:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,626
Активни 400
Страници 191
За един ден 1,302,066
Нонсенс

Държавата разглези туристическите босове, а не туристите

Никой не знае каква е ползата от милионите, пръснати за реклама, и от по-ниската ДДС ставка за почивките
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Министър Трайчо Трайков представи клиповете, с които ще примамваме чуждите туристи у нас. Слоганът "Магията живее тук" може да се тълкува и в смисъл, че е чиста магия дали има някаква полза от пръснатите пари.
Няма спор, че туристическият бизнес е глезеното дете на всички правителства досега. Нито един друг бранш не може да се похвали с по-ниска ДДС ставка или пък с милионите, които данъкоплатецът дава за целенасочена реклама на отрасъла по света и у нас. Само за три години и само за реклама са отишли над 20 млн. лв. Какъв обаче е ефектът от тези привилегии? Парадоксално, но никой не може да отговори на този въпрос. Особено пък с конкретни цифри. Защото, както признават и туристическите босове, и ресорните държавни ведомства, никой не е правил такъв анализ.

Справка на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма показва, че през 2008 г., 2009 г. и 2010 г. само за реклама на туризма са похарчени близо 22.5 млн. лв. През 2008 г. са били отпуснати 10 млн. лв., следващата година - 9 млн. лв., а заради кризата сега парите са намалели до 3.5 млн. лв. Близо 85% от тях са отишли за популяризиране на страната ни зад граница. Но през 2011 г.



за рекламиране ще се дадат рекордните 34 млн. лв.,



като 26.2 млн. лв. от средствата ще дойдат по линия на оперативна програма "Регионално развитие", а други 8 млн. лв. ще даде държавният бюджет.

Как се харчат тези пари? От септември например започна рекламна кампания на България по тв каналите Eurosport, Euronews, National Geographic Channel и Discovery Channel. Тя се финансира от еврофондовете и струва близо 7 млн. лв. От тях 6.8 млн. лв. са отишли единствено да се закупи рекламно време в телевизиите. Те завъртяха 4 клипа, направени още през 2008 г., които примамват туристите у нас със слогана "Магията живее тук".

7.8 млн. лв. са дадени за отпечатване на брошури в тираж 635 хил. на чужди езици. Други 5.4 млн. лв. ще отидат, за да се завъртят рекламни клипове в българските радиа и телевизии, а също и за реклами в печатните медии.

"Досега не е била измервана ефективността от кампаниите, получавани са само данни за провежданите кампании със сертификати на излъчванията, достигнати аудитории, публикации, импресии. Не може да се даде отговор колко точно са били приходите в резултат само на проведена кампания", обясниха в отговор до "Сега" от икономическото ведомство. Но вече се работило по въпроса - стартирал е проект по оперативна програма "Регионално развитие" за оценка на ефективността на националния маркетинг и мониторинг на ефективността от маркетинговите дейности. През 2011 г. би трябвало да е изработена методика, с която да се оценява ефективността на рекламните кампании. Естествено, това пак струва пари - 225 хил. без ДДС.

Пръскането на пари за реклама без конкретна визия предизвиква възмущението и на самия туристически бранш, който доскоро се оплакваше, че държавата не дава никакви пари за популяризирането на туристическите ни прелести.



"Това са хвърлени пари на вятъра",



смята изпълнителният директор на "Балкантурист" Недялка Сандалска. Според нея първо е трябвало да бъде изработена национална стратегия за туризма. "Сега се рекламираме в чуждестранни телевизии, които не се гледат от нашата целева аудитория", обяснява тя. 10-те ключови пазара за България - Германия, Великобритания, Русия, Чехия, Швеция, Румъния и др., използвани за основа на кампаниите, вече не са същите, каквито са били преди години. Според Сандалска най-добре е рекламите да се насочат към пазари като китайския, японския, американския и др., чиито туристи тепърва трябва да ухажваме.

В последните дни на миналата година имаше още един ярък пример за отпускането на пари за реклама без особено ясен резултат. 2.8 млн. лв. от еврофондовете са предвидени, за да се проучи трябва ли на България ново лого, или ще остане досегашната жълтеникаво-кафява роза, която е обект на доста критики и сарказъм. С парите ще се направят маркетингови проучвания какво смятат за логото туристите от ключовите пазари. След това фирмата изпълнител ще проучи какви са предимствата на основните ни конкуренти - най-вече Гърция и Турция, да проведе разговори с браншовите организации и да направи препоръки за визията на бранд България. Едва тогава ще се направи и пилотен бранд на един от туристическите региони у нас.

Но ако измерването на финансовия ефект от рекламите е трудна задача, тъй като това е все пак цяла наука, която в България е почти непозната, то решението на държавата да подпомогне туристическия бизнес с по-нисък ДДС може да се анализира с конкретни цифри. Според данни на Института за пазарна икономика (ИПИ) ефектът за хазната от платени данъци в туризма е доста скромен. Години наред ДДС беше 7% за груповите пакетни почивки, включващи пътуването, настаняването, храната и анимацията, и 20% за индивидуалните почивки. От тази година ставката се уеднаквява на 9% и за двата вида пакети, което също е привилегия спрямо останалите браншове на икономиката.

"Поискахме данни от НАП какво ДДС е платено при ставка 7% през 2009 г. и се оказа, че става въпрос за 37.5 млн. лв.", обясни Светла Костадинова от ИПИ. Тя твърди, че няма и ясни данни каква част от туристическите услуги са били облагани с по-високата ставка. Всъщност според изчисленията на ИПИ



хазната търпи сериозни загуби от преференцията



"Сметките показват, че при ДДС от 9% приходите ще бъдат 47 млн. лв., а при 20% достигат 100 млн. лв.", обясни Костадинова. Според нея туристическият сектор е жив пример за това как лобизмът в България дава резултат, въпреки че е в ущърб на обществото.

От Министерство на финансите уверяват, че промяната в процентите на облагане с ДДС на туристическите услуги ще се отрази неутрално на бюджетните приходи. Причината е, че намаляването на ставката на индивидуалните туристи (от 20% на 9%) се компенсира от увеличението на сега действащата ставка за организираните туристически услуги (от 7% на 9 %). Според експертите на ИПИ обаче това е доста спорно, защото по-голямата част от заетите в туристическата индустрия досега най-вероятно са се възползвали от преференциалната ставка от 7%.

Самите представители на туристическия бранш пък също не могат да дадат точен отговор какви приходи постъпват от платено ДДС в хазната. "Данните на министерствата на икономиката и на финансите са различни и затова трудно може да се каже какви са приходите от данъци в туризма", обясни Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма. Има сериозни разминавания дори по отношение на данните какви изобщо са приходите, генерирани от туризъм. Например за миналата година според статистиката приходите от нощувки на български и чуждестранни туристи са над 626 млн. лв. Те обаче са сметнати при 287 хиляди легла в България. Това е доста спорен факт, защото още през 2008 г. броят на леглата надхвърли 1 милион. Изводът е ясен - в бранша просто крият информация и голяма част от хотелиерите работят в сивия сектор.

В търсене на ефекта от туризма могат да се ползват и данните на БНБ, макар че централната банка взема предвид само приходите от международен туризъм. Според последните данни приходите от международен туризъм в текущата сметка на платежния баланс за януари - декември 2009 г. възлизат на 2 559.1 млн. евро, което е с 0.9% повече в сравнение със същия период на 2008 г. Приходите от международен туризъм за 2010 г. са обработени само до септември и се оказва, че от началото на 2010 г. до края на деветия месец от годината са 2 407.2 млн. евро, което е с 2.6 % повече в сравнение със същия период на 2009 г. Т.е. ефектът от всички усилия и пари е почти невидим. Редно ли е тогава привилегиите да продължават?
СЕГА СНИМКИ
Въпреки че според данните на БНБ приходите от международен туризъм растат, не е ясно дали това носи повече пари в хазната.
СЕГА СНИМКИ
Парите, които държавата и еврофондовете отпускат за рекламиране на българския туризъм, се увеличават значително последните години. Но никой не мери какъв е ефектът от това.
21
4046
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
03 Януари 2011 19:37
Има ли все още някой, който да вярва, че парите за реклама на туризма имат нещо общо с туризма и се дават за него?!
03 Януари 2011 19:50
"Държавата разглези туристическите босове......"
----------------------------------------- --
Ми така си е - който плаща, той поръчва музиката, а плаща този, у когото са паретата....босовете.
03 Януари 2011 20:09
Сбъркали са слогана на България.
Трябва да е:
"МаФията живее тук".

Редактирано от - Капитан Немо на 03/1/2011 г/ 20:10:12

03 Януари 2011 20:12
Тук, компетентно може да се изкаже Здравка, и дано го направи. Други изказвания са "мижи да те лажем"

Редактирано от - nikola_tsanev на 03/1/2011 г/ 20:13:53

03 Януари 2011 20:28
Ми всичко крадено не се ли инвестира в туризма, що да не е разглезено дете ? И понеже беше крадено като за световно не остава и педя плаж за туристите. Добре, че дойде тази криза с имотите, че не ми се мисли докъде щяха да стигнат.
03 Януари 2011 20:56
Досега , Държавата помагаше на Бетонирането . Сега , то ще й се отплаща , че и чакай писмо от умрял . Не е лошо , да си насторим една инвентаризация на "туристическите босове" и спецслугите им по "камарите" ...
03 Януари 2011 21:10
Според Сандалска най-добре е рекламите да се насочат към пазари като китайския, японския, американския и др., чиито туристи тепърва трябва да ухажваме.


Логично! Турист идвал 1 път в бжантустана не повтаря. Тези от близкя регион вече се прецакаха и се научиха. Остават тези дето още не знаят що е българско мутроговедо - китайци, японци .... индиици ... последните не са много заможни но и до тях ще опрем.
03 Януари 2011 21:25
Хайде малко по-конкретно по темата, вярно е , че се бетонира, но е вярно че носи всеки 5 лев, официално 10-ти в БГ икономиката. Едно от малкото мърдащи неща въпреки БГ административните напъни или липса на такива. Но знаете, че всеки продукт иска лъскава опаковка и не може без реклама, незнам в коя сфера се трудите , но носи ли тя 10%(20%) от парите на България. Още всичко прекрасно ли е като качествени показатели в това, което създавате, навсякъде има обективни и субективни проблеми, затова нека бъдем конкретни...
04 Януари 2011 00:12
Хм... туризма носил всеки 5-ти лев в икономиката... И как ги носи - с т.наречения вътрешен износ, или с данъците, които плаща? Да не говорим за скромните заплати на работещите. Туризма носи пари на малка част от български и чужди собственици - това е истината. Защо никой не отчита негативите на туризма - престъпност, проституция, сива-направо черна икономика, пране на големи пари и т.н.? България няма нужда от толериране на туризма. Ставката трябва да е еднаква - 20%. Българската икономика има нужда от стимули за технологично съвременно производство. Имаме нужда от умни инжинери, а не от бармани и сервитьори и камериерки. Иначе България я очаква бъдеще на балкански бардак с тенденции на косовизация.
04 Януари 2011 00:43
Идеята да се събират данъци от чужди граждани е доста привлекателна. Защо ИПИ не предложи да се обложи с ДДС износа на дрехи? Те не внасят никакво ДДС в бюджета и по логиката на ИПИ са в много по-привилегировано положение от туристическия бранш.
04 Януари 2011 03:18
Капитан Немо


03.1.2011 г. 20:09:15
...............................
"МаФията живее тук".
04 Януари 2011 10:34
Отче Матее , ...
04 Януари 2011 10:49
че през 2008 г., 2009 г. и 2010 г. само за реклама на туризма са похарчени близо...

Абе въртим тука едни парии...
Факт е, че туризмът все още ни носи немалки приходи.Номинално.Къде отиват друг въпрос.
Друг факт - през всички 20 г. на прехода държавната политика за отрасъла, ако изобщо я имаше, беше как да се намери най-тъпия начин за да съсипем и това, което природата ни е дала.Тази цел е постигната блестящо, ни моъ си кривя душата. От много години заобикалям Слънчев бряг като прокажено място. Пробата ми една-две години на Златните доведе до същия извод.
Бетонираното ни крайбрежие и планински курорти ни пратиха т.г. в компанията на Албания, като "интересна" дестинация.
Спасява ни засега едно - тълпите тийни от рашата, харчещи като за пред умиране за простотии залели курортите ни. Докога ли?
Мисля, че в близките години ще се радваме на трети факт с елементи на разсъждение. Ще се чудим как да се уапем за гъзъ, че ни е толкоз акъла.
Принципа е - общинската крава се издоява, наеб.ва и натирва.Така - докато все още крета.
Сетне?

Редактирано от - Old_BG на 04/1/2011 г/ 10:51:55

04 Януари 2011 11:30
Държавните мъже (и жени), от които зависи дадена секторна политика, им е през оная работа, какво ще се получи от техните нодомислици. Важното е, докато са на власт, да си "вземат" каквото могат - било под формата на подкупи, било под формата на "приватизация". Така че, уважаеми, форумци, не си хабете нервите да коментирате статии като тази. И без това, коментарите Ви, докато са анонимни, няма да бъдат взети под внимание, от тези, които харчат събраните данъци.
04 Януари 2011 13:35
Мафията живее ту!
04 Януари 2011 13:46
Отец Матей,
Прав си, но по принцип.
Опитвал ли си се да произведеш нещо в България? Като предприемач?
04 Януари 2011 17:30
България има нужда от умни инженери и от всеки един от нас , за да оцелее в сферата на всички професии, Туризма е една от тях, не е само сервиране. Въпроса сега 2010-2011 какъв продукт създава конкретнияспециалист в дадена област, продаваем ли е този продукт.Там където се труди инженера също се замърсява природата както и почти всяка една човешка дейност. Истината е, че благодарение на Божията природа в България и въпреки отвратителното хаотично развитие през т.нар. демокрация Туризма е жив, носи сериозни доходи, не 5%, Аз се обърках, официално от БВП на Б-я е 10-14%, а минимум още 5% носи неофициално.... .. Покрай него се инвестираха милиарди и забогатяха много български фирми- строителни, транспортни, атхитекти итн. . Заплатите на т.нар. обслужваш персонал в Т.или всички сфери по принцип са ниски, Но това е друга тема. Моето мнение е да се уважава една от малкото златни кокошки в БГ. Доскоро се третираше и като износ, така бе записано и във всички ученбици по икономика т.е с нулева ставка, сега наистина е ощетен, за тези, кото не вярват или не знаят ще приведем европейски Пример, че при нашите основни конкуренти е около 5%, не коментирам повече за ДДС-то. От 1Април като на шега ще стане 9%. . Но както навсякъде там където участвува държавата има само престъпно бездействие и всички сами да се оправят, коментираме постоянно подобни примери.
04 Януари 2011 17:54
Да се уважава златната кокошка , викаш ?
Като се бетонира курнико барабар с полога .
04 Януари 2011 18:07
Като ще си говорим в този стил, би ли ми посочил кой отрасъл от икономиката или сфера на социалния Живот не е "Бетонираха" за 20г., освен ако заради възраста не може да се направи сравнение? Промишленост, образование...?
04 Януари 2011 18:28
Като ще говорим в тоя стил , били ми разяснил поради ЧТО все за "последните 20 години " се ловите га стане дума за разсипия и провал ? Гаче ли тия дето забъркаха мазалото са паднали от небето а не са израснали и възпитани по комсомолски организации , разни партийни школи и милицейски академии.
06 Януари 2011 10:56
Как така приходите от международен туризъм според БНБ за 2009 са 5 милиарда лева, а според НАП са платени 37.5 милиона лева ДДС за груповите пакетни почивки със ставка 7%?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД