Психолози от тексаски университет са на мнение, че хората, които редовно изпращат и получават по Интернет положителни емоционални писма, по-лесно преодоляват стреса и се чувстват по-добре физически.
Изследването е проведено сред студентите. Според обобщените данни на проучването хората, които изобщо не използват електронната поща за съобщения с позитивно съдържание, по-често страдат от болежки. Изследването е акцентирало и върху това какво и как младите хора пишат в Интернет във връзка с травмиращи събития, като атентатите от 11-и септември в САЩ.
"Разбира се, e-mail-ът е доста бърза форма на комуникация. Той е и доста подходящо средство за погаждане на "лоши шеги", но все пак изследването ни показва, че всеки, който борави активно с електронна поща и я използва предимно за разпращането (и получаването) на позитивни съобщения, страда доста по-рядко от здравословни проблеми и се чувства психически по-комфортно", е заявила проф. Ерин Браун пред в. "Дейли телеграф".
Според психоложката хората трябва винаги да помнят, че говоренето и писането за проблемите винаги помага да се чувстваме по-добре.
Въпреки обобщенията на психолозите, а може би точно в потвърждение на техните тези, практиката изобилства със случаи, в които електронната поща може да стане дори и косвен повод за отнемането на човешки живот.
Наскоро съдът в Кардиф (Великобритания) разгледа казус за това как непремереното чувство за хумор по мейла може да стане причина за трагедия.
Трима мъже бяха изправени на подсъдимата скамейка заради това, че са изпратили на служител от конкурентна фирма фалшиво писмо с покана за делова среща не къде да е, а в Индия.
Писмото е било изпратено до Анди Хол, служител в медицинската компания "Molecular Light Technology" в Кардиф.
В e-maila, написан на развален английски, се казвало, че г-н Хол трябва да замине за Индия за среща с клиент. Писмото е изпратено от името на несъществуващо лице на име д-р Сунил Ханкаванка, който уж се интересувал от сделка с медицински препарат. Тримата шегобийци Джереми Астън, Реймънд Бал и Иван Лукас не са и предполагали, че Хол ще вземе mail-а на сериозно и ще се запъти към бившата британска колония.
Ден след като се връща вкъщи, Хол, който е бил психически нестабилен и с диагноза шизофрения, е убил 12-годишната си дъщеря, докато тя спяла спокойно в кревата си. Анди Хол е забил 14-инчово острие в тялото на детето си в пристъп на умопомрачение. Той е смятал, че е Исус Христос и докато е убивал дъщеря си, е бил твърдо убеден, че тя ще възкръсне. Мъжът е планирал да избие цялото си семейство - жена си Карен и 10-годишния си син Джеймс, след което да се самоубие. Той е вярвал, че по този начин спасява други 15 християнски семейства от смърт. Действието се развива през юни 2000 г.
Пред съда семейството на Хол е отстоявало тезата, че фалшивото писмо е изиграло "ролята на катализатор за убийството". Магистратите в Кардиф обаче са оневинили тримата шегобийци, като са постановили, че между случая с фалшивия е-mail и убийството няма връзка, предвид нестабилното психологическо състояние на Анди Хол. Самият Хол също е оневинен и настанен в болнично заведение.
Сн.emotional.jpg
Текст: Електронните писма с позитивни послания помагат за преодоляването на стреса.
Сн emotional-1.jpg
Текст: Крехката граница между шегата и реалността в електронната комуникации може да изиграе лош номер на хората с нестабилно душевно състояние.
|
|