:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,322
Активни 351
Страници 28,789
За един ден 1,302,066

Агресивното правосъдие не носи справедливост

Арестите и осъдителните присъди трябва да са резултат от събиране на достатъчно доказателства
снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Посланик Джеймс Уорлик е застъпник на агресивното правосъдие и не пропусна да направи тезите си публично достояние.
Преди време високопоставени американски прокурори съветваха българските правоохранителни и правораздавателни органи как да се борят с организираната престъпност и прането на пари. И логично бяха питани, щом раздават съвети, защо пропускат всички българи, които изнасят престъпни средства, да се заселват и перат пари в САЩ. Ставаше дума за вече покоен шеф на наша мощна групировка, който се бе сдобил с американско гражданство, къща за 1 млн. долара във Вашингтон и кой знае колко още в банкови сметки в американски банки. Щатските прокурори обясниха, че за да тръгне проверка за пране на пари, им трябва сигнал поне от две места, както и достатъчно доказателства. Иначе дори и разследване не може да започне.

Но ето че американският посланик Джеймс Уорлик вчера посети главния прокурор Борис Велчев, за да изрази своите притеснения относно развоя на някои знакови дела у нас. Дипломатът визира решения по дела срещу някои фигури, "които са с не толкова добра слава и които по един или друг начин бяха пуснати на свобода или под домашен арест". Уорлик дори бил чул граждани да говорят,



че "тези лица като че ли стоят над закона"



И след срещата си с обвинител №1 американският посланик обяви, че тези дела ще бъдат преразгледани.

"Не е моя работа да споменавам конкретни дела, но всички знаят за кои небезизвестни личности става дума и които в момента са на свобода", заяви дипломатът. Но не е трудно да се досетим, че става дума за оправдателните присъди на Маргините и братя Галеви, както и за пускането под домашен арест на Алексей Петров, обявен от управляващите за глава на българския "Октопод". Когато Петров бе арестуван преди година, посланикът пръв публично поздрави премиера Борисов.

Уорлик дори изрази надежда знаковите процеси да бъдат разследвани агресивно, както "трябва да се случва с всички такива подобни дела". Всъщност той на няколко пъти спомена думата агресивно, но говори и за справедлив процес, след като "всички факти, свързани с едни такива дела, да бъдат сведени до вниманието на съответните съдебни инстанции".

От думите на дипломата така и не става ясно всъщност кого критикува. МВР - за това, че не събира достатъчно доказателства? Прокуратурата - че не ги представя в съда? Или пък съда - че не ги приема или не ги обсъжда? Но не може да не се забележи, че стрелите са основно насочени към прокуратурата и съда. Нещо, което



повече прилича на сляпо доверие към МВР и ДАНС



А основното в правосъдието са справедливостта и доказателствата. И когато ги няма, тогава правосъдието се изражда - или в корумпирано и снизходително, или пък в агресивна полицейщина. Безспорно еднакво вредни. А иначе са стари принципи, важащи с пълна сила и в САЩ. Като този, че е по-добре стотина виновни навън, отколкото един невинен в затвора. И този, че всеки е престъпник само ако срещу него има влязла в сила осъдителна присъда.

В случаите с разследването срещу братята Маргини и Галеви, както и срещу Алексей Петров няма влезли в сила присъди. Прокуратурата сдържано отбеляза, че е протестирала оправдаването им пред следващата инстанция и не става дума за ревизия на дела в съда. А за Петров още няма обвинителен акт.

Едва ли има честен българин, който да не иска да види организираната престъпност зад решетките. Заедно с корумпираните политици, министри, депутати, консултанти и чиновници. Но цивилизацията е избрала това да става чрез правосъдието, а не с шумни арести и улични разстрели.

Затова и във всяка държава, включително и в България, има огромна армия от служби, МВР, прокуратури. Те са призвани да залавят престъпниците и да доказват тяхната вина в съда. На тях им се отпускат милиарди от държавния бюджет, инвестират се огромни средства за образование, здравеопазване, култура и социални дейности. За да може с този огромен ресурс да се гарантира, от една страна, че престъпността ще бъде наказана, а, от друга - че това ще става справедливо и с достатъчно доказателства.



Сега основната боксова круша и оправданието на властта е съдът



Това обаче ще е до време. Защото е естествено всеки да попита къде са доказателствата. Или ако службите, МВР и прокуратурата твърдят, че такива има, ще трябва техни представители да кажат ясно кои са те. И това не става с общи приказки и хвърлени в пространството обвинения. Съвсем наскоро един случай мина между другото. Става дума за зверското убийство на жена в парк в Пловдив. Два дни след него МВР шумно се похвали, а прокуратура припяваше как е хванат убиецът - местен клошар. Направил самопризнания и имало достатъчно доказателства. Няколко месеца по-късно стана ясно, че неговото ДНК не съвпада с откритите на местопрестъплението следи. Може би клошарът си е наел скъп адвокат? Или е подкупил съда? А може би е част от организираната престъпност и е подкупил експертите, за да не му съвпадне ДНК-то?

Дори само един такъв случай е достатъчен, за да покаже, че



агресивното поведение и разследване -



така както се прави тук, не води до нищо добро. Особено когато е гарнирано с пропагандни трикове и с обвинения единствено към съда. Арестите трябва да стават само при налични доказателства, а не за да се осигури време и комфорт за търсенето им. Защото няма по-лошо от излъганото обществено доверие по дела, които после катастрофират в съда. И то без МВР и прокуратурата да могат да дадат сносно обяснение къде са им доказателствата.

Така че, щом американският посланик предпочита да участва във всекидневната работа на правораздавателните органи, е по-полезно не да призовава към агресия в разследването, а да обърне първо внимание на службите, вътрешното министерство и държавното обвинение, че цивилизованите правосъдни системи се движат по доказателства, а не по слухове и секретни сигнали за престъпления. И когато се твърди, че съдът е корумпиран и не отчита дадените му доказателства, изходът е само един - посочване на тези магистрати с имена и, уви, пак с доказателства. Останалото е политиканстване и полицейщина.
60
4436
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
10 Януари 2011 19:50
Статията
10 Януари 2011 20:11
И аз -
10 Януари 2011 20:12
Пак ще повторя, че днешната Съдебна система, бе конструирана след провеждане на демократична Съдебна реформа, по съвети дошли иззад океана!
10 Януари 2011 20:25
статиятаф
10 Януари 2011 20:26
Френският Етиен дьо Понсен за делото "Борилски"? Срамът на българското правосъдие!
10 Януари 2011 20:33
Масса, массааа, преди двадесетина години щеше да си свиркаш и -пей сърце!
Ама...съдбата гачи ти е определила да изтеглиш късата клечка.
10 Януари 2011 20:52
javascript:emoticon('%20 ')Браво
10 Януари 2011 21:17
Какви доказателства, какви 5 цента!?Агресивно? Да идва морската пехота. Или направо ония от форт Браг!
10 Януари 2011 21:26
"днешната Съдебна система, бе конструирана след провеждане на демократична Съдебна реформа, по съвети дошли иззад океана!"
Точно така! Тя бе "реформирана" от тъпанари, които и хабер си нямаха от право и унищожиха една добре функционираща система. Извадиха следствието и прокуратурата от изпълнителната и ги туриха в съдебната власт. И те станаха "независими". За тях "независими" означава безконтролни и безнаказани. Никой не може да ги притисне да работят добре. Резултатите са налице. Ама като плюят "съдебната система", да знаят, че и те са част от нея. Но ако излезнат от нея - работата ще потръгне, защото тогава ще има и отговорности и наказания за калпава работа.
10 Януари 2011 21:26
Аплодисментите за дописката до тук са само скромно свидетелство , че в дъното на общия ни разпад е заложена преди всичко и единствено , Структурата на политическата ни система . Тя ни самоубива най-простичко , чрез "естествено" дезинтегриране ...
10 Януари 2011 21:47
.
10 Януари 2011 22:21
Требва внимателно да се гледа на нещата и позитивно.
10 Януари 2011 23:55
Пак ни занимават с тоя смехурко.
11 Януари 2011 01:51
автора
Обективно, грамотно
11 Януари 2011 02:24
Намерил се кой да дава съвети. САЩ са страната с най-много затворници в света. Нали неотдавна бе освободен негър след 30 години в затвора невинен. И този господин взел да говори за агресивно прависъдие? Може и нашите съдии да не са цвете за мирисане, но не той ще ни каже това. Приемайки подобни "съвети" българската власт се поставя в крайно унизено положение на едва ли не окупирана страна. А неговото поведение показва що за демокрация са САЩ.
11 Януари 2011 02:25
Aмин!
11 Януари 2011 03:42
Съдът решава . Ама като съдиите са мафиоти.....
11 Януари 2011 04:35
ДА, де. Ама е важно и как съда ще интерпретира тези доказателства.
11 Януари 2011 04:36
Агресивното правосъдие не носи справедливост.



За едни за които справедливостта отдавна е пречка в бизнеса не носи.
11 Януари 2011 04:45
Интересно нещо е форумът - вместо да се обсъжда казаното, обсъжда се кой го казва - дали казаното е истина, или не - няма значение, важното е кой го казва! Така, ако ББ бъде обвинен в нещо, веднага се гледа в канчето на Станишев...
Прав е otvrat - системата беше реформирана точно с тази цел - да не може да накаже "лъвовете на демокрацията", на които им предстоеше да разграбят България! Затова и в Парламента едни и същи закони ги ремонтираха редовно, нагаждайки ги към нуждите на властващата в момента мафия! По същия начин беше реформирана и съдебната власт, в която, вследствие на реформите, почти не останаха некорумпирани съдии! Има ли смисъл да спорим за отделните примери, които безмилостно потвърждават извода, че България беше съсипана и разграбена целенасочено, съзнателно и безмилостно. Кои са грабителите ли? Ще ги познаете по банковите им сметки и луксозните им имоти по света и у нас! Не можете да ги осъдите - така е, защото те не са нарушавали законите, напротив - законите бяха създавани за тях, за да могат да разграбват безнаказано! И сега какво, агресивни ли да бъдем или не, да им задаваме ли въпросите "как" и "откъде", или така ще нарушим демократичните им права!? Не било демократично да ги подслушваме или заснемаме с камера, щото сме нарушавали правата им! Кои права - да продължават да ни ограбват и подлагат на геноцид ли?! В новата си история България няма спечелена война, въпреки, че Българската Армия няма загубена битка, но която и да е загубена война, не е била така пагубна за България, както вносната ни демокрация! Но...за това не винете чужденците - те само я предлагаха тази демокрация(а и не точно тази)! Българи я внесоха и изградиха в съответствие с хайдушките си нрави! Всички ги познаваме и знаем кои са! Време е да станем по-агресивни към тях!...




Редактирано от - Т_Живков на 11/1/2011 г/ 05:21:40

11 Януари 2011 04:52
Докато съдиите и прокурорите( а и шефовете на районните Полиции) в България се назначават, а не се избират пряко от Народа- и да са подчинени и отговорни Нему, а не на Партията и властимащите!- "независимата" Съдебна система и Полицията ще е зависима от Партията и властимащите!!! Това е толкоз просто и логично!
11 Януари 2011 06:37
Съгласен с Парата.
П.С.
Сетих се как Хърсев се опитваше да ни обясни колко било лошо да се избират магистратите щото щели да станат зависими от . От избирателите си. А сега си било добре. Били независими. Освен от който е на власт , де.

Редактирано от - VOCI на 11/1/2011 г/ 06:41:10

11 Януари 2011 06:44
Параграфът е 123% прав!
Гинюганевата посткуманизка система вие за разтуряне.
Няма такваз щуротия по света - шепа адвокати да назначава съдиите.
11 Януари 2011 07:23
За статията -
А параграфът, когато не пее дитирамби на коалицията, изказва логични мнения -
------------------------------- ----------
Блогът на Генек
11 Януари 2011 07:33
Това отново е сляпо копиране на нещо отвън, което няма да проработи. Българската съдебна система никога не е имала пряка изборност на съдии, камо ли на прокурори и шерифи. А и на последните в САЩ функциите са доста по-различни, отколкото във филмите. Изборността не е панацея и няма да оправи хаоса. И понеже некои желаят да копират САЩ, където всичко е цветя и рози, би трябвало да знаят, че само определени съдии, прокурори и шерифи (а не полицейски шефове) се избират пряко. На щатско ниво се избират само Районните прокурори. Всички техни заместници се назначават от тях. Но те са пак подчинени на изпълнителната власт. Същото важи и за районните съдии. Федералните съдилища и прокуратури се назначават директно от министъра на правосъдието и са подчинени на него.
11 Януари 2011 08:32
Избор на съдии и прокурори ? Абсурдна идея.

Също като мажоритарните избори за НС.
11 Януари 2011 08:37
Т.Ж.,
Съгласен съм с констатациите ти, но не мислиш ли, че е много нелепо една част от тези "грабители" да съди друга част, при това "агресивно" ? На мен това повече ми мяза на разправа между две гангстерски групировки с помощта на държавата.

За другото, дето почти всички гледат кой казва нещо, а не какво е казано, си напълно прав, Не само в този и други форуми, ами навсякъде по света. Мислещите хора са ужасно малко.
11 Януари 2011 08:39
Няма ли в тази държава един читав журналист от една гледана телевизия да излезе и да навре в кучи гъз този посланик - циркаджия, да спре да се меси в делата на тази държава?!
11 Януари 2011 08:43
Отдавна не съм се включвал, но и аз искам да поздравя параграфа. Спрем ли да мешим работата с политиката и нещата се получават и колко е лесно хората да се обединят.
11 Януари 2011 08:46
"Агресивното правосъдие не носи справедливост" - но все пак създава усещане за силна държава. Пасивното и бавно правосъдие - показва, че държавата липсва.
А когато държавата е слаба - все едно казва - правете престъпления. И обратното, когато държавата е/изглежда силна - казва внимавайте с престъпленията.

Възможно ли е да има някаква справедливост след пет-десет годишен съдебен процес?
11 Януари 2011 08:48
"Избор на съдии и прокурори ? Абсурдна идея."
Eстествено. Какво ще обещаят на избирателите, за да им се харесат? Че ще вкарат веднага в затвора "агресивно" всеки, който му посочат ли?
11 Януари 2011 09:26
е и нали и дупетати избираме и кел файда?.....
11 Януари 2011 10:19
Що за безмислици бе приятели??? Агресивно правосъдие!?!? Самото словосъчетание прелива от абсурд и противоречие! Правосъдието, никога не бива да бъде агресивно, ако искаме то наистина да бъде такова и успешно да се справя с перстъпността. Агресивен може да бъде престъпника, военнослужещия /затова и има военен съд/ спортиста, било той футболист, боксьор или каквото и да е там, може да прояви агресивност, но в определени граници, затова и на спортния терен присъстват спортни съдии, за да предпазят, както спортистите, зрителите така и самото спортно състезание от аномалии и извращения. С обществото е същото. Не може, не бива съдии, прокурори, полицай да бъдат агресивни и да се превръщат в своя антипод, така те самите влизат в разрез със закона, реда и интересите на обществото и държавата.
Абе с една дума, този Йорик мноо конбойски филми е гледал!

Редактирано от - buzefal на 11/1/2011 г/ 10:22:35

11 Януари 2011 10:30
Подзаглавието на статията изчерпва въпроса напълно, но...
Но понякога обществената нагласа за произнасянето на осъдителна присъда е по-голяма от силата на представените доказателства.За голямо съжаление тяхното събиране в последните години се извършва от дознатели , които един огледен протокол не могат да напишат като хората.Да се чудиш как са завършили право.Но като знам в последните години колко висши учебни заведения предлагат не правни знания, а юридическа диплома на всеки платил семестриалната такса, като прибавим и формалността на стажа, който бъдещите юристи трябва задължително да положат преди да се потопят в дебрите на правото и не на последно място като прибавим неграмотността пренесена от началния и среден курс от тяхното обучение няма място за чудене.
Не бива да забравяме обаче, че голяма част от „завършилите“ по този начин, се реализират и в съдебната система, което неминуемо се отразява на нейната ефективност.
Друг е въпросът с адвокатурата.Там в повечето случаи се реализират най-добрите.И няма как да не е така - конкуренцията е жестока.Познавам много адвокати, които щяха да умрат от глад /колкото и невероятно да звучи това за професията- адвокат/ и се принудиха да станат прокурорчета, съдии.
Е тогава познайте от първия път, кой ще печели винаги , състезанието“ наречено Наказателен процес.

11 Януари 2011 10:39
Едва ли има честен българин, който да не иска да види организираната престъпност зад решетките.

... освен ако не прочете сий форум, червената агитка тук празнува освобождаването на маргини, "нагли" и пр., даже предлага резака алексей петров за президент.
освен ако не са честни, де
11 Януари 2011 10:44
Манипулативна теза, манипулативни изводи.
До сега ние не сме видели агресивно правосъдие.
Двадесет години българите живеят при правосъдно бездействие, а то със сигурност не носи страведливост.
11 Януари 2011 10:48
Ортодоксалните куманизи, напълнили пространството с техната обичайна пропаганда - глупости на квадрат - още малко ще докажат, че у нас има справедливост в съдебните решения. Което не би съвпаднало с мнението на Суверена, целокупния БГ народ.
11 Януари 2011 10:48
Bloody, взе ми думите от устата! Агресия, повечко агресия трябва, съвсем са се разпасали. Болен кръст, прещипано кутре и вечно по нощните чалга клубове.
11 Януари 2011 11:13
...някои фигури, които са с не толкова добра слава...

Е то и екселенциото не е с кой знае каква слава у нас, ма ние не сме свободна страна...
11 Януари 2011 11:15
В смисъл че го търпим де...
11 Януари 2011 11:50
Докога този мушмурок ще си позволява да се бърка във вътрешните работи на Бг и докога правителствата на България ще търпят САЩ посланниците да са МЕНТОРИ В ЕДНА СУВЕРЕННА ДЪРЖАВА. Ако толкова много желае Бг да се справи с организираната престъпност, да има свестна съдебна система нека му се предостави бълграско гражданство и бъде назначен на пост /специално направен за него / ГЛАВЕН НАБЛЮДАТЕЛ И СЪВЕТНИК НА ПРАВООХРАНИТЕЛНАТА И ПРАВОРАЗДАВАТЕЛНА СИСТЕМИ и на още редица отрасли /особено икономически/.
Бива , бива ама тъкъв дипломатически гьонсуратлък поне другаде в държавите на ЕС не е наблюдаван.
11 Януари 2011 12:05
Нито агресията, нито бездействието могат да ни донесат справедливост! Едното поощрява престъпноста а другото избива в такава! Не е ли болезнено ясно!?!?
11 Януари 2011 12:10
Я по-добре да разкаже нещо за "Абу Гариб" или концлагера в "Гуантанамо"
11 Януари 2011 12:39
Eeeй, Буцефал, как го измисли този ник, беее..? Еваллла...!
11 Януари 2011 12:44
Напълно съм съгласен с ОТВРАТ че голямата грешка беше изваждането на следствие и прокуратура от изпълнителната власт. С това се постигна само едно - пълна безотговорност и нехайство на най-важните органи, разследващите, в съдебният процес. Въведе се и полицейско разследване - и какво от това. Ефекта е никакъв. Вярно е че никой не може да ги застави да работят, както трябва и както изисква закона. Стигна се дотам че самият главен прокурор започва производства без доказателства, като по този начин подвежда съда и цялото общество. Резултата е че присъди няма, а прокуратурата се гуши и се оправдава с безполезни агрументи. Прокуратурата и следствието се подиграват с всички нас и най-вече с потърпевшите от огромната организирана и неорганизирана престъпност. В Америка главният прокурор е самият министър на правосъдието. Затова и системата работи и има осъдени престъпници. "Народа срещу еди кой си" престъпник - това се пледира от американската прокуратура. И няма мърдане и шикалкавене. В България има само шикалкавене и съдебната с-ма е станала за смях..За какво агресивно правосъдие и за каква справедливост може да става дума? Абсурд!
11 Януари 2011 13:08
не е ли по-важно правосъдието да бъде неизбежно, отколкото агресивно? аз поне предпочитам второто пред първото.

а за другаря Уорлик -- не може ли да се изтъпаним десетина човека на някоя негова пресконференция и да питаме
11 Януари 2011 13:18
Е, добре, нека приемем, че американският посланик е наистина загрижен. Нека приемем и че, де факто, накърнява правата на обвинените, но неосъдени български граждани, потупвайки Темида по задника за повече страст, само и единствено в полза на правосъдието. Нека е така.
Но не беше ли по-разумно, след справка с Конституцията, нашата, не американската, да потърси друго решение. Подчертавам не американската конституция, щото нито един от нашите "журналисти" не смее да зададе въпроса Ваше Високопревъзходителство, ако нашият посланик във Вашингтон потърси среща със съдия, щатски или федерален, за да поиска "по-агресивно" правосъдие, дали негова чест, спроти американската Конституция и закон, няма да му/и тегли една майна и да анулира процеса. Хората революция направиха да се отърват от английския "посланик", дали ще търпят българския да им се меша.
Но да се върнем на конституционното, според нашата, не тяхната Конституция, решение. Как тъй посланик Уорлик не намери една сред многото неправителствени организации в България, които САЩ изхранва с парите на американския данъкоплатец, която да упражни конституционно гарантираното си право на инициатива да сезира конституционния орган - Инспектората по чл.132а КРБ. В краен случай, някое усърдно мекере и само може я свърши за няколко долара повече. Ако Уорлик е фен на върховенството на закона, то защо изземва функции, които Конституцията е предоставила изключително другиму. Не вярва на инспектората? Или му се вижда твърде ограничен във възможностите си? Защото дори Инспекторатът не може да премине границата, която Конституцията е начертала - сам независим, да не нарушава независимостта на съда. Граница, които Уорлик си мисли, че е преминал още стъпил на българска земя.
11 Януари 2011 13:22
bloody mary написа: „До сега ние не сме видели агресивно правосъдие. Двадесет години българите живеят при правосъдно бездействие, а то със сигурност не носи страведливост”

Уважаеми/-а Блади,
Досега ние не сме видели ПРАВОСЪДИЕ –тъй че оттук трябва да се почне. А това, че генерал-губернатора явно го тегли към агресивното, си е готова диагноза. Да влезе психиатърът.

Браво на мислещите форумци!
11 Януари 2011 13:24
Голямата беда в правораздаването са както МВР, така също и прокуратурата. Прави ли ви впечатление, че когато искат да насочат разследване и обществено мнение в конкретна посока, винаги се започва с израза "жертвата/извършителят е криминално проявен". Така беше и в случая с опита за убийство на таксиметров шофьор от лекар в МВР болницата. Не знам как така се раздават квалификации, че определено лице е криминално проявено и какво значение има това при конкретен случай, който се разследва. Че това е един от начините да убиеш и политически опонет, за когото можеш да кажеш, че е криминално проявен. А такива криминално проявени лица може да се окаже всеки един човек. Нека си припомним подслушванията в Горна Оряховица, задържаните лекари в Благоевград и много други случаи. Впрочем този подход за криминално проявени участници жертви или извъшители се въведе при НДСВ, когато гл. секретар беше настоящият премиер.
11 Януари 2011 13:25
Както обикновено се забравя най-важното - каква е задачат ана МВР, прокуратурата и съда, а тя не е както някои наивно си мислят, осигуряването на спазването на закона и наказания, ако не се спазва. Основната им задача е да защитават властимащите. Кои са властимащите в България, народа отдавна го е казал - всяка държава си има мафия, но само в България мафията си има държава.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД