Пресаташето на ГЕРБ Севделина Николова не смее да съветва колосите на партията по пиар въпроси, но затова пък работи с депутати от ГЕРБ, които имат нужда от съвети за публично поведение. |
Най-силната в момента партия - ГЕРБ, официално не ползва помощта на външен, професионален пиар. Лидерът Бойко Борисов е този, който задава линията на поведение и диктува правилата. Той обаче има силна интуиция, но няма професионални знания как да извлече максимална полза от всяка ситуация. Напоследък това личи отчетливо. Образът на ГЕРБ силно се деформира в общественото съзнание. Партията става нарицателно за полицейщина, за двоен стандарт спрямо ДС агентите, за лобизъм и клиентелизъм, за властови чадър над престъпността, за задкулисни политически "сделки", за прикрити конфликти на интереси. Всичко това можеше да бъде смекчено, ако се реагираше своевременно и адекватно на атаките.
"Никога не сме се отказвали от помощта на професионалистите, не е лошо да чуеш и мнението на експертите. Дори от най-глупавия съвет можеш да извлечеш нещо полезно", казва новоизбраният шеф на групата на ГЕРБ в парламента Красимир Велчев. Той е привърженик на кръглите маси, на които да се чува мнението на експертите в съответните области, така че партията да си сверява часовника. Хубавото на този подход е, че съветите излизат безплатни, но недостатъкът е, че са епизодични и често пъти куртоазни. А и да не би Бойко Борисов и Цветан Цветанов да заделят от ценното си време, за да слушат как някакви пиари ги критикуват? За да има успешен партиен пиар, трябва да има чуваемост от най-високо ниво. Велчев си спомня, че когато направили партията, Борисов заключил:
"За PR нямаме пари. Говорител съм си аз
За реклама нямаме пари". Нещата не са променили.
Велчев, който наскоро беше в Израел, си спомня една мисъл на Шимон Перес, който казал, че нещата толкова бързо се променят, че докато стигне от кабинета си до залата, речта му може вече да не е актуална. Обича да я цитира, но в същото време често от трибуната на парламента чете неактуални декларации. Да не говорим за изрази като "след всичко това не сме учудени от отчаяните стенания и политическа немощ на старите и ретроградни модели на управление".
Шефът на пресцентъра на ГЕРБ Севделина Николова няма амбицията да е пиарът, който има последната дума. Тя иска в публичния образ на ГЕРБ да се внесат по-голяма подреденост и деловитост. Смята, че е крайно време след заседание на Изпълнителната комисия на ГЕРБ да има пресконференции и там да се обясняват политики и намерения за политики. "За Бойко Борисов няма забранени медии, нито забранени журналисти. Той е един невероятен комуникатор. От всеки "краде", от теб ще открадне едно изречение, от друг - теза и накрая ще си формулира неговата теза", обяснява накратко Николова. И допълва, че според нея партия ГЕРБ е в кондиция, но прилича на армия, която седи и чака команда - трябват й указания как и кого да напада. В годината до изборите има нужда от надъхване. "Всичко това обаче е задача за политиците, а не за професионални пиари", казва тя.
Така смятат и на "Позитано" 20. "Нямаме пари за пиари, може след месец-два да се появи фирма, която да е готова да работи и без пари за нас, само за да се закачи за кампанията", казва Антон Кутев. Като член на Изпълнителното бюро на БСП той отговаря за медийната политика на левицата. Неговата теза е, че публичният образ на БСП трябва да си го градят със собствени сили. Вече имат предизборен щаб. Имат и аналитичен отдел с 15-20 души. Този отдел се ръководи от депутата Бойко Великов и всяка седмица прави политически анализи за развитие на ситуацията с предложения за реакция. На "Позитано" създават още едно звено - за медийни анализи. То ще анализира начина, по който обществените реакции минават през медиите - например "Тановгейт", през кои медии е отразен, как и какво влияние е оказал. Кутев обмисля да сформира група от авторитетни имена, изкушени от медийната тематика и свързани с идеите на левицата, която на доброволни начала да дава съвети за корекция на поведението. В тази група ще поканят хора като евродепутата Илияна Йотова, депутата Петър Курумбашев, включително и действащи журналисти.
В България има
четирима-петима влиятелни пиари,
като с тях вървят определени медии, авторитети. "Ако имах финансова свобода, бих придърпал двама", казва Кутев. Веднага обаче прави уточнението, че в България няма достатъчно добър политически пиар, защото пиар центровете се занимават повече с търговска реклама. Не така мислеше Станишев, докато беше премиер и можеше да харчи държавна пара за чуждестранни съветници. Сега обаче стратегията на левицата е поведението им да се задава от политическите органи. "В момента сме партия, която говори, а трябва да станем партия, която работи", обобщава задачата си Кутев.
В ДПС е традиция да не ползваме външни пиари, казва пресаташето Велислава Кръстева. Публичният образ се гради от ЦОБ, но тонът задава Ахмед Доган. "Много е погрешно да се смята, че
публичният и същностният образ на партията могат да се отделят,
да имат два отделни живота, които някъде се пресичат", обобщава мнението и на политиците Кръстева. Според нея ЦОБ ще изгради стратегията за публичния образ на ДПС, когато се изяснят подробности за предстоящите кампании. В самата структура на ЦОБ има двама души с ресори, които имат отношение към публичния образ. Христо Бисеров отговаря за стратегиите за развитие, разширяване и комуникации, а Камен Костадинов - за връзките с медиите.
В СДС политиците изцяло сами си правят пиара. "Обикновено винаги обсъждаме нещата, те имат визия, аз давам своите съвети и естествено, че политиците вземат крайните решения", обяснява пресаташето Гергана Божкова. Пиарът на ДСБ Адриана Белева смята същото, но в групата има по-задълбочени дискусии на темата. Казва, че Костов винаги се вслушва. "Част от задачата ни е да се изведе истинското дясно", казва Белева. "В политиката е много по-важно заявяването на ценности и на решения на проблеми, а ролята на пиара е само как тези решения да стигнат до хората", казва Белева. Една партия трябва да се съсредоточи в производството на политически идеи и решения. Белева е категорична, че година преди изборите в публичния образ на една партия нищо не трябва да се променя, такъв е западният маниер.
В "Атака" като лидерска партия пиарът го прави изцяло Волен Сидеров. И той като Бойко Борисов допуска редица грешки от високомерие, смятайки, че разбира от всичко. През последната година и половина образът на "Атака" се разми и почти изчезна. Едва ли какъвто и да е пиар тепърва може да спаси обезличаващата се формация, която остана известна само с крайните си прояви.
Докато партиите нехаят за професионалния пиар, т.нар. центрове на власт успяха да се закрепят към министерствата, получавайки тлъсти поръчки по комуникационни и други програми със солидни бюджети. Така те индиректно трябва да обслужват пиара на управляващата партия, но заради липсата на ясни регламенти често се получава обратният ефект.