84-годишният основател на компанията ИКЕА Ингвар Кампрад е известен със своята пестеливост. Тв разследване обаче показва, че той е отишъл твърде далеч в опита си да пести от данъци. |
84-годишният основател на компанията ИКЕА шведът Ингвар Кампрад е известен със своята пестеливост, въпреки че се нарежда на 11-о място сред най-богатите хора на планетата. Сънародниците му обаче са шокирани от наскоро направените разкрития, според които Кампрад май е отишъл доста далеч в стремежа си да пести. Твърди се, че той тайно ръководи империята си чрез фондация в Лихтенщайн, която най-вероятно е помогнала на ИКЕА да спести милиони от данъци. Това, разбира се, е напълно законно.
Кампрад, който живее в Швейцария, настоява, че той и семейството му вече не контролират ИКЕА. Документален тв филм, излъчен по шведския канал SVT, обаче намеква, че той "си е осигурил контрол и власт над ИКЕА и... е създал фондация с тази цел в Лихтенщайн - една от страните, смятани за данъчен рай".
Тв каналът SVT разказва, че ИКЕА има две лица: едното е за пред обществото и друго - което не е за показ. Според филма "Инка Холдингс" - компанията, която управлява 280-те магазина на ИКЕА по света, е публичното лице на корпорацията. Другото е базиран в Лихтенщайн холдинг, наречен "Интерго Фаундейшън", който е основан преди 20 години.
Документалният филм разказва, че "Интерго" и дъщерната му компания "Интер ИКЕА Системс" притежават правата върху всеки продукт, който се продава в магазините на веригата. "Интер ИКЕА" е истинската ИКЕА, твърди каналът SVT. Твърди се, че 3% от всички продажби на ИКЕА били прехвърлени във фондацията в Лихтенщайн под формата на такси от правата върху продуктите, което е позволило да натрупат фондове на обща стойност над 15 млрд. долара. Кампрад отказва да даде интервю за филма. Точно преди да бъде излъчен филмът преди дни, той разпространи специално съобщение, в което заяви, че все още участва в контрола на компанията ИКЕА чрез фондацията, чието съществуване досега бе неизвестно. Той заяви, че фондацията се ръководи от независим управленски борд.
"Нейната мисия е да инвестира средства в разширяването на компанията, в бизнес сделки и да осигури оцеляване на ИКЕА в дългосрочен период", заяви Кампрад. Той категорично отрича твърденията, че целта на фондацията е да бъдат избегнати данъци и настоява, че ИКЕА плаща всичките си задължения към данъчните власти. "Винаги сме разглеждали данъците като разход, точно както другите разходи, които се плащат при развиването на бизнес", заявява той.
Настоявайки, че няма нищо лошо в това да се опитваш да дължиш възможно най-малко данъци, Кампрад пише в изявлението си, качено на сайта на ИКЕА: "Оптимизирана данъчна система ни дава възможност на гъвкавост при използването на нашите активи, които веднъж вече са били обложени с данък на един пазар. Те могат да бъдат използвани на нови пазари за развитието на бизнеса без допълнително натоварване с двойно данъчно облагане."
В Швеция подозренията урониха имиджа на една от най-популярните компании в страната, която бе известна с добросъвестната си корпоративна отговорност. Задават се въпроси защо ИКЕА се е насочила към известен данъчен рай като Лихтенщайн.
Това обаче не е първият път, когато Ингвар Кампрад става обект на неудобни разкрития, свързани с делата му. През 1994 г. шведите бяха изумени, когато разбраха, че превърналият се в идол на народа предприемач е членувал във военното профашистко Ново шведско движение, което е събирало пари и набирало членове до 1945 г. Твърденията се появиха, след като бяха публикувани писма, написани от покойния вече шведски фашист Пер Енгдал. Кампрад остава приятел с Енгдал до началото на 50-те години. В специално писмо до служителите на ИКЕА от 1994 г. Кампрад описва членството си в организацията като "най-голямата грешка в живота ми".
Ингвар Кампрад от дете имал бизнес нюх и още като момче започва да продава кибрити на съседите си. По-късно продавал риба, украшения за елхи, моливи и химикалки. Когато става на 17 години, баща му му дава пари като награда, че си е взел изпитите. Кампрад ги използва, за да създаде ИКЕА, използвайки семейната фирма за свой офис. Името на компанията е съставено от инициалите в името на Кампрад, името на семейната ферма (Елмтард) и намиращото се наблизо село Агунард.
С 280 магазина, 127 000 служители в 38 държави ИКЕА се е превърнала в глобална империя. Мотото на компанията се пази в "Заветите на продавача на мебели", което може да се смята за библията на ИКЕА. Книгата съдържа основни правила, като например "Похабяването на ресурси е смъртен грях в ИКЕА" и " Човек не прави грешки само когато спи".
Кампрад се преселва в Швейцария през 1976 г., за да избегне големите данъци, с които се облагат богаташите в Швеция. Той шофира 15-годишно "Волво 240", рядко облича костюм и е известен с това, че се пазари за изгодни сделки във вилата си, намираща се край Лозана. Той дори признава, че посещавал магазините ИКЕА, за да се наяде с "евтина храна".
Политиката на спестяване, която компанията води, е това, което го кара винаги да лети с икономична класа. "Как бих могъл да искам от хората, с които работя, да пътуват евтино, ако аз пътувам в лукс?", пита той в едно интервю. "Това е въпрос на добро управление."