:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,429
Активни 750
Страници 15,994
За един ден 1,302,066

Флаш-анимацията: страхотна, но невинаги функционална

Флаш-анимациите в електронното пространство са един от най-атрактивните му елементи.

Уебдизайнерите, които работят с популярния продукт за създаване на триизмерни анимирани изображения - Macromedia Flash, са си извоювали репутацията на автори на авангардни и интересни сайтове. Основният проблем обаче е в това, че тези ефекти доста често се оказват нефункционални за всички потребители.

Професионалната гилдия отдавна признава, че повечето Flash-дизайнери мислят повече за авангардността, отколкото за достъпността на продукта.

"Хората, кото работят с Flash, често наричат себе си "артисти", но не си дават сметка, че много от потребителите със затруднено зрение въобще не могат да възприемат сайтовете им", коментира Крис Макгрегър, редактор на специализирания Flash портал Flazoom.com.

Преди излизането на Flash MX миналия месец съдържанието на сайтовете с Flash често не бе достъпно за хората, които използват специализиран софтуер за "разчитането" на Интернет страници чрез Браиловата азбука. Същият проблем възниква и при възприемането на аудиосъдържание чрез Flash от хора, които имат проблем със слуха (при Flash, версия 5.0).

Macromedia вече прави необходимите стъпки за адаптирането на програмните си продукти с инструментариум за направата на сайтове, достъпни за хора с нарушен слух и зрение (приложението ActionScript и новото издание Flash MX). Съществува и софтуерното приложение MAGpie - безплатен мултимедиен продукт. Flash MX освен че прави достъпно флаш съдържанието в уеб, съвместява и паралелна HTML версия на съответния сайт, специално пригодена за хора със слабо зрение. Flash MX включва и допълнителен работен панел, чрез който дизайнерите могат да добавят заглавие и описания на обектите в сайт с флаш анимации.

Създаването и поддръжката в уеб на достъпни сайтове бе и основният акцент на професионалната конференция на специалистите, занимаващи се с флаш - FlashForward, в Сан Франциско миналия месец. Приоритет е и на организацията WGBH Interactive, която е част от продуцентската медийна компания WGBH и има дълъг опит в налагането на идеята за достъпност на медийните продукти за по-широка публика /main.wgbh.org/. Миналата година тази компания продуцира първия DVD-продукт, изцяло съобразен с нуждите на хората с по-слабо зрение.





Сн. Audi.jpg

Текст: Дизайнерската общност вече обръща повече внимание на функционалността на авангардните анимирани ефекти в web.



сн. flashstart.jpg
735
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД