:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,110
Активни 515
Страници 9,013
За един ден 1,302,066
анализ

Предизборен референдум в Кюстендил ще решава за грандомански проект

Предстои епична битка по какъв начин нищо да не се промени в управлението на града и след местния вот
Ивайло Атанасов
Стремежът на управляващите да се съобразяват с волята на народа удивително нараства в предизборни периоди. Изключение не прави и кюстендилският кмет Петър Паунов, който тези дни лансира идеята си за референдум. Разбира се, когато този инструмент на пряката демокрация се използва за инициативи, спуснати "от горе", обикновено става дума за отчаян опит да се легитимира някакво твърде спорно, но вече взето решение. Случаят не прави изключение.

Кметът на града - неуспял кандидат за председател на СДС и по-късно шеф на предизборния щаб на партията на Христо Ковачки за парламентарните избори, се готви да попита кюстендилци дали искат да се строи общински медико-балнеоложки комплекс, който да е "най-добрата клиника в Европа за лечение, рехабилитация и диагностика", където "най-добрите специалисти в Европа са готови да работят" и "ще превърне Кюстендил в балнеоложки център на Балканите". Взет сам по себе си, въпросът би получил твърде малко отрицателни отговори. Та кой е против да се построи нещо ново и полезно? Кой е против да се откриват работни места? Естествено, тези въпроси нямат никакъв смисъл, тъй като никой не гласува срещу светлото бъдеще.



Скрит обаче остава подтекстът, за който не бива да мислим



Проектът ще се финансира от общината чрез заем на стойност около 15 млн. лв., при положение че нейният бюджет за 2011 е 26,6 милиона. В настоящата криза това изглежда, меко казано, необмислено хрумване. Странно е и обстоятелството, че основната сграда ще бъде в идеалния център, на метри от централния площад. Дали пък след някоя година няма "да се наложи" на някой предприемач да купува на безценица безценния имот, за да спасява общината от фалит?

Заемът ще бъде поет в период, за който финансовият министър посъветва общините да не се вкарват в дългосрочни задължения, които може да не им понесат, и дори лично се зае да осуети подобни намерения на община Пловдив. Дянков най-добре знае колко още се готви да ореже бюджетите на местните самоуправления. Когато го направи през август с актуализацията на бюджет 2010, кметът Паунов прояви разбиране, каквото очевидно очакваше и от ГЕРБ за местните избори по отношение на кандидатурата му за втори мандат.

Няколко месеца по-късно, когато се убеди, че няма да получи подкрепата на партията, кметът разкри крупни злоупотреби на областния управител Любомир Анчев (от ГЕРБ). Оказа се, че набързо сформирано дружество начело с общински съветник от ГЕРБ прави дългосрочни "спешни" ремонти след разрушенията от наводнението през есента на 2009 г. По случайност там работи и синът на областния. Същевременно никакви мерки не бяха взети за отстраняване на причините за разрушенията от водната стихия - преди всичко ограничаване на поголовната сеч в Осоговска планина, - но това е, защото такива катастрофи са по същество изключително полезни. Те са повод за движение на "спешни" пари към правилни фирми.

Отговорът на Анчев от своя страна беше най-забележителното признание, правено някога в Кюстендил: Паунов разкрил злоупотребите и политическите назначения на управляващата партия, защото вече се намирали в предизборна кампания. Това е напълно вярно - по принцип за тези неща не се говори. Двамата се сблъскаха на миналите местни избори, които бяха спечелени с мотото за "нов модел" на управление на града.



Моделът на Паунов се оказа базиран на идеята,



че общинският съвет съществува само за да потвърди максимално консенсусно правилността на взетото от кмета решение. Един-двама дисиденти не са проблем и лесно се маргинализират. Например съпротивата срещу безрезервно подкрепяния от кмета проект на немска фирма за строеж на мащабен ветропарк в Конявската планина. Освен че ще е с трагични последици за опазваната по директивата за местообитанията на птиците защитена зона от НАТУРА 2000, този проект (заедно с Калиакра) навярно ще вкара цялата държава в наказателна процедура, каквито заплахи се чуха откъм Европейската комисия, след като въпросът опря до ЕП.

С така устроения местен парламент моделът на червения Кюстендил и този на синята Дупница изглеждат еднакви. Случайно или не в основата на първия седи подкрепящата "дупнишкия модел" свръхактивен депутат и лидер на областната структура на БСП Мая Манолова.

Тя се окичи и със съмнения, че през 2007-а е работила тайно за успеха на нейния бивш съдружник в адвокатска колегия Петър Паунов в ущърб на собствената й партия, като това доведе до разцепление и скандали в структурата. Тогавашният местен лидер Иво Атанасов подаде оставката си, обвинявайки Манолова за двойната игра. Няма никакви сигнали, че "тайната" подкрепа за настоящия кмет ще бъде оттеглена.

Скорошното откритие на Манолова, че



БСП "няма ресурс" за самостоятелни кандидатури - друго удивително признание



- и ще търси "широка обществена подкрепа" навежда на мисълта, че БСП може да застане и зад някой "независим". Известна азбучна истина е, че няма по-хубаво от свой човек в политиката, който минава за независим и не те обвързва с отговорности, а и електoратът е разочарован от партиите и техния консенсусен "нов модел".

Това са изходните позиции на основните играчи наесен, които вече разгръщат своите сили за предстоящата епична битка за това по какъв точно начин нищо да не се промени в управлението на града и през следващите четири години. Референдумът и разкритията за злоупотреби от своя страна трябва да останат само елемент от предизборната борба, като истинската политика се вкопае дълбоко в задкулисието и се държи далеч от полезрението на хората, внимателно залъгвани с мащабни проекти, представяни за панацея, но редовно потъващи в забрава заедно с обещанията. Такива бяха случаите с градския плаж, многофункционалния хотел до стадиона, уж дадени на сериозни инвеститори, както и периодично пристигащите височайши делегации от Испания, Финландия или Япония и т.н.

За поредния грандомански проект дори ще ни попитат в референдум, което едва ли ще го направи по-успешен. Често чуваме от нашите политици, че хората "не са дорасли" за идеала на пряката демокрация, но току-виж се оказало, че те самите могат да я употребяват само за собствени цели. Навярно защото техният идеал често се изчерпва с "дупнишкия модел".

--------

Ивайло Атанасов е студент магистърска степен по философия в СУ "Св. Климент Охридски"
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Кметът Петър Паунов от СДС ще подложи на референдум идеята си в Кюстендил да се построи балнеоложки център, който да издигне града на европейско ниво. Центърът ще струва повече от половината бюджет на Кюстендил.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Основната сграда на грандоманския проект, който общината ще финансира със собствени средства, въпреки че е криза, ще се намира в центъра на Кюстендил.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Депутатът Мая Манолова е областен лидер на БСП. Наскоро направи странното признание, че БСП "няма ресурс" за самостоятелни кметски кандидатури и ще търси "широка обществена подкрепа". През 2007 г. предшественикът й Иво Атанасов я обвини, че на тогавашните избори е работила за кандидата на СДС Паунов, с когото имаха обща адвокатска кантора.
9
4445
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
10 Февруари 2011 20:24
Чл. 12. (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Годишният размер на плащанията по дълга във всяка отделна година не може да надвишава 15 на сто от общата сума на собствените приходи и общата изравнителна субсидия по последния заверен годишен отчет за изпълнението на бюджета на общината.

(2) Номиналът на издаваните общински гаранции не може да надвишава 5 на сто от общата сума на собствените приходи и общата изравнителна субсидия по последния заверен годишен отчет за изпълнението на бюджета на общината.

(3) Годишният размер на плащанията по дълга включва дължимите главница, лихви, такси, комисиони и други плащания по поетия от общината дълг, с изключение на дълга по чл. 3, т. 6.

(4) Когато предстоящо плащане по съществуващ дълг, който е предмет на рефинансиране, е дължимо на дата, предхождаща датата на поемане на рефинансиращия дълг, общината задължително заделя паричен резерв за предстоящото плащане по съществуващия дълг в рамките на размера, определен с ал. 1.
Закон за общинския дълг

Авторът хубаво пише, ама да попрочете и закона малце. Полезно ще е. С референдум (местен) не могат да се преодолеят императивни забрани на закона. Тъй че ... всичката пара в свирката. Да пие Паунов с Майчето по една студена кюстендилска. SANUM PER AQUA.
10 Февруари 2011 21:16
Проблемът е от местно значение, така, че трудно могат да се дават някакви преценки без да се знаят нещата по същество. Едно е ясно:
Никога, ама никога една община не трябва да встъпва в търговски дружества и подобни измишльотини, защото това не е нейна работа... Общината може (и трябва) да съдейства за привличане на външни инвеститори, ама тя самата стане ли инвеститор (или съ-инвеститор) пиши я работата бегала...
---
Иначе браво на едно младо моче което поставя на вниманието местни въпроси
10 Февруари 2011 21:25
Тук се блъскаме фронтално , в неработещата ни Конституция . Обноските между Държавно и Регионално , Национално и Местно - кучета ги яли . При Двукамарен Парламент подобната тъпотия е невъзможна . Преминава се през добре премислена процедура на "добронамерени спънки" , докато се изчистят Позитивните механизми на Добрата идея и остава почтеното в нея . Да му мислят извършителите на престъпления , при последващо налаганите Условия на изпълнения на Проекта ...

Редактирано от - beagle на 10/2/2011 г/ 23:47:46

10 Февруари 2011 21:56
.
10 Февруари 2011 21:57
Абе... може и да е незаконно, това, което Паунов иска, но защо да не опита човека? Пък, ако се случи чудо и парите бъдат отпуснати, каква плячка ще имаа!...
11 Февруари 2011 10:57
За кога са насрочени изборите? Ноември? Не е ли малко рано да ни заливат с политагитация...
11 Февруари 2011 11:28
Блага вест:Дупница е пред Кюстендил в електронното преброяване.
11 Февруари 2011 12:36
Живков,
Парите ги има, но те не са безвъзмездни, а са заем. При съгласие да общината да го вземе, заемът ще бъде отпуснат.
Въпросът е кой, кога и как ще ги връща тези пари барабар с лихвите?
Ако нещата стояха така, както са описани - най-, най-, най- частните инвеститори щяха да се редят на опашка пред общината.
Проблемът е, че Кюстендил е един маргинализиран град, отдавна изоставен от младите, образовани и амбициозни хора (както и повечето български градове с мащабите на Кюстедил). Да се твърди, че на този фон ще дойдат най-добрите европейски специалисти е смешно.
Това може да се случи най-рано след 20 години при един много положителен сценарий за развитие на България.
11 Февруари 2011 16:13
Никога, ама никога една община не трябва да встъпва в търговски дружества и подобни измишльотини, защото това не е нейна работа... Общината може (и трябва) да съдейства за привличане на външни инвеститори, ама тя самата стане ли инвеститор (или съ-инвеститор) пиши я работата бегала...



Само за протокола и по принцип.
Део е прав, с малката забележка, че така трябва да бъде.
В действителност всяка година бюджета на делегираните от държавата дейности в общия размер на общинския бюджет е 90% от предходната. В текущата година отделно субсидията се изпълнява на около 90%.
По закон общината може да субсидира делегираните от държавата дейности с местни приходи когато предните не достигат, както и става, докато обратното е забранено.
Изход - държавата казва увеличавайте местните приходи.
Как - всяка община сама решава, но често задачата няма решение...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД