:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,205
Активни 502
Страници 9,108
За един ден 1,302,066
Самоуправство

Трябва ли магистралите да погазват човешки права?

Управляващите нехаят, че промените в законите за държавна и общинска собственост драстично нарушават конституцията
Снимка: БГНЕС
С цената на погазени конституционни права строителният министър Росен Плевнелиев е готов да реализира мечтата на премиера Борисов - България - държава от магистрали.
Откакто са на власт, ГЕРБ и премиерът Бойко Борисов постоянно зоват хората да стискат зъби в очакване на по-добри времена. Тези чудни времена щели да настъпят, когато бъдат построени магистралите, още някоя част от метрото и една -две спортни зали. Дотогава който издържи - издържи. Единият от проблемите е, че светлото бъдеще няма ясни срокове и непрекъснато се отлага. Другият е, че заради магистрали, метро, сметища, зали, гробища и т.н. управляващите са готови да сгазят и основни човешки права, гарантирани от конституцията.

Точно така се получава с последните изменения в законите за държавната и за общинската собственост. Държавата и общините вече имат право да правят т.нар. предварително отчуждаване - да влизат в имотите, преди да има окончателно съдебно решение за отчуждаване, когато там ще се изграждат обекти от национално или първостепенно значение.

И в двата случая се погазват два основни принципа от конституцията - че частната собственост е неприкосновена и че принудителното отчуждаване на собственост за държавни и общински нужди може да става само въз основа на закон, при условие че тези нужди не могат да бъдат задоволени по друг начин и след предварително и равностойно обезщетение. Авторите на законовите номера очевидно са пропуснали думите предварително и равностойно.

Какво предлагат те като обезщетение за собствениците на имоти, които трябва да бъдат отчуждени? Инвеститорът (държавата или общината) ще дължи различни суми за времето от въвеждането си до приключване на процедурата по отчуждаване. Ако става дума за земеделска земя, ще се плати толкова, колкото би получил собственикът от реализация на продукцията. Кой точно ще оцени колко ще струва реколтата от праскови, череши или ябълки за съответната година? Ако имотът е търговски, производствен или селскостопански обект, ще се взема предвид печалбата на собственика от предходната година или тримесечие. Ами ако тогава е било криза, а днес е възход?

Има и още безумни идеи. Например изрично е записано, че обжалването на размера на определеното парично обезщетение няма да спира отчуждаването. Вярно е, че в голяма част от случаите заинтересованите оспорват пред съда акта за отчуждаване само за парично обезщетение. И че имаше много скандали за това, че вещи лица дават много високи оценки, които се приемат от съда. Това обаче е проблем на организация, на конкретизиране на това що е равностойно обезщетение, на проверки и на контрол. И не е основание да се отнема правото на хората да искат каквато пожелаят цена за имота си. Особено когато се вземат имоти, които са единствено жилище или пък единствена нива. Още повече че открито се признава, че няма достатъчно земи за равностойно обезщетение. На практика се получава така, че държавата може да вземе плодородни ниви, без да предложи равностойна замяна или достатъчно пари, недоволният да се жалва в съда, но докато излезе съдебното решение, всичко вече да е унищожено.

Няма спор, че и магистрали, и сметища, и гробища трябва да има. Но е безумно строителството да става с цената на нарушаване на основни човешки права и принципи в правото. И ще е редно омбудсманът, президентът, депутатите или главният прокурор, които могат да сезират Конституционния съд, да поискат отмяната на тези законодателни безумия. Защото те минират демокрацията.
13
3926
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
10 Февруари 2011 20:40
А какво предлага автора? Да оставим нещата така и който има предварително снесена информация откъде ще минат важните инфраструктурни проекти, да си напазарува евтино и след това да бъде обезщетен скъпо. А стига бе ...
10 Февруари 2011 20:45
И не е основание да се отнема правото на хората да искат каквато пожелаят цена за имота си. Особено когато се вземат имоти, които са единствено жилище или пък единствена нива.

Алоо.. авторе... Ами, че кой отнема правото на на хората да пожелаят в съда ако искат и 1 милион за метър квадватен за единствената си нивичка? Ще си го получат милиончето, стига съда да е справедлив - какво те притеснява? Съда ли? ако е така - това е друга тема..
10 Февруари 2011 21:13
Уау! Айде вземете да си синхронизирате публикациите. Онзи ден тръбяхте, че ГЕРБ оставя заменките, въпреки намерението си да ги спре, а сега вече започна да се погазва констУтуцията... Аре земете се запрете.
10 Февруари 2011 21:18
Каква частна собственост, какви пет лева? Не стига това, ами и неприкосновена била! Я, па тоя!
11 Февруари 2011 05:10
Трябва да се направи една карта с цените на земеделските земи в страната, на която всяка година да се отразяват пазарните цени. Същото и за имотите в населените места със съответното отчитане на населено място, зона, вид имот, вид строителство и т.н..
-
Може да се използва и данъчната, оценка на имотите, която да се коригира съобразно пазарната, но при намаляване на данъчните ставки, така, че да няма повишения на данъците.
-
При започване на държавни или общински проекти с нужда от отчуждаване, на собствениците на имотите да се изплаща веднага обезщетение по така предварително определените, но реални пазарни цени, неповлияни от интереса за отчуждаване.
-
По този начин ще бъде преодоляно извиването на ръцете на държавата и общините, забавянето в дълги съдебни дела и ощетяването на данъкоплатците. Същевременно обезщетението ще е предварително и равностойно, защото и ще се изплаща веднага с отчуждаването и с получените пари ще може да се купи равностоен имот по избор на обезщетения.
11 Февруари 2011 06:38
австрииците с влаковите платформи за турски гастербаитери иако ще прецакат мегистралите от приходи
11 Февруари 2011 09:26
Трябва да се направи една карта с цените...

Бе това е много хубава идея, ама на теория и на практика е едно, а в живота често е съвсем друго. Щото има едни закачливи подробности, като например: какво се случва, ако в района няма сделки (какъвто обикновено е случая)?Какво се случва, ако сделките в района не са "на пазарни" цени, а са сключени на данъчна оценка (каквито са повечето случаи)? М? Това с хиксче или с кръстче ще се означи на картата?
11 Февруари 2011 09:30
Гео, Гео, Гео...
Първо - проблемът с "предварителната информация" и повсеместен в цял свят. Само, че в някои страни има наказания за това.
Не е редно да прехвърляш несвършената работа в една система, в ограничаване на права - такова ограничаване се нарича "извънредно положение" и именно поради това се счита за временно решение, а не за норма.
Не си прав и за второто - обезщетенията!
Не стига, че си противорчиш като с първата си теза обясняваш, как търгуващите с информация са несанкционирани, а след това безрезервно се доверяваш на същия орган, но и пропускаш факта, че от известно време е невъзможно да наложиш запор на сметки на министерства или общини.
Как тогава, ако съд присъди милион ще го вземеш, ако не ти го дадат доброволно, а в същото време не разполагаш вече и с актива?
*
То при старата Конституция поне бяхма "Народна република" и имаше "ръководна роля на Партията", а сега как да го напишем

Редактирано от - +- на 11/2/2011 г/ 09:33:17

11 Февруари 2011 11:57
Много интересни разсъждения на амбразурчиците. Когато говорим за житарите, хлебарите, месарите - спекулант звучи гордо. Дали защото имат силни позиции във властта, дали защото такива били правилата на пазарЯ, дали по други причини, но факт е, че не може да им нарушаваме правата т.е. държавата не може да се намесва във формирането на цените.
Когато става въпрос за частни лица се оказва, че пазарните правила не важат. Почва се една регулация, една защита на обществения интерес чак да те хване страх.
Чак партия либертас, дето утре ще управлява с референдуми и конкурси, ни е приготвила карта, с която цака наивниците.
Що така бре антикомуняги и антипрашки? Що като почнете да правите нещо все до цоциализъм го докарвате?
11 Февруари 2011 12:40
Обещетенията при отчуждаване на земеделски имот трабва да бъдат само с равностоен (или по добър) земеделски имот и никога с пари.
11 Февруари 2011 13:34
Стига умуване. Първо трябва да се види как се решава въпроса в другите страни от ЕС.
11 Февруари 2011 14:13
и да направим точно обратното
16 Февруари 2011 10:27
Илюзията ГЕРБ започна да свършва!!Цвъ.Цвъ. оцвъка всичко което можа и Борисов е принуден да го отстрани от министерските постове "временно" за да бъде шеф на предизборния щаб.Какво следва."Червените кмери"-БСП ще организира протести на все по обедняващите Българи и с право, ще им напомни колко пъти вдигаха заплати и пенсии, а в този период инфлацията ще се повиши до 5-6%, БВП изобщо няма да има ръст, безработицата ще се увеличи макар и малко и политическия сеир започва с Го.Първанов.А ..сетих се имаше и СИНЯ коалиция ..тя милата къде ще бъде????При народа (БСП)на протестите или .."вятър ги вее на бял кон"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД