Застрахователите у нас отдавна се оплакват, че обхватът на задължителната за всеки автомобил в движение "Гражданска отговорност" все повече пада през последните години. Наскоро България се "свлече" до дъното на класацията сред останалите еврочленки и от Комисията за финансов надзор предупредиха, че ако тази тенденция не спре, ЕС може да върне контрола на родните возила отпреди 2007 г. МВР веднага реагира с дежурните масирани проверки, но предварително бе ясно, че те не могат да постигнат траен ефект.
Затова от Пътна полиция планират тази година да бъде пусната в действие нова електронна система, в която да бъдат обединени всички данни от гаранционния фонд за сключените полици, и от КАТ - за регистрираните коли. Целта е двата информационни масива да се сравнят и на собствениците на всички автомобили, които попадат само във втория списък, да бъдат наложени глоби дистанционно.
"Самият факт, че е в движение, без да е сключена гражданска отговорност, ни дава пълното основание да образуваме административно наказателно производство и без присъствието на въпросния собственик. Това е много добро виждане и е напълно законно", обясни пред "Сега" шефът на сектор "Административно-наказателна дейност" в Охранителна полиция Стойчо Константинов. Той участва в екипа от служители на МВР, Гаранционния фонд и Комисията за финансов надзор, които обмислят различни
мерки за увеличаване на събираемостта на глобите
По думите му се предвижда тези глоби да са на принципа на променените наказания за скорост, наложени чрез снимка с камера - могат да се обжалват, но жалбата не спира изпълнението на санкцията. Или с други думи - първо плащаш и после обжалваш. Очакванията в МВР са, че новият механизъм за контрол ще увеличи обхвата на задължителните застраховки от критичните 78% до над обичайните за ЕС 90%. За разлика от варианта, който бе предложен от полицията през октомври м.г., но не доведе до съществено подобрение - да следят за стикери за платена "Гражданска отговорност" чрез видеонаблюдението. Един от проблемите бе, че в доста случаи качеството на снимката не позволява да се различи стара от нова лепенка.
"Не може да има полицай до всяка кола, а да тръгнем да търсим примерно 150 000 автомобила, които не са застраховани дом по дом - това е абсурдно", смята Константинов. И припомня, че от година и половина в действие е пусната подсистема към бъдещия софтуер - за управление на фишовете и плащанията по тях. Тя позволява всякакви проверки на наложените и качени онлайн фишове, както и историята на всеки от наказаните нарушители. Има възможност и за проверки на отделни дирекции в страната и дори конкретни служители.
Откакто функционира тази подсистема, са събрани близо 10 млн. лв. само от санкции на маловажни нарушения, показват данните на КАТ. Според униформените освен за събираемостта и пестенето на хартия електронната база данни ще помогне и за по-ефективен вътрешен контрол в системата. "Оттук аз
мога да контролирам абсолютно всички служители
в страната. Мога да знам във всеки момент кой какъв документ е съставил. И ако от някоя дирекция поискат нови бланки - проверяваме, виждаме, че примерно са изразходвали само 30% от пратените и всичко се изяснява", описва експертът от Охранителна полиция. Практика е фишове да се издават, да се взимат пари, но след това катаджиите не ги отчитат.
По същия начин ще бъде програмирана и бъдещата основна система - за административно-наказателна дейност. Тя ще получава и обработва автоматично актовете за всички нарушения, засечени с някоя от 15-те камери, монтирани преди повече от година на скоростни отсечки в страната. Тази мярка допълнително ще затегне контрола по пътищата, тъй като ще се скъси времето, в което едно наказателно постановление "пътува" след нарушителя от мястото, където е издадено. В момента актовете от някои райони на страната стигат до София едва след около половин година.
Въпросната система обаче няма да е от никаква полза при контрола на ползването на винетки, тъй като отделните стикери не се описват никъде. "Донякъде е логично, защото тук имам и седмични стикери, а кой ще седна да ги качва онлайн и тях", пита риторично Стойчо Константинов. По думите му по този въпрос контролът си остава изцяло на човешкия фактор и няма друг вариант, тъй като видеонаблюдение има само в големите градове, а камерите за скорост по извънградската пътна мрежа по закон не могат да снимат лицето на шофьора.
"Законът изисква да не снимаме лицето на човека -
става ли са семейни драми. А как да установим, че няма винетка, като го снимаме отзад", допълва полицаят.
Въпреки това колегите му на улицата са успели за първите 9 месеца от годината да наложат глоби за неизползване на винетка за над 1.6 млн. лв., според статистиката на КАТ. Санкционирани са над 300 ТИР-а, 495 автобуси и камиони, 271 буса и над 10 700 леки коли. Очаква се цифрите рязко да скочат тази година, след като в сила влязат промените в Закона за движение по пътищата, които в момента минават на съгласуване в МС. Те предвиждат тройно увеличение на глобите - за водачите на ТИР-ове да скочи от 1000 на 3000 лв., а нередовните шофьори на леки коли да плащат по 300 лв. вместо досегашните 100 лв.
Все пак цените на стикерите остават същите, като единствената промяна ще бъде задължението шофьорите да попълват регистрационния си номер. Целта е да се ограничат възможностите за ползване на една винетка върху две коли например. Вече е доста разпространен трикът стикерът да се залепи на прозрачен целофан, който с безцветно лепило се залепя на стъклото. Така при повторно отлепване винетката изглежда като нова.
"Чувал съм за такива неща. В интерес на истината с тези уреди (специално фенерче - б. ред.), с които разполагат колегите, може да бъде установено освен дали е фалшива, но и дали е нарушена целостта й при отлепването. От друга страна обаче това не е нарушение, не е инкриминирано", казва още Константинов. По думите му в момента единствената манипулация, с която могат да се борят пътните полицаи, са фалшивите винетки.
Наскоро е била издадена заповед от зам.-шефа на Охранителна полиция Алекси Стратиев да се проверяват внимателно стикерите, тъй като са засечени много фалшиви, пуснати в обращение. Те се отличавали, тъй като поредността на номерацията им продължава и след 30 000 - последния номер на оригинално отпечатаните винетки т. г. "Разпоредено е всички пътни полицаи да използват светлинните уреди за проверка на стикерите. За всеки такъв случай се уведомява Икономическа полиция и се образува досъдебно производство", завършва Константинов.
НОВОВЪВЕДЕНИЯ
От известно време в Охранителна полиция обмислят две предложения на частни фирми за въвеждането на ПОС-терминали по бензиностанциите, които могат да се ползват и за плащане на глоби към КАТ - без чакане на опашки и комисионни. Подобна практика има в страни като Италия и Кипър, където администрацията и частните обекти затварят по-рано от обичайното за останалите страни. "Не става въпрос само да се заплащат глобите, а и всякакви други услуги. Ако се възприеме тази идея, ние ще заложим все пак някакви изисквания. На първо място, ако е включено и плащането на глоби, те трябва да отиват в банкова сметка. Ако този вариант оскъпява услугата с допълнителна такса, това няма да е удачно, защото идеята е да не се плащат комисионни на банките", обяснява Стойчо Константинов. По думите му идеята е да се запази сегашната организация за превеждане на пари към МВР - една сметка за всички санкции по фишове и една за тези по наказателните постановления.
Пълни глупости....наказанието е за ДВИЖЕНИЕ без Гражданска, като смисълът е, че може да нанесещ щети на трета, невинна страна и някой трабвя да ти покрие масрафа!?...Ако си ремонтирам сам колата в двора на на село и не я карам никъде ЗАЩО да плащам Гражданска?!На кого, ще нанеса щета и в какво движение, ако е подпряна отдолу с трупче?!?!
Ама тези ептен са перкулясали.....
Ще глобяват дистанционно?!За КАКВО нарушение бе, аланкооолуууу!!