:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,919
Активни 309
Страници 9,082
За един ден 1,302,066
Цел

Бразилия иска да включи "щастието" в конституцията

Идеята е сериозна и целта е да се преодолеят острите икономически и социални неравенства в Бразилия
Бразилците са известни с веселяшкия си дух, масови тържества и наглед вродена способност да празнуват каквото и да е под слънцето.
Необходима ли е наистина конституционна поправка, която да защитава стремежа към щастие в страна, известна с веселяшкия си дух, масови тържества и наглед вродена способност да празнува каквото и да е под слънцето?

Няколко законотворци мислят така и до голяма степен се очаква Сенатът, който отново се събра във вторник, да одобри скоро поправка в конституцията на Бразилия, която да направи стремежа към щастие неотменимо право. След това законопроектът ще отиде в долната камара.

Дебатите излизат на преден план месец преди карнавала в Бразилия - буен фестивал, пълен с десетки хиляди полуголи мъже и жени, определян от властите в Рио като най-голямото празненство на земята. Поддръжници обаче казват, че като се остави настрана веселбата, законопроектът за щастието е сериозно начинание, предназначено да се бори с острите икономически и социални неравенства в Бразилия.

"В Бразилия ние имахме икономически растеж без очаквания социален растеж", каза директорът на подкрепящата законодателството неправителствена организация "По-щастливо движение" Мауру Моторин. "С конституционната поправка ние искаме да предизвикаме дискусия, да потърсим одобрение за създаване на условия, при които се насърчават социалните права", заяви той.

Други правителства също предприемат подобни сондажи за официализиране на стремежа към щастие. Япония и Южна Корея включват правото на щастие в своите конституции, а по-рано този месец британското правителство разработи планове за започване на проект за 3 милиона долара, който да измери благополучието на гражданите. В началото на 70-те години на 20 век хималайското кралство Бутан стана инициатор на идеята за поддържане на



"индекс на щастието"



Много преди това в Декларацията за независимостта на САЩ от 1776 г. е записано често споменаваното днес настояване за "живот, свобода и стремеж към щастие".

Внесеният в Конгреса на Бразилия законопроект би въвел израза "стремеж към щастие" в член 6 на конституцията, който постановява, че образованието, здравето, прехраната, работата, жилището, свободното време и сигурността - наред с други неща - са социалните права на всички граждани. Сенаторът и бивш министър на образованието Кристовам Буарки, който е вносител на законопроекта в Сената, заяви, че добавянето на "стремежа към щастие" е съществено за това да помогне на обикновените хора да започнат да търсят отговорност от правителство, което отдавна е обвинявано, че не осигурява основни услуги на бедните.

Бразилия е на път да се превърне в петата икономика в света до 2016 г., когато ще бъде домакин на олимпийските игри, но западналата система на държавното образование, лошите пътища и жп линии и гъмжащите от престъпност бедняшки квартали заплашват по-нататъшното развитие.



Специалистът по конституционно право



и преподавател в университета в Бразилия Кристиану Паисау каза, че според него предложената поправка е безсмислена кръпка, която в крайна сметка би се превърнала в "правен фолклор", тъй като след края на военната диктатура между 1964 и 1985 г. демокрацията в Бразилия няма нужда от подобни трикове. "Това би имало смисъл, ако се намирахме в период на връщане към демокрация, в период на движение за преки избори. Сега това просто ще бъде безполезно", заяви той.

На изслушване в Сената, преди законопроектът да бъде приет от комисия през ноември миналата година, Даниел Сейдел от Националната конференция на бразилските епископи разкритикува движението за "стремеж към щастие" като не много по-различно от маркетингова кампания, която не предлага решения на социалните беди в Бразилия. "Не би ли било по-добре да се говори открито за социално благополучие, за намаляване на неравенството?", запита той сенаторите.

Но президентът на Националната асоциация на държавните защитници Лусиану Боржес каза, че движението би могло да вдъхне живот на правното настояване за насърчаване на социалните права. "Това велико предложение би създало инструменти, които да позволят в стремежа към щастие да бъдат спасени социалните права", заяви той.

Моторин от "По-щастливото движение" каза, че просто се надява обществото да погледне сериозно на предложената поправка и може би да промени очакванията си. "Щастието не е игра. Хората го бъркат с нещо, което е излишно, а то не е такова. Ние имаме нужда от качествено здравеопазване, което ни липсва. Имаме нужда от качествено образование, което ни липсва", заяви той. "Става въпрос за създаване на условия, в които хората да се стремят към щастие, но с обучение, със знание, което да ни подготви да бъдем по-напредничаво общество в бъдеще", заяви Моторин.
 Бутанци танцуват на тържествата по коронацията на краля през ноември 2008 г. В началото на 70-те години на 20 век хималайското кралство Бутан стана инициатор на идеята за поддържане на "индекс на щастието".
 Китайски йероглиф за щастие. Все повече страни признават правото на щастие като основно право на гражданите си.
 Хиляди хора стояха до залез слънце на плажовете на Рио в края на януари, когато температурата стигна 41 градуса по Целзий.
 Бразилка изпраща слънцето в най-горещия ден на лятото на 28 януари т.г. на плажа Ипанема, Рио де Жанейро.
 Щастлива усмивка краси лицето на самба танцьорка на миналогодишния карнавал в Рио де Жанейро.
 В родината на карнавала в Рио се готвят да вменят щастието като конституционно право.
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Бившият вече бразилски президент Лула да Силва, който сдаде поста на 1 януари т.г., си доставя наслада и добро настроение, като свири на цигулка с детски симфоничен оркестър от общинско училище в щата Туканти.
13
3278
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
09 Февруари 2011 20:00
Постоянно щастливи са само идиотите. Седи такъв на счупена щайга, дъвче плесенясал хляб, заметнал е скъсан човал...И се вижда на златен трон, под алена мантия, хапвайки пуйка с портокали...
------------------------------- -----------------------
Блогът на Генек

09 Февруари 2011 20:16
В американската Декларация на Независимостта (The Declaration of Independence) има един знаменателен пасаж, отнасящ се до щастието:
...аll men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among these are Life, Liberty and the pursuit of Happiness.

Да де, ама Щастието като юридически термин е хлъзгава категория. И макар че в Декларацията не се говори за "право на щастие", а за правото да си гониш щастието (да се стремиш към него, demeque) - в текста на Конституцията на САЩ формулировката за щастието (случайно?) липсва; в петата поправка към Конституцията се говори, че никой не може да бъде лишен от "life, liberty, or property", което дава повод на по-прагматично настроените тълкуватели да заключат, че стремежът към щастие е конституционно "приравнен" към притежаването и собствеността.
.
Но, както ни учи Козма Прутков, "Если хочешь быть счастливым, будь им". И май никоя конституция не може да промени това.

09 Февруари 2011 20:56
Бразилците усложняват темата за щастието , не просто , като преживяване на "личен комфорт" , а много повече и като налагаща се нагласа , за личен "комфорт в общото" . Толкова по-ясно ще ни става и на нас това , което трябва да искаме от булгаристанските политици ...
09 Февруари 2011 21:10
стигнах до "настояване" в превода на америкаската версия и спрях
я повече щв науча ако преброя мухите
09 Февруари 2011 21:22
Лопатар мили ,
Вси питаме за това , което и теб вълнува . Да ми звиниш песа , че се е замотал сред краката ти и не си успял да сетиш твоето щастие . Впрочем , до другия сезон има време , че и Дай Боже ...
09 Февруари 2011 22:00
китайският йероглиф на картинката е fu - богатство. може да има и някакво далечно значеине на щастие, но само доколкото е измеримо с материално благосъстояние.
09 Февруари 2011 22:03
Специалистът по конституционно право

и преподавател в университета в Бразилия Кристиану Паисау каза, че според него предложената поправка е безсмислена кръпка, която в крайна сметка би се превърнала в "правен фолклор"

то у всека коституция се намират фолклорни пожелания а у нашата -НЕ
10 Февруари 2011 04:59

в Декларацията за независимостта на САЩ от 1776 г. е записано често споменаваното днес настояване за "живот, свобода и стремеж към щастие"

Що се отнася до свободата, има една доста проста рецепта - NO-CREDIT! Свободният човек няма кредити на врата си. А пък да се говори за 20-30-35 годишни кредити е направо абсурдно - това си е живо робство. Отделно неблагоприятните икономически ефекти.
Но каквото човек сам си направи, никой друг не може да му го направи...


____________________________
Кредитът - модерното робство
10 Февруари 2011 05:51
в петата поправка към Конституцията се говори, че никой не може да бъде лишен от "life, liberty, or property",

Това е вярно, но в тази поправка изобщо не става дума за корекции на Декларацията... Аман от недоучени чин..изи.
10 Февруари 2011 06:28
Някой ще се намери да каже, че "щастие" е русизъм, от "счастье". Но руската дума е на свой ред от старобълг. съчѧстьнъ - "съпричастен". Освен това български синоним на "щастлив" е "честит", като в "честита нова година" (happy new year) или "царю честити" (лат. felix, щастлив, любимец на боговете). Съчѧстьнъ сигурно има връзка и с "чест", за българите щастието е било свързано с честта, не непременно с богатството.
10 Февруари 2011 09:18
Счетоводител Дянков пък иска да впише в конституцията ниските данъци, т.е. дясно управление по конституция и завинаги.
10 Февруари 2011 10:18
Чичо Фичо
Съчѧстьнъ сигурно има връзка и с "чест", за българите щастието е било свързано с честта, не непременно с богатството.

Звучи смело и архипатриотично, но за съжаление е май по-скоро невярно. Според етимолозите, Съчѧстьнъ има директна връзка с "част"; смисълът е бил свързан с представата за дележ (например, на някаква плячка или улов), т.е. ти получаваш своята част, "съ-част" от подлежащото на разпределние и си, значи, "съ-част-лив". Иначе казано, първоначалната идея свързва щастието точно с притежанието (или с богатството, в по-широк смисъл).
.
Колкото до етимологията на "чест" - свързано е, по-скоро, с праславянското "чисти", т.е. с понятието за броене (което в съвременния руски е считать - счесть). Смисълът е идвал от това дали ще те "броят" в групата на тези, които ще делят гореупоменатата плячка, улов и пр. - защото далеч не всички от племето са "по подразбиране" участници в дележа. В този смисъл има връзка между "чест" и "Съчѧстьнъ" - трябва да имаш "чест" (т.е., да те "броят в списъка", за да те допуснат въобще до дележа, при който да станеш "съ-част-лив".
.
A propos - "дележ" или "делба": в руския се е запазило старославянското "доля" (част), което идва от "делить". И ето че един от синонимите на "нещастен" в руски е "обездоленный", т.е. - "лишен от част", иначе казано - "не-съ-част-лив"...

10 Февруари 2011 18:58
no credit:
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД