Познавах едного - със средно платена работа, две деца, болнава жена и стар опел. Криво-ляво кюташе като повечето от нас, без да изпъква с големи успехи и забележителни издънки. Мълчаливичък, скромен, акуратен тип. Понякога ни го даваха за пример, понеже, за да си гледа семейството, подработваше и като таксиджия, главно нощем.
Само че после изведнъж човекът изпъкна. Изпъкна неприятно поради таен свой порок. Оказа се, че дължи гигантски за възможностите на семейството му суми. Натрупал дълговете от хазарт. Нощем почнал да разрежда таксиджийството с комарджийски увлечения, накрая първото отстъпило пред второто. Резултатът беше печален; човекът си продаде къщата, разведе се след тежки семейни разправии, замина някъде по чужбините и ни се чува, ни вижда оттогава. Жена му с децата отиде да живее със старите си родители в малък планински градец...
Сетих се за дискретния пройдоха покрай странните и масирани реклами на един нов "продукт" - покера. Рекламата на хазарта е забранена у нас, божем, но очевидно с малко повече пари се превръща в нещо друго, поне на първо четене. Та и по телевизията, и в интернет, навсякъде изобилно протече усилено разясняване на въпросния продукт; горе-долу с обещанието - печелиш, както си седиш.
Не ми е необходимо да съм ясновидец, за да позная - "продуктът" има успех, най-вече между младите българи, свикнали на тесен и постоянен индивидуален контакт с най-близкия си приятел - монитора. И фрустрирани от противоречието -
мизерен доход и изкусителни съблазни наоколо
Те ще играят; те вече играят. Поне експертите твърдят, че хазартната зависимост сред българите расте бързичко през последните години. Институтът по социология към БАН само за един минал период -1992 -1996 г., беше отчел, че у нас са отворени 48 казина. И че в страната тракат около 82 000 ротативки! В същия период в Италия са работили едва 17 казина, в Австрия е имало всичко 32 000 ротативки; а в десет пъти по-голямата от нас Франция - 80 000. Оборотът в нашите казина надвишава този в Германия и Испания, твърдят още експертите. И докато според изследвания зависими от хазарта по света стават между 3 и 12% от участниците в него, то у нас признаци на зависимост развивали 30-35%. Ако кризата удари някои казина, то играчите пред компютъра със сигурност нараснаха главоломно. Днес над 4000 сайта предлагат възможности за залагане от България. В ход е и могъща зарибителна акция, както вече казах. Един министър се беше възмутил на реклама, която обещава 2000 лева заплата без работа. Това е хубаво, че се възмущава. Само че работа на министрите е не да се възмущават от цените, както един стори околоколедно, или да заемат пози на св. Иван Рилски, а да осигуряват възможности за бизнес и производство. Очевидно това е дефицитът, който плоди нахлуването на хазарта в рекламите и в главите на хората.
Лично моето мнение е, че въпреки законовата забрана електронните медии са пълни с хазарт и рекламата му. Те атакуват най-податливите и най-невръстните. Тези, чиито хормонални вихри и малък опит ги правят най-уязвими, с най-нисък имунитет. Те кълват както на ГМО пуканки, така и на "лесни пари без работа" особено зад собственото PC. За мен рекламата на хазарт под каквато и да било форма е равнозначна на рекламата на алкохол и тютюн, дори с рекламирането на дрога. Всъщност зависимостите от дрога и хазарт не се различават качествено. Към центровете за лечение на лица с наркотична зависимост обикновено има и отдел "хазарт" - съобщавам това за тези, на които може този знакъ за сходство да се види пресилен.
А на юношата, който за пръв път започва да тъкми каре аса или флош пред монитора, ще кажа следното.
Драги poker face ковбою!
Сядаш, за да изкараш лесни кинти - за по-мощен компютър, за по-нов мотопед, за по-як колеж, за да заведеш гаджето на море... Може и да спечелиш, смели ковбою - веднъж, дваж, пет пъти. Но едва ли ще спреш. Новата емоция - тънкият танц между риска и успеха, между загубата и реванша, ще те омае.
Сядаш, за да спечелиш, но ще седиш впоследствие, за да точиш преждата на тази емоция. И неизбежно ще губиш. То е част от играта. Никой хазарт не произвежда нищо - само прехвърля пари от едни джобове в други. Произвежда създателят на компютри, на краставици, на панталони, на сирене, на филми... Създателят на казина, били те виртуални, само прибира процент от тези, които се обират един друг в захлас, със зачервени от безсъние очи...
Има магия в този танц, но лоша магия
Тя не е от вчера - велики умове са размишлявали над нея, попадали са под властта й. "Играчът на рулетка" на писателя Достоевски е художествена диаграма на хазартната агония. Всъщност хазартът едва ли някога ще изчезне - очевидно има натури, които ще му се отдават със страст, както други се отдават на преяждането, промискуитета или нагона за власт. Само че ако му позволиш да те сдъвче, като голяма отрепка ще те изплюе - виждал съм такива.
Ти сядаш, за да спечелиш, а продължаваш да седиш, за да играеш. Така пияницата започва да пие, за да е по-забавен и весел. Но продължава, за да пие. Ти сядаш, за да спечелиш, а продължаваш, за да загубиш. Колкото и да е парадоксално това, психолози, философи и мислители са стигнали до извода - играчът в крайна сметка на свръхментално ниво жадува не печалба, а загуба. Жадува крах.
Сигурно е свързано с копнежа да разрушиш магията, като разрушиш себе си - вече сте едно цяло.
По-добре гледай крави, драги ковбою. Поне научи това преди играта.
Статията -
Но адресатът й няма и да я погледне, камо ли да прочете и се замисли.
Той вече не мисли - чака късмета да получава 2 000 лева без да работи...
------------------------------- ---------
Блогът на Генек