:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,707
Активни 407
Страници 8,610
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Кална бомба с материали на клиента

Предадена в подробности, тази човешка история изкушава да бъде вплетена в един съвременен сюжет - би се получил многозначителен диалог между вековете и техните герои. Но това е вече предмет на други литературни обеми. Тук ще я въведа колкото за нуждите на нашия петък.

Нейният герой е дядото на моя съученик Роман Г. Житейският му път извикваше страхопочитание в Горни Плевен дори когато му бяха прибрали всичките земи и имоти и от цялото богатство му бе останал само сивият кон, който текезесето също му бе взело заедно с цялото хергеле, а после го беше върнало поради старост и слепота. Животът му беше твърде знаменателен, това беше американската мечта в България. Тъпото по онова време беше, че вече не ставаше за пример - поуката, която се получаваше накрая просто беше негодна. Каква поука и какъв пример, след като старецът завършваше живота си гол като тояга! Както впрочем го и започнал.

Дядото бил кръгъл сирак още от малък, без близки, без стряха дори. Поработвал по къщите, прислужвал в стария хан "Бъркач", една милостива попадия му събирала дрехи и обуща за лютата плевенска зима. Вероятно като метял различните работилници по главната улица или като изкарвал залък по фабриките и пазарището, той е понабил око за бизнес и е избирал своята първа "ниша". Не можел като класиците на модерния капитализъм да започне с една-две ябълки - в Плевен в онези години с ябълки хранели и прасетата. Затова опитал с... кал.



Ако сте чули да казват "От калта излязъл", това е за него



Избрал край барата някакъв пущинак с хубава пръст и там направил първите си тухли. Дълго време копторите му нощем пушели и припламвали и по тях закъснели пътници се ориентирали като по морски фар, че градът е близо. Изучавал занаята в движение, качеството му се наложило, после наел работници, докато отворил най-голямата тухларна в Северна България. Когато се катерехме по плевенските тавани, четяхме името му с релефни букви по вътрешната страна на марсилските керемиди. А десетилетия по-късно, като събаряха стари сгради, такива "надписани" цигли ги отделяха от другите и ги продаваха по цените за нови.

Тухларят от самото начало става най-дръзкият предприемач в областта. Отваря фабрики и маслобойни и купува земи. Произвежда захар и консерви, мебели, жито и знаменити вина. Лозята му са направо необгледни. С дни се точели по главната улица колите с грозде откъм Кайлъка към гарата, където се товарели композициите за Европа. Отделно: десертното, подредено в чисто нови щайги с ударена с нагорещен щемпел фамилия на износителя. И отделно: огромните "постави" (бадеми) с гъмзата заедно с юначагите, които тъпчат чепките и задяват гражданките от шпалира. Защото градът се събирал да гледа това шествие на плодородието и икономическия му разцвет.

И понеже целият живот на този човек минал пред очите им, хората го разчели както подобава - христоматийно помагало за човешкия избор, урок, че съдбата е в ръцете на всеки, а и в душата му.

Господ създал човека от кал. А един човек от (чрез) кал създал себе си.



И защо ви разказвам това?



Кална бомба се взриви в обществото и днес калта се стича по стените на демокрацията като кръв в банята на самоубиец. Това, че въпросната експлозия почти се сля с новогодишните гърмежи, насади сред гражданството подозрение, че тъй ще се отваря и затваря всяка следваща страница от близкото наше летоброене. Но взривовете зачестяват - изглежда времето притиска. Симпатичната субстанция, доскоро проблем главно на общините и на уличната инфраструктура, се пренесе във всички етажи на живота и наистина се стича - от горе надолу. Тържествено се стича. Какво да правим с такава кал, ние не знаем. От нея и Бог не би могъл да сътвори нещо прилично. Но при божествения произход на някои политици нищо чудно да пробват да произведат електорат от кал.

Отвращението и погнусата също са чистопробен стрес, по-гаден дори от страха. Те гипсират движенията на обществото - до степен, че да не може да избърше лицето си. И то мига кално, безпомощно и унизено.

Някога дедите ни се преборвали с калта посредством хитроумно пешеходно средство - кокили. Така ходели по седенки с новите си дрехи и цървули. (И с белите навои, мамо, с белите навои.) Днес такива екологични изобретения са неприложими. Това не ви е земеделска кал, нито пък ви е кал лечебна. Това е кал на високите технологии, извличана е със СРС-та и складирана зад три печата. Всичко да се асфалтира и всяка локва да се пресуши, тя не може да се свърши - за една смрадна бомба ще е достатъчна дори само калта под ноктите на противника.

Правят ги с материали на клиента и ги трупат ли трупат като в ядрен арсенал - кални бомби за масово поразяване.

Но както всяка театроведка ще ви каже, ако държите кална бомба зад сцената, тя до края непременно ще избухне. И ще направи всичко на бербат, дори и публиката...



P.S.

В последния час калните бомби бяха заменени с истински. Животът доразвива някои теми преди още да са публикувани. Но това не е силата на словото, това са силите на мрака...
10
4537
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
10 Февруари 2011 21:32
Тц!
10 Февруари 2011 21:44
Да, способни сме, като богове. С малка разлика - Бог направил от кал човека.
Ние правим от човеци кал.
Дали грешно сме разбрали поповете, които от край време дуднат, че сме от кал и на кал ще станем? И тъй, случи се.
10 Февруари 2011 21:55
Бербат- мръсен, кален, нечист.
Българска фантастика Натиснете тук
10 Февруари 2011 22:26
Джимо, сега Калин, очаквам и Терзиев...
Не се издържа само да мъкнеш помия с кофи. Душата почва да се бунтува.
10 Февруари 2011 23:58
Срещу какво у Калин ти се бунтува душичката, Сократе?


То ужаст, де. Щом казваш...




11 Февруари 2011 00:07
А, моята душа не се бунтува.
Слава Богу, отдавна зарязах журналистическата професия.
Казвам, че журналистът също е човек и по някое време му писва да играе по нечия гайда.
11 Февруари 2011 08:38
Ей, доживях! И аз учих старите български букви по тези керемиди! Железаровъ. Горни Дъбник, Долни Дъбник. И до сега хората там разказват как външнотърговската кантора на Железаров е спазарявала реколтата от дини. Седи чиновника с тетрадката на перона. Вагони от Чехия пристигат, застилат се със слама. Чиновникът сам, без представител на купувача подбира дините, нарежда товаренето, пломбира вагона и пайдос. И така - сделка не на обем, а докато чиновникът каже - стига! Другото не е качество за експорт. Същите преживявания имам като дете. Вземат се щайгите, "дантелите" (хартиените образовки), етикетите и на лозе. Гроздобер! Първа ръка. Втора ръка. Трета - за домашна употреба-бране, наред. Щайгите на специални конски платформи с ресори (да не се побие стоката), до гарата. Там същия въздесъщ чиновник - това "да", това - "не". Товарене на вагони със слама и - пайдос! Дядо ми минаваше същия ден през касата на лозарската кооперация с една бележка на ръка и с химически молив, да си получи парите. Организацията на Железаров се беше запазила до 70-те години, май... И до сега, като спомен от тия времена, съм запазил един пепелник с надписи - "Железаровъ"! Което е било, пак ще бъде, ама не сега!
11 Февруари 2011 12:36
Хвала ти, Калине, че възкерсяваш такива ярки картини от достойното минало на България!
Есето ти ми напомни един стар виц. Трябва да съм го чул към края на 60-те, но ще да е бил измислен в края на 50-те:
Срещнали се на оня свят Георги Димитров и Цар Борис. Георги Димитров взел да се хвали:
- Я виж каква България направихме ние - заводи, язовири, железни пътища, учебни заведения!
А Цар Борис се подсмихнал под мустак и рекъл:
- Направихте я, ама С МОИТЕ ХОРА. Де да видим след двайсе-трийсе години ТВОИТЕ хора каква България ще направят.
Е видя се...
11 Февруари 2011 13:08
"И от царството на българската литература са останали само едни цигански парцали. Като есенни листа окапаха едно подир друго цветята на българската муза и останаха само голи клонища. Дали защото хората бактисаха от поезия, или по-важни събития отвлякоха вниманието им, или пък и самите поети омръзнаха на себе си - но всеки ден млъква по една струна от българската лира и от целия оркестър остава само тъпанът да дига патардията. Пенчо Славейков - изглежда, че театърът ще погълне цялата му енергия и от нявгашното му писателство ще остане само патерицата; Яворов - от как стана драматург, не е продумал дума, освен два-три комитски спомена; Страшимиров - отиде да си опита късмета в Солун; Елин Пелин - забрави, че някога е писал разкази и излъга като никой друг нашенската критика; Кирил Христов• председател на дружество "Елеганция", на което и аз съм член, понеже се убедих, че едно време хората посрещали по дрехите, а изпращали по ума, а ~н-днешен и по дрехите и посрещат, и изпращат; Петко Тодоров•• - и след по си издаде "Идилиите", още не са му омръзнали, ами пак захваща да мън¬1 като хремав; Вазов - се е омотал в паяжините на мухлясалото българско царство; Андрейчин••• - донкихотските му усилия да пробие "Нов път" във вековните дебри на българската литература отидоха всуе, защото и сам не зна¬ше откъде накъде води тоя път. Това е регистра на старите. Новите - да не отварям дума за тях, че ще захвана да ги псувам по турски: абе, между тая сган как не се намери поне едно момче за пред хора! От списанията останаха само , демократически преглед" и опълченският календар "Българска сбирка"••••. Критиката - след горното може да предполагам на какъв хал е: Кръстев ¬кажи ми, че да ти кажа; Божан Ангелов••••• - тоз човек като че ли захваща да поумнява, защото си прибира чуковете в Министерството; Протич - други по-културни работи го занимават; Минчев - спомняш си за него нали? Ами сега? - ха да видим, де, като иде ред до Бояна и до мене! Боян е написал една голяма работа върху "Гете у нас" и се кани да напише за дисертация за катед¬рата по славянска литература за основните мотиви на Вазовата лирика. Пред¬стави си какво магаре: преди една година съм му дал две книги и не ми ги връ¬ща - иска да ги открадне. И не ще да ми преведе една немска книжка, която много ми трябва. Аз, за да не се отчайвам и за да не кажат хората, че като ста¬нах съдия туй то, докато бях в Радомир, написах едно съчинение за Вазовите "Японски силуети", а сега се каня да съчиня една работа за мотивите в нашата любовна лирика, но и твърде време нямам, а и не мога да се наканя. Нови кни¬ги няма, но се канят да излизат: Яворов - спомените си, Траянов•••••• ¬"Ver sacrum", която от три години насам излиза, Дора Габе••••••• - стихо¬творенията си. Ако бъдат придружени с портрета И, сигурно и на мене ще се харесат. Това е то образът на днешната българска литература. И хамен, че е право това - по- добре е така без нея".


11 Февруари 2011 13:09
Това горното, което съм ви снимал със скенера, е откъс от писмо на Спиридон Казанджиев до Боян Пенев и Дара Габе. Както виждате у нас усещането, че всякога е зле и от лошо-по-лошо е постоянно. Вижте Казанджиев - според него литературата загива - а хората, които критикува до един са днес класици на българската литература.
Та и днес като ви слушам вайканията - същата работа. Много зле, че гръмна бомба, кал, мале-мале. Едно време, онова на БорисІІІ, байно, в цяла София са трещели изстрели и са се просвали убити политически противници на властта. Днес поне това няма - изборите се купуват, хората не ги пребиват пред избирателните участъци както по времената на Борис ІІІ...


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД