:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,299
Активни 747
Страници 28,864
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Болните амбиции създават болни деца

Малцина родители имат куража да се грижат повече за щастието на своите наследници, отколкото за техния успех
CV, резюме, автобиография... Както и да го наричаме, много млади професионалисти са го превърнали в смисъла на живота си. Списъчето със служебни и лични качества и успехи вече се пише не от първи курс в университета, много често грижата за съдържанието му започва още преди пубертета.

В съвременния свят се приема, че бокс офисът на един филм е право пропорционален на парите, инвестирани в рекламата му. Съвсем не е обичайно една трета от зрителите на една прожекция да останат след финалните надписи и дълго да дискутират видяното. И въпреки това точно това се случва с "Надбягване за никъде" - филм за тъмната страна на детството, прекарано в попълване на CV-то. Няма да намерите трейлър на тази лента, но въпреки това сред определен контингент родители тя е станала направо задължителна за гледане.

"Надбягване за никъде" измерва тежестта от десетките часове домашна работа и извънкласни занимания, хвърлени върху децата от учители, родители, треньори с болни амбиции. "Всеки очаква от нас да бъдем супергерои", казва във филма един гимназист от последния курс. Момиче разказва как с приятелките си разменят рецепти за психостимуланти, които да им помогнат да се справят с предългата си програма - "не е лесно да си вицепрезидент на випуска, да играеш в отбора по футбол и да смогнеш с домашните".

Във филма има всякакви истории - момчета, които напускат гимназията, защото не издържат на напрежението; момичета с проблеми, от които безсънието е най-лекият; деца, за които преписването се е превърнало в самостоятелна дисциплина. "Когато успехът се дефинира от високите оценки, резултатите на тестовете, трофеите - обяснява един детски психолог - можем да бъдем сигурни, че ще имаме неподготвени, апатични, изтощени и в крайна сметка болни деца."

Авторката на "Надбягване за никъде" Вики Абълийз е дебютант в правенето на филми, но ветеран в родителството. Захваща се с темата, когато връщат дъщеря й от училище със стомашни болки. Диагнозата - стрес. Днес филмът вече има 6.3 млн. долара приходи, влезе в ТОП 20 на най-успешната документалистика, а героите му бяха гости на Барак Обама.

Абълийз е убедена, че всички злини на съвременната образователна система се коренят в тестовете. Според нея просветата дерайлира именно заради тази форма на изпитване, а всички експерти, ученици и учители във филма казват, че тестовете ограничават образованието и унищожават творческия заряд и независимото мислене. Днес работодателите се оплакват, че най-младите им служители са оперирани от каквато и да било инициативност. Преподавателката от Станфордския университет Дениз Поуп твърди, че Калифорнийският университет праща половината си първокурсници на опреснителни лекции, макар че всички те пристигат със "звездни" оценки. Децата просто не съумяват да задържат назубрената информация.

Главните герои на "Надбягване за никъде" естествено са градски семейства, привилегировани деца от най-добрите училища. Впрочем тук училището не е единственият злодей. Да вземем например училището в Ню Канаан, Кънектикът. То следва философията на "цялостното дете": "Ценим въображението и любопитството на децата и уважаваме детството като неделима част от живота". Само че същите тези "цялостни деца" са подвластни и на ценностите на общността, поради което детството им е белязано от тренировки в местния отбор по хокей на лед, които приключват в 10 вечерта.

Или да си представим, както ни кара един учител от филма, училище, където над входа е сложено мотото "Грешките тук често се допускат". Никой няма да се запише, нали? А защо не? Уви, приемаме с по-леко сърце ежедневието детето да учи до среднощ за теста на следващия ден. Защото колкото и да се питаме какъв е смисълът от всичкото това изпитване и напрежение, никой родител не би се съгласил заради по-малкото домашни и наказания детето му да се провали още преди входния изпит за гимназията. Затова тук спешно трябва да започне задълбочен дебат.



Да преосмислим отношението си към успеха

Алфи Кон, автор на над 10 книги в областта на образованието и човешкото поведение. Сред тях са "Наказани от наградите" и "Митът за домашната работа"



Учениците са подложени на умствен и психически тормоз, защото натискът за академични успехи им оставя малко пространство за изследването на идеи. А да постигнеш нещо е много различно от това да научиш нещо. Никой родител не бива да поставя на карта любовта на детето към знанието срещу приемането му в най-елитните университети. Затова първо трябва да преосмислим отношението си към успеха и дългосрочните цели за нашите деца и след това да променим онези училищни политики, които създават или влошават проблема. Много родители непрекъснато амбицират децата си с най-добри намерения и с такова удоволствие се къпят в отразения блясък на техните постижения, че не виждат пораженията. "Малцина родители - казва Ерих Фром, имат куража и свободата да се вълнуват повече за щастието на своите деца, отколкото за техния успех". Често едно цяло детство е дадено в жертва на безмилостния режим на подготовката за Харвард. Ето какво трябва да направят преподавателите:

- Безсмисленото съревнование учи децата, че всеки друг се явява пречка пред техния собствен успех. Различните награди и класации могат още утре да бъдат отменени, без това да попречи на добрата подготовка на децата.

- Абсурдните количества ненужна домашна работа принуждават децата да карат втора смяна, дори когато са прекарали цял ден в училище. За щастие тук има все повече преподаватели, които напълно се отказват от домашните и получават отлични резултати.

- Часовете за напреднали (в САЩ децата в гимназията имат право да посещават часове за напреднали, в които се преподава материал от началните курсове в университета, у нас има подобна практика в националните училища - б.ред.) обикновено представляват най-лош вид преподаване по учебник и наливане на факти в главите на децата. Много училища вече осъзнават, че по-трудното невинаги значи по-добро и се отказват от тези програми.

- Все повече университети в САЩ - вече около 830, престанаха да изискват положен изпит SAT или ACT. Много смели просветни дейци заменят точките с по-малко деструктивни форми на оценяване.



Какво стана с детството?

Карла Хемпхил е редактор в "Новото училище" и основател на сайта Insideschools.org. Тя публикува и справочника "Най-добрите основни училища на Ню Йорк"



Родителите и училищата трябва да ограничат извънкласните занимания и да не допускат часове и уроци с материал за напреднали. Непрекъснато трябва да си напомняме, че характерът на едно дете е точно толкова важен колкото и оценките. Има достатъчно добри университети и за младежи, които нямат шестици отгоре до долу. Уви, всеки родител, който чете вестници, знае, че много богатите стават по-богати, а за всички останали доходите не помръдват. Именно това подклажда страховете им, че без елитна гимназия и супер елитен университет, отрочето им ще се принуди да продава хамбургери.



Домашните влошават постиженията

Харис Купър е ръководител на катедрата по психология и неврология на университета Дюк. Автор е на книгата "Битката за домашните".



От родители и деца чувам ужасии за домашни, които отнемат по 5-6 часа на ден. Над определено количество домашна работа положителният ефект изчезва и дори може да се обърне в негативен. С моите колеги сме анализирали десетки изследвания по въпроса полезни ли са домашните и в какво количество. Те показват, че домашната работа може да подобри успеха на детето. Такава връзка се открива в 3/4 от случаите. Но същите резултати подсказват, че над определено количество домашни положителната връзка се разпада.

Колко трябва да е домашната работа? Според Националната асоциация по образование децата от предучилищна до втори клас трябва да работят над домашните си между 10 и 20 минути, тези от трети до шести - 30 до 60 минути. В гимназиалния курс се приема, че за всеки предмет се полагат 30 минути домашни с изключение на тези за напреднали. Просветни експерти предлагат следната формула: умножете класа на детето по 10 минути и ще получите приблизителното време за домашна работа на ден. Това правило отговаря и на нашите изследвания: умерено количество домашна работа помага на децата от основните класове да си изградят учебни навици и да развият умения чрез практика. При следващите класове точката на насищане е 90 минути на ден. В гимназията положителната тенденция се покачва докъм 90 минути-2 часа и половина, след което започва да спада.

Защитниците на домашните твърдят, че те изграждат учебни умения у децата, развиват самостоятелното учене и отговорността. А родителите така могат да следят какво става в училище.

Опонентите обаче казват, че домашните увеличават отегчението и намаляват свободното време за занимания, които учат детето на важни житейски умения. Освен това родителите могат да станат твърде ангажирани в домашните - да притискат детето и да го объркват. Така че трябва да се избягват крайностите - всички деца печелят от домашните, но почти не се е чуло някое да спечели от дългите часове, прекарани в учене.



Трябва да променим темпото на учебния ден

Дениз Поуп е преподавател в Станфорд



Училищата обикновено винят родителите, че притискат твърде много децата си, родителите пък хвърлят вината на училищата, а самите ученици често са изключени от този диалог. Именно затова в Станфорд започнахме проект, в който се опитваме да съберем всички страни на едно място.

В резултат на съвместните ни усилия някои училища отложиха началото на часовете за по-късно и отпуснаха повече свободно време на децата, за да забавят темпото на учебния ден. Работата ни с над 100 школа показва, че когато учениците знаят, че преподавателите се вслушват в думите им, готови са да им помогнат с домашните, те са по-ангажирани с учебния процес, рядко преписват и нямат признаци на стрес и здравословни проблеми. Училищата могат да създадат обстановка за такова взаимодействие с повече часове тип "час на класния", в които могат да се обсъждат лични въпроси, да се работи по организацията на учебния процес и пр.

Стресираните ученици често не са ангажирани в ученето, не намират уроците за смислени или ценни, назубрят материала и после го забравят. Фокусират се повече върху оценките вместо върху самото учене.

Много училища в нашия проект откриха, че с промени в ежедневната програма и училищния календар успяват да постигнат най-големи резултати с децата. Голяма част от тях замениха традиционната програма от 7-8 часа с блокове и модули, които предлагат по-малко предмети, но за по-дълъг период от време, т.е. в учебния ден има по-малко преходи. Освен това контролните за края на срока бяха преместени преди ваканциите, изпитването в средата на срока беше премахнато, а задължителните задачи за лятната ваканция отменени. Това позволи на децата да разполагат с истински свободно време.
28
6110
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
16 Януари 2011 19:49
Успехът не гарантира нито щастие, нито свобода. Щастието също не гарантира свобода. Море от болни хора уверено върви към края си под знамето на новия си бог - успехът.
16 Януари 2011 20:33
Аз съм от щастливците, които имахме страхотно детство- без наркотици, без мутри, но с много футбол, кино и сладолед./ ааа да - и към 1986-87 и смного игри в кварталния компютърен клуб на Правец82 - Каратека и Муун патрул /
16 Януари 2011 22:31
Аз колко пъти досега съм писала тук, че няма по-безумно нещо от оценяване с тестове. Този тип оценяване не само унищожава самото учене (повечето деца се научават да решават тестове, вместо да научават самия предмет), но и задължително отрязва способните и мислещите деца.
Въвеждането на тестова система у нас беше отвратителен експеримент с децата.
16 Януари 2011 22:43
И каква е алтернативата на тестовата система?
16 Януари 2011 23:00
Брех, Динаине, ти двайсетгодишен ли си?
16 Януари 2011 23:01
Тестовата система е ок, когато става дума за предварителен подбор. Не тя е патосът на статията, още по-малко тя е проблемът на образованието. С тестове не можеш да определиш дали някой може да пише стихотворение или да се ориентира в различни логики, но чудесно дава представа дали знаеш къде се слагат запетайки и дали имаш представа от елементарна математика. За другите нива никой не е тръгнал да прилага тестове.
Доколкото помня преди тестовете у нас се даваха по литература някакви анализи да се пишат - така че схоластиката е имала далеч по-големи върхове у нас, за които май бленуват немалко хора още.
16 Януари 2011 23:16
dolupekape, изобщо не си прав. Мисля, че не знаеш какви са тестовете сега. Тестовете не стават за никакъв подбор - нито предварителен, нито следварителен. С тестове не можеш да определиш никаква грамотност - как ще му разбереш запетайките и пълните членове, когато ти налучква А-Б-В-Г и научени наизуст дефиниции на хипербола и метафора, които никога не може да използва уместно? Без писане не става. Нито способност за анализ, нито способност за подбор на аргументи и защита на някаква теза. За безумието тест по математика има ли смисъл да започвам?
А това Е сериозен проблем за образованието, защото от самото начало започваш да учиш по начин, който те готви за тестове и изобщо не учиш така, че да знаеш и да мислиш. Което са си два провала - първо, нищо не си научил, второ - не си се научил нито да мислиш, нито да учиш.
17 Януари 2011 00:52
Нещо отбягваш отговора - каква е алтернативата на тестовете? Субективната преценка на учителя?
безумието тест по математика


Натиснете тук - наистина безумие, кой въобще е измислил такова нещо?
***

Редактирано от - sybil на 17/1/2011 г/ 08:54:53

17 Януари 2011 01:26
Не, бе, изкарах някак си началното ...


Какво искаш да покажеш с тоя линк? Искаш да ти изпратя нормални интелигентни задачи по математика ли? За да ги сравниш с твоята задачка от тестче ли? На години трябва да си повече от мене, значи може да си спомниш задачите от произволен сборник по математика от ония години. Задачите бяха трудни, решаваха се с мислене. За изпит имаше три задачи с по няколко под-условия за около 3 часа (забравила съм точно). Тестовата система дава голям брой лесни задачи, с избор от няколко възможни отговора. Голям брой лесни задачи отсяват занаятчиите, малък брой трудни задачи отсяват мислещите. Сега ясна ли бях? (добре, че писането се учи в първите три години, та него го овладях)

Редактирано от - Die Hexe на 17/1/2011 г/ 01:28:26

17 Януари 2011 02:10
Просто не си срещала достатъчно и хубави тестове. Това, че има 5 възможни отговора, не значи, че не може да е "задача", изискваща отделно решаване.
Недей с такива бисери - тестовете по математика били безумие (?!). Тест с 20 въпроса по 9 минути всеки = 3-часов изпит, с който може да се покрие много повече материал, отколкото с 3 задачи. Също така, тестът много лесно може да бъде окипазен от некадърни изпитващи.
Нещата се прилагат от десетилетия. Коя система е по-добра е очевидно.
17 Януари 2011 02:13
Задачите бяха трудни, решаваха се с мислене.

Помня алманасите и сборниците от 90те. Издателствата ги бълваха на купчини. Съставителите се усъвършенстваха в това, как да вземат старите задачи, да препишат текста по-възможно най-неразбираем начин и да ги издадат като нови.
17 Януари 2011 08:13
А да постигнеш нещо е много различно от това да научиш нещо.

Проблемът е, че това е валидно от край време. И не се отнася само до годините, в които се образоваш...
17 Януари 2011 09:15
В момента възрастните подготвят децата си да оцеляват и (евентуално) просперират в тяхната среда. Те няма как видят какво ще е в бъдещето, така че критиките към образованието са по-скоро критики към сегашната работна среда.
17 Януари 2011 09:27
dolupekape, изобщо не си прав.

Прав е за това, че недостатъците на тестовете съвсем не са "патосът на статията", макар на едно място да се казва, че в тях се кореняли всички злини. Напълно прав е според мен и за това, че тестовете имат не само недостатъци.

Колкото до патоса на статията, винаги ще се пишат и статии в този смисъл, и статии тип "колко недоучили са децата сега", като естествено и двата типа ще са убедителни, тоест истината е някъде по средата, както се знае от векове.
Хубаво - даже според мен задължително - е успехът като възрастен да не зависи непреодолимо от онова, което си натрупал в "сивито" като ученик или дори по-късно, но това никой не би го оспорил, надявам се. Дали наистина е чак толкова масово лудването на деца и родители по трупане на точки за бъдещия успех, каквото впечатление остава от статията?

Редактирано от - plod4e на 17/1/2011 г/ 09:30:44

17 Януари 2011 09:37
Явно на Динко спомените са от 90-те години насам - тогава сигурно е постъпил в 1-во отделение. А тука запъртъчето се пъне да ни обяsнява, какво е било при социализма и какво е при капитализма.
Ученикът по време на обучението си трябва да натрупа някакви основни познания по широк кръг от предмети - едно общо образование. Тези знания трябва да бъдат такива, че той да има основите на една обща култура. Те да позволяват тази култура да се разширява. И много важно, тези знания да му позволят той да избере по-нататъшната си насока на професионално развитие.
Аз в училище не съм преподавал, но сега виждам, че в университетите влизат напълно неподготвени.
По мое време учителят изпитваше ученика пред дъската или пред картата. Това му позволяваше да добие пълна представа за възможностите на даден ученик, подготвеност, интелектални възможности, изказ, начин на говорене и т.н. Ако действително сега се набляга на тестове, това е глупаво - първо масово се преписва и второ - учителят до голяма степен губи представата за ученика. Разбира се тестове могат да се дават, като контролни.
17 Януари 2011 10:08
Май има нужда от повече продавачи на хамбургери с "щастливо" детство. Материалчето изглежда пропуска фактите, че описаните неща се правят от сравнително малък процент от учениците. Останалите би трябвало да са щастливи, но не се разбира ясно от текста дали е така.
17 Януари 2011 10:27
И с тестове, и без тестове - 10%...Толкова ни отпуска дедо Боже...Останалите - изпълнители

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
17 Януари 2011 11:21
В момента възрастните подготвят децата си да оцеляват и (евентуално) просперират в тяхната среда. Те няма как видят какво ще е в бъдещето, така че критиките към образованието са по-скоро критики към сегашната работна среда.

Стресираните и нещастни подрастващи се превръщат в стресирани, нещастни и комплексирани възрастни. А един такъв нещастен възрастен едва ли може да е капитал за обществото с производителността си, с духовния и интелектуален отпечатък, който ще остави чрез възпитанието на собствените си деца и социалното си битие.
Тук във форума открай време лайтмотивът е: колко са неграмотни и неинтелигентни сегашните деца, колко лошо е настоящото образование. Почти не се сещам някой да е отворил приказка за това доколко щастливи са сегашните деца. / на Heat по-горе/ и как емоционално се справят както амбициозните, така и тези, които "не са призвани" да следват високи академични, интелектуални, спортни или артистични цели още от детството си.
В самодоволството си или страха си от бъдещето не забравяме ли азбучната истина, че знанието и ерудицията не правят човека?! Е, ако под "човек" не разбираме само homo economicus, който рано или късно с активността и амбицията си ще доведе до самоунищожението си.
17 Януари 2011 11:37
А, малко офтопик, сетих се нещо, тъй като напоследък все пребиваваме в Оруеловия свят. Помните ли колко важен в този свят беше успехът!успехът! успехът!!! - Победата, издигната в култ, в житейска идеология. Не ми е под ръка книгата, но помня, че преди години - началото на 90те /дали с нещо обстановката е повлияла, не зная/ това беше едно от нещата, който най-силно ме впечатлиха. Другото такова нещо беше невъзможността да изключиш екрана, за да "чуеш" мислите си; за да имаш собствени мисли изобщо. През годините различни елементи от действителността ми напомняха за тези две неща, но второто го видях напълно реализирано още преди години в училищна обстановка. И то при условие, че все още помним неизключваемия глас на агитпропчикът. Нищо ново не е научено, всичко старо е удобно забравено.
17 Януари 2011 12:44
Подкрепям Маркс Двата плюса (въпреки идеологическите ни допълвания)!
Единствено писменото представяне на едно знание, съчетано с защитата му в устен вид пред аудитория (или комисия) дава достатъчна основа за оценяване на човек. Срещам дипломирани магистри от УНСС, които не могат да напишат едно обикновено писмо, камо да изложат аргументирано някаква своя позиция. А ми се хвалят - имам "магистратура по бизнес администрация"!
17 Януари 2011 13:00
Срещам дипломирани магистри от УНСС, които не могат да напишат едно обикновено писмо, камо да изложат аргументирано някаква своя позиция.

Аз срещам доценти по статистика, които от три формули, които извеждат в своя статия, едната е недовършена, втората - грешна, третата - абсолютно безмислена...

17 Януари 2011 14:24
Хм, темата с образованието е сериозна.
Някой може ли да даде линк към филма, посочен в статията?..
17 Януари 2011 16:57
Някои "образователни амбиции" в статията май са типично американски. Поне за сега у нас не се иска от бъдещите кандидат-студенти да са и вицепрезиденти на випуска, и играчи в отбора по футбол, и математически, и литературни гении. Тестовете може би стават за оценяване на базовите знания. Но ако се тестват знания, които би трябвало да са трайни. И някъде в 7-ми клас децата и родителите им би трябвало да са наясно, какви са способностите на децата (което не става само с тестове). Не виждам какво е лошото в гимназията някои да учат допълнително математика, физика, химия или биология, а други повече литература, история, философия или друго, което им допада. Трети да учат по-малко "науки", и повече фризьорство, дърводелство и т.н. Ако някое дете (а не родител) иска да учи от всичко по много - нека има тази възможност. После май е най-добре да има обща матура по български език и история (а не литература). И други матури с по-ниска и по-висока сложност. И всеки университет да си определи какви матури ще изисква от бъдещите си студенти. Не вярвам и на най-"престижните" нашенски университети да им хрумне, че бъдещите им студенти трябва да са "всестранно-развити личности".
17 Януари 2011 17:28
А тука запъртъчето се пъне да ни обяsнява, какво е било при социализма...

Буахаха, направо му скри топката!
17 Януари 2011 17:33
Между другото, статията според мен е добра и ще си я препрочитам всеки път когато ми се струва че отрочетата мързелуват...
17 Януари 2011 17:37
Линк за свободно сваляне:
Натиснете тук
17 Януари 2011 17:42
Тестовете в българия са от типа:
Коя е първата буква от азбуката?

Отговори:
А. : "Я"
Б. : "А"
В. : "З"

Верен отговор: Б
17 Януари 2011 23:42
alsk22, АЗ СЪЩО! Благодаря ти за спомена!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД