Ще притежава ли човекът на бъдещето способности на супермен благодарение на допълнително внесен в неговата ДНК генетичен материал от животни? Ще бъдат ли през следващото столетие всички едновременно и задължително умни, здрави и красиви, чрез селекция, имплантиране и износване само на перфектни ембриони? Дали един ден родителите няма да могат да поръчват какви характеристики да притежават деца им - ръст, цвят на очите и кожата, наклонности и дори дарби? Ще стане ли реалност мечтаното елиминиране завинаги на наследствените заболявания? Много вероятно.
----------------------
Експерименти с вграждане на животински гени в растения и обратното, както и на човешки гени в животински организми се правят вече години. През последните две научните съобщения в областта на генното модифициране и моделиране валят просто като из ведро. Тогава едва ли нещо може да спре учените да направят възможно създаването на човешки индивид по заявка. Защо не и по каталог. Въпросът в ожесточения дебат, който водим за моралните аспекти на тази тенденция, е точно къде трябва да се постави точката.
Целта е качество
Само преди няколко дни тайвански учени съобщиха, че са клонирали първите прасета в света, като са използвали човешка ДНК и свински клетки. Когато те се възпроизведат, ще отделят мляко, в което ще се съдържа човешки кръвосъсирващ фактор, който ще помага на болни от хемофилия. Японски изследователи пък успяха да прехвърлят растителни гени от спанак в едри животни, също прасета. Учените обясниха, че месото им ще е по-здравословно, защото растителният ген произвеждал ензим, който преобразува наситените мастни киселини в ненаситени.
Терапевтично клониране
През януари доживяхме и съобщението на "Адвансд сел текнолъджи", американска частна биотехнологична компания, за първите човешки ембриони, създадени чрез техниката на трансплантация на клетъчни ядра, известна също като клониране. Учени от компанията успяха да предизвикат делене на яйцеклетка без оплождане със сперма, за да я доведат до стадий бластоцист чрез партогенеза (девствено оплождане).
Учените заговориха за нова ера в медицината и потвърдиха постижимостта на терапевтичното клониране - метод, който се стреми да използва генетичен материал от самите пациенти, за да се възпроизведат клетки, които да заместят заболелите. Повечето от тях обаче отричат репродуктивното клониране, чиято цел е да се имплантира клониран ембрион в матката на жена, за да се стигне до раждане на клонирано бебе. Те са убедени, че на този етап то крие огромни опасности както за майката, така и за бебето. Ето защо подкрепиха забраната за клониране на хора, докато не се разрешат свързаните с него медицински и морални проблеми.
Но италианският гинеколог Северино Антинори се оказа на друго мнение. Според него репродуктивното клониране е също "терапевтично", защото помага на бездетните двойки, когато са изчерпани всички други възможности. Така се появи съобщението, че първият човешки клонинг ще се роди през ноември.
Генетичното селекциониране
Генната селекция на ембриони се прави днес по метода на т. нар. генетично диагностициране преди имплантирането. При него се тества една-единствена клетка от ембриона, преди родителите да вземат решение дали той ще се имплантира в матката. Този метод е позволен само в случаи на фамилна обремененост с генетично заболяване.
През 2000 г. семейство Наш влезе в медицинската история със своя син, селекциониран така, че тъканите му да са съвместими с тези на по-голямата му сестра, болна от рядка наследствена болест. Методът предлага шанс да изкореним генетичните заболявания и със сигурност ще бъде грешка да не се използва, твърдят привържениците му. Играейки ролята на господ, ние искаме да заменим природата в решаването на това кое е най-доброто за нашите деца, смятат пък опонентите му. Кои сме ние, за да преценяваме дали животът си струва със или без някои генетични дефекти? И няма ли риск да създадем генетични подсистеми? Правилно ли е да променяме обществото, съобразявайки се с нашите предразсъдъци?
Представете си например, че съществува тест за хомосексуалност. Много родители веднага биха решили да проверят дали плодът не носи тази особеност. В бъдеще вероятно ще стане възможно да се проектира "виртуално" дете от резултатите от теста и да се имплантира само одобреният ембрион.
Нови хромозоми
Преследването на перфектното дете може да доведе хората и до директно манипулиране на гените на ембриона. Освен добавянето на човешки или животински гени за постигането на определени качества могат да бъдат създадени и напълно изкуствени хромозоми в допълнение към 46-те, които наследяваме.
Изкуствена утроба
Твърди се, че могат да бъдат използвани и изкуствени утроби, за да се освободят жените от неудобствата на бременността и болката при раждането. Учените смятат, че подобни съоръжения могат напълно да решат проблема с преждевременното раждане.
В Япония 17-седмичен ембрион от коза бе прехвърлен от майката в пластмасов резервоар, пълен със специална течност. Тази зрялост на плода отговаря на 20-24-ата седмица при хората. Сегашният рекорд за спасяване на дете при преждевременно раждане е 23 седмици. За разлика от недоносчетата с техните недоразвити бели дробове поставените в изкуствени утроби няма да трябва да дишат, а кръвта им ще се пречиства и окислява от машина за диализа през пъпната връв.
Мъжка бременност
И през следващите 10 години човешкият опит едва ли ще стигне до създаването на плацента извън тялото на майката, смятат лекарите. Затова пък може да се направи нещо в този отговорен процес - възпроизвеждането, да се включат и мъжете. Някои истории за бебета чудо дават основания да се смята, че мъжката бременност не е безнадежден случай.
През март 2000 г. в Кралския медицински център в Нотингам, Великобритания, правейки рутинно цезарово сечение, докторите откриват, че бебето е закрепено върху коремната стена на майката, извън утробата. Подобна бременност, известна като ectopic, се случва веднъж на 10 000 раждания. Повечето извънматочни бременности завършват със спонтанен аборт, но в случая бебето е имало късмет да устои до термина.
Учените допускат, че ако мъжът бъде зареден с правилен микст от хормони, вероятно някой ембрион може да бъде "убеден" да се закрепи и за неговия корем. Рисковете са аномалия на плода и животозаплашващ кръвоизлив на родителя.
Дете с много родители
Може да се създаде и дете с много родители, твърдят любителите на експериментите. Комбинирайки два ембриона, всеки от които със съвсем различни родители, резултатът ще бъде дете с четирима генетични родители. Същото се получава и чрез комбинацията на 3 несвързани помежду им ембриони - тогава генетичните родители ще са вече 6. Досега няма създаден изкуствен Франкенщайн по този метод.
Кой иска клонинг?
Кой иска да бъде клониран? Нашумялата американска певица Мейси Грей обяви, че би се вълнувала да срещне своя клонинг. Тя си представя как си чатва със своя дубликат, за да опознае по-добре себе си. Неотдавна Марлон Брандо също изрази желание да бъде клониран заедно с целия си талант, но ако може, без нервните изблици. Смята се дори, че и Исус може да бъде клониран, ако се вземе материал от Торинската плащеница.
Генетичен инженеринг
Вече всичко е възможно с наука, която не познава граници, чрез перспективата за модифициране на генетичното наследство. Един ден процесът на направата ще стане лесен и общодостъпен и тогава рисковете, които сега остават скрити в стерилните зали на лабораториите, могат да плъзнат по белия свят, разсъждават песимистите.
Защо генетичният инженеринг да е по-лош от социалния, контрират крайните оптимисти. Той добавя генетични характеристики на детето, които му дават шанс за по-добра реализация в живота. Според тях това не е по-различно от даването на детето в добро училище или от израстването му в хубав квартал.
Във фантастичния филм "Гатака" генномодифицираните хора бяха по-висшата раса, доминираща над "по-долните класи" на конвенционално отгледаните хора. Може ли това да се случи, ако генетичният инженеринг се превърне в нещо обичайно? Направените промени ще продължат да се предават във всяко следващо поколение. Така създадените деца и техните деца нямат ли право да се противопоставят на избора на техните родители? И кой в крайна сметка е отговорен за тези модификации: родителите, лекарите, съдът или правителствата?
|
|