През 2006 г. в Столипиново избухна хепатит А. Държавата купи ваксини и дори успя да убеди част от ромите да имунизират децата си. Тогава обаче времената бяха други. |
Хепатит А е банална болест, не особено опасна, от нея не се умира, но за сметка на това е показателна за всеобщата ни реакция на епидемии, която се люшка от пълната истерия до пълното отричане на каквато и да било опасност и дълбоки съмнения в конспирация с цел свръхпродажба на ваксини и лекарства.
"Малко въпрос на детективска работа"
нарече търсенето на източника на заразата в Стара Загора здравният министър Стефан Константинов. При пика на истерията в началото на годината МЗ демонстрира завидно спокойствие и обяви, че епидемията се драматизира повече от необходимото. Основен източник на паниката пък беше директорът на областната болница в града д-р Николай Колев, който ежедневно охотно даваше сводки на медиите за новите пациенти с хепатит А и как все повече отделения се затварят за планови болни, за да има място за жертвите на епидемията.
Министерството имаше основания да реагира така
От хепатит А не се умира, според европейските стандарти повечето случаи дори не е нужно да се хоспитализират. Директорът на болницата обаче също си имаше своите основания. Лечебното заведение получава фиксиран лимит от пари от здравната каса, в който не е калкулирана евентуална епидемия, при която лекуваните болни са повече от обичайния прием. Ако не беше вдигнал шум, директорът вероятно нямаше да получи допълнителни пари от НЗОК, за да си покрие разходите. Особено като се има предвид, че през пролетта на м.г. се разрази епидемия от морбили, болниците се напълниха, но касата им плати за тези пациенти с огромно закъснение.
МЗ не успя да открие източника на хепатит. Обикновено това не е трудно, тъй като заразените имат връзка помежду си - заведение, стол, водопроводна мрежа, или пък взривът е от семеен тип. В този случай обаче болните нямат връзка помежду си, живеят в различни квартали, водят различен живот, а единственото общо е, че повечето са мъже между 20 и 40 г. Това значи, че вероятно заразата е с общ източник - храна или напитка, която се консумира от млади мъже или на типично място, което те посещават. "Трудно е да се локалириза източникът заради дългия инкубационен период - около месец. Никой не може да помни къде е ходил и какво е ял", обяснява шефът на противоепидемичния отдел на здравното министерство Ангел Кунчев.
При търсене на зараза с хепатит А е важно да се знаят няколко неща
Вирусът вирее много добре при студ, в САЩ дори има случай на открит източник в кубчета лед. Агентът обаче бързо умира при високи температури, при обработка със спирт и алкохол, при третиране със сапун и белина. Освен това не се предава толкова лесно като салмонела, например - за да се зарази човек са нужни големи количества от вируса, а за да развие тежко заболяването - още по-големи, което значи, че е малко вероятно един заразен да пренесе болестта на десетки хора при обичайно общуване, без да засяга храната или напитките им. Т.е. повечето заразени са били в досег с общ източник, а не помежду си. Вирее във фекалиите, затова и се казва, че е болест на мръсните ръце.
Заради тези особености няма как заразата да е тръгнала от хляб, банички, месо и подобни храни, които подлежат на топлинна обработка, обяснява Кунчев. Същото важи и за алкохола, включително и за бутилираната бира. "Там партидите са по-големи и щяха да бъдат засегнати повече хора, освен това процесът е автоматизиран, почти няма досег с хора, ползва се преварена вода", обяснява епидемиологът. Източникът не може да са и банкноти.
"Най-лошото и най-страшното е да е от водата, но тази версия е категорично отхвърлена. В град с централно водоснабдяване като Стара Загора, ако се зарази водата, ще има много повече болни, освен това ще засегне равномерно всички възрасти и полове", казва Кунчев. Вземани са и проби и е установено, че няма зараза във водата. Подобно нещо стана преди време в Своге, където след ремонт на водопровод във водата попаднаха фекални води и бяха заразени стотици хора, но от всички възрасти.
Обмисляно е всичко - наливна бира, кафе - от заразен немарлив барман, семки на мач, дори проститутки. Най-вероятно е да е някаква храна, която се консумира повече от мъже, може би е заведение в центъра. Не е ясно как разпитваните болни съвсем не си спомнят в кое заведение са ходили, така че да се установи поне едно общо. Вероятно и санитарните власти не са настойчиви и защото е ясно, че източникът е прекъснат, постепенно заболелите намаляват, а и вирусът няма как да оцелее толкова дълго време. Вече заразените, които заразяват други, не могат да предизвикат толкова висока заболеваемост заради по-ниската заразност на вируса и епидемията ще стихне от само себе си.
Цикличност
Хепатитът е циклична болест - след няколко години на затишие и нисък брой болни следва година на пик. "В последните години заболеваемостта беше рекордно ниска, което се дължи на по-добрата хигиена", казва Кунчев. Цикличността пък се дължи на натрупването на хора, които не са срещали вируса и нямат имунитет. При фал в хигиената болестта стига до тях и епидемията започва. Колкото и да е странно, допреди 10-15 години почти всички хора у нас са имали имунитет към хепатит А, което значи, че са го прекарали и всичко това се дължи на по-ниската хигиена преди време. Естествено, голяма част от тези хора са поглъщали вируса в малка доза, недостатъчна, за да изкарат най-тежката форма на болестта, карали са го на крак с общо неразположение, което е отдавано на умора. "И в момента са 1:4 и дори 1:5 тези, които са болни, към тези, които го карат на крак и не знаят, че са болни", обяснява специалистът. Парадоксално - колкото по-висока е хигиената, толкова по-податливи сме на вируса на хепатита. Ако в страна като Швеция, например, се появи вирусът, ефектът ще е поразяващ, тъй като там никой не се е срещал болестта и няма антитела.
Засега няма опасност болестта да премине в епидемични стойности в София. "Но точно защото е дошъл моментът на пика, след 3 години на рекордно ниска заболеваемост, тази година като цяло се очаква тя да е висока, а догодина - още повече", твърди Ангел Кунчев. Ако в "слаби" години болните са били под 1000, то в "силните" са 10 000. Дали това е много или малко? "СЗО води България средноендемична страна и препоръчва на всички чужденци да се ваксинират", отвръща експертът.
Защо да не се имунизират и българите, след като е ясно, че се очаква по-висока заболеваемост? Още повече, че това е единственото адекватно нещо, което може да осигури защита.
Министерството не възнамерява да купува ваксини
дори за рискови групи. "Ваксината за хепатит А не е в задължителния имунизационен календар и не се осигурява от МЗ", аргумантира се Кунчев. Освен това така или иначе в момента количествата у нас са изчерпани. Практиката в предишни години обаче беше различна - при взрива от хепатит А в пловдивския цигански квартал "Столипиново" преди няколко години не само бяха купени ваксини, но и МЗ проведе цяла кампания за убеждаване на ромите да се имунизират. "Тогава нужните количества бяха по-малки, беше ясно и кой трябва да се имунизира, а в Стара Загора и това не е ясно. Затова ако някой иска защита, трябва да си купи сам ваксината", казва Кунчев.
Здравният министър Константинов обаче намекна друго - министерството не смее да купи ваксини извън задължителните заради печалния си опит отпреди година. Тогава заради истерията покрай свинския грип МЗ купи антивирусни препарати, а след това тогавашният министър Божидар Нанев беше разследван от прокуратурата и обвинен, че е ощетил държавата. Според магистратите е имало оферта от английската национална здравна служба с по-ниска цена, но прокуратурата така и не отчете факта, че по закон МЗ може да купува медикаменти само от търговци и производители, но не и от други министерства или здравни фондове. Нанев беше принуден да подаде оставка, а делото още не е стигнало до съда. След този случай е ясно, че няма човек от МЗ, който да се съгласи да купи препарати, ако не е длъжен по закон, независимо каква епидемия върлува из страната.
Затова и колкото и случаи на хепатит А да има в следващите месеци, държавата ще прави само едно - ще дава предупреждения да спазваме висока хигиена и ще проверява има ли сапун и дали се мият ръцете в заведенията, яслите и градините. А на гражданите остава успокоението, че дори и да се заразят с хепатит А, поне ще имат имунитет за в бъдеще.