:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,863
Активни 441
Страници 8,766
За един ден 1,302,066
Спестовник

Основателят на ИКЕА пестил и от данъци

Империята, основана от Ингвар Кампрад, е обвинявана, че е прехвърлила милиарди в Лихтенщайн
Снимка: ЕПА/БГНЕС
84-годишният основател на компанията ИКЕА Ингвар Кампрад е известен със своята пестеливост. Тв разследване обаче показва, че той е отишъл твърде далеч в опита си да пести от данъци.
Той е един от най-богатите мъже в света, а личното му състояние се оценява на 23 млрд. долара. Въпреки това кара 15-годишна кола, лети с икономична класа и насърчава хилядите си служители в глобалната му империя да използват двете страни на хартията с логото на компанията, когато пишат писма.

84-годишният основател на компанията ИКЕА шведът Ингвар Кампрад е известен със своята пестеливост, въпреки че се нарежда на 11-о място сред най-богатите хора на планетата. Сънародниците му обаче са шокирани от наскоро направените разкрития, според които Кампрад май е отишъл доста далеч в стремежа си да пести. Твърди се, че той тайно ръководи империята си чрез фондация в Лихтенщайн, която най-вероятно е помогнала на ИКЕА да спести милиони от данъци. Това, разбира се, е напълно законно.

Кампрад, който живее в Швейцария, настоява, че той и семейството му вече не контролират ИКЕА. Документален тв филм, излъчен по шведския канал SVT, обаче намеква, че той "си е осигурил контрол и власт над ИКЕА и... е създал фондация с тази цел в Лихтенщайн - една от страните, смятани за данъчен рай".

Тв каналът SVT разказва, че ИКЕА има две лица: едното е за пред обществото и друго - което не е за показ. Според филма "Инка Холдингс" - компанията, която управлява 280-те магазина на ИКЕА по света, е публичното лице на корпорацията. Другото е базиран в Лихтенщайн холдинг, наречен "Интерго Фаундейшън", който е основан преди 20 години.

Документалният филм разказва, че "Интерго" и дъщерната му компания "Интер ИКЕА Системс" притежават правата върху всеки продукт, който се продава в магазините на веригата. "Интер ИКЕА" е истинската ИКЕА, твърди каналът SVT. Твърди се, че 3% от всички продажби на ИКЕА били прехвърлени във фондацията в Лихтенщайн под формата на такси от правата върху продуктите, което е позволило да натрупат фондове на обща стойност над 15 млрд. долара. Кампрад отказва да даде интервю за филма. Точно преди да бъде излъчен филмът преди дни, той разпространи специално съобщение, в което заяви, че все още участва в контрола на компанията ИКЕА чрез фондацията, чието съществуване досега бе неизвестно. Той заяви, че фондацията се ръководи от независим управленски борд.

"Нейната мисия е да инвестира средства в разширяването на компанията, в бизнес сделки и да осигури оцеляване на ИКЕА в дългосрочен период", заяви Кампрад. Той категорично отрича твърденията, че целта на фондацията е да бъдат избегнати данъци и настоява, че ИКЕА плаща всичките си задължения към данъчните власти. "Винаги сме разглеждали данъците като разход, точно както другите разходи, които се плащат при развиването на бизнес", заявява той.

Настоявайки, че няма нищо лошо в това да се опитваш да дължиш възможно най-малко данъци, Кампрад пише в изявлението си, качено на сайта на ИКЕА: "Оптимизирана данъчна система ни дава възможност на гъвкавост при използването на нашите активи, които веднъж вече са били обложени с данък на един пазар. Те могат да бъдат използвани на нови пазари за развитието на бизнеса без допълнително натоварване с двойно данъчно облагане."

В Швеция подозренията урониха имиджа на една от най-популярните компании в страната, която бе известна с добросъвестната си корпоративна отговорност. Задават се въпроси защо ИКЕА се е насочила към известен данъчен рай като Лихтенщайн.

Това обаче не е първият път, когато Ингвар Кампрад става обект на неудобни разкрития, свързани с делата му. През 1994 г. шведите бяха изумени, когато разбраха, че превърналият се в идол на народа предприемач е членувал във военното профашистко Ново шведско движение, което е събирало пари и набирало членове до 1945 г. Твърденията се появиха, след като бяха публикувани писма, написани от покойния вече шведски фашист Пер Енгдал. Кампрад остава приятел с Енгдал до началото на 50-те години. В специално писмо до служителите на ИКЕА от 1994 г. Кампрад описва членството си в организацията като "най-голямата грешка в живота ми".

Ингвар Кампрад от дете имал бизнес нюх и още като момче започва да продава кибрити на съседите си. По-късно продавал риба, украшения за елхи, моливи и химикалки. Когато става на 17 години, баща му му дава пари като награда, че си е взел изпитите. Кампрад ги използва, за да създаде ИКЕА, използвайки семейната фирма за свой офис. Името на компанията е съставено от инициалите в името на Кампрад, името на семейната ферма (Елмтард) и намиращото се наблизо село Агунард.

С 280 магазина, 127 000 служители в 38 държави ИКЕА се е превърнала в глобална империя. Мотото на компанията се пази в "Заветите на продавача на мебели", което може да се смята за библията на ИКЕА. Книгата съдържа основни правила, като например "Похабяването на ресурси е смъртен грях в ИКЕА" и " Човек не прави грешки само когато спи".

Кампрад се преселва в Швейцария през 1976 г., за да избегне големите данъци, с които се облагат богаташите в Швеция. Той шофира 15-годишно "Волво 240", рядко облича костюм и е известен с това, че се пазари за изгодни сделки във вилата си, намираща се край Лозана. Той дори признава, че посещавал магазините ИКЕА, за да се наяде с "евтина храна".

Политиката на спестяване, която компанията води, е това, което го кара винаги да лети с икономична класа. "Как бих могъл да искам от хората, с които работя, да пътуват евтино, ако аз пътувам в лукс?", пита той в едно интервю. "Това е въпрос на добро управление."
Снимка: ЕПА/БГНЕС
ИКЕА имала две лица - едно за пред обществото и друго, което не е за показване, се казва във филма.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Със своите 280 магазина и 127 000 служители в 38 държави ИКЕА се е превърнала в глобална империя.
44
6022
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
10 Февруари 2011 21:42
Тоя е трябвало да се роди евреин, а то - пуст ариец.
Той дори признава, че посещавал магазините ИКЕА, за да се наяде с "евтина храна".

10 Февруари 2011 22:06
.
10 Февруари 2011 22:11
Добре е, че са направили и показали такъв филм - шведите да го видят и да се замислят - такива хора ли им трябват или мангали.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
10 Февруари 2011 22:22
Натиснете тук
Магазины Ikea заставляют клиентов покупать больше своими лабиринтами
--------
По мнению британского профессора Алана Пенна, расположенные в виде лабиринтов со стрелками торговые залы магазинов Ikea заставляют посетителей покупать больше товаров.
--------
10 Февруари 2011 22:24
Динаине, знаеш ли го онзи виц дето един турист с лоши познания по езици казал на един израелски шофьор на такси - закарайте ме на това място, дето всички евреи плачат. И той го закарал пред централната финансова служба. (или както се казва съответната институция, като Finanzamt). Тоя виц ми го каза един израелски евреин, живущ в Берлин, на немски. Ама се заливаше от смях. Вицът е много свеж за всички, които заобикалят агенциите по плащанията с неприязънта като от влечуги.
А за данъците - всеки гледа да покрие нещо или на го преименува за да мине. Въпросът не е в съзнанието, а в желязната система на събирането на дънците. И в законите - за да са ясни фронтовете.

Редактирано от - Nickolas на 10/2/2011 г/ 22:41:40

10 Февруари 2011 22:30
Ресторантите на ИКЕА са действително с много качествена и сравнително евтина храна. За 20 евро обядват двама души идеално. И като минат по зигзага все нещо се сещат, че могат да купят, даже да са ръкавици за горещи тенджери! А в шоповете има от тези шведските овесени сладки в ресторантските опаковки по 1 кг, както и от големите им шоколади MARABOU MJÖLK - 250 грама! Супер са. А и по едно кафе ще си хората вземат - да седнат в отдела градинска мебел на слънце. Който не го е правил, значи не знае какво е ИКЕА. А който знае го е правил.
Сега като отворят ИКЕА в България, маса търговци на мебели ще трябва да затворят дюкяните. А семействата ще ходят на излет до ИКЕА. На първо време поне.
Браво на тоя шеф. Не знам какво толкова искат от него.

Редактирано от - Nickolas на 10/2/2011 г/ 22:52:40

10 Февруари 2011 22:37
Сега като чета виждам, че явно това е едва ли не стандартен начин на действие на големите компании. По приблизително такъв начин е организирана и eBay.
10 Февруари 2011 23:42
Ако някой вярва, че цените на IKEA в България ще се различават от тези на останалите големи играчи - то той е голям оптимист. Набързо ще се направи един картел. Щом има овце - то ще има и кой да ги стриже.
10 Февруари 2011 23:55
Николасчо, ти за Никея ли работиш или просто си си национален съдист? ......
11 Февруари 2011 00:29
ИКЕА ще промени пазара на мебели в България, както Лидъл промени пазара на хипермаркетите. Комо, Мобо, Арон, Айко, Лабиринт, Зона, Практикер, Бриколаж - всичките ще се съобразяват.
В интерес на истината оптимално съотношение цена/качество съм намирал именно в малките магазини за мебели от рода на тези по ул. Пиротска, а не в големите вериги.
Преди няколко дни най-големият магазин на Икеа в Израел - в Нетания, на север от Тел Авив - изгоря в грандиозен пожар. Ръководството съобщава, че ще им отнеме между 6 и 12 месеца да го ремонтират и открият отново, щетите са за милиони долари. Натиснете тук
Само един магазин, но конкурентите потриват ръце в очакване на подобрени продажби през следващата година.
11 Февруари 2011 00:31
Пфу, Мосад не разрешава hotlinking.
Натиснете тук вместо това.
11 Февруари 2011 00:34
Ikea прилагат всички номера от арсенала на трансферното ценообразуване и tax-efficient supply chain management. Всички многонационални компании го правят за да минимизират данъците си глобално. Няма лошо, стига да е в рамките на законите на засегнатите държави. И да не искат да го правят, конкуренцията ги принуждава, защото ако ако една МНК плаща глобално с всичките врътки 30% данъци, а друга 12%, в крайна сметка първата в средносрочен план ще остане с по малко средства за инвестиции, дивиденти и т.н. и накрая това ще се отрази на конкурентните и позиции.
11 Февруари 2011 01:37
За IKEA мога да кажа че голяма част от продуктите са им от посредствено качество. Бизнес моделът им е от типа на Уолмарт, даже и по-лош за работещите и конкуренцията. Хубаво е да ги има в БГ. Това си е друга пазарна ниша. От начало хората ще се избият да купуват, но след време ще разберат че не са направили най-доброто решение.
Както казах поне половината от мебелите им не могат да издържат повече от 7-8 години, а не са евтини. Като направиш сметка ще видиш че си се минал. Аз имам няколко мебели от тях и си ги харесвам и ми вършат работа, най-важното. Не всичко е от лошо качество.
За храната в ИКЕА трябва да е някаква шега - кюфтенца в сос и ПК. За същите пари може да се нахраниш в ресторант с много по добра и повече като количество храна.
11 Февруари 2011 02:12
Много ви е скъпа Икеята в Европа, бре Николас. 20 евро са $28. При нас храната за двама в Икея е под $10. С $28 (включително и типа) отиваме на брънч в събота или неделя в Манхатън: салата и основно ядене + каничка(1/2 литър) вино на човек.

PS1 Гарамеле, не си прав - освен кюфтенца предлагат също салмон и още 1-2 други неща. Плюс десерти и 2 вида супа.


PS2 Ако бях на мястото на Николас бих предпочела немските им бирарии с вурстчета и кисело зеле. Цените им за двама пак трябва да са около 20 евро, най-много 30.

Редактирано от - Нели на 11/2/2011 г/ 02:19:05

11 Февруари 2011 03:08
Извинявам се , ама нищо общо няма между Walmart & IKEA. Най-интересното в шведския магазин е лабиринтът, нищо че по някое време омръзва...А от магазина на партера човек може да си купи от прекрасните гренландски скариди
11 Февруари 2011 06:40
Да Нели, така е. Не съм ходил от години.
Ама айде сега, да се каже че храната в ИКЕА ставала?‌!‌ Сядал съм от немай къде, щото тези 5 етажа докато ги обиколи човек огладнява. Както казваш ти, по-добре си отиди на ресторант. Даже и повечето бъргъри са по-добри от храната в ИКЕА.
Направено да ти вземе парите за малко храна, щото може да ти се доспи и да си заминеш, а те искат да продължиш да пазаруваш...
11 Февруари 2011 07:07
Гарамеле, при нас преди 2 години направиха ИКЕА край морето, в Бруклин. И за да ходят манхатанитите в него пуснаха безплатно корабче в събота и неделя, от даунтаун до магазина. Тръгва на всеки 40 минути и за 10 минути, с красиви гледки от ляво и дясно (към статуята на свободата, Статен айлаънд, Говърнър айланд, върха на Манхатън, доковете на Бруклин) си там. Кафетерията им е с изглед към Статуята, светла и просторна. Търговският им успехът е голям, признавам. Фичо ги харесва, аз се уморявам само от гледката на толкова много вещи. Никога не съм обичала да ходя по магазини, а този ме изморява за броени минути Но е истина, че някои неща там имат страхотен дизайн - лампи всякакви, вази, чаши. И цените им са непробиваеми, несравними с манхатънските.

Да не говорим, че като тръгнем по света се чувстваме като у дома, намираме по къщите на приятелите си "наши вещи" - децата на кумците ни в Дюселдорф имат същите бюра каквито имаха нашите в Ню Йорк. Мъничката им щерка има точно същото синьо столче на жълти точки в банята каквото имаше нашата щерка като малка, за да достига чешмата.
11 Февруари 2011 07:41
Звучи добре. Нашият е доста далече от където аз живея и е в голям мол.
Съгласен съм че имат хубави неща на добри цени, но има и доста плява дето бързо се разваля.
Лягам си. До утре.
11 Февруари 2011 09:40
Аз пък излиза, че съм работил за ИКЕА - през 1988 като студент успях да се вредя вместо на селскостопанска бригада да работя 1 месец в мебелно предприятие - правеха чамови масички, столчета, шкафчета - накрая се поставяха разглобени в кашони, заедно със всички винтчета, сглобки и т.н. Още в завода слагаха етикети "ИКЕА" и всичко заминаваше за износ. Излизаха хубави мебели, правени в България, с дървесина от Коми и шведски етикети.

Редактирано от - Weed361 на 11/2/2011 г/ 09:45:48

11 Февруари 2011 10:43
ИКЕА да не ми е стол на мене! Обядвал съм там за 20 години 3 пъти. А за скъпо или евтино - не знам. Радвайте се, че в Америка ви е евтино. Немските вурстчета какво да ги яде човек - 30% мазнина съдържат, а и бира не пия, нито купуваме в къщи. Разпивам се бира като отида в България.
Mебелите издържали 7-8 години. Koлко да издържат за тия цени? 70-80? Това са мебели за млади хора - студенти в друг град, млади семейства в малък апартамент за времето, докато живеят в него. То хубаво да е високо билото, претенциозни специалисти, ама гледайте колко чамови мебели се продадоха и все още продават в България. И като си отидете в България, хвърлете един поглед какви мебели и пердета имат повечето от съседите ви (специално в София) - одмах ще се намери стока за тях, защото в ИКЕА има и пердета, и килими, и лампи, и кутии за съхраняване на стари цености (боклуци). Обаче много са им смешни наименованията на мебелите. Имаше една семейна спалня модел Gudfick. Мебелите в ИКЕА са със сигурност по-качествени от произведенията на чамовата индустрия от краден бор в BG. Не работя за ИКЕА, разбира се, но което е право трябва да си остане такова. А който работи за чамовата промишленост в България вече да се сапунисва.
11 Февруари 2011 10:54
освен кюфтенца предлагат също салмон


Нели, "салмонът" на български си има име и то е сьомга

Колкото до Икея - върши работа без претенции. Цените са завишени, а лабиринтът досаден и винаги получавам пристъпи на клаустрофобия, но има и други магазини.
11 Февруари 2011 11:04
Съгласен. Но е сьомга точно защото нямаме дума в българския. Иначе в един-два по-избрани хотела в София сьомгата е лакс, като на германски. Светослав Колев пред много години я беше превел като лакерда. На мен ми е много по-приятно да е салмон като на английски или италиански, защото е от салмонидите salmonidae, в случая на атлантическия салмон salmo salar.
Добавка: Сега намерих в менюто на виенските сладкарници Lucky (BG) "парфе от пушена лакса".
Както и това от руски сайт: ...... очень вкусная рыба в соусе приготовлиная в духовки , берем красную рыбу Лакс выкладываем в керамическую дозу , режим мелко помидор и сладкий перец засипаем рыбу , затем делаем соус ......
За руската орФография не отговарям, c&p. Авт. права са на някоя си Наталия.

Редактирано от - Nickolas на 11/2/2011 г/ 14:34:58

11 Февруари 2011 11:42
Чист въздух за автомобила, дълго ходене по стрелки из тесни зали, лънч от умора и ...статистика за потребление и кредити. Който е доволен, доволен.
11 Февруари 2011 12:56
Карамеле, не си криви душата, брат'чед - мебелите на IKEA са с невероятно качество! Говоря за дизайн, сглобка и функционалност. Материалите са според цената - има и по-еФтинджос, има и много качествени.
Обаче ако някой каже, че механиката и сглобката са им зле е нагъл лъжец. Сглобявал съм мебели, правени по много места, ама никъде, освен в IKEA сглобките не пасват идеално до части от милиметъра. Всичко друго се налага да се допродупчва или да се вразумява с теслата.
Айде, холан - не можели да издържат 7-8 години - аз лично имам айкийски мебели над тази възраст и са живи и здрави - а ти имаш ли?...
11 Февруари 2011 13:00
А, Карамеле, забравих най-важното - само не ми сравнявай IKEA с Walmart, особено пък за мебели - разликата е като между стола и електрическия стол. А сопри се малко!...
11 Февруари 2011 13:24
Aranita
Колкото до Икея - върши работа без претенции. Цените са завишени, а лабиринтът досаден и винаги получавам пристъпи на клаустрофобия, но има и други магазини.

Бах маау, големи експерти във Форума. Както винаги. Но след като се стига чак до пристъпи на клаустрофобия, да помогнем на хората.
.
Значи, има едни такива схеми във всяка ИКЕА, които висят на всеки кажи-речи 10 метра и на които се вижда, че освен стрелки по "лабиринта" има и едни такива директни стрелки, по които можеш да минеш "направо". Стига да искаш, и стига да имаш очи да гледаш.
.
А пък ако си наясно какво искаш да купиш - вместо да разглеждаш, можеш да отидеш направо в складовото хале, да си натовариш нещата и да идеш към касите. Ако и в складовото хале получаваш клаустрофобия - трябва вече да се обърнеш към специалист.
.
А че са надути цените - ми сигурно са надути. В ebay могат редица неща да се намерят и за по 1 евро; също и ако си откраднеш отнакъде и не те хванат ще ти излезе съвсем на сгода. Ама за останалите - за конформистите, - ИКЕА се оказва без конкуренция.
.
И, понеже конформисти бол - ИКЕА печели.
11 Февруари 2011 15:07
Аранита, сьомгата не е българска дума, а руска. Ерго няма никакво значение дали ще напиша саломон или сьомга, и двете са чуждици за нашия език.

Салмона и лакса, доколкото знам, се различават по вида опушване. Лично на мен ми харесва салмона - ако е свеж, най-добре е да му сложиш лимон и много зеленина, и да го метнеш на скара. Трябват му само няколко минути. Не се слага нищо друго, защото самата риба е мазна и сочна. Всички други рецепити с допълнителни мазнини, кашкавал, различни млечни продукти, развалят тази риба. Трябва да се яде максимално простичко направена - да се вижда само розово, зелено и кафяви чертички от печеното. Икея се приближава към това мое виждане.

Николас, наденичките бяха шега, ям ги 1-2 пъти на година като съм в Германия. Никак не са лоши (аз наблягам на киселото зеле към тях, поръчвам си отделна порция от него) и са за препочитане пред прекрасната, но натоварваща, култура на правена на хляб по вашите земи. Както отбелязаха моите деца, и аз съм съгласна с тях, в Германия има същия хляб като в Манхатън, но мааалко по -вкусен.
11 Февруари 2011 15:56
Салмон и лакс е едно и също, според езика. Има океански, необработен и другият е студено пушен, тоя оранжевият. Той пък е в най-различни приготовления - graved и пр. Норвежкият, шотландският, ирландският и пр. са океански лаксове (салмони) заградени с мрежа в някой фиорд или от просто рибна ферма в свободни води. Но за разлика от Wild Lachs-a на тях дават атибиотици и ги хранят допълнително. После ги излавят, опушват и ги продават по света. Аз ям (пушен) лакс с майонеза Thomy, ситно нарязан лук, лимон и хрян от Шпреевалд. Този хрян действително няма равен на себе си. Продава се и в Ню Йорк, и Чикаго - за в двата града знам със сигурност. Може да се яде и с баварски Kren, ама не е същото. Ял съм лакс в България с български хрян от бурканче и майонеза Краси, което пък изобщо не е същото.
За хляба сме говорили. При над 160 вида хляб в Германия с цветова гама от най-черното до най бялото, през всички видове зърна, плодове, зеленчуци (тия които стават за да се пекат в хляб като ананас, артишоки и пр.), шунки на кубчета и други, и много професионална фантазия, с включване на италиански, френски и швейцарски хлебарски традиции, няма как хлябът да не е номер едно в Европа. Само Австрия и Люксембург са сравними по хляб. По избор и качество. Като в Германия хлябът е по-евтин от в другите две.
11 Февруари 2011 16:55
"Икеа" си е "НарМаг", но доста по-осъвременен.
Като току що завършил средното си образование си купих български мебели, произведени за "Икеа". Не бяха скъпи, но бяха доста ефектни като дизайн за времето си, сглобих ги сам без проблеми и досега (над 20 години) са запазили вида си. Вярно е, не са от плоскости с естествен фурнир и скъп лак като хубавите финландски мебели, но за хора без значими доходи и спестявания е задоволително решение.
В Копенхаген храни могат да се купят от занемарените и неугледни "Алди" и "Нетто", така и от деликатесните щандове в "Супербригсен" и някой специализиран магазин в района на "Строгет", където цените са умопомрачителни - така например 10 гр. шоколад може да е по-скъп от шведския 250 грамов.
Затова - да приветстваме "Икеа" в България, пък който има претенции ще му кажа откъде да си закупи италиански диван за 20 000 евро.
11 Февруари 2011 17:04
Карамеле, не си криви душата, брат`чед - мебелите на IKEA са с невероятно качество! Говоря за дизайн, сглобка и функционалност. Материалите са според цената - има и по-еФтинджос, има и много качествени.
Айде бе. Значи от Икеа съм купил само едни цветни масички по 12 евро (от Икеа до Фюрт-Германия) и спално бельо от Икеа в Будайорш до Будапеща. Не знам какво друго би могло да се купи, при условие, че ние имаме мебели от естествени материали на по-ниски цени от тези на Икеа. Все пак очаквам откриването на Икеа на околовръстнботъо за да си купя още една оранжева масичка.

Редактирано от - Mrx++ на 11/2/2011 г/ 17:07:00

11 Февруари 2011 18:09
Капитан Немо е типичен пример за човек който очевидно може да чете, но не може да осмисли прочетеното.
Не съм сравнявал мебелите в Уолмарт с ИКЕА. Казах, че двете вериги имат един и същ бизнес модел..., ама чукча писател.
Като ти харесват мебелите в ИКЕА купувай си ги със здраве и се възхищавай на сглобките (То оставаше и сглобките да не пасват). Още казах че ИКЕА‌ продава и функционални и надеждни неща, но не всички са такива. Има и много плява, която не е евтина като направиш сметка колко издържа.
Но хайде, щом капацитет кат теб го е казал - всичко е екстра хубаво, както казват в твое село. Не всички имат толкова изтънчен вкус като теб.

Редактирано от - garamel на 11/2/2011 г/ 18:14:57

11 Февруари 2011 18:26
Ами Марксе - на къщата си направихме ново разширение и инсталирахме (аз и жена ми) пълен комплект кухня (без плотовете, щото искахме гранит) - говорим за шкафовете. Единствено IKEA имаха пълен избор от размери (даже имаха простичък софтуер за проектиране, който свърши прекрасна работа, щото автоматично ти генерира списъка с маатрериалите а те бяха цели пет страници!), имаха ги в наличност, натоварих кашоните в едно ремарке (около 700 кила бяха) и си сглобихме всичко сами за няколко дни. Говорим за около 10 линейни метра горни и долни шкафове + остров, казвам го за да знаеш, че имаше от всички видове с всички фунции.
Вратичките - да, не са с ествествен фурнир, ахам... щото си бяха от естествено ДЪРВО (бреза) и презизността на изработката са феноменални! Пантите и релсите на чекмеджетата и изобщо механиките са невероятно добре проектирани - повечето се сглобяват само със защракване без никакъв инструмент, а могат да се регулират прецизно във всички посоки, така че са се напаснат иделано даже по лазерен нивелир.
Горе-доле по същото време имах възможност да сглобявам на приятели италианска кухня, баш произведена и доставена от Италия - да, много гъзарски фурнир, стъкло на корем, но.... майка плаче когато трябва да ги сглобиш и напаснеш! Я пантичка отива накриво, я релсата опира някъде, та стърже... не ти е работа. Разликата в цената беше ТОЧНО ТРИ ПЪТИ, в полза на моя джоб, а италианската си беше ламината и фурнир, а не дърво.
Колкото до Walmart мебелите - там ВСИЧКО е от най-ефтинджос китайските боклуци - една шкафче взех на рапродажба за гаража - пишман станах да го сглобя - нито една дупка не беше на местото си и всички вратички имаха дефекти, не , мерси - оттогава за двора, гаража, беседки, солариуми и прочие непретинциозни места купувам само на старо, от масивен бук или кедър и си ги отремонтирвам, полирам, лакирам.
Ново - само от IKEA, разбира се - ако ми хареса. Не ме разбирай погрешно - има много "авангардни" за мен неща, които някои направо наричат "боклуци", ама това е заради стила, а не заради изработката!
Не зная как са сега българскиуте мебели, от 15 години не съм пазарувал такива, там не се меся с мнение...

11 Февруари 2011 18:50
Карамеле, мерси за сравнението с чукчите, явно културното събеседване не ти е по възможностите, но то е въпрос в крайна сметка на възпитание.
По горе обясних какво имам в пред вид по прецизност. Ама понеже нещо на различни езици четем, да обясня - мебелите могат да бъдат оценени по два параметъра - стил (цвят, форма, функционалност, престижност на материалите /а не качество/) и изработка (качествен проектиране, тестване на прототипите, прецизност на размери, механична функционалност и издръжливост, качество на самите материали /не вида на материалите/, ергономичност на пакетиране, транспортиране, сглобка и поддръжка).
Първият параметър е нещо строго индивидуално според потребителя. Един харесва тъмно, друг - светло, един иска дърво и камък, друг - ламината и цимент, един иска натруфени вратички с орнаменти, друг - изчиствени форми.
Коментаторите по-горе залитнаха по първия параметър да сравняват, а не е уместно, затова репликирах.
Вторият параметър именно КАЧЕСТВОТО - той определя колко лено се чупят мебелите впоследствие, как се поддържат и колко работа вършат реално (функционалност).
Колкото до напасването - ами, Карамеле, когато сглобиш някога някаква мебел - ще ме разбереш какво имам в пред вид, то на думи всеки е специалист...
Като качество IKEA може да не е абсолютен шампион, но не мисля, че някой може да има наглостта да я сравнява по този параметър с Уолмарт (добре, де, дори и като бизнес модел - той включва и цялостното отношение към потребителите, а то е тотално различно между Уолмарт и IKEA, нали, Карамеле?).
Това имах в пред вид, мерси...
11 Февруари 2011 19:32
Аранита, сьомгата не е българска дума, а руска. Ерго няма никакво значение дали ще напиша саломон или сьомга, и двете са чуждици за нашия език.

Предимство има придобилата вече гражданственост дума сьомга. Намери ми речник, в който да фигурира думата салмон. Доколкото си спомням ти преподаваше в българско училище в чужбина. Представям си нивото. Жалко, е защото като друга българка живееща от дълго време в чужбина най-голямата ми битка е именно да предам на детето си правилен български език, за да не изгуби корените си. Така, че ако обичаш поне ти дигни малко по-горе билото. Добре е човек да има претенции стига да са с покритие.
11 Февруари 2011 19:38
Значи, има едни такива схеми във всяка ИКЕА, които висят на всеки кажи-речи 10 метра и на които се вижда, че освен стрелки по "лабиринта" има и едни такива директни стрелки, по които можеш да минеш "направо". Стига да искаш, и стига да имаш очи да гледаш.

Общото усещане на това да се блъскаш в огромно хале с тълпа не е най-приятната поне за мен представа за пазаруване дори ползвайки стрелките, но това е въпрос на личен избор, разбира се.
11 Февруари 2011 20:21
В руския сьомга (сёмга) има, но не се употребява. Употребява се лосось, лососи, лососевые рыбы.
11 Февруари 2011 22:20
Aranita
Общото усещане на това да се блъскаш в огромно хале с тълпа не е най-приятната поне за мен представа за пазаруване дори ползвайки стрелките, но това е въпрос на личен избор, разбира се.

ОК, за личните усещания не бих спорил. За мен много по-напрегнато е дори само обикалянето в тясно помещение с лабиринт и много посетители - в това отношение за мен палмата на първенството държат магазините от веригата Maison du Monde във Франция. В ИКЕА блъскане и тълпи, да си призная, не съм наблюдавал - напротив, всичко си е много спокойно и човешко; може би защото впечатленията ми са от ИКЕИ в Швейцария. Не знам при вас в Испания как е, може би там темпераментът си казва думата. Или може би просто си поставяш неправилно диагнозата - не ми било клаустрофобия, ами най-ми било агорафобия.
11 Февруари 2011 23:23
Аранита, въпросът със салмона не заслужава повишен тон и крайни заключения от рода на "представям си нивото".

Тъй като познавам отлично руската кухня, език и обичаи, едно уточнение: за руските хора салмонът не е сьомга, а лoсос. Сьомгата била просто от семейстовото на лососите. Според тях лосос е точния превод на дума салмон. Което автоматично прави леко неприязнените ви постинги към мен безмислени. Това, че в България под сьомга се разбира салмон, а не ласос е наш вътрешен езиков въпрос. В България много често се употребяват думи, които макар и точни по произношение не означават точно това, което те са в езика от който са взаимствани. Така например поло-то у нас е онова, което е търтълнек в Америка. Думата поло в английския означава фанелка с две копчета отпред. Същото важи, явно, и за сьомгата.


Нямам причина да не вярвам на руските си приятели, защото те са северна, а не южна като нас, страна и имат вековен опит с рибното дело. Докато аз и вие сме се родили в държава, която няма своя собствена дума за салмон и разните видове лососови риби.

В заключение: явно е погрешнио да съдите за преподаването на български език в българския хор и училище "Гергана" в Ню Йорк, където съм учител, по употребата на думата салмон във всички мои писания. Ще продължавам да я употребявам точно така, защото явно това има смисъл за назнайващите тайните на морските риби.

BTW, към дечицата от моето училище нямам никакви други претенции освен да могат да четат гладко на български, да пишат добре и възможно най-правилно ръкописно, и да имат понятие от българска история и гегография. Почти нямам дете в нашия първи клас, което да не срича вече на български. Някои четат дори гладко, а сме все още месец февруари, до юни има време. Нямам нищо против Катето, която е 6 годинки, да ми каже, че на своето парти в събота е хапвала салмон (а не сьомга, както вие настоявате) и кебапчета по простата причина, че същото това Кате, което ми дойде в предучилищната група на 4 годинки, днес чете почти гладко "Аз съм българче" от първата си читанка. До края на учебната година всеки наш първокласник ще рецитира отлично и 4-те куплета на това хубаво стихотворение. Доколкото знам, първокласниците в България не могат да се похвалят с такъв успех, макар да учат български всеки учебен ден, а не 3 часа на седмица.

12 Февруари 2011 12:35
Корумпираните ИКЕЙ-ци се оптваха да разпространяват корупционните си сделки и в Русия.
12 Февруари 2011 15:00
Той шофира 15-годишно "Волво 240", рядко облича костюм и е известен с това, че се пазари за изгодни сделки във вилата си, намираща се край Лозана. Той дори признава, че посещавал магазините ИКЕА, за да се наяде с "евтина храна".

Политиката на спестяване, която компанията води, е това, което го кара винаги да лети с икономична класа.

(снимка: натиснете тук) (снимка: натиснете тук)

________________________________ ____
New world Order = Assange
13 Февруари 2011 18:25
Нели, а когато Катето дойде в България и употреби дума, която в България не се употребява, дали няма да е комично?
13 Февруари 2011 18:28
Не знам при вас в Испания как е, може би там темпераментът си казва думата. Или може би просто си поставяш неправилно диагнозата - не ми било клаустрофобия, ами най-ми било агорафобия.

Виждам, че Ви харесва да се изживявате като доктор и да поставяте диагнози вземайки за отправна точка мнението на форумците. Ваша воля.
И да, в Мадридската ИКЕА (тази в северен медрид) по всяко време на деня е пренаселено.
13 Февруари 2011 18:56
Aranita
Виждам, че Ви харесва да се изживявате като доктор и да поставяте диагнози вземайки за отправна точка мнението на форумците. Ваша воля.
И да, в Мадридската ИКЕА (тази в северен медрид) по всяко време на деня е пренаселено.

Lo siento... не съм искал да се получава такъв ефект.
.
Споменах агорафобията само защото в оригиналния постинг ставаше ясно дума за клаустрофобия. Явно не е трябвало да се хващам за думата, защото наистина ще вземе да ми излезе име на доктор във форума и току-виж се наложило да давам консултации... то тук всеки май се оказва специалист по всичко... така че си вземам дадената диагноза. Мир да има.
.
Явно, и за ИКЕИте важи приказката от оня виц - "свят голям, ИКЕИ разни..."
14 Февруари 2011 06:57
Аранита, не допускам Катето да има езикова ситуацията в България, която да е драматично комична за околните. Мисля, че тя ще е наслада и гордост за всяка българска баба. Тя е умно, будно и езиково отлично развито дете, което ще ти обясни по най-милия, детски начин какво означава всяка дума. Допускам също, че владеенето на синоними на българските думи у нея е по-развито отколкото у повечето първокласници в България. В допълнение, тя може да ти каже как се превежда всяка дума на английски и, вероятно, на испански.

Нека не забравяме, че живеем в 21 век в който интернета е всичко и разликата между добре образованите деца живеещи в България и САЩ е все по-нищожна. Имам много близки приятели, с две деца на възрастта на нашите, които си родиха и трето дете, което днес е на 9 години. Никола никога не е пътувал извън България, и излиза рядко извън Пловдив, но говори великолепен американски английски. Този феномен ме интригува от няколко години. Детето беше езиково отлично развито още на 1 година и 2 месеца. Имам го записан на видео - ходи из къщата с прахосмукачка и обяснява какво точно прави. Английският му е от гледането на американски филми без преводи и всекидневното му общуване в интернет. Отличник е в българското си училище в Пловдив. Ако Никола говори с Катето, повярвай, той дори няма да забележи, че тя е казала салмон на съответната риба. Децата, като говорят, дори не осъзнават на какъв език общуат в конкретния момент. Те преминават лесно и без проблеми от език на език в зависимост с кого общуват.

Такива ми ти работи. Нямам никакво намерение да променям думата салмон в речника на децата от училището ни по описаните вече от мен причини. BTW, cлучвало се е да им казавам как салмона се нарча в България. Повече ме притесни днес една майка, която попита защо им трябва на децата да знаят значението на думите комат, бостан и просо. Защо, попитах, ти и аз знаем какво е плуг, палешник, сърп и паламарка?


Езикът е конвенция, но и история. Салмонът не е точно сьомга. Полото, всъщност, не е е блуза с висока яка, а с обикновена яка и две копчета. Сърмата, за ядене, (дума от турски произход), не е нещо завито. Това, което наричаме в България сърма, в Турция се нарича долма. Разбирам, че от век-два полото у нас може да е едно, сърмата друго, сьоомгата трето, но какво казва езикознанието за тези думи? И кой определя кое е комично в езика? Аз ли съм комична като кажа сешуар, или онзи който казва сушоар? Все пак логика има у отсрещния човек - сушоар, суши косата, нали? Не е ли комично да кажа на баба Гицка от Горно Конаре вертолет? Ми никога няма да кажа така на жената - ще й кажа въртолет с ясното съзнание, че тя ще разбере точно това произнасяне. Ми така де, перките отгоре му се въртят, какъв вертолет ще е като е въртолет?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД