:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,928
Активни 308
Страници 9,091
За един ден 1,302,066
Хроники

Президентите не могат да свалят оковите на безличието

Държавните ни глави за последните 20 г. имаха моментни проблясъци, но най-вероятно ще останат в историята само с факта, че са пребивавали на "Дондуков" 2
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Президентите Жельо Желев и Георги Първанов имат сериозни заслуги за обезличаването на институцията.
Ако в последните двайсетина години има нещо уникално за нашия политически живот, то е фактът, че имаме президентска институция. При това държавният глава е пряко избран от народа. Това се случва за пръв път в цялата многовековна история на България.

Страната ни е република само от 64 г., в продължение на 43 от тях не е имала президент. През останалите векове България е била монархия или провинция в рамките на други монархии. Но последният ни цар Симеон Сакскобургготски преди 10 г. се завърна в родната политика като премиер. И докато ни управляваше, се постара сериозно в дискредитирането на монархическия институт, който по рождение представлява.

Досегашната история на президентската институция обаче



трудно може да ни направи оптимисти



за нейната роля и значение занапред. Всичките ни президенти, въпреки някои епизодични проблясъци, изкараха доста безлични мандати на "Дондуков" 2. Най-силният спомен, който Жельо Желев остави например, са т.нар. Боянски ливади. В общественото съзнание той ще остане с пресконференцията в резиденция "Бояна" през 1992 г., на която напълно основателно разкритикува тогавашното правителство на Филип Димитров. От тогава насетне нито един от наследниците на Желев не си позволи подобно дръзко поведение, още повече към съпартийци.

Но точно Боянските ливади доведоха до падането на правителството на СДС. То бе наследено от кабинета на Любен Беров - икономически съветник на Желев. Въпреки че самият Беров остави име на почтен човек, управлението му, според мнозина, стана синоним на мафиотския преход. Именно тогава мафията започна да си има държава, което ни направи уникални. И няма как този факт да не се впише в политическата сметка и на Желев.

Наследникът на Желев в президентството Петър Стоянов тръгна с летящ старт, понесен на вълната на протеста срещу провалилото се правителство на Жан Виденов. Точно в неговия кабинет на 4 февруари 1997 г. Николай Добрев върна мандата за съставянето на ново правителство на БСП, с което бе потушено напрежението. По време на престоя си на "Дондуков" 2 Стоянов се прояви като добър оратор. Прояви твърдост в отстояването на непопулярната теза за даването на коридор на НАТО за бомбардиране на Югославия през 1999 г. В крайна сметка обаче



Стоянов не събра достатъчно смелост,



за да разкритикува негативите в правителството на СДС. Куражът му стигна само до прословутата реплика "Иване, кажи си".

Като цяло обаче Стоянов бе успешен президент и вторият му мандат бе вързан в кърпа. Само че той пропиля всичко в последната година с поведението си към току-що върналия се и все още изключително популярен бивш цар Симеон Сакскобургготски. Стоянов пърхаше около коронованата особа при всеки възможен повод с надеждата това да му помогне за спечелването на втори мандат. Накрая с един замах разруши имиджа си на умерен политик, граден с години. В последния предизборен дебат Стоянов атакува остро опонента си Богомил Бонев, като изнесе публично компрометиращ за него пасаж от доклад на службите. И така постла червеното килимче пред лидера на БСП Георги Първанов.

Настоящият ни президент Георги Първанов безспорно си осигури място в историята като първия, който се задържа на "Дондуков" 2 за два мандата. Поуката за българските избиратели обаче от това би трябвало да бъде никога да не дават втори мандат на държавния си глава. През първите 5 г. Първанов се опитваше да се държи като президент на всички българи и да отстоява национални интереси. Например обвърза изплащането на пенсиите на изселниците ни в Турция с обезщетяването на наследниците на тракийските българи, прогонени от родните си места през 1913 г.

Не така протича вторият мандат на Първанов, белязан с ловни подвизи, раздаване на ордени на килограм, намеса в теми, които не са негови. Президентът си позволи да води и лична война с политици и бизнесмени, което никак не отива на държавен глава. Той бе гуруто на тройната коалиция, чието правителство много напомняше Беровия кабинет.

Всичките ни президенти подчертават факта, че



остават такива и след приключване на мандата



Но действията им говорят за разминаване между думите и делата. Веднага след като сдаде мандата Желев създаде партия "Либерална алтернатива", с която взе 0.32% на изборите през 1997 г. Стоянов пък се върна в СДС, стана негов председател и обикновен депутат и също регистрира няколко трагични участия на избори. Накрая все пак запази достойнство и стана един от малцината български депутати, които са напуснали парламента по собствено желание. Що се отнася до Първанов, той надмина и двамата си предшественици. Настоящият президент дори не изчака края на мандата си и създаде формацията АБВ.

Ако парламентът е представителна извадка на обществото, то президентът е негова личностна еманация. В този смисъл въпросът трябва ли да се дадат повече правомощия на държавния глава като че ли вече получи своя отговор. На този етап обществото явно не може да излъчи за президент достатъчно качествени личности, на които да делегира по-големи отговорности. В държава, в която преобладават безличности, е по-добре върховната власт да се даде на колективни органи, тъй като това все пак е някаква гаранция срещу злоупотреби.
Снимка: архив "Сега"
Петър Стоянов тръгна с летящ старт, но пропиля всичко в последната година на управлението си.
29
3723
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
09 Февруари 2011 20:00
В Интернет има един "римейк" по Вазов за Борисов Натиснете тук. Та там, покрай другите гениални находки стихоплетецът е дал кратка, но изчерпателна характеристика на президентствалите дотук:
На тоз пост видяхме, уви, да седят
Много смешници всеки преден път
Чужди дипломати с тях си играха
Нашата гордост те поругаха.
...
Всички президентски действия до днес
Бяха просто смешни - липсваше чест.
Защото философ, адвокат и агент
в ония дни мрачни, до този момент,
папкаха мирно на тази софра
какво точно правеха никой не разбра
...
09 Февруари 2011 20:30
Толкова му е акълът на българския народ -
такива президенти избира.
09 Февруари 2011 20:41
"В държава, в която преобладават безличности, е по-добре върховната власт да се даде на колективни органи, тъй като това все пак е някаква гаранция срещу злоупотреби".


За безличностите, авторе, си прав, но не и за това, че "колективните"‌ органи са гаранция срещу злоупотреби: у нас тези органи са само за парлама, де-факто са си истински "сол-таш*к" на партийните лидери-феодали (Луканов, Костов, Симеон, Доган, Борисов), на които куклите в парламента и по места яко лъскат чепика и (още по-зле) влюбено целуват задн*ка с цел спечелване на благоволението им и някое парче от баницата ...


Трябва да се помисли за елимиране на тази доста паразитна институция, струва скъпо на хазната и полза от нея реално няма никаква.



Редактирано от - Mars Attack на 09/2/2011 г/ 20:45:09

09 Февруари 2011 20:48
Та какъв трябва да е президентът? Да не е безличен но да не взима отношение по никакви политически и икономически въпроси? Да не критикува политиците ама да има мнение?
Шизофрения!
09 Февруари 2011 21:20
Тома,


У нас президентът просто е излишен като институция....
09 Февруари 2011 21:35
хм неска пак за Гоце,
тоя път без лумпенщини с а тънък намек че е при политическите мумии, просто още шава
не ми стана ясно що трябвало да си мълчи кат чеп ама явно това е авторовата представа за президент или що да не раздава ордени, ако не беше така що гръмнахме мавзолея - там оня фитваше за позицията
09 Февруари 2011 21:43
Епилога е по същество - сините запеци се уплашиха от активността на Гоце. Лично според мен обаче президента трябва да е коректив не само с излишното си вето, това ще е реално разсредоточаване на власт - от ББ.
Мале ами ако изберат Цвънчо за перзиденд!!!!
09 Февруари 2011 23:36
В последния предизборен дебат Стоянов атакува остро опонента си Богомил Бонев, като изнесе публично компрометиращ за него пасаж от доклад на службите.

Интересно от службите на чие подчинение е получил доклад Стоянов срещу Бонев?И после...Иване кажи си!!!Подход на троянски КОН( или пловдивски)..?
09 Февруари 2011 23:48
Забелязъл съм, че черепът на г-н Първанов е необикновено плосък отзад.
Никаква алюзия с интелекта му, Боже опази, нищо, че не става за шеф.
Когато е в анфас, изглежда нормално. Когато е в профил, прилича на албански трафикант. Лично наблюдение, моля да не бъда обвиняван в расизъм.
10 Февруари 2011 00:12
Президентите не могат да свалят оковите на безличието, когато те самите са безлични.
10 Февруари 2011 00:25
Мето, интелектът не е отзад, а отпред на черепа! Отзад е змийският мозък!
10 Февруари 2011 06:50
Какви окови? На тях безличието им е лицето...
-----------------------------
Блогът на Генек

10 Февруари 2011 09:47
На този етап обществото явно не може да излъчи за президент достатъчно качествени личности, на които да делегира по-големи отговорности.
Е, то същото важи и за премиерите, за министрите, за депутатите ... и като не можем да имаме достатъчно качествени личности в управлението на държавата, какво правим?
10 Февруари 2011 09:56
Доста странен "анализ" в статията, показващ както неразбиране на ролята на президента според Конституцията, така и неразбиране на вече случили се събития. Петър Стоянов загуби изборите не защото извади компромати, а защото не беше президент на всички българи и се държа като такъв. Жельо Желев също не беше президент на всички българи, според мен сериозно наруши и Конституцията в края на мандата си, но най-вече изложи институцията с маниерите си. Георги Първанов се постара да бъде президент на всички българи и затова и спечели втори мандат. Сега в края на втория му мандат започна една война между институциите, която война нямаше да я има ако мандата му не завършваше. Дали е плюс или минус ролята му в създаването на предишната управлявала тройна коалиция е доста спорно. По Конститиция точно президента провежда консултациите за формирането на кабинета, а при тогавашните резултати от изборите, тройната коалиция беше най-добрия вариант. Друг вариант просто нямаше - при нови избори щеше да се получи пак същото.
10 Февруари 2011 10:19
Една дребна забележка която показва че Уважаемият Автор има проблеми с паметта:
"Страната ни е република само от 64 г., в продължение на 43 от тях не е имала президент."
.
Първият президент (тогава наричан председател на републиката) е Васил Коларов, избран веднага след референдума от 1946г
Първият президент след 1989г е Петър Младенов, който кой знае защо е изпаднал от поменика на Автора.
10 Февруари 2011 12:33
Марс е толкова прав, че няма какво да добавя или да опонирам.Какво да предложим като алтернатива обаче?????Хайде сега де!!!
10 Февруари 2011 12:55
"В държава , в която преобладават безличности , е по-добре върховната власт да се даде на колективни органи , тъй като това все пак е някаква гаранция срещу злоупотреби ."
- ЛОбретенов
Безкраен цинизъм владее това обобщение . Авторът мъчи да гледа орли в гнездо на колибри. Прегледай и Системата на политическото ни общуване , Мили Авторе . Какво очакваш от яловицата , национална гордост ли да поражда ? Моделът и Структурите ни на управление не работят , Обретенов . От 20 години , ние не стигаме Системното ни сходство за модерен живот в демократично Общество . И не мислим този ни тупик , като Организмичен проблем на системата . Така е по-удобно ?...

Редактирано от - beagle на 10/2/2011 г/ 13:18:34

10 Февруари 2011 13:48
Като алтернатива трябва да се махне тази излишна "институция" - президент. И без това само представителни функции има.
10 Февруари 2011 13:54
Промяна в конституцията и закриване на президентската институция. Милионите за издръжката й да отидат за здраве и образование. Ще спестим и много милиони, които сега се крадат от близки на президента.
10 Февруари 2011 14:35
По принцип е нужно отделяне на изпълнителната от законодателната власт, чрез сливане на длъжностите на премиера и президента. Президента да се избира пряко за 4 години (не за 5, както е сега), да формира правителство, като предлага на парламента министрите за одобрение един по един. По същият начин парламента да не може да гласува недоверие на цялото правителство, а само на отделен министър. Президентът да няма право да разпуска парламента, а парламента да обновява половината си състав на всеки 2 години, при 4 годишен мандат.
-
Накратко - моделът на САЩ, който неправилно се нарича президентска република, а всъщност е република с разделение на властите.
10 Февруари 2011 15:10
Брайтмане мили ,
Говори в таз посока , че по тази тема ме стяга нерва . Ще се обаждам край тебе . Ако ти иде , разшифровай по-популярно понятията за "системно сходство" и "организмичност на системата" . Разбира се , подай ги към по- любознателните през потребностите и задачите на собствено Управлението и Самоуправлението на социалната система , към която дори афишираме , че принадлежим . Ти му подаваш ръка , в модерен пример на Балканите да бива , а той неистово те тегли към Ориента ...

Редактирано от - beagle на 10/2/2011 г/ 15:13:29

10 Февруари 2011 15:40
Брайтмане , ,
Писах автоматно , след първото ти изречение по-горе . Приемам изцяло твоя текст , като приложение на американския модел , адаптиран към Европейската и конкретните национални практики в ЕС . Ние сме способни на такъв Модел , той е спасителен за България . А в непростия й контекст , тезата на тази дописка е зловредна за националната ни Обществена практика . Ще бива нещо като опит за успокояване на жертвата , че няма да бъде убита подир изнасилването ...

Редактирано от - beagle на 10/2/2011 г/ 16:39:54

10 Февруари 2011 16:36
Е няма що, в тая статия са открили топлата вода!

Остава да се сбъдне прогнозата ми
...
и ето, че точно в най-тежкият момент
дойдоха избори. Той стана президент.
Той биде избран! О, съдба тъй славна!
На маршалски пагони по мечтаност равна

и ще се сдобием с най-екзотичната колекция от президенти на земното кълбо.
10 Февруари 2011 19:01
България не случи на президенти.
10 Февруари 2011 19:19
garamel мили ,
По-лошо ни бива . Не сме докарали до Решение , Българският въпрос . На туй отгоре , вече сме отхвърлили и изгубили Стратегическият ни съюзник и сега се хлопкаме в никаквото . Всяко друго остава , нашенски въртогъзици в играта за "естествените пари" , от географското положение на Булгаристан . Дано сещаш , че последното е "най-географско" , че и в яка тенденция към "естествено"...
10 Февруари 2011 19:37
Двама харчили пари дародни да чепкат вълна
10 Февруари 2011 20:08
Накратко и за сведение на ТъЖъ , България е с аварирал автопилот , ДОРИ . Представете си , спасението й е в ръцете на "околните" . Повърнахме Историята до Ньой , че и включително . Къде са глубокоумните тарикати , да ни обяснят ситуацията ??? ...
10 Февруари 2011 20:31
Желю като селски пич прецака ТКЗС-етата по носталгични причини!П Стоянов не
пожела да си извади конските зъби за разлика от коня, който си ги смени за да
не заприлича П Стоянов(какъв характер Конски)!Първанов?-е тепърва ще го съдимVt
15 Февруари 2011 18:24
Най-съществениия общ знаменател на всички български президенти след 1990 година е тяхното недостойно поведение и блюдолизничество пред силните във Вашингтон и Брюксел.Подобно загърбване на националните интереси от тази институция България не познава през всичките години на съществуванието на Третата българска държава!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД