Къде ми е колата? - беснее мутрата.
- Паяка я вдигна - казва му един минувач.
- Кой е тоя Паяка, бе?! Къв му е мобифонът?! - крещи Картофа на охраната си.
Български виц от зората на демокрацията. Оттогава горе-долу паяците не пипат скъпи коли.
11 април, 10,15 ч., на ъгъла на "Асен Златаров" и "Шипка" в София се разиграва типична за столичния шофьор случка. Собственикът на 14-годишна жигула В. Н. е спрял на по-малко от допустимите 5 м от кръстовището. Вижда до колата си паяк, който се готви да я вдигне.
- Какво правите, това е моята кола? - тича с викове към возилото си мъжът.
- Дайте си документите - нарежда катаджията.
Шофьорът му подава талона и книжката, а паякът продължава да действа.
- Кажете им да спрат! - негодува шофьорът.
- Тук ще направим задръстване, ще ти я свалим на моста пред Военна академия - оправдава се полицаят.
Уличката е еднопосочна и камионът излиза на заден ход, създавайки лека заплаха за движението по "Шипка", наситено с автобуси. След като жигулата е преместена на моста, започва спор за цената на "услугата".
- Дължите 29 лв.! - казва катаджията.
- Защо 29, нямаше нуджа да я вдигате? - отвръща му собственикът.
- 14 лв. е, ако не сме я отлепили от платното - уточнява полицаят.
- Нали бях при вас и ви казах да не я вдигате? - настоява шофьорът.
- Аз не мога на всяко казване да спирам работата, трябваше да се уверя, че колата е ваша! - са последните думи на катаджията.
Собственикът вдига ръце и си отива. Паякът кара колата му на паркинга между театрите "София" и "Зад канала". След 3 ч. жигулата е освободена срещу 31,40 лв. В сумата - естествено - е включена и 2 лв. такса "паркинг". Серж. Валентин Рангелов Василев му съставя акт за неправилно паркиране, създало опасност за движението. Катаджията обаче, установил нарушението, не фигурира с име, а с "позивна 730".
Нарушителят В. Н. прави възражения в акта. В тях между другото твърди, че докато е чакал 2 ч. на паркинга да го глобят, е видял с очите си как пускат автомобил, без да съставят акт на собственика. Това става само секунди след като собственикът на колата е разговарял по мобилния си телефон с някого.
През това време "комбайните" не спират да "жънат". На тесния паркинг 3 паяка едновременно разтоварват коли. "Реколтата" е събрана все от близки улички, очевидно заради икономическата ефективност.
Всеки шофьор от собствен опит знае кои са любимите улички на паяците. Като например "Паренсов", защото по нея се стига до сградата на МВР. Или пък уличките зад Министерския съвет, където има платен паркинг.
Всеки средностатистически шофьор знае още, че никога няма да види суперлъскав мерцедес, беемве или джип, качен на паяк. Явно услугата по принудителното преместване на автомобила е само за редови граждани.
Но ако не е "късметлия" като В. Н. да види със собствените си очи как му вдигат колата, докато стигне до заплащането на "услугата", човек трябва да премине през още изпитания, за които естествено никой не го възмездява.
Да речем, некъсметлията е спрял някъде из задръстена с автомобили София - за 15 минути само, за час или повече. Връща се и установява, че му няма колата. Вярно, забранено е спирането, нарушител е, но не пречи на движението. Главата му работи на бързи обороти - откраднали са я?! Не, може би съм попаднал на едно от любимите на "паяците" места? Страх, объркване, провалени срещи, липсват достатъчно пари в портфейла и пр. кахъри.
Колкото по-евтина е бричката, толкова по-вероятно е да не са я откраднали. Както и да е, логично е първо да се предположи, че са я вдигнали с паяк и обаждането в МВР отпада. Нашият Марко Тотев смята да тръгне пеш към някой от паркингите на паяците. Ами ако е на друг? Как да разбере? А ако е от провинцията и не ги знае къде са? Тогава и този вариант отпада.
Най-добре е некъсметлията да се сети за телефон 144 - "Услуги". Да речем - сеща се. Набира и започва да суче дълги обяснения - дължината им зависи от търпението на операторката. Важното е в тях да фигурира ключовата дума "паяк". Бинго! В слушалката се чува "търсеният от вас номер е 32-81-13". Става ясно, че това е телефонът на "наказателния паркинг" на митницата до Централна гара според собствената терминология на служителите от "Паркинги и гаражи". Човекът си казва номера на автомобила. Там обаче возилото го няма и му дават друг телефон - 983-67-47. Той е по-универсален. От него могат да ви направят проверка и на митницата, и на наказателния паркинг до театър "София". Там е, слава богу! Добре, че вече няма трети паркинг - онзи зад НДК вече не бил наказателен.
По-нататък е вече ясно - плащане. Разправиите не минават. Така до следващото нарушение. Достатъчно е само по веднъж седмично да ви вдигат колата и средностатистичекта заплата е отлетяла.
За успокоение по-зле и от софиянци са московчани. Там за наказателен паркинг се плащат по $ 25 на час. А паркингите са само 4 - за население колкото България. На практика на човек му трябва едно денонощие, докато си намери колата. Което пък струва $ 600. Затова не е рядко явление московчанин да си завещае колата на паркинга.
Какво може да се направи? Ако имате сили и нерви - съд. Някои вече го сториха. Само тази година районният съд чете 3 присъди срещу "Паркинги и гаражи". Един от най-шумните случаи бе делото, заведено от футболния съдия Красимир Керезов. Реното на Керезов било вдигнато с паяк от Синята зона. Съдията просто пресрочил времето, за което платил. Съд присъди "Паркинги и гаражи" да върнат на Керезов 29-те лева за "евакуацията" и да го обезщетят с 400 лв. за стреса.
|
|