:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,697
Активни 381
Страници 262
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Колайдерът на празника

Докато истинският колайдер - онзи, който сблъсква частици, почива, ние празнувахме. Ние сме почти седем милиарда частици по планетата и около седем и нещо в нашето си кьоше. Падна голямо блъскане. Ходя-гледам, гледам-ходя и установих - нашият колайдер е молът. Там по празник настъпва такова ускорение, че направо запушва тръбата. Трябва да се внимава, защото при по-дълготрайно запушване ще гръмне. И ще почне неизвестно каква реакция. Може да зине някоя черна дупка, която ще всмуче цялото Сътворение обратно в утробата си. Сигурно ще зърнем накрая баркода на самото Битие. Само дето пак няма да имаме време да го разчетем.



Касиерката действа мълниеносно



Явно не е и наша работа.

Гледам пред един от новите магазини какво става: първо от собствен мерак за пазар, а после само така, от любопитство и свободно време гледам. Има голяма опашка; хора с колички чакат да ги пуснат вътре. Горе-долу по 20-30 минути чакат. Обявено е намаление на някои стоки, примерно бира. С трийсетина стотинки по-евтина е. Двама - мъж и жена, излизат с по два стека от бирата, и си говорят:

Тя: Бе май един трябваше да вземем...

Той: Аа, не знам, аз съм си на твърдо... Ма нали се редихме, не върви да стоиш за нема нищо.

Охлузена женица едвам се измъква с огромна количка, в която сиротливо се кандилкат две шишета газирано нещо си цветно и безалкохолно, също напазарувано с намаление. Очевидно е социално угрижена, но си е изстояла посещението. Опашката я гледа с ирония и омраза (заради такива кесим тука като киеци); женицата гледа пред себе си леко слисано и недотам удовлетворено; а сега накъде? (Да прощава уважаемият Рангел Вълчанов.)

Като зацитирахме, ето още: "Ти мечта за часовника точен. Днес го имаш, но нямаш мечта." Това пък беше изрекъл навремето поетът Валери Петров. Представям си го по етикетчетата на шишетата с газирано...

Огромен нов мол. Дума да няма, вътре в този храм на потреблението е чисто, красиво, функционално. Динамично и оборотно. Не знам по какви причини, но молът е религия за по-млада публика: обича да се застоява, по възможност дори да живее тук



главно жизнерадостната младеж



Затова сигурно рязко се отличава сред човекопотока възрастна двойка: вероятно баща и син. Синът е попрехвърлил червендалест чичо, който внимателно подкрепя едва ходещ старец в опрятно, но видимо извадено от дълбокия, почти неотварян скрин празнично одеяние: балтон, елек и нещо като шушони, стил "бригадирска радост" от 60-те на миналия век... Старецът върти очи от време на време доста шашнато, като внимава главно да не се бутне в някой ескалатор или витрина. Всичко му е стряскащо, непознато, чуждо. Защо е тук? Вероятно грижовният син го е довел, за да му вземе подарък, или просто така - да покаже на баща си от село достиженията на свободния пазар, знам ли... Картинката е трогателна и действително ускорителна. Старецът явно е преживял драмите на колективизацията, сигурно е ползвал и купонната система, с години е знаел, че в селския магазин може да се намери само сол, захар, олио, кибрит, гумени цървули. Луксовете като тахан халва, боза, вафли, ментовка и салам дойдоха по-късно.

И все пак, все пак. Чудесата на потреблението вече едва ли ще го захласнат; прекалено е близо до простите тайни на съществуванието. Едва ли тъкмо тук ще усети ангелския мах от крилото на щастието - прекалено много суетня има наоколо, прекалено често тракат касови апарати, прекалено проницателно гледат камерите, охраната, любезните лица зад щанда...

Особена гмеж пулсира и на паркинга. Минава през следните етапи. Първо, докато се намират места, шофьорите демонстрират нещо като любезност, отстъпват ред в потока, отминават щастливо мушналия се без форсиране или псувня през зъби... После, когато се претъпче, стават неотстъпчиви, зли. Връщат се към по-първични реакции. Иззад стъклата с високотехнологично нанопокритие надзърта внезапен кроманьонски лик. Бой не видях, но непразнични разправии - колкото щеш.

Накрая лека-полека опустява - като търбух на огромен звяр, чиято соматика и перисталтика са довели, така да се каже, до периодичното облегчаване на тракта...

Празникът би трябвало да извади наяве най-доброто, сгъстъка от постиженията на цивилизацията ни. И това, що е за угода на телото и сетивата, той действително вади на щанда. Не ме напуска обаче усещането за известна невротичност при консумацията, за съпътстваща или сподиряща празнота... Дали пък не е щото не вади най-доброто? Примерно, достатъчно е да зърнеш бегло телевизионния сгъстък, е - поне на нашите тук седем милиона, за да го разбереш. И да те обземе униние - отде такава немощ,



толкова регресираща имитационност,



такава убеденост, че пошличкото е остроумие, а дилетантското самочувствие веселба?

Или пък е, защото много сме ускорили дефилетата в колайдера, а соматиката и перисталтиката няма как да ускориш - тях командва още кроманьонски ген...

Не е адронен колайдер, а ускорител на частици, поправя ме колежка. Така е правилно на български. Но то и молът е ускорението на неща като ЦУМ, РУМ и т.н. - мисля аз.

Че ускорихме, ускорихме. Що гледаме като премененият Илия тогава?
45
4132
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
03 Януари 2011 19:21
Що ходите в молове, а? Ние си взимаме всичко за ядене от "Дар на боговете" на бул. "България", а всичко за пиене от магазините "Casavino". Спокойно, културно, бързо и качествено - няма колайдер, няма припряност. Спокойствие и силна храна...
03 Януари 2011 19:23
А, понеже някой ще се изкряска, че много е скъпо да добавя. В мола ни излиза по-скъпо, защото се увличаме и пазарим ненужни работи и в големи количества.
03 Януари 2011 19:43
Шъ въ замола, значи, щото аз съм простичък и само тук у форумо се отърквам у интеуектуалци, да ми обЯсните - що при соц-а като имаше ЦУМ (и ГУМ, РУМ), това беше убаво, пък сегашните молове са лошо нящо? Ся, верно, че "мол" е чужда дума, ама те интеуектуалците трябва да измислят хубава родна думичка, която да се прихване - па и у едната дума ли е проблемо? Верно, у соц универсалните магазини стоки нямаше, имаше опашки, сега стоки бол, ама това ли е лошото?

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
03 Януари 2011 19:51
Когато някой твърди, че е прост - не е учтиво да му противоречиш.
А сега сме вече в комунизма. Когато, както ни обясняваха, ще има всякакви стоки и няма да има пари.
Е, дойде...
Че и вождът е сталинистки полуфабрикат.
----------------------------------------- ---------
Блогът на Генек
03 Януари 2011 19:56
Хм, MALL Community.
03 Януари 2011 21:06
Не бива чак толкоз остро срещу моловете.
Все пак гумът в Москва на Красная плошчад си е чист прадядо на днешните молове. Верно - царски, ама прототип!
Пък и ставаше за поставка за Портретите...
И по Европата има такива закрити чаршии от едно време,
ама декаденсни от гума некакси...

Редактирано от - Hugin на 03/1/2011 г/ 21:08:33

03 Януари 2011 21:08
Не са проблем моловете, проблем е, че стоките там са чужди. Затуй Булгаристан е обречен да бъде вечно най-бедната държава в ЕС.
03 Януари 2011 21:33
Аз пък да си призная, досега не съм влизала в чудото, наречено "мол". Не само защото в нашата провинция няма такъв, ми не ме влекат подобни магазини. Преди години, като се появи Метро, вкупом народът ходеше да пазарува в Пловдив /там ни е най-близко/, та и аз съм ходила два-три пъти и толкоз - маса пари похарчих за общо взето неща, дето не ми трябват/то това е философията на такива магазини де/. Обичам да си пазарувам на главната улица в нашия малък град - то си е ритуал, този срещнеш, онзи, в магазините, в които пазаруваш, познаваш продавачките. Друго си е - някак по-човешко. В големите магазини - сякаш стадо невидели са се втурнали да пазаруват, като че ли утре ще свърши света... Може да няма промоции в магазина, в който пазарувам, но ми е приятно. Та така.
03 Януари 2011 21:42
СТРАХ‌ И‌ ЛАКОМИЯ
Ако поразголим онези напластявания с "опаковачноукрасителен" оттенък, то неминуемо ще забележим, че двата огромни двигателя на нашето битие са страхът и лакомията. От масата за покер, минавайки през борсите, междучовешките отношения и стигнем дори до "най-скритите ни пориви" тези два гигантски производители на поведенчески патерни ръководят нашите действия и определят дори и нашето отношение към околните.
Независимо дали си богат или беден, красив или грозен, начетен или неграмотен, оправен или смотан вътре в тебе винаги работи онази везничка на която претегляш ситуацията и решаваш дали да влезеш "all in", да почукаш с кокалчетата си по масата или да хвърлиш демонстративно картите си. При едни тя е изключително добре балансирана ( главно от постоянното и настройване, благодарение на куп "нечактолкова" качественни измервания), при други е "горе-долу" в ред, а при трети си е направо кантар с топуз, та даже и с тарикатски "устройства" за преебване на системата инсталирани "криво-ляво" на "стратегически" места. Да де, ама колкото по се опитваш да изиграеш системата, толкова по тя ти разгонва фамилийката ( е...ако имаш късмет - минаваш метър тук и там, но дето има една дума: in a long run тя ще ти види сметката като стой та гледай.
Предполагам всички си спомняте онези юнаци от първите дни на "бурно и хаотично натрупване на капитали". При тях лакомията беше надвила над страха и то до таква степен, че те дори и съзнавайки, че много скоро на вратата на техния дом ще бъде разлепена "тъжна вест" като упорни палета ринеха и материализираха де що е възможно. Както споменах по-горе, ако кантарчето ти не е в ред, рано или късно си плащаш за гяволиите. Както виждате, техния срок на годност се оказа доста кратък и сега техните вдовици им правят помени ( за тяхно утешение, помените са често разкошни).
Така е, по целия свят. Едни са нагушили много повече от колкото им е потребно, но пък гушенето си е съпроводено с притежаване на ВЛАСТ, вияние и всичките онези пички майни свързани с притежаването на акумолирани благинки, други пък попълват като бесни фишовете на локалния тотализатор и мечтаят за мига когато и те ще могат да си позволят да живеят без да бачкат, а трети примиренчески си живуркат с онова дет' им дал Господ.
Разни хора- разни идеали, дето вика "майстора".
Наскоро "голямата кахуна" на нашата компания - доктор професор Райце ни държа един говор посветен на глобализацията, икономическата атмосфера и всичките там онези работи дето кокорбашиите споделят с раята и там той спомена между другото, че не е кой знае колко оптимистично настроен за бъдещето на западната част на света и то най-вече защото всяко семейство има по 2-3 коли, по 4-5 телефона, по 5-6 телевизора, къщи и почти всичко което му е нужно и по този начин той си е надвил над масрафа ( дето има една дума). Да де, ама онези милиарди от ( дето му викаха) третия свят не само че искат и те да имат джунджурийки, ами на всичкото отгоре гледат и да са МАРКОВИ.
Бях си аз в България миналата година и онова което ми направи най-голямо впечетление беше мерака на най-редови хорица за притежаване на ПРЕСТИЖНА‌ СТОКА. Не какъв и да е телефон, ами такъв дето ако трябва ще ти и свири ( и в пряк и в "преносен" смисъл), не часовник дето ще ти показва колко е часа, ами такъв дето струва барем колкото една заплата и има функции които той никога няма да използува, не някакви си прилични дрежки, ами такива дето имат ЕТИКЕТЧЕ със завързано име, което би събрало погледа на околните, да вози не там някаква си кола, ами такава дето ще бъде ПОЖЕЛАНА‌ ЗА‌ ОТКРАДВАНЕ. И той може да живее в гарсониерка с мама и тати, булката и двете си деца, ама гледа турските сериали на 60 инчова плазма, която гордо напоява ландшафта на гостно-спалньо-кухнята.
Ами, к'во, вика, аз да не съм по-балама. И аз искам да съм като белите хора. А пък и децата му и двете имат мобифони и лаптопи които струват бая "спестени закуски". И така, иска си човека да е с ПРЕСТИЖ‌ и туй то.
Е, не мислете, че аз съм против мераците. Аз също си имам свои и когато донеса поредната китара в къщи ( вече имам 8 ) жена ми ме гледа с поглед на потенциален изкормвач. Тъй де, ако не сме ние, потребителите икономиката ще издъхне. Така че, моят съвет е: Балансирайте добре своите мераци и страхове и гледайте да не се окажете с кредитна карта напомпана с дългове на които ще плащате в бъдеще лихва с двуцифрени проценти, поставяйте си краткосрочни постижими цели, на които можете да се радвате след като ги постигнете и най-важното: Не забравяйте, че сте на този свят за толкова кратко (в сравнение с вечността през която или не сте съществували или ще бъдете храна за червеите), че животът е разкошно нещо и трябва да се изживява с максимум кеф. Вдишайте сега въздух...гот е нали?
03 Януари 2011 22:01
Има и едни женички, те сякаш не излизат от МОЛ-а...Там се срещат, там обядват, там на кино ходят, там пазаруват, там живеят. Един път седях с такива, щяха да ме побъркат с разговорите си - кое е ново, кое е Зеня, къде било с 20 лева по-евтино, как чистачката се правела на важна вкъщи...Статията е хубава!
03 Януари 2011 22:08
Ха, разлика между ЦУМ и Мол!
Мол-ът си е сборище от сергии, само че скъпи и без всякаква система за подредба.
Друго си беше ЦУМ-ът. Първи етаж - подаръци, парфюмерия, козметика. Втори - детски стоки, Трети - платове, Четвърти - ... и т.н. Трябва ти нещо, отиваш си на етажа, какъвто избор има наличен в страната, целият е там.
Същото си беше и в другите соц-универсални магазини. Спомени от Прага - Котва, Била лабуть, Май .... и още много. Първи етаж - подаръци, парфюмерия и козметика, Втори - и т.н.
В Берлин - някакво Кауф---- и т.н. Същото.
В Москва - ЦУМ, ГУМ, Петровский пассаж и прочие.
Ако искаш кафененце или ресторант - молим, на партера или на последния етаж. Хранителни стоки - по правило в подземния етаж.
Кво толкоз...
МОЛ... тфу!
03 Януари 2011 22:16
Абе полиглоти... МОЛ (?!?) няма нищо общо с ГУМ и ЦУМ. И не е абревиатура. Само приятно звуково съвпадение за тиквенишката и предтиквенишка епохи на Великия Преход.


Натиснете тук


03 Януари 2011 22:43
Аман от молове и шопинг-тролове. Крайно време е и тук да се появи сайт от рода на http://www.deadmalls.com
03 Януари 2011 22:46
Тази статия е ала-бала-смърт на капитала!
За пореден път!
03 Януари 2011 23:19
Нали презирахте "консуматорското общество" бе, Ентелекти яйцеглави?!
Аре ся - първом ручайте жабета с бира, а после гълтайте на воля...разни голи олюви и проч. задморски деликатеси с шампанско.
Нек' да ви е интелектуално блудкаво с променлив вкус, и най-по с това там - солено-сладко-кисело-горчиво-лютиво..зеле никакъв сос!
.
Навремето, "Хора на незадоволените градски госпожици" от Куртово Конаре, пееха една много поучителна песен:
Пандишпан, пандишпан,
свари бабо леща.
Пандишпан, пандишпан,
чорбата е гореща..



Редактирано от - OLDMAD на 04/1/2011 г/ 03:24:28

04 Януари 2011 00:26
.
04 Януари 2011 00:48
Ами Бойко Ламбовски може да не е толкоз пък полиглот, ама е прекрасен преводач, верно, на руска поезия.
Което не му пречи и той да вика МОЛ.
Да не говорим пък за най-рейтинговия български сериал в момента - Стъклен дом, където кипят страстите в цели два!!! мола.
Ойде коньо у ряката, вече така му викаме...
04 Януари 2011 02:56
.
04 Януари 2011 03:20
Не юродствай, Боци.


Ще те прецитирам:


Epitaph to a Dog

Near this Spot
are deposited the Remains of one
who possessed Beauty without Vanity,
Strength without Insolence,
Courage without Ferosity,
and all the virtues of Man without his Vices.

This praise, which would be unmeaning Flattery
if inscribed over human Ashes,
is but a just tribute to the Memory of
BOATSWAIN, a DOG,
who was born in Newfoundland May 1803
and died at Newstead Nov. 18, 1808.

When some proud Son of Man returns to Earth,
Unknown by Glory, but upheld by Birth,
The sculptor’s art exhausts the pomp of woe,
And storied urns record who rests below.
When all is done, upon the Tomb is seen,
Not what he was, but what he should have been.
But the poor Dog, in life the firmest friend,
The first to welcome, foremost to defend,
Whose honest heart is still his Master’s own,
Who labours, fights, lives, breathes for him alone,
Unhonoured falls, unnoticed all his worth,
Denied in heaven the Soul he held on earth –
While man, vain insect! hopes to be forgiven,
And claims himself a sole exclusive heaven.

Oh man! thou feeble tenant of an hour,
Debased by slavery, or corrupt by power –
Who knows thee well must quit thee with disgust,
Degraded mass of animated dust!
Thy love is lust, thy friendship all a cheat,
Thy tongue hypocrisy, thy words deceit!
By nature vile, ennobled but by name,
Each kindred brute might bid thee blush for shame.
Ye, who perchance behold this simple urn,
Pass on – it honors none you wish to mourn.
To mark a friend’s remains these stones arise;
I never knew but one – and here he lies.
04 Януари 2011 03:27
дядя Шломо,
какви са тези среднощни форумни вълнения? Лягай си вече.
едно парче на Свиридов специално за теб:
Натиснете тук
04 Януари 2011 05:39
Благодаря Ви, че Ви има! Вие единствени публикувахте новината за върнатата от Рим плоча на ББ, останалите ибрикчийски медии останаха наведени в посока на Бразилия и в гузно мълчание!
04 Януари 2011 05:41
Софтик, спи, наша девочка.


Натиснете тук




04 Януари 2011 08:50
През 70те години на миналия век в магазина:
-Да имате сух шпек по 3, 6 лв?
-Ееее, няма вече ...
-Да имате сух шпек по 9, 60 лв.
-Ееее няма такъв...
-Ще имате, ще имате...
04 Януари 2011 09:10
Маринчоу
що при соц-а като имаше ЦУМ (и ГУМ, РУМ), това беше убаво, пък сегашните молове са лошо нящо?

Единственото по-свястно нещо, което пазарната икономика успя да направи са супер, хипер (а има вече един мега)-маркетите и моловете. С това, обаче загина идеята на Бенедичка, че всеки можел да си отвори собствен казан (т.е. магазинче) и да гребе от него с черпака. Ще стане като на Запад, където в големите градове няма малки магазинчета. Под нас има едно такова и собственикът му вече не ме поздравява, щото се дразни като нося от "Кауфланд", "Била", "Карфур", "ПроМаркет" и др. такива. Е как няма да нося, като той продава 40-50% по-скъпо. И като влезеш в магазина му почти нищо няма.
Ся, верно, че "мол" е чужда дума, ама те интеуектуалците трябва да измислят хубава родна думичка, която да се прихване - па и у едната дума ли е проблемо?

Една по телевизията много задълбочено обясняваше какво значела думата мол - според нея тя от английски означавала "голяма търговска площ". Да ама не. "Мол" означава "алея". Така например имаме "молът" (т.е. алеята) пред Конгресът на САЩ, в средата на който се намира паметника (колоната) на Вашингтон, отстрани е Белият дом, а в краят е мавзолеят на Линкълн. Идеята е, че имаме покрита алея (мол) и в нея има дупки (аутлети) с магазини.
04 Януари 2011 09:21
ЦУМ беше най-големият магазин на Балканите от типа Central Department Store или Les Grand Magazins - Galerie Lafaettes, Printems във Франция, Kaufhof vв Германия и др. , ама откакто го направиха, като мол и той съвсем опустя. Сега нямаме магазини от този тип, с изложени стоките на цялата площ, а не в отделни магазинчета.
04 Януари 2011 09:55
Нещо не ми е ясен патоса на автора - не го кефят моловете и големите магазини, тълпите в тях и разправиите по паркингите - ми що се натиска да ходи там Не знам къде как е, но кварталните магазинчета в моята махала продават основните хранителни и стоки от първа необходимост на цени, понякога и по-ниски от тези в големите вериги. Няма тълпи, задръстени паркинги и вечно заети консултанти. В хипермаркет има смисъл да се пазарува само онова, което е на промоция.
04 Януари 2011 10:08
@gratzian
само за протокола -- „лакомия“ обикновено има гастрономична конотация, докато във вашия случай по-добре би било да използвате думичката „алчност“

btw защо забравихте за soc.culture.bulgaria? не че и там не ви мъчеше същата логорея, но все пак бяхте част от колорита там
04 Януари 2011 13:09
Предимствата на моловете и на супер (сега вече - хипер) маркетите са:
1. Можеш да избираш и оглеждаш колкото си щеш стоката - в кварталния магазин в общия случай това е невъзможно
2. Имаш по-голям избор на сходни стоки - примерно 10 вида солети - в кварталния магазин по липса на площ това няма как да стане
3. Поради многото купувачи и оборот можеш да разчиташ, че закупената храна ще е прясна и незалежала - в кварталния магазин това е по-трудно
4. Пазаруваш всичко необходимо от едно място - в квартала трябва да търчиш от хранителния магазин до този за чюрапи и после - до този за шушони
5. За много от стоките е по-евтино
Недостатъци:
1. Често разстоянието, което трябва да изминеш до мола е немалко, докато магазинчето е на ъгъла
2. Нехранителните продукти в много от моловете (дрехи, козметика и т.н.) са по-скъпи отколкото същите продукти в кварталния магазин, основно поради факта на големия наем у мола
04 Януари 2011 13:13
Ех носталгия по ЦУМ-а или носталгия по детски спомени.Когато всяка организирана екскурзия до столицата като забележителност включваше и посещение на ЦУМ. И когато пенсионерите прекарваха там зимните дни на топло.Щото тогава нямаше клубове по интереси....А пък за по младите със свободно време и дискавърски хъс да минат от там и да открият "какво са пуснали"..

Редактирано от - fikata47 на 04/1/2011 г/ 13:20:48

04 Януари 2011 13:29
...Когато всяка организирана екскурзия до столицата като забележителност включваше и посещение на ЦУМ...

Ааа, и мавзолея... и мавзолея
Тъй то - станаате капиталисти и набързо забоварихте "КивБанМекГеврек"

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
04 Януари 2011 13:59
Тъй, тъй, Барми. Добре, че дойдоха роднини от провинцията, та да отдам почит на нашия Вожд и Учител. Е после и мавзолея и на Клемент Готвалд уважихме, пък на Ленин./Геновева само за Bila Labut и ГУМ споменава/ Виж до Хо Ши Мин не стигнах...
04 Януари 2011 14:00
за провинциалисти - едни удоволствия, за софиянци - други.
Веч се измешахме, обаче...
04 Януари 2011 14:16
Веч се измешахме, обаче..

Така е Многоуважаема...Времена и нрави...
04 Януари 2011 14:16
Ох, пазарните емоции на мода са пак.
Отърках се и аз по празниците в софийските мол-ове. Като във всеки подобен магазин хората повече от опциите да намериш баш за каквото си дошъл.
Веки пълни касичката, дори и лелката с цветното безалкохолно. И онзи изваден от миналото старец, и той с нещо е от там излязал. Те затова дойдоха и ни дигнаха мол-ове, да ни приберат паричките. За кварталното гаражно магазинче просто вече няма място.
Колкото до паркирането, ужасът бе на паркинга на летището. Дълбай до -4 ниво ако нямаш друга работа и докато натовариш куфарите и избереш адреса на балдъзата до новата й вила и опа на излизане изтекло ти времето та пак на заден и още 2 лева за да се измъкнеш от този кошмар...
04 Януари 2011 14:20
Софтик, спи, наша девочка.

с реквием ... Зловещо. Повече никога няма да се заяждам с дядя Шломо. Обещавам.
04 Януари 2011 14:42
Статията е написана забавно. И понеже ме заинтригува сравнението на МОЛ-овете с колайдера, потърсих значението на думата МОЛ с Гугъл-преводача, който услужливо ми предложи следните значения: търговски център; търговски комплекс; алея; алея за пешеходци на булевард, въз основа на което може да се даде определение, че молът е покрита търговска улица разположена на ограничена земна площ на няколко етажа, под които има паркинги на няколко подземни нива.
В химията Мол е единица за количество вещество от даден елемент (или съединение), което е точно толкова грама, колкото е атомната (молекулната) маса на атома (молекулата) на този елемент. 1 mol е равен на броя на атомите, съдържащи се 0, 012 килограма (12 грама) въглерод 12 (12С).
В конкретния случай описан в статията, количеството вещество в 1 МОЛ се повишава по време на празниците, от което може да се направи извода, че се повишава плътността в един постоянен като величина обем. На практика в една и съща сграда се струпват голямо количество тела /вещество/, при което се повишава средната масова плътност в тялото. Както е известно - плътността на едно тяло може да бъде изменена при промяна на налягането или на температурата му - повишаването на налягането винаги води до увеличаване на плътността, а повишаването на температурата почти винаги води до намаляване на плътността. В конкретния случай температурата не се променя съществено и приемаме, че е константна величина, но се увеличава плътността, което води до повишаване на налягането в МОЛ-а по време на празниците. Това от своя страна води и до повишаване на напрежението, тъй като се повишава концентрацията на вътрешни сили в твърдото тяло, а е известно, че напреженията играят важна роля в техниката, тъй като един от основните критерии за рарзрушение на дадена конструкция е надхвърлянето на определени напрежения в нея.
Поведението на биологичните единици в МОЛ-а може да се опише като поведение на нелинейни динамични системи - явление известно като хаос. Според теорията на хаоса - това, към което се стреми системата, към което тя е привлечена се нарича атрактор. В този смисъл, атракторът е подобен на "черна дупка" в пространството, постоянно всмукваща материя и никога не позволяваща нещо да се измъкне. /Това звучи изключително достоверно по отношение на МОЛ-овете/. Цикличният атрактор кара човека да се стреми отначало към едно нещо, а след това към друго (цикъла от сън и бодърстване, например). С него се характеризира пазара, където цената се движи нагоре или надолу в определен диапазон в течение на някакъв период време. Например, високите борсови цени на зърно есента на тази година предизвикват увеличение на посевните площи следващата пролет, което на свой ред, води до увеличаване на реколтата зърно и понижаване на цените в следващата година. След това фермерите намаляват посевните площи и т. н. На молекулярно ниво - движението на атомите и молекулите във флуидите е съвсем хаотично. Молекулярните взаимодействия са много слаби, но те предизвикват случайните флуктуации, които водят до непредвидимите последствия. Учените от ПСУ доказаха летливостта на понятието "хаос", тъй като ако се даде нагледен пример за хаос, той моментално изчезва.
Колкото е по-голям хаосът, толкова е по-голяма Ентропията, която във физиката е мярка за безпорядъка (хаоса) в една термодинамична система. Ентропията е критерий за това колко близко до термодинамично равновесие е дадена система.
В МОЛ-овете, по време на празници нараства вътрешната енергия на системата, която е свързана с механичната енергия на градивните частици /клиентите/. Ентропията отчита качественото различие между насочено и хаотично движение на същите частици. Работата и количеството топлина характеризират процесите, които протичат в системата, а ентропията - състоянието. В случая е налице изотермен процес, при който температурата остава постоянна, но ентропията на системата нараства.
04 Януари 2011 14:43
Понеже темата на статията е за колайдера, следва да се уточни, че той е известен като Големият адронен ускорител (на английски: LHC, Large Hadron Collider) и е най-големият и мощен ускорител на насрещни снопове частици в света. Колайдерът е чисто експериментално съоръжение, чиято цел е да се изучи процесите, протичащи при сблъсъка на частици с високи енергии. Намира се в Европейския център за ядрени изследвания CERN (Centre europeen de recherche nucleaire) и е предназначен за ускоряване на протони и тежки йони до много високи скорости. Целта на проекта е да бъде открита най-важната все още ненаблюдавана експериментално елементарна частица. Разположен е в тунел с дължина на окръжността 27 километра и на дълбочина от 50 до 175 метра под френско-швейцарската граница в близост до Женева. Има 1624 свръхпроводящи магнита. В построяването и експлоатацията му участват повече от 10 000 учени и инженери от 100 страни. Първият тест с ускорителя е извършен на 10 септември 2008 година. В единия край на тунела е пуснат протонен лъч с дебелина по-малко от човешки косъм и скорост, близка до тази на светлината.
И понеже стана дума, че колайдерът е предназначен за ускоряване на протони, следва да се отбележи, че във физиката протонът е елементарна частица с положителен електричен заряд и маса около 1836 пъти по–голяма от тази на електрона. Ядрото на най-разпространения изотоп на водородния атом е един протон. От това следва, че клиентите на МОЛ-а имат химическите характеристики на водорода, който е най-често срещаният химичен елемент във Вселената, има голямо значение за сегашното състояние на Земята - участва в състава на много органични съединения /социални структури/, а в съотношение с кислорода 2:1 при облъчване със светлина реагира с взрив и се получава вода. Водорода образува експлозивни смеси с въздуха при обемни отношения от 4% до 75%, от което следва, че високата концентрация на клиенти в моловете е взривоопасна.
От своя страна протоните се класифицират като бариони и са композирани от 2 горни кварка и от един долен кварк, които се придържат от силните ядрени енергии, опосредствани чрез глуони. Протоновият антиматериен еквивалент е антинеутронът.
В химията и биохимията терминът протон се отнася до водородния катион (H+). В този контекст, донорът на протони е киселина, а протонният акцептор е основа.
От последното може да се направи извода, че киселите клиенти са донорите на МОЛ-овете и в тях те се успокояват захранвайки протонния акцептор - собственика на сградата.
До 70-те години на миналия век се е считало, че фундаменталните частици, от които са съставени всички други частици в природата са кварките. В днешно време се правят опити за единно обяснение на всички частици и явления в микро-света, каквато е например суперструнната теория. Теория на суперструните е, че фундаменталните съставни части на реалността са струни с дължината на Планк, които трептят в резонансни честоти. Силата на разтягане на тези струни е около 1040 пъти силата на разтягане на средна струна на пиано. Гравитонът (частица-носител на гравитационните сили) например, е предвидено от теорията да бъде струна с амплитуда на трептене равна на нула. Според тази теория - клиентите в мола трептят в резонансни честоти, привлечени от гравитационните сили. Човешкият ум познава триизмерното пространство и трудно може да си представи дори и четвърто пространствено измерение, а още по-малко по-високи. Ние виждаме само 2+1 измерения.
И така - въпреки общоприетото схващане, че клиентите на МОЛ-а са елементарни частици, вече е научно доказано, че и те от своя страна са съставени от елементарни частици както протоните и неутроните са съставени от кварки, които се делят на бозони и фермиони.
Като свободни частици в природата се наблюдават само адрони.
Бозоните са елементарни частици с цял спин - например фотон, пион, промеждутъчен (векторен) бозон, глуон и т.н. Бозоните са преносители на фундаменталните взаимодействия в природата.
Глуоните са безмасови частици, но никога не са наблюдавани експериментално. Тяхното съществуване е доказано по косвен начин от ражданите от тях адронни струи.
Носителят на електромагнитното взаимодействие е фотонът.
Гравитонът е елементарна частица - хипотетичен квант-носител на гравитационното взаимодействие, но поради факта, че гравитационното взаимодействие е изключително слабо, експерименталното наблюдаване на отделни гравитони е все още невъзможно.
Частиците на материята се наричат фермиони. За всяка една от тези частици съществува античастица, която има същата маса и спин, но противоположни електрически заряд и други квантови числа. Античастиците са също частици, но различното при тях е, че ги изграждат антикварки.
Антиматерията е материя, съставена от античастици. Ако частица и античастица влязат в контакт, те се анихилират и цялата им маса в покой се превръща в енергия, която довежда до възникването на други двойки частици и античастици или отлита под формата на електромагнитно излъчване.
---
И така в заключение може да се каже, че предстои научното доказване по експериментален път, че МОЛ-ът е ускорител на елементарни частици (съдържащи се в портфейлите и джобовете на биологичните единици, както и в носените от тях електронни платежни инструменти, съдържащи информация за техните банкови сметки), които под въздействието на насочени гравитационни сили ги привличат към щандовете и витрините, вследствие на което те се сбълскват с насрещна престация представляваща привлекателна оферта за покупка на стока или услуга, която по същество представлява антиматерия, резултатът от което е анихилация на паричните авоари на клиента, които се превръщат в енергия, която довежда до възникването на други двойки частици, захранващи сметката на търговеца или отлита под формата на електромагнитно излъчване, което служи като атрактор за привличане на следващите клиенти под формата на реклама и на доволни клиенти.

Редактирано от - СегаЧитател на 04/1/2011 г/ 15:21:38

04 Януари 2011 14:47
А, къдя е Правописеца?...Що ми се чини, че заглавието е сбъркано?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
04 Януари 2011 15:41
. Повече никога няма да се заяждам с дядя Шломо. Обещавам.

Внимателно със Сияещия
04 Януари 2011 21:45
Мерси, Барми - добре си е заглавието...
04 Януари 2011 22:05
Бе, тъй, мъ аз се съмнявам Щото ако верно требе да е Колайдерът на празник...А, ако е иначе, требе да е Колайдерa на празникът...Не сфащам като как "колайдер" се явява подлог?...Я, някой по грАмотен да ми обЯсни

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
04 Януари 2011 22:13
"Така е правилно на български. Но то и молът е ускорението на неща като ЦУМ, РУМ и т.н. - мисля аз"
Употребата на нови чуждици, вместо старите, за мен е признак на ниска бележка по български в училище и на простотия от общ характер. "Мол" - това звучи идиотско.
04 Януари 2011 22:22
Нищо му няма на заглавието, вие кво - 'Колайдера на празникът' ли искате?
05 Януари 2011 00:40
Колайдера на празникът` ли искате?
- не, Многострадална - предполагам, че колебанието му (им) е за "Колайдера на празника"...
05 Януари 2011 11:21
Е, ако с това ще се глумим, по-лесно е да наругаем "облегчавам"...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД