:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,794
Активни 393
Страници 27,204
За един ден 1,302,066
Интервю

Когато МВР влиза в гората с много шум, излиза с проскубан фазан

Колко са делата за тежката престъпност - икономическа и криминална, и с какви доказателства влизат в съда. Дали това е проблем на съда?! Преди него някой друг трябва да си свърши работата, казва зам.-председателят на Върховния касационен съд Гроздан Илиев
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Гроздан Илиев
Гроздан Илиев е зам.-председател и ръководител на наказателната колегия на Върховния касационен съд от 29 април 2009 г. Завършил е право в СУ "Св. Климент Охридски " през 1972 г. В магистратурата е от 1974 г. Започва кариерата си като районен прокурор в Елин Пелин, след това е зам. окръжен прокурор на София. От 1983 г. е съдия в Софийския военен съд, а от 1989 г. е във Върховния съд.

-Г-н Илиев, редно ли е един вътрешен министър да чете информация, получена чрез използване на специални разузнавателни средства (СРС), и да раздава присъди от парламентарната трибуна, както направи Цветан Цветанов в случая с лекарите от Горна Оряховица?
-Не е редно точно аз да давам оценка на изпълнителната власт за това. Решили са, че е политически целесъобразно. Но дори прокуратурата да е разпоредила да се снеме съответният гриф за сигурност, огласяването на информацията не е професионално издържано. Огласяване на материали в публичното пространство, още по-малко когато са класифицирана информация, е допустимо по изключение само след разрешение на наблюдаващия прокурор. Но по принцип е непрофесионално да се огласяват материали, преди производството да е приключило поне на ниво обвинителен акт.
-В конкретния случай няма дори обвиняеми.
-Именно. Затова не толкова министърът на вътрешните работи търпи критика, колкото съответната прокуратура, че е позволила по този начин материали от конкретно дело да се появят така в публичното пространство.
-Какво е наблюдението ви по делата за полезното действие на данните, получени със СРС. Колко от тях служат за разкриване на истината? Подслушва ли се прекалено?
-Както се изразяваше един оперативен работник - за да стигна до зрънцето истинска информация, трябва да събера чували с информация. Това е тежка, продължителна работа. Но има тенденция СРС-тата да се ползват все по-често. Данните от тях не са основни доказателства, сами по себе си те не могат да обосноват осъдителна присъда. Наред с тях трябва да има и други доказателства. Вече има достатъчно статистически данни за това каква е тяхната реална значимост в наказателния процес.
-НПК вече разрешава обвиненията и присъдите да се базират на комбинация от показанията на свидетел с тайна самоличност и данни, събрани със СРС...
-Класическото подозрение. Засега в практиката няма такова дело. Смея да твърдя, че няма да има съд, който да постанови осъдителна присъда в тази комбинация. Като всяка оперативна информация, включена в доказателствения материал, и тази винаги поставя голяма въпросителна за своята достоверност. Сама по себе си тя не е достатъчна да се изгради вътрешното убеждение на съда за формиране на осъдителна присъда. Трябва да бъде обезпечена с други доказателствени източници, за да се гарантира нейната достоверност и убедителност. Един разговор например може да се интерпретира различно, ако не е свързан с друг доказателствен материал. Масовото използване на СРС дава след време обратен ефект. Когато всеки знае оперативните методи, противодейства - има едно наум, че го подслушват, наблюдават.
-С цялото това подслушване не се ли създава усещането, че живеем в полицейска държава?
-За чувства в професионален аспект ми е трудно да говоря. Но, да, усеща се засилено присъствие, по-скоро манифестирано. Обявява се, публично се демонстрира. Трудно ми е да кажа какви са реалните резултати. Но ще отворя една скоба. Алфонсо Сабела е прокурорът на Сицилия, който пое битката с мафията, след като взривиха съдията Джовани Фалконе. Той много образно дава рамката, в която се води битката. Казва - тези преди нас, влизайки в гората (разбирай подземния свят) с много шум, фанфари, оръжие, излизаха с някой проскубан фазан или заек. Ние, втората група ловци, постъпихме по другия начин. Спестихме си шума, но първо проучихме навиците на горските обитатели, пътеките, скривалищата, местата за хранене, водопой, почивка, за да сме наясно със съществата пред нас. След това влязохме в гората без много шум и си свършихме работата.
И действително Сабела и ръководената от него специализирана група задържаха и извършителите на атентата срещу Фалконе, и всички босове на Сицилия. Ето двата подхода. Единият е широко манифестиран, публичен, пиар, който завършва скромно.
-Като при нас...
-Другият е без много шум, но с добро познаване на обстановката. И резултатът е налице. И всички големи босове се озовават с доживотни присъди в затвора. Сабела цитира и случаи, в които има оправдателни присъди. Но не отправя упреци към съда. Ето я разликата.
-Нашите политици трудно се въздържат от коментари. В тази връзка, има ли политически натиск върху съда?
-По конкретни дела - искания за определени наказания няма.
-А когато премиерът и вътрешният министър обясняват как при еди- какви си доказателства никой съд не би пуснал някого?
-Министър-председателят не трябва да си позволява това. Съдът е единственият орган в държавата, натоварен да се произнася по конкретния казус за достатъчност на доказателствата. Непремерено е и изказването - аз ще взема папката с доказателствата и ще отида във ФБР. Моите уважения, но не това е институцията, която ще постановява достатъчност и годност на доказателствата в България. Когато ще взаимстваме един или друг институт, не само наказателен, ние трябва да го осмисляме. Искам да направя една ремарка за т.нар. нормативен фетишизъм. Ние смятаме, че като пренесем едно правило буквално, защото някъде работи много успешно, по същия начин ще заработи и в нашата действителност. Няма как да стане. Ефективността на законите зависи и от социалната среда, в която се прилагат.
-В тази връзка опасно ли е да се преминава към конфискация на имущество, без да има влязла в сила осъдителна присъда?
-Тук имаме различни виждания с изпълнителната власт. Тя се стреми тези процеси да се ускорят. Но всяко ускоряване е за сметка на правилата, които гарантират достоверност, равнопоставеност и сигурност на участниците в тях. По-разумно е една влязла в сила осъдителна присъда да дава основание за по-кратък граждански процес за конфискация. Сега е предвидено комисията да подготвя един материал, да го внася в съда и по него страната ще е натоварена да доказва, че доходът е законен. А би трябвало да е обратното. След като комисията ищец има на разположение цялата мощ на държавата, тя да проведе докрай процеса на доказването, че тези доходи са незаконни.
-Тоест законопроектът на Министерството на правосъдието крие капани. Включително и държавата да бъде осъждана в Страсбург.
-Това е най-малкото, да. Има опасност в много направления. Особено като се спести на комисията доказателствената тежест. Но ако тези, които са натрупали богатствата, не са спазвали правилата, модерната държава е длъжна да ги спазва, когато тръгне да отнема богатство. Ако държавата не играе по правилата, обществото се разпада.
-Има ли нужда от специализиран наказателен съд? Няма ли той да е от послушни съдии, които ще четат правилните присъди след шумните полицейски акции?
-Изпълнителната власт е решила, че това е институцията, с която тя ще се бори с тежката организирана престъпност. В други държави разбирането е по-различно. Пак ще се върна на Алфонсо Сабела. Там са подходили по другия начин. Извели са в отделна система, ръководена от комисия "Антимафия", разследващите органи и прокурори с изключителни и независими от изпълнителната власт правомощия и са ги хвърлили директно в разкриване на престъплението и събиране на доказателства. Съдилищата не са специализирани. Специализацията е долу, в разкриването и разследването на престъпленията, защото там е тежката работа. Затова в Италия резултатите са впечатляващи, имат осъдени и министър-председател, и президент за връзки с мафията. Пред съда нещата са ясни и канализирани. Но нашият законодател е решил да избере другия подход. Не мисля, че българските съдии са допускали толкова груби грешки, такъв неправилен подход, който да налага извода, че трябва да се търси друго разрешение в съдебната фаза на процеса. Колко са делата за тежката престъпност - икономическа и криминална, и с какви доказателства влизат в съда. Това дали е проблем на съда?! Преди него някой друг трябва да си свърши работата.
36
5193
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
03 Януари 2011 19:48
Когато МВР влиза в гората с много шум, излиза с проскубан фазан

Абе магистрате, народа си го е казал простичко:
"Идат като аслани, връщат се като на...."
03 Януари 2011 19:53
Да, ама после викат: "Моля, другарко, кой ми с*а в гащите?".
---------------------------------------
Блогът на Генек
03 Януари 2011 20:01
E да но Б-я е известна в Европа със случаи като Борилски, Ставийски и други подвизи на съда , а не с полицаите.
03 Януари 2011 20:34
...Алфонсо Сабела е прокурорът на Сицилия, който пое битката с мафията, след като взривиха съдията Джовани Фалконе. Той много образно дава рамката, в която се води битката. Казва - тези преди нас, влизайки в гората (разбирай подземния свят) с много шум, фанфари, оръжие, излизаха с някой проскубан фазан или заек...

Този факт от италианската действителност цитиран от интервюирания какво общо има със заглавието на статията:

Когато МВР влиза в гората с много шум, излиза с проскубан фазан

Зорлем радактора вкарва неизречени думи в устата на човека... Пък уж нямало внушение. Един проскубан фазан или заек е по-добре от едното голямо нищо.

03 Януари 2011 20:53
toly E да но Б-я е известна в Европа със случаи като Борилски, Ставийски и други подвизи на съда , а не с полицаите. ??? Не ми е известно ЕС да е осъдил Б-я за издадени от българския съд присъди. Има много, за съжаление, за полицейщина и прокурорщина. Но може и да не съм прав, да съм с капаци, ако е така, поотвори ги, моля.
03 Януари 2011 21:02
Ами, излиза със съдран задник.
03 Януари 2011 21:07
E да но Б-я е известна в Европа със случаи като Борилски, Ставийски и други подвизи на съда , а не с полицаите.


Ех Толи, България може би е единствената държава на това земно кълбо, когато баш полицаят чете патетично някакво СРС в парламента, всички подопечни министри или се хващат за главите, или плачат сърцераздирателно и след няколко дена баш полицая се извинява. С какво повече полицаите, воглаве с малоумен вожд начело, да се прочуят повече в Европа?????????????

За което не са виновни редовите полицаи впрочем.


И пак питам: Господин Цветанов, какво показва проверката за апартаментите

Редактирано от - nikola_tsanev на 03/1/2011 г/ 21:12:00

03 Януари 2011 21:27
***


Редактирано от - sybil на 04/1/2011 г/ 00:02:21

03 Януари 2011 21:51
lady_politic: "....Лесно е да се правиш на силен и смел пред обществото, когато никой не те чака в къщи."
Кого имате предвид, лейди???
03 Януари 2011 22:13
Това лейди нацвъкало навсякъде мантрата си. Кой ли ник се крие зад полата й?
03 Януари 2011 22:38
когато никой не те чака в къщи.

Има предвид този, който живее сам като куче.
03 Януари 2011 23:09
Не се ли сещаш, Генек? Това е Лилиолка!
03 Януари 2011 23:32
Другаря на фотката секаш току-що са му тикнали едно куфарче с хартийки за да пусне двойно-троен убиец от затвора да си лекува пришките в къщи(или където му кефне, в рамките на куфарчето) и затова е надул бузките
03 Януари 2011 23:43
Бай Ганьо, защо говориш глупотевини, драги? Познаваш ли този човек? Знаеш ли как работи, дали е добър юрист, принципен съдия? Знаеш ли поне 2-3 дела, които той е гледал?
Що за тъпоумие да лепиш етикети на човека, без хал хабер да си имаш за него?
03 Януари 2011 23:51
Така и не разбирах какво сте ги нарочили кучетата за самотници. Те не могат да живеят сами дълго и при първа възможност гледат да се размножат. При втора и при трета също...
Що се отнася до връзката между многобройната челяд и героизма, то по тази логика Сакса ще да е най- смелият и героичен политик в новата българска история
03 Януари 2011 23:59
Не мисля, че българските съдии са допускали толкова груби грешки

Туткалчев, немой се кахъри за мене. Сложи си по-яки очила да видиш и че от Европата така хортуват и Уорлик така разправя и в трамвая тоже. Никой нормален не може да приеме 20 г. да няма 1 доказателство и съдиите вместо да съдят да освобождават. Нормалните хора на това нещо му казват мафия.
04 Януари 2011 00:17
Бай Ганю, не ми търкаляй общи приказки, а отговори на конкретните ми въпроси. Знаеш ли нещо конкретно за този човек? Ако не знаеш, а говориш глупотевини за него, означава, че нещо ти хлопа в куфалницата.
То и затова изобщо не се кахъря за тебе.
04 Януари 2011 01:21
ТУТКАЛЧЕВ,
Ама "човекът"(интервюираният) е прокурор, бре! Т.е., той е точно от хората(човеците!), на които Съдът връща или не уважава Обвиненията!!! Освен ако вината за това е в съдиите?!? Ама нали и едните(прокурорите) и другите(съдиите) са български магистрати, с български юридически дипломи, а, може би, и завършили един и същ юридически факултет и обучавани от едини и същи професори-прависти?! Е, как така еднитке решават едно, а другите-друго(обратното!) А?!
Я кажи, обясни "с думи прости"!
04 Януари 2011 01:38
Пара, я сложи хубаво гьозлюците! А сега чети:
Гроздан Илиев е зам.-председател и ръководител на наказателната колегия на Върховния касационен съд от 29 април 2009 г. От 1983 г. е съдия в Софийския военен съд, а от 1989 г. е във Върховния съд.

Ти май пишеш-бришеш във форума, без да си прочел статията. А?
04 Януари 2011 03:28
ТУТКАЛЧЕВ,
Чети, бре!
Пише: "...Започва кариерата си като районен прокурор в Елин Пелин, след това е зам. окръжен прокурор на София..."
04 Януари 2011 06:58
Завършил е право в СУ "Св. Климент Охридски " през 1972 г. В магистратурата е от 1974 г.

Ха -ха....
"районен прокурор в Елин Пелин - 1972"
Ми те тогава са съдели още за къси поли и широки гащи....

Редактирано от - E6 на 04/1/2011 г/ 06:59:53

04 Януари 2011 09:24
Че господата и дамите магистрати има още какво да си чистят от къщичката, мисля че спор няма, НО малоумието на днешното управление на държавата е неоспоримо.

Човекът го е казъл в статията "...СРС-тата да се ползват все по-често. Данните от тях не са основни доказателства, сами по себе си те не могат да обосноват осъдителна присъда."

А сега тиквата Цветанов да излезе в НС и да оправдае тези 100 милиона дето лекето Пицко ми ги отпусна за СРС-та!

И накрая ще се окаже , че България ще дължи стотици, а може би и милиони на такива които ще осъдят държавата в Стразбург ?

То бива да си тъп, ама то тяхното неможе да се опише с думи!!!!
04 Януари 2011 10:10
Не го познавам.Добре си изглежда, няма бял косъм или снимката е стара.
Народът пък вика:-"Пияница, биволица и шашав човек не белеят".А това нещо:
Трябва да бъде обезпечена с други доказателствени източници, за да се гарантира нейната достоверност и убедителност.
04 Януари 2011 10:18
Доста разумно говори човека и умело използва примери с Италия, за да не говори за България.
Основното е известно на всички - за да има осъдителна присъда, преди това трябва много и добре свършена работа от МВР и прокуратурата. Точно това в България го няма, но от друга страна бих казал, че МВР, прокуратурата и съда си вършат перфектно работата - да защитават властимащите в България, а както е добре известно в България мафията си има държава, за разлика от останалите държави, които си имат мафии.
04 Януари 2011 10:24
Абе дами и господа, ако кажем, че сегашното правителство е зле с борбата с престъпността оставам с впечатлението, че предишните правителства са били много по-добре с борбата с престъпността? Ако искате да кажете нещо недвусмислено и вярно само по себе си мислете малко преди да пишете. Вярно е точно обратното, това правителство има най-добри резултати в борбата с престъпността от всичките правителства от времето на прехода. Като говорите за борба с престъността и правите глупави сравнения с Италия нищо не се постига. Това е така, защото има голяма разлика между българския и италианския народи. Колкото и да не ми се иска да го кажа, въпрос на морално качество на нацията.
04 Януари 2011 10:34
BWW, пускаш смешки и майтапи, нали? Ха-ха-ха!
04 Януари 2011 11:09
Я, дъ съ включа и аз, чи да не изглеждам толкоз тъп!
Хъъ, хъъ хъъ!

__________________________________________
"Масовото приемане на една идея не е доказателство за нейната вярност".
04 Януари 2011 11:32
BWW,
не бъркай борбата с престъпмноста с
имитацията на борба с престъпността.
В това второто сегашното правителство за малко да се справи доста по-добре, ако не вършеше гаф след гаф.
04 Януари 2011 11:47
Лесно се говори това-онова, когато не те чакат 12 деца вкъщи.
04 Януари 2011 12:07
Не ми е известно ЕС да е осъдил Б-я за издадени от българския съд присъди.


гьол,
Европейския съд по правата на човека не преразглежда решения на българския съд. А ако не са ти известни становивщата на Европейския съюз за правосъдната система в България, проблемът си е твой.

04 Януари 2011 12:11
Ха -ха....
"районен прокурор в Елин Пелин - 1972"
Ми те тогава са съдели още за къси поли и широки гащи....


Е6,
за тесни гащи, приятелю, за тесни, не за широки.


04 Януари 2011 12:19
Основното е известно на всички - за да има осъдителна присъда, преди това трябва много и добре свършена работа от МВР и прокуратурата.


XYZxyz,
не винаги е така. Понякога съдиите си позволяват да не се съобразяват със закона, а МВР и прокуратурата не играят роля.
Става въпрос за административния съд и административните съдии. Ако искаш примери, прочети Натиснете тук

А когато става въпрос за наказателни дела, тогава освен добре свършена работа от МВР и прокуратурата е необходимо и безпристрастно съдийство, което е дефицит у нас. Поне на мен така ми се струва.


04 Януари 2011 13:25
звинявам се за неуместното любопитство, но не разбирам много от скъпи вещи-Това на китката на хиз хонър не е ли "Ролекс" за няколко/десетки?/ хиляди долара?
04 Януари 2011 17:27
Ало, кьде го пьдарят?
04 Януари 2011 17:42
А къде видяха фазан ???
04 Януари 2011 17:49
Този чичко чул това онова и направил умозаклучението. На практика работата свърши един особен закон, който общо взето гласи, че при отказ на съдействие на разследването предварителният арест е безсрочен. Въпреки протестите че следователите прекалявали в твърдението че арестанта каквото и да каже те го знаели, в края на краищата маса народ влезе в затвора.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД