:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,655,195
Активни 286
Страници 9,358
За един ден 1,302,066
Истинската история

“Тук зарад лудост народна и бяс на войската почивам”

Убийството на владетеля в доиндустриалните общества често e единственото достъпно средство за оспорване на политическата власт
Умъртвяването на кесаря Варда, вуйчо на император Михаил III (842-867), е по подозрение в организиране на заговор; рисунка на лист 80 в "История" на куропалата Йоан Скилица, ХII в., Национална библиотека-Мадрид. През 866 г. Василий, младият адютант на императора и негов любимец, заедно с група доверени нему младежи, убиват Варда по особено жесток начин - чрез предварително отрязване на крайниците му. Използваните инструменти се виждат добре на рисунката - мечове и примка. Любопитно е, че според едно житие кесарят предварително сънувал с пълни подробности сцената на своята смърт (сънят е представен в лявата половина); в дясно Варда е в краката на Михаил III. Още на следващата година се оказва, че заговор наистина има, но е убит не когото трябва. Адютантът отстранява Михаил III пак чрез убийство и се възкачва на цариградския престол като Василий I Македонец (867 - 886).
(Продължение от миналия четвъртък)

Разбира се, че политическият живот в България с всичките му особености и отличителни белези не е някакво изключение. Средновековните балкански писмени извори изобилстват със сведения за заговори, успешни или не, с драматични подробности за убийства на владетели. Понеже събитията в Цариград са най-добре представени в достигналите до наши дни летописи, то и най-голяма част от тези често трагични събития се отнасят именно до смяната на императорите там.



Смъртта на един средновековен владетел обикновено се превръща в мит.



През есента на 363 г. на римския престол е император Юлиан (360-363), който прокарва открито антихристиянска политика. Императорът заминава на поход срещу персите през късното лято на същата година и след редица неуспехи в едно сражение е убит по доста загадъчен начин. Християните разпростравят легендата, че смъртта му дошла от копието на един светец. Днес, разбира се, това със светеца не може да мине, най-вероятно е да предположим заговор с участието на някой църковен агент в тези трагични събития, завършили със смъртта на последния пряк представител на Флавиевия владетелски род (за агентите и за тайните служби : http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2967§ionid=5&id=0001301)

Според летописците Йоан Скилица и Йоан Зонара император Зенон (474-475; 476-491) се разболява в края на живота си от дизинтерия или епилепсия (клиничната картина според изворите е противоречива). След една пиянска нощ го намират безчувствен и съпругата му императрица Ариадна заповядва да го погребат. Императорът обаче не бил мъртъв. Страшните му викове се чуват продължително и ясно, но Ариадна, която вече има планове за наследяването на престола, не позволява саркофагът да бъде отворен. След смъртта на единствения им син тези планове се оказват свързани с издигането на престола на дворцовия чиновник Анастасий, който след по-малко от две денонощия е коронован, а днес ни е познат като Анастасий I (491-518). Точно 40 дни след смъртта, всъщност убийство чрез зазиждане в гробница, на император Зенон, вдовицата му се жени за новия император.

През 602 г. император Маврикий (582-602) прави тежка грешка. Той заповядва на изтощените от летните походи войски, който пазят Дунавската граница, да презимуват отвъд реката, в земи гъсто населени с враждебно настроени племена, за които тук вече е ставало дума. Разбунтувани, войниците провъзгласяват за император низшия офицер Фока и искат отстраняването на Маврикий от византийския престол. Бунтът е неуправляем, провалят се и усилията на императора да привлече на своя страна цирковите партии, които отказват да участват в поправката на крепостните стени на Цариград при приближаването на бунтовниците. Маврикий е заловен заедно с цялото си семейство. Според легендата бил принуден да гледа обезглавяването на шестимата си синове, преди и него да постигне същата участ. Летописецът Симеон Логотет, който разказва цялата случка твърде драматично, прилага и епитафията, която била поставена на гроба на императрица Константина:

"Тук зарад лудост народна и бяс на войската почивам

заедно с своя съпруг и със децата си аз"

(превод от средногръцки - Т. Петринска)

Младият император Константин VI пък е грубо ослепен по заповед на собствената си майка, императрица Ирина. През 797 г. василевсът, който впрочем не се отличавал с традиционните за владетелския му род пълководчески умения, губи окончателно подкрепата както на армията, така и на монашеската партия, след развода си с императрица Мария и брака с придворната дама Теодота. От случая се възползва майка му Ирина, която има голям авторитет поради организирането на VII Вселенски събор 10 години преди това. Тя заповядва да затворят сина й в Порфирната зала на Големия дворец, където всъщност го е родила, и да го ослепят. Според Теофан това е било направено по особено груб начин, причинило е възпаление, от което по-късно василевсът умира.

Идването на престола на последната византийска династия, Палеолозите, е белязана от жесток преврат. През 1258 г. император Теодор II Дука Ласкарис (1254-1258) е наследен от седемгодишния си син Йоан IV Дука Ласкарис. Начело на регентството е Георги Музалон, но мястото му бързо е присвоено чрез дворцови интриги от аристократа Михаил Палеолог, който през 1259 г. е провъзгласен за съимператор. Главната му задача е подготовката на военните акции по отвоюването на Цариград от латините. Малко след влизането на Михаил VIII Палеолог в старата столица на империята през 1261 г. по негова заповед Йоан IV е ослепен на единадесетия си рожден ден и изпратен в изгнание.

По-сетнешната историята на Палеологовия владетелски род е изпълнена с жестоки политически борби, но въпреки многобройните противоречия, през ХIV в. и ХV в. практиката от средновизантийската епоха да се убиват императорите парадигматично е изоставена.



Особено е мястото на баните в убийствата на византийските владетели.



За това съществуват чисто практически съображения - императорът влиза там гол, без броня и оръжие, с намалена охрана и прислуга. Освен това за представите на средновековния балканец всяка баня е твърде особено място, смята се, че там обитават демони, смъртта на владетеля винаги може да се припише на тъмните сили. Днес това може да ни изглежда забавно, но в Средновековие си е съвсем реална заплаха и напълно правдиво обяснение за нечия смърт.

През 60-те години на VII в. арабското нашествие застрашава самото съществуване на империята. Наместникът на Сирия, бъдещият халиф Моавия, подготвя за пръв път в историята на арабите флот, който да участва в планираното превземане на Цариград. Император Констант II (630-668) вече счита столицата за прекалено несигурна и се отправя на дълго пътешествие на запад, като прекарва цяла година в Атина. След като посещава Рим, се установява в Сиракуза на о. Сицилия. Там, според слуховете, планира да премести столицата поради заплахата, надвиснала над Цариград. През 668 г. срещу него е направен атентат. Императорът, който е обвиняван в планове да изостави "богохранимия" Цариград в ръцете на арабите, е убит в банята си от един слуга, според свидетелствата на патриарх Никифор.

На 11 април 1034 г. възрастният вече император Роман III Аргир (1028-1034) е упоен от свои слуги и удавен в банята на Големия дворец. Според някои убийството било организирано от императрица Зоя, която се чувствала пренебрегвана от императора.

Летописецът Георги Акрополит разказва, че след 1204 г. Алексий III Ангел (1195-1203) бяга в Мосинопол (днешната Гюмюрджина). Зет му Алексий V тръгва също за там с жена си. Бившият император ги посреща привидно добре, подготвят банята, за да отдъхнат от пътя. Точно там, сред течащата вода и благовонията, Алексий V бил зверски ослепен, докато жена му ругаела грозно баща си.

Много е възможно само недостигът на сведения да е причината в останалите балкански държави, особено през ХIII и ХIV в., да не се наблюдава такова изобилие от драматични разкази за убийствата на владетелите. Впрочем и времената са вече други.



* * *



В доиндустриалното общество убийството на владетеля се оказва често единственото достъпно средство за оспорване на политическата власт. Създаването на необходимата за това нарочна организация е задължително условие за осъществяването на начинанието. Чрез преднамерената жестокост на убийствата на владетелите заговорниците винаги преследват ясна политическа задача, имат за цел създаване на обстановка на ужас, на вцепенение, за да бъде по-лесно овладяна, да бъде улеснена смяната на властта. Най-често проявите на жестокост не са затруднявали никак заговорниците, доколкото в огромната си част средновековните владетели е трябвало да я понесат напълно заслужено. Публичното кълцане, рязане, пробождане, разчленяване, изгаряне, продължително провесване, задушаване, разтегляне до скъсване, източване на телесните течности, целенасочено отстраняване на органи, писъците на жертвата трябва не само да вцепени от ужас зрителите, не само да стане повод за безброй преразкази, като по този начин стигне и до най-далечното село на средновековната държава, но то винаги трябва да се възприема и като наказание за минали прегрешения на владетеля. Защото дори най-големите престъпления в човешката история се е налагало да бъдат обосновавани ако не винаги идеологически, то поне морално.
104
24423
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
104
 Видими 
09 Февруари 2011 20:27
"Освен това за представите на средновековния балканец всяка баня е твърде особено място..."
Мдаа, особено е. Има теляци, тасчета и сапун на пода.
09 Февруари 2011 20:38
Юлиан, Зенон, Маврикий - средновековни владетели

император Юлиан ... последния пряк представител на Флавиевия владетелски род
Четенето на този пасквил спокойно може да спре и в този момент.

А това обяснение за предпочитаното място за цареубийство ...
За това съществуват чисто практически съображения - императорът влиза там гол, без броня и оръжие, с намалена охрана и прислуга. Освен това за представите на средновековния балканец всяка баня е твърде особено място, смята се, че там обитават демони, смъртта на владетеля винаги може да се припише на тъмните сили.

... просто смазва!
09 Февруари 2011 20:49
Е то иКрал Артур жена му, Дженивир, го предава, но това една друга тема.. а пък императори убити има доста напр Пробус! Или пък Николай Втори Романов.. случки разни, добре е Петрински да продължи с кървищата и в Испанския двор и при Борджиите, та да вдигнем интереса , към статиите! П.П..Що изтървахме Калигула и Нерон?!
09 Февруари 2011 21:12
Кое точно те смазва толкова Демоните, обитаващи бани ли? Има безброй такива места в някои агиографски текстове (например житието на Лъв от Катания). Мотивът го има и у Никита Хониат.
Иначе, наистина банята изглежда много удобно място да убиеш владетел. Това го е доказала още Клитемнестра, която посича с брадва Агамемнон след като го изкъпва. Но това не е средновековно
Впрочем, така или иначе Средновековието никой не го знае, кога започва. Според някои тези - още през ІV в., с указите против езичниците на Теодосий І. Да се хващаме за подобен формален въпрос е меко казано глупаво.
Иначе статията определено е интересна. Авторите са се потрудили да съберат доста информация.
09 Февруари 2011 21:16
Освен това за представите на средновековния балканец всяка баня е твърде особено място

И Алеко Константинов е бил на същото мнение, само че за балканеца от края на ХIX в.
09 Февруари 2011 21:25
"пасквил", "просто смазва", душ и баня. Защо бълващите остри критики нe напишат защо са смазани, защо е пасквил и кое точно не е верно? В противен случай, ние, лаиците, ще си мислим за критиците като за въздух под налягане.
[/list]
09 Февруари 2011 21:56
Meto_ot_Interneto
Критиките са градивно нещо, стига да са базирани на нещо.
09 Февруари 2011 22:33
ми над линията за такива умотворения плащат.
под линията е различно.
10 Февруари 2011 00:01
А не е ли смазващо да наречеш византийския император и византийския императорски двор балканци? Византийската империя /Източната римската империя/ Балканска ли е?
10 Февруари 2011 00:31
вромологията изби изпод историцизма.
10 Февруари 2011 00:43
До тоя момент, посред нощ, отговор нема. Да се надяваме, че некой от критиците, ще използува по-бистра глава и по-мъдро утро. Очакваме.
10 Февруари 2011 04:35
Понеже става дума за бунтове, за варненци трябва да е много интересен бунтът на Виталиан в началото на 6 в. (в 515 г. стигнал Цариград), на който бунт Варна явно била център.

Летопис на Иоан Никиуски (края на 7 в.) тук:

72. And Vitalian, whom we have just mentioned, raised a revolt against the emperor Anastasius, and seized Thrace and Scythia and Mysia, and mustered a numerous army. 73. And the emperor sent against him a general named Hypatius. And when they fought together, he was vanquished by Vitalian and taken prisoner. And on the payment of a large ransom he was set free. 74. But immediately on his return to the emperor, the latter removed him from his command, and appointed in his room another general, named Cyril, of the province of Illyria. 75. And he also gave battle to Vitalian, and there was great slaughter on both sides. Cyril the general retired into the city named Odyssus, and stayed there while Vitalian withdrew into the province of Bulgaria. 76. And he gave large sums of money to the guards who kept the gates of Odyssus, and then, marching by night, he put Cyril the general to death and captured the city. 77. And he attacked also the province of Thrace, and plundered all its wealth, and likewise the cities of Europe, and Sycae, and the region over against Constantinople and Sosthenium, and he established himself in the church of the holy Archangel Michael, devising by what means he could make himself master of the empire of Byzantium.

След като Виталиан разбил, пленил и пуснал срещу откуп пълководеца Ипатий, пратен срещу него от император Анастасий, бил назначен друг военачалник, Кирил от Илирик. Той дал голямо сражение на Виталиан и презел Варна, а бунтовникът се оттеглил в провинция България. Но после лукавият Виталиан подкупил стражите на портите на Варна с много пари, влязъл през нощта, убил Кирил и превзел града. И‌ оттам завзел почти цяла Романия.

Археологът Павел Георгиев от АИМ-БАН смята, че тук под "портите на Одесус" се разбира портите на кампуса край града, бъдещото седалище на "Юстиниановия квестор на войските" на "квестура екзерцитус", специалния военен окръг, включващ няколко източноримски провинции - от Скития и Мизия чак до Цикладите и Кипър, и на военния началник за Тракия (магистер милитум пер Тракиас). Понеже войската на Кирил (и на Виталиан)‌ била голяма, не могла да се побере в каменните стени на самия град, който бил на площ само 47 ха, гъсто застроен и със стръмен терасовиден терен, пресечен от дълбоки поройни долове. Кампусът бил в полето на 6 км западно от града по пътя за Маркианопол - просторен, укрепен с дървени стени с порти и кули и с дървена трибуна в средата. "Оттеглянето на Кирил в Одесус" според Георгиев пък визира границите на полиса, които стигали 20 км на запад и по 30 на север и юг.

Другите най-важни обсади на Варненската крепост в античността били от Филип II Македонски в 339 г. пр.н.е. (неуспешна), от Александър Велики, който го превзел в 335 г. пр.н.е. (а в 313 г. градът въстанал с/у Александровия диадох Лизимах в съюз с другите понтийски градове и с царя на гетите; по късно гетският цар Дромихет пленил Лизимах и според Диодор Сицилийски го угощавал в златни съдини в столицата си Хелис-Даосдава край дн. Исперих - дето е Свещарската гробница, а сам ял от дървена копанка), и от Атила в 442 г. н.е., също неуспешна обсада, когато пред стените на Варна бил сключен мирният договор на император Теодосий II с бича Божий.

Редактирано от - Чичо Фичо на 10/2/2011 г/ 04:37:48

10 Февруари 2011 06:40
... с бича Божий.
Съкратено се изписва така: "... с ББ."
10 Февруари 2011 06:48
Защо?
----------------
Блогът на Генек

10 Февруари 2011 07:06
Какво защо?
10 Февруари 2011 08:43
За това съществуват чисто практически съображения - императорът влиза там гол, без броня и оръжие, с намалена охрана и прислуга. Освен това за представите на средновековния балканец всяка баня е твърде особено място, смята се, че там обитават демони, смъртта на владетеля винаги може да се припише на тъмните сили. Днес това може да ни изглежда забавно, но в Средновековие си е съвсем реална заплаха и напълно правдиво обяснение за нечия смърт.

Има един малък проблем в тази трактовка - че нямаме нито един случай на убийство на византийски император в банята , което да е приписано на горепосочените "тъмни демонични сили". Изворите обикновено посочват чисто земни извършители - най-често служители около императора. Така че тази страна от тезата някак усвисва във въздуха.
Иначе статията не е лоша. Както каза Иродиада можеше да споменат и убийството на Агамамнон. Намесването на Юлиан и Зенон изважда разказа от чисто средновековния контекст.
10 Февруари 2011 08:47
Българята най-много разбират от футбол и история. Това се потвърждава от писанията н а някои форумци. Абе четете само да научите нещо, не се правете на големи познавачи, като Йоло Делев-онзи ден случайно го гледах при Иван и Андрей. Абе може ли толкова глупости да се изрекат за историята в толкова кратко време. Пък ги написал и издал. Как от българите произлезли шумерите, китайците и кой ли още не. То в психиатрията трябва се открие нова болест "прабългаро мания"
10 Февруари 2011 09:05
Защо са погубени дърветата?
10 Февруари 2011 09:20
Понеже става дума за бунтове, за варненци трябва да е много интересен бунтът на Виталиан в началото на 6 в. (в 515 г. стигнал Цариград), на който бунт Варна явно била център.

Откъде става "явно" , че Варна била център на тоя бунт? Изворът ясно посочва, че когато бунтът избухва, Одесос останал лоялен на Константинопол и пада в техни ръце едва след провала на две експедиции срещу Виталиан.
10 Февруари 2011 09:22
"Има един малък проблем в тази трактовка - че нямаме нито един случай на убийство на византийски император в банята , което да е приписано на горепосочените "тъмни демонични сили"


За императори може и да няма, но случая с някой си Сикидик у Никита Хониат го има. Сикидик бил ослепен защото призовал в банята "легиони демони", които се явили там през крановете за топлата вода.[/b]
10 Февруари 2011 09:24
Убийството на владетеля в доиндустриалните общества често e единственото достъпно средство за оспорване на политическата власт

Малийййй, станаха двама! К'о ша праи'м се'а
10 Февруари 2011 09:49
.
10 Февруари 2011 09:52
За императори може и да няма, но случая с някой си Сикидик у Никита Хониат го има. Сикидик бил ослепен защото призовал в банята "легиони демони", които се явили там през крановете за топлата вода.[/b]


Имаш предвид Михаил Сикидит. Да, той и Скит Склир са ослепени за магьосничество. Склир съблазнил някаква девойка с омагьосана праскова. Случаят на Сикидит с банята е просто едно от многото, свързани с неговото магьосничество, а и "демоните" (които в извора са наречени "хора" само изплашили посетителите, но не убили никого. Както казах, нямам проблем с тезата "демони в банята". Имам проблем с тезата, че те са свързвани с убийствата на императорите (а и на други).
10 Февруари 2011 09:58
То в психиатрията трябва се открие нова болест "прабългаро мания"

Марксе тя не е само бьлгарска. Явно е обща психоза. Турците си вярват че Адам е бил турчин, макетата сите са братовчеди на Филип, а има гьрци който осьществяват врьзка с летящи чинии управлявани от древно гьрци .
Иначе петрински днес е на ниво.
10 Февруари 2011 09:59
Сикидит, да, погрешка съм натиснал съседен клавиш. Имам предвид твърдението, че баните са обитавани от демони, само това. Мислиш ли, че сред маргиналите в големите византийски градове това не е обсъждано след всяко тираноубийство в банята.
10 Февруари 2011 09:59
Петрински
10 Февруари 2011 10:12
1.М++ прав си напълно-книги с "фантасмагории на откачалници " пълно.. Даже и от БАН- професор Златарски и веселите му другари та цитата от тебе, го използвам нашироко ами преподавателите по История във Вузовете?! Но не става да се отхвърли ВСИЧКО от "фантасмагориите" на БАН, и да се търсят "сериозни книжки" (пак те цитирам) защото навсякъде си има рационално зърно!
2.За статията- ами първо, споменаването на Флавиевата династия е безусловно невероятно тъпа грешка и е "фантасмагория на откачалник"..
3.Все пак, явно Петрински чете, та след писането за "византийските тайни служби" и тяхната дейност, е поотворил форума и е видял, какво сме написали ние.. напр. за "куманските тайни служби" и се е коригирал описвайки заговори!Като тука е прав!
10 Февруари 2011 10:13
Herodiada

Иначе, наистина банята изглежда много удобно място да убиеш владетел





Aбе незнаех, че императорите са ходили на обществена баня!
10 Февруари 2011 10:17
Мето от Интернето.. не е вярна Флавиевата династрия, като това е МНОГО ГРУБА грешка.. иначе случките са верни, ама то караници в семейство, бягство на жената с друг и отровителство ги е имало НЕ САМО при императорите и не само в ИРИ.. Пак добре, че вече ги няма страховитите "византийски тайни служби" и допълнените от мене , не по-малко зловещи "кумански тайни служби" знаеш, летописите куманите с кой атентат срещу владетел ги свързват..
10 Февруари 2011 11:33
и захари стоянов е оцелял
щото се е сьмнявал от това че турците са построили
мост в гората след което четниците като са преминали
турците са ги избили от засада
10 Февруари 2011 11:41
Meto ot Interneto,
ето ти малко по-пространни обяснения на забележките ми, щом желаеш, макар че на мен не ми плащат за образователни курсове тук :
1. Флавиевата династия управлява Рим във втората половина на I век сл. Хр. и Юлиан, живял в IV век сл. Хр., няма нищо общо с нея!
2. "В колко часа започва Средновековието" е трудно да се каже, средновековните хора не са знаели, че живеят в "средните векове", но от гледна точка на днешните периодизации Юлиан и Зенон стороцентово се числят към античните владетели, а специално за източноримската империя обикновено се приема, че средновековният й период започва с управлението на Ираклий (възкачил се на трона в 610 г.), така че и Маврикий, детрониран в 602 г., не е "средновековен" владетел.
3. Това, че някой (простолюдието?) е можел да си обясни смъртта на владетеля с "тъмни сили в банята", независимо от ЕДИНСТВЕНОТО сведение на Хониат в подобна насока, едва ли е бил мотив за извършване на убийството точно там. Дори в средновековието хората не са яли доматите с колците. Още повече, че случаите на убиване на император в баня са доста по-малко от всички други места за извършване на това деяние.

Доволен?
10 Февруари 2011 11:44
Herodiada,
в отговора си до Meto ot interneto отчасти съм отговорил и на теб. Колкото до
Авторите са се потрудили да съберат доста информация
, последната може да се набави от произволно съчинение за биографиите на византийските владетели, още повече, че такова има и на български език - Ив. Божилов и др., "Византийските василевси", София 1997. Така че информацията не е особено трудоемка за "събиране".
10 Февруари 2011 11:47
Ей, това с Флавиевата династия го очаквах още, като прочетох текста! Има две Флавиеви династии. Едната е известната, основана от Тит Флавий Веспасиан Стари (69-79). Обикновено хората не знаят цялото име нито на основателя на Константиновата династия (Gaius Flavius Valerius Constantius Chlorus), нито това на най-известния й представител (Flavius Valerius Constantinus). Едва ли Константин Велики е имал нещо общо с аристократичния римски Флавиев род или с Веспасиановата династия, но и баща му, и той, и наследниците им са се наричали "Флавии". Който иска, може просто да направи един тур из Интернет, не ви трябва Теодор Момзен.
Крестън е прав за народната традиция. Когато извършителят на цареубийството е неизвестен и въпросното събитие е станало в обстановка, предполагаща демонично присъствие, е логично да циркулират слухове по този въпрос. "Хронография" на Псел (за добро или за лошо) е може би най-логичното и исторически издържано произведение във византийската литература, без никакъв уклон към мистицизъм - с какви демони и защо да се свързва там убийството на Роман ІІІ?
10 Февруари 2011 11:54
Има едно изпуснато от Петрински убийство на император - не че е длъжен да спонеме всички, де! - но то е интересно с това, че до голяма степен е свързано със събития, отнасящи се до България. Става дума за смъртта на Никифор Фока (963-969). За него знаем, че в 966 г. прекратява договора за изплащане на годишен данък на България и натоварва сановника Калокир с това да ангажира русите с удар срещу България поради ангажиментите на Византия в Мала Азия и Сирия в този момент. Резултатите от този нов курс в "северната политика" на империята са известни - русите действително нанасят тежък удар срещу България, но и изведнъж се оказват с претенции - а и немалко възможности - да ударят Константинопол. В резултат на това видният военачалник Цимисхий, постигнал отвоюването на огромни части от азиатските владения от арабите, организира заговор и убива Никифор Фока (в спалнята му!), за да заеме престола. Резултатът е известен - той отблъсква русите и ги принуждава да се оттеглят от долен Дунав, а България е покорена в 971 г. За да оправдае деянието си, Цимисхий пуска интересна емисия златни монети, на която е изобразен той и Богородица, която го коронясва. По този начин той "дава обяснение" на поданиците си за убийството на Никифор и го прави да изглежда акт с одобрение "свише".
10 Февруари 2011 12:00
Herodiada, това, че някои - особено англоезичните автори - говорят за "неофлавиева" или "втора флавиева" династия по отношение на КОНСТАНТИНОВАТА династия в първата половина на IV век, не означава, че тя има нещо общо с Флавиевата династия. извинявай, но името Флавий става едва ли не част от императорската титулатура в късната античност, означава ли това, че и Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus, селянин (?), роден нейде в днешна южна Сърбия, е продължител на Флавиевата династия????
10 Февруари 2011 12:01
Сега
1.Династията е ПРИЕТА като официално в Историята с наименование Константинова! То и "Византия", не е правилна като име (аз винаги ползвам ИРИ) ама е прието..
2.Хубаво е, все пак, че Петрински излиза от схемата за "тайните служби " (византийски или пък кумански ) и си пише, човекът , както е-заговори!!
10 Февруари 2011 12:01
А, за Юлиан и Флавиите можете да се отнесете към едно класическо изследване на проф. Athanasiadi-Fowden, Julian and Hellenism, an Intellectual Biography. Oxford: Clarendon Press, 1981. Полимния винаги е изчерпателна.
10 Февруари 2011 12:06
Извинявайте, Предводитлю на команчите и Samuil, но дали не е малко... странно да даваш толкова категорични мнения за Късната Античност и да спориш по форумите, при положение, че понятието "Втора Флавиева династия" все пак е въведено от оксфордски преподаватели, някои от които са посветили десетки години на изучаването на този период? Терминът (условен или не) е въведен и съществува. Предпочитанието на Петрински към него е напълно обосновано и установено в науката, независимо дали ти го приемаш или не.

Редактирано от - Herodiada на 10/2/2011 г/ 12:13:01

10 Февруари 2011 12:12
Примери за императори с името Флавий като съставно от цялото им име:
Flavius Valerius Constantinus (Констанитй Велики)
Flavius Iulius Constantinus (Констанций II)
Flavius Claudius Iulianus (Юлиан)
Flavius Iovianus (Йовиан) - не принадлежи към семейството на Константин!!
Flavius Valens (Валент) - не принадлежи към семейството на Константин!!
Flavius Valentinianus Theodosius (Теодосий Велики)
Flavisu Arcadius (Аркадий)
След прекъсване от няколко десетилетия името отново изгрява:
Flavius Zeno (Зенон)
Flavius Basiliscus (Базилиск)
и отново прекъсване, за да се появи Юстиниан с претенции за благородно потекло:
Flavius Petrus sabbatius Iustinianus
Отново прекъсване и нов опит за възраждане на името при Маврикий:
Flavius mauricius Tiberius
Следващият "Флавий" - отново след прекъсване - е Ираклий: Flavius Heracleus
Императорът, загубил битката при Онгъла, също се самонарича Флавий - Flavius Constantinus (Константин IV)
Носоотрязаният също е "Флавий" - Flavius Iustinianus, и то последният!
Така че Юлиан нито е последният от истинската ФЛАВИЕВА династия, нито пък последният от несъществуващата "неофлавиева" династия!!!

10 Февруари 2011 12:17
Herodiada,
понятието "оксфордски преподавател" не е гаранция за качество, нито пък прави изказаното от тази "фирма" задължително. И сега какво, аз трябва да ахна и да кажа: ооо, ама щом той е от Оксфорд, е тогава, добре, няма какво да се каже. Ти 1) искаш ли да мислиш със собствената си глава, а не да робуваш на авторитети, 2) знаеш ли какво е династия и 3) коментирай списъка с "неофлавиевци", дето го спретнах по-горе и ми кажи - най-малкото - Е ли Юлиан последният от него?
10 Февруари 2011 12:23
Ти говориш за епизодични случаи, при които името "Флавий" се употребява от императори, не за династии. Юстиниан го носи, но нито Юстин І, нито племенникът му Юстин ІІ го правят. Втората Флавиева династия е и си остава тази на Константин. Понеже не ми се прилагат всички доказателства относно идеологическите и династични причини представителите на Константиновия род да се наричат "Флавии", отново препращам към дисертацията на Полимния Атанасиади.
10 Февруари 2011 12:27
Добре, препращай, робуването на "авторитети" винаги е ползотворно за науката. Между другото има доста други "авторитети", които не споделят това мнение, но ти си намерил своя гуру. Дерзай!
10 Февруари 2011 12:32
Няма нужда да ахваш. Просто нито ти, нито аз сме специалисти по Юлиан (да кажем, че вероятно аз съм малко повече от теб, защото имам статия за него в научно издание). Поради тази причина се отнасям с уважение към хора, които са се занимавали с проблематиката и не отхвърлям мненията им по въпроса просто така, сякаш говоря за мнението на съседа за положението в Ирак. Повтарям, че можеш да приемаш съществуващото в някои научни школи название "Флавиева династия", можеш и да не го приемаш, но нямаш основания да гълчиш авторите за употребата му.
10 Февруари 2011 13:00
Списък на източноримски императори, убити ИЗВЪН БАНЯ (започвам нарочно с IV век, за да не изпищи някой; убитите не от "свои" не ги включвам):
Лъв II (ако изобщо е убит, е отровен), Зенон (според слуховете пиян погребан жив), Базилиск (оставен да умре от глад), Маврикий (екзекутиран от Фока), Фока (екзекутиран от Ираклий), Константин III (отровен?), Юстиниан II (екзекутиран при бунта на Вардан), Леонтий II (убит по време на заточението си в манастир), Тиберий II (екзекутиран от Юстиниан II), Филипик Вардан (ослепен в двореца), Лъв IV (ако е изобщо убит, слуховете говорят за отрова), Константин VI (ако изобщо ослепяването му - в двореца - има връзка със смъртта му, настъпила години след това), Лъв V (убит в олтара на Св. София), Михаил III (в спалнята си), Константин VII (непотвърдени слухове за отравяне), Никифор Фока (в спалнята си), Роман Диоген (умира след ослепяване на път за Константинопол), Алексий II (екзекутиран от Андроник I), Андроник I (екзекутиран мъчително от Исак Ангел), Алексий IV (удушен в затвора).
*
Списък на източноримски императори, убити В БАНЯ: Констант II, Роман III (удавянето от евнух в банята е един от слуховете, има и версии за естествена смърт и отрова). Алексий V - незнайно защо според Петрински включен тук - не е убит, а ослепен.
*
Та, казвате, банята е предпочитаното място заради духовете, а?
10 Февруари 2011 13:12
Приятелю Herodiada, аргументът "аз имам статия в научно списание" сам знаеш, че не е решаващ за каквото и да било, понеже аз пък зная редица чудовищни глупости, обнародвани в научни списания (нишо лично!, не съм чел скоро българска статия за Юлиан, ерго не съм чел твоята).
Колкото до Константиновата династия, нейните реални връзки с Флавиите са точно такива, каквито са и връзките между Тургут Йозал и обявения за Ага Мемнун Агамемнон. То принципно всеки е свободен да се самовъзприема както си иска, но доколко това е историческа реалност е друг въпрос.
10 Февруари 2011 13:19
Аз НЕ ПРИЕМАМ Византия, това споменах, и смятам че е изкуствен термин, .. но все пак, където пиша ИРИ си слагам в скобки (Византия) та да съм ясен на който ме чете.. хубаво беше Петрински да напише ВТОРА Флавиева (както е научно коректното) и да добави Константинова! В Българската Историография е прието Константинова..
Флавиева, вместо ВТОРА ФЛАВИЕВА (щом няма авторът да сложи познатото у нас наименование, а някакво оксфордско ) или вместо по-разпространеното Константинова е ГРУБА ГРЕШКА.. пак ти го повтарям. Като иска да е по оксфордски- да сложи поне ВТОРА , та да е научно коректно! А иначе приемането на термини.. Неясно е, защо се отказваме от общоприетият термин и ползваме (при това погрешно) някакъв оксфордски?!Недобавянето ВТОРА към Флавиева (щом непременно ще ползваме оксфордския термин) , пък придава на изказа двусмисленост и неконкретност!

Редактирано от - samuil на 10/2/2011 г/ 14:37:01

10 Февруари 2011 13:37
Athanasiadi-Fowden, Julian and Hellenism, an Intellectual Biography. Oxford: Clarendon Press, 1981. Полимния винаги е изчерпателна.


Извинявай, но можеш ли да дадеш цитат, където тя споменава династията на Юлиан като "Флавиева"?

Ти говориш за епизодични случаи, при които името "Флавий" се употребява от императори, не за династии. Юстиниан го носи, но нито Юстин І, нито племенникът му Юстин ІІ го правят. Втората Флавиева династия е и си остава тази на Константин. Понеже не ми се прилагат всички доказателства относно идеологическите и династични причини представителите на Константиновия род да се наричат "Флавии", отново препращам към дисертацията на Полимния Атанасиади.

Хайде де!!!
ВСИЧКИ императори от Юстиниановата династия НОСЯТ името "Флавий", включително и зетят на Тиберий - Mаврикий
Юстин I- Flavius Iustinus
Юстиниан I - Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus
Юстин II - Flavius Iustinus (Iunior)
Тиберий II Константин - Flavius Tiberius Constantinus
Маврикий - Flavius Mauricius Tiberius.
Дори и Фока, узурпаторът веднага прибавя "Флавий" към името си, както и Ираклий, който всъщност е последният, който приссвоява името.
Това не е някакво изключение - императори след Константин дори тези от Валентиниановата и Теодосиевата династии носят името "Флавий", включително и Тарасикодиса, известен ни под името Зенон.
Всъщност изоставянето на името Флавий след Ираклий е един от многото признаци за качествените промени в Империята, настъпили с този император.

Забележките ти за Късната Античност, колкото и да са валидни, не правят Юлиан средновековен владетел, колкото и да го въртиш и сучеш.
10 Февруари 2011 13:54
Мислиш ли, че сред маргиналите в големите византийски градове това не е обсъждано след всяко тираноубийство в банята.

Ето тук минава разликата между предположение и факт. Ние можем да предполагаме , че маргиналите може да приписвали на демони в банята смъртта на някой император, но не можем да потвърдим подобно предположение с нищо.
Убийствата на И. римски императори в банята е пренебрежимо малък процент от насилствено погубените императори като цямо. Сред тях нямаме НИТО ЕДНО ДОКУМЕНТИРАНО, което да е приписано на "демони-теляци".
10 Февруари 2011 15:46
Бонго,
Да, Одесос бил отначало верен на Константинопол, но Виталиан се стремил да го вземе като изходен пункт срещу Константинопол. "Център" е не в смисъл, че оттам тръгнал бунтът, а че играл централна роля в събитията. Шест пъти минавал от едните ръце в другите.

Според Йоан Малала Виталиан "превзел Тракия, Скития и Мизия до Одесос и Анхиало, като водел със себе си множество хуни и българи". Според Йоан Антиохийски Виталиан се домогвал първо до власт в Одесос, подкупил военния магистър на Мизия да му помогне да стане стратег на Одесос. Като постигнал това и взел хазната, се насочил срещу столицата Константинопол. Анастасий І назначил Кирил за военачалник на Тракия. След убийството на Кирил в Одесос (Одисополис по Малала и Теофан Изповедник) срещу Виталиан била събрана голяма войска начело с племенника на императора и ковчежника. Те си върнали Одесос, но бунтовникът ги разбил при Акриc (Калиакра) и "превзел всички крепости и градове в Скития и Мизия, всички се страхували от него и го признали за император".

Виталиан се опирал на северните степни народи, "хуни и българи" и искал първо да овладее центъра на имперската власт в Мизия и Скития край Одесос, което центърът не можел да му позволи. 160 години по-късно и Аспарух стигнал до така наречената Варна, близо до Одесос, сключил мир с Константин IV, българите заселили най-гъсто околностите й.



Редактирано от - Чичо Фичо на 10/2/2011 г/ 18:47:42

10 Февруари 2011 16:05
И тоя път що няма "Следва"? Изчерпана ли биде темата?
Дотук резултат 2:1 - две статии за Византия, една за България.
Плюс очаквания относно тайнственото включване на Т. Петринска...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД