:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,132
Активни 645
Страници 21,697
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Печката на 6, прозорецът отворен

Една по една международните организации и креации бият тревога за очевидната нова световна заплаха: глада.

Този път опасността се вижда отдалеч - поне няколко години ще минат, преди да стане наистина страшно. Проблемът се изостря постепенно, засега бавно. Гладният мор обикновено идва внезапно, поразява огромни региони, дори континенти, и се свързва с природни причини: урагани, наводнения, суша. Днес причината е друга - чисто икономическа. Десетилетия наред, и то по целия свят,



аграрният сектор е жертва на политиката



за ниски цени на храните. Като притискат цените на най-масово потребяваните продукти, държавите преодоляват инфлационния натиск върху стопанството и опазват социалния мир - щом хлябът е евтин и достъпен, дори най-бедният е сит и не се страхува за оцеляването си. Всички средства се ползват: наука (високодобивни, например генномодифицирани сортове; торове, препарати), нова техника, технологии (производителна и евтина механизация, напояване), до чисто икономически - пазарни интервенции, буферни резерви, преки субсидии, с които хазната поема част от разходите за прехрана. Не може да се отрече - целите са постигнати. В Европа до петдесетте години на ХХ век 30% от домакинския бюджет отива за прехрана, днес едва 17% от



вредоносните странични ефекти



имат тежки последствия. За мен най-тежкото, макар и най-малко видимо от тях, е икономическата деструкция на аграрния сектор. Днес селското стопанство в Европа е абсолютно непазарно. То е антипазарно. Ако премахнем мерките за изкуствено дишане, ще видим, че аграрните отрасли са не само неконкурентоспособни на индустрията и услугите. Те са нежизнеспособни. Дълги години под похлупак са създали изкуствена среда, препятстваща инвестициите в сектора. Не че не влагат капитал в него - напротив, парите текат като из ведро. Луди пари се влагат. Точно



луди, сиреч ментално недъгави пари,



а не нормални инвестиции. В аграрния сектор влагаме пари, за да угодим на поредната бюрократична програма, от която да получим безвъзмездно една част обратно, а за продукта да вземем субсидии. Целта не е пазарът, а политическа, извънпазарна изгода. Нормалната инвестиция се прави, за да произведем продукт, който по цена и качество да бие конкурентите и да носи изгода. В Европа отдавна разбират



провала на аграрната политика,



която съюзът води от Римския договор (1957 г.) насам. Вече е решено - следващите години ще правим обратен завой. В момента за аграрни субсидии отиват към 46-48% от бюджета на ЕС (пикът е през 70-те години, когато тези субсидии са гълтали 70% от бюджета на общността). Целта е до 2013 г. делът им да падне до 32%. В замяна ще растат парите за "регионална политика", т.е. за алтернативен поминък в земеделските райони. Брюксел никога няма да го каже ясно, но обратът значи: Европа не ще да плаща, за да продава евтино на пазара своя скъпо произведена селскостопанска продукция, спира субсидиите, неконкурентното производство и ще внася недостигащите храни от световния пазар на конкурентни цени. Хитро, но дали ще е възможно? Дори да се изпълни решението за свиване на аграрните субсидии, то



вещае взрив на цените на храните



и ще го видим далеч преди субсидиите да спрат. Всъщност вече го виждаме. Колеги, чийто занаят са прогнозите, вече предупреждават, че храните ще са новият ценови балон. Не допускам западноевропейците да позволят инфлационен взрив заради поскъпващите храни. Брюксел предупреди, че ще освободи вноса на евтини храни на европейския пазар. От това цените на световния пазар само могат да нараснат. Стара Европа пак ще замижи за принципите и със сигурност ще предприеме мерки да ограничи поскъпването на храната. Ще се измислят национални доплащания, още по-нисък ДДС за храните, ще ги освободят от мита и пр. Очакват ни години на



шизофренна аграрна политика:



хем ще намалява общото ниво на субсидиите, хем в новите територии на изток ще се плаща повече, за да се изравнят със Запада. Хем от трета страна ще внасяме евтини храни, за да борим инфлацията. В същото време ще съсипваме орна земя, за да садим ветрени мелници, пардон - турбини, и да монтираме фотоволтаици. На оцелялата обработваема площ ще сеем култури за биодизел, за да го плащаме в пъти по-скъпо от естествения нефтопродукт. С толкова глупости наведнъж храните ще пощуреят: ще поскъпват и ще са по-оскъдни. Не е трудно да преценим, че следващите години българското земеделие ще е обещаващ отрасъл. Разбира се, днешните наши примитивни стопанства нямат бъдеще. Ефективността иска милиардни инвестиции, които у нас няма кой да плати, но вносителите на капитал няма да закъснеят.
101
8066
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
101
 Видими 
20 Февруари 2011 19:33
20 Февруари 2011 19:38

В Европа до петдесетте години на ХХ век 30% от домакинския бюджет отива за прехрана

Понеже в България и до днес 30% (че май и повече) отиват за прехрана, моля някой ако може да (ми) обясни има ли грешка в следните разсъждения:

Ако 30% от разходите отиват за прехрана, но в този сектор са заети (да кажем) 10% от населението, то от това следва ли, че доходите на работещите в този сектор са (грубо) 3 пъти по-големи от средния доход в другите сектори??
И като се знае, че трактористите и краварите (които са масата от заетите в сектора) със сигурност не получават 3 пъти по-големи от средния доход (дори вероятно получават и по-ниски от средните доходи), то излиза, че основно тези пари се прибират и концентрират от един много, много тесен кръг хора. Кои тогава са тези хора?? И естествено, това е за сметка на всички останали, защото когато човек даде 30% за храна и 30-40% за ток, отопление, наем и пр., то логично не остават пари за други покупки, от там липсва пазар за всички останали производители и предлагащи др. услуги и т.н.

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

20 Февруари 2011 19:50
Нищо чудно и така да стане, както казва доктора..... за което
Но както и да стане нашите политици ще разберат последни, а ще реагират, когато могат......
20 Февруари 2011 19:54
Ако 30% от разходите отиват за прехрана, но в този сектор са заети (да кажем) 10% от населението, то от това следва ли, че доходите на работещите в този сектор са (грубо) 3 пъти по-големи от средния доход в другите сектори??
Според скромното ми мнение това би било вярно, ако (1) икономиката е затворена и (2) делът на добавената стойност в цената на продукта е еднаква в различните сектори.
Къде е разликата при отворена икономика и различен дял на добавената стойност, се опитай да си отговориш сама.
Примерче - да речем, че у нас 1-2% от доходите отива за автомобили, но с производство на автомобили се занимават 0, 0001% от населението (няколко човека, които ги сглобяват сами).

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
20 Февруари 2011 19:56
В тази статия има тотално объркване. Целта на европейската селскостопанска политика никога не е била ниски цени на храните, а достойни доходи на земеделците. Затова по новите правила им плащат субсидии на площ независимо дали сеят нещо или просто поддържат земята в добро състояние. Затова интервенциите са предвидени в случай на спадане на цените, а не на повишаване.
20 Февруари 2011 19:58

В същото време ще съсипваме орна земя, за да садим ветрени мелници, пардон - турбини, и да монтираме фотоволтаици. На оцелялата обработваема площ ще сеем култури за биодизел, за да го плащаме в пъти по-скъпо от естествения нефтопродукт.







Ми да!

То вече не остана друго за крадене /банките фалираха със спестяванията на хората, общонародната собственост - приватизирана/, но пък за последно може на изнемощялото население да му се съсипе земицата и да му се съдира и последната кожа със скъп ток от вятърничави енергии и гориво от омаломощени почви, ударно засаждни с рапица, слънчоглед и царевица. Пък и ГМО може да се върне тихомълком, кой ти гледа?

Трябва да се богатее спешно, че лоши времена идат, а после - хайде с богатствата в чужбина на някое спокойно и тихо местенце, че в българската съсипия няма вече прокопсия.

Вече интересите са толкова прозрачно оголени, дори не си правят труд да се прикриват, барем с по едно смокиново листо.
20 Февруари 2011 20:12
Ако у нас земеделието се субсидира точно с толкова с колкото в Европа и съседните страни , то това би бил силен отрасъл. Вероятно тия времена предстоят и то по-бързо отколкото очакваме.
20 Февруари 2011 20:16
Докторът явно не е чел Станишев.
Той вече доказа, че за ръста на храните е виновен Бойко.
Поради това той (Сергейко), щял да го бие него (Бойко) където свари

Редактирано от - пишурко на 20/2/2011 г/ 20:17:48

20 Февруари 2011 20:20
преди 20 години хьрсев като подуправител на БНБ заливаше с пари дьржавните банки които раздаваха кредити на сулио и пулио сега ми говори за аграрния сектор
що не раздаде царевица от американския кораб на пристанището
20 Февруари 2011 20:20
И от мен за последния параграф!
Ако 10% от налятите за "повишени добиви" пари бяха дадени за образование в критичните региони, нямаше да има такъв проблем с пренаселването. Според мен единственото смислено решение е в тази посока.
20 Февруари 2011 20:23
. Уф /по Винету/. Е това е д-р икономист. Песимизъм с нотки на шизофрено маниакална депресия. Чел е някъде д-ра Хърсев за икномически процеси, дано и филмчета е гледал като онова "Възходът на парите" на Нийл Фъргюсън. Сигурно и за "бичи пазар" е чувал, ама бичи /от бикове, не от бичове/ - инстинктът на стадото инвеститори. Ясно е че след измислените "балони" недвижими имоти, енергия и ценни метали /най-вече злато/ иде ред на храните. Ама нейсе страните дето днес са се обединили в ЕС са преживяли 2 световни войни и д-р Хърсев ще го приживеем. Жилавички сме - ще се върнем на село /за всеобща радост на статистите/ и пак ще я издаянем, ама виж тогава д-ра Хърсев какво ще папа като му изчезнем четящите?
20 Февруари 2011 20:25

това би било вярно, ако (1) икономиката е затворена и (2) делът на добавената стойност в цената на продукта е еднаква в различните сектори.

За (1) затворената икономика е ясно - да приемем, че е затворена (ако трябва за целта на разсъжденията може да вземем целия свят - той със сигурност е затворена икономика).
Тогава именно за делът на добавената стойност е въпросът. Ако 10% от населението "прибира" 30% от разходите, следва ли, че добавената стойност в неговия бранш е 3 пъти по-висок отколкото в другите браншове?? Естествено, това важи и за автомобилите - ако 1% от населението е заето в този бранш, но 10% от разходите са за автомобили, следва ли от това, че там добавената стойност е 10 пъти по-висока от средното (т.е. заплатите там са 10 пъти над средните)?

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

20 Февруари 2011 20:26
Този път Докторът е 6 !
20 Февруари 2011 20:32
Цените на храните са деликатен политически въпрос и навсякъде в развития свят се субсидират яко. В САЩ и Англия евтината храна е като религия. В неразвития свят пък имат хлебни бунтове като в Египет.

Цените на храните зависят от климата. Сегашното повишение се дължи на сушата в 2010 в Русия, но много по-лоша е сушата в момента в Китай, и ако не свърши скоро, ще вдигне много повече цените на лято. Китай напоследък си беше самодостатъчен за пшеница и ориз, и респ. е най-големият производител в света.

Цените на храните в развития свят в последните десетилетия обаче устойчиво намаляват. На око в САЩ се харчи само около 12-13% от разполагаемия доход за храна. Но и качеството на храната, произведена индустриално, се влошава (не непременно заради ГМО). Но подобряването на качеството е възможно общо взето само с още по-модерни технологии, а не с връщане към предмодерното земеделие.

Селското население, земевладелците, имат все още голямо (непророрционално) политическо влияние, не само в бедните страни, но и в САЩ, и в Япония, ЕС, и в Швейцария. Оттам и субсидии. Но като цяло селското население в света намалява стръмно. В САЩ то е само 2% и храни половината свят. И в Третия свят търговията (субсидираната американска царевица и европейска пшеница) ликвидира всяка година милиони subsistence farmers и пълни градовете с милионни бидонвили.

20 Февруари 2011 20:40
Ако 10% от населението "прибира" 30% от разходите, следва ли, че добавената стойност в неговия бранш е 3 пъти по-висок отколкото в другите браншове??
Разходите за храна не са равни на добавената стойност в земеделието, а включват добавена стойност в сектора на горива, торове, и други , и нагоре преработка, съхранение, търговия. Добавената стойност в земеделието вероятно е най-малката част за много стоки
20 Февруари 2011 20:46
То е ясно - ако не е покрива над главата, хлюбът ще е, ако и него го подмине скъпотията, на децата издръжката ще скача, като добавим и скъпите парцели къде да се ровим по гробищата, разбираемо е защо се набляга на ракийка, салатка и силикон палатка. На таквоз дередже и ако ББ е начело всичко е по конец.
...А бе спомняте ли си как опъвахме сутрин канапа, на таз ивица, на оназ ивица и накрая останахме без армия! БСП до милион докарахме, СДС беше с малко но завинаги, накрая днес ГЕРБ-ерите слагат точката. Толкоз ни акъла, български...
20 Февруари 2011 20:56
galia2,
Разрухата в селското стопанство започна при комунизма, не след него. Ликвидирана е била една цяла класа от потомствени земеделци и са били принудени да станат наемни работници в ТКЗСта и АПКта. Отделно и до ден днешен има пренебрежение към селскостопанския труд, които бива смятан за елементарен, безмозъчен и т.н. Другарки и другари, фермер не се става като отидеш на село и хванеш мотиката. Трябват ти знания, опит, умения да се оправяш с променлив климат, с торове, напояване, с нерегулярни доходи (коренно различно усещане от това да си получаваш заплатата на 1во число от месеца) с болести по растения и животни, дори със спекуланти и мутри, които искат да ти приберат печалбата. Затова в земеделието е много важна семейната традиция, а тя не се придобива с тези смешни курсове за "млади фермери", които организират сега с някакви еврофондове. Който не вярва нека направи един елементарен експеримент - да отгледа една чушка в саксия от семка до плод и да види какъв ще е резултата. Сега цъкаме с език по турското земеделие, но то е такова просто защото не е било сполетяно от текезесарската и апекарската чуми. Така че, докато се възстанови и у нас тази класа на потомствени земеделци, ще ядете каквото ви се сложи в копанката и няма да се оплаквате!

Редактирано от - Iwan Wazow на 20/2/2011 г/ 20:58:01

20 Февруари 2011 21:03

Разходите за храна не са равни на добавената стойност в земеделието, а включват добавена стойност в сектора на горива, торове, и други , и нагоре преработка, съхранение, търговия.

Да, разбира се - затова и заетите в производството на торове, селскостопански машни, преработка и търговия на храни също влизат в сметката. И да, разбирам, че има застъпване и е може би трудно да се направи разграничение когато един магазин продава и хранителни и нехранителни стоки, но взе пак... Или вероятно трябва да перефразирам въпроса - има ли статистика за добавената стойност в отделните браншове (като обем, като процент, а също и на човек)?

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

20 Февруари 2011 21:07
ГЛЕДАЩ ,
това е същият д-р Хърсев, който с пяна на устата ни убеждава да си изкъртим ЖП линиите, щото така правели вече развитите държави ???!
Доста преди това беше прописал фейлетони в "Труд", където ни изкара пълни лузъри, задето сме приели закона против прането на пари, та сме подплашили сицилианския Дон Чичи да си донесе парите в България.
Аз бих му предложил , както правеше на времето Бай Тошо, да събере всичките си пасквили в едно томче и дори му препоръчвам едно подходящо заглавие :
" ЛУТАНИЯ ".
20 Февруари 2011 21:08
да а и даже литераторите станаха станаха спецове по икономика и дават акъл!
20 Февруари 2011 21:17
Пълна боза е в текста. Има и верни неща (Авторът е всепризнат експерт по царевицата) има и колосални глупости. Целта на европейската политика не е осигуряване на евтина храна, а на надеждно изхранване. За гаранциите да има храна без проблеми се наливат тези огромни субсидии. А и европейците не дават 17% за прехрана а повече, като включим и субсидиите (тоест данъците от които се плащат) - много повече. Само че високи цени на петрола означава високи цени на всичко и най-вече на храните. Горенето на храна под формата на биодизел, етанол и пр. също.
20 Февруари 2011 21:17

Или да го кажа по друг начин: Държавата може (най-малкото през данъците) да каже каква е структурата на цената на крайния продукт. Може да се окаже, че половината добавена стойност например идва от прекарването на доматите от борсата до щанда. Тогава държавата може да обяви публично тази структура като по този начин ясно ще се види къде пазара не работи и има нужда от засилване на конкуренцията. Тогава хора и фондове (има много такива), които се чудят къде да вложат свободните си пари ще видят веднага недобре заетите пазарни ниши и евентуално ще се насочат натам. Което пък ще доведе до засилена конкуренция и спад на цените. Така, само чрез предоставяне на пазарна информация и прозрачност, държавата може да засили пазарните механизми и конкуренцията. Нали! Или?

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

20 Февруари 2011 21:21
Пенке
В какво подозираш държавата
20 Февруари 2011 21:22
p.s. помните ли преди няколко дни имаше статия, че цигани са разграбили бивша мандра в Казанлък? Ей тази мандра някога си е била собственост на г-на Хърсева, придобита от приватизацията.
20 Февруари 2011 21:22
не е осигуряване на евтина храна, а на надеждно изхранване.

на икономически се нарича продоволствена безопасност.
20 Февруари 2011 21:22
Heat
В статията има само колосални глупости. Няма нито едно вярно нещо.
20 Февруари 2011 21:24
Гледайте ZEITGEIST 2011 и не си губете времето с глупаци, че идва краят му.
За глада в света виновни са единствено парите и техните апалогети.

________________________________ ____
New world Order = Assange
20 Февруари 2011 21:27
Не съм съгласен. Глупостите не са колосални, а тривиални.
20 Февруари 2011 21:29
Ето малък списък на групостите.
1.
В Европа до петдесетте години на ХХ век 30% от домакинския бюджет отива за прехрана, днес едва 17%

Допускането му е, че причината е в европейската политика за намаляване на цените на храните е причина за намаляване на дела на разходите за храна. И да го попиташ защо като се присъединихме към ЕС цените у нас не спаднаха или разходите за храна?
Цените на хранителните стоки в Европа никога не са били притискани. Точно обратното в продължение на десетилетия са се поддържали на по-високи нива от световните първоначално със забранително високи мита, а сега все повече със стандарти.
20 Февруари 2011 21:30
В статията има само колосални глупости. Няма нито едно вярно нещо.

За съжаление има нещо вярно, и то е че храните има доста сериозен шанс да поскъпват. Останалото дори и експерт по царевичните изделия е изключително слабичко. Подозирам употреба на акцизни или нелегални субстанции преди писане.
20 Февруари 2011 21:30
В тази статия има тотално объркване. Целта на европейската селскостопанска политика никога не е била ниски цени на храните, а достойни доходи на земеделците.

В статията няма объркване, може би в разбирането й.

Земеделците биха могли да си докарват достойни доходи и от пазара, ама тогава цените ще са други.
Субсидиите правят земеделието не само неконкурентноспособно, а бих казал безумно като пазарно начинание.
20 Февруари 2011 21:32

В какво подозираш държавата

В безхаберие и мързел. Или казано по друг начин - в липса на изобретателност и инициативност.

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

20 Февруари 2011 21:34
Глупост 2
икономически - пазарни интервенции, буферни резерви, преки субсидии, с които хазната поема част от разходите за прехрана.


Пазарните интервенции в ЕС са за повишаване на цената. Ако цената спадне под определен праг, продукцията започва да се изкупува, за да се повиши.
20 Февруари 2011 21:40
Глупост 3
В аграрния сектор влагаме пари, за да угодим на поредната бюрократична програма, от която да получим безвъзмездно една част обратно, а за продукта да вземем субсидии.

В Европа няма субсидии, обвързани с количеството на продукта. През последните години има само субсидии на обработвана или поддържана в добро състояние площ. Вероятно единственото изключение са плащанията за отглеждане на местни видове животни. Затова у нас се спряха субсидиите за тютюн.
20 Февруари 2011 21:49
Vetov,
Това, което твърдиш твое вътрешно чувство ли е или имаш някакви доказателства?
20 Февруари 2011 21:50
...има само субсидии на обработвана или поддържана в добро състояние площ.

Това, всъщност, е безумието.
20 Февруари 2011 21:51
За съжаление има нещо вярно, и то е че храните има доста сериозен шанс да поскъпват.

храните ще поскъпват. Това е общата тенденция.
- фактор брак.
- цените на международните пазари са в долари. Доларът е нестабилен.
- стихийни бедствия. Само през 2010 имаше 3 огромни: пожари в Русия, наводнения в Пакистан и Китай, които унищожиха огромни реколти и оставиха десетки милиони хора в много неприятно положение (те все пак трябва да се хранят поне по 1 път на ден).

Иначе коментарите в статията за хляба са по-скоро политически отколкото икономически достоверни. Цената на хляба в България не може да се увеличи драстично невъобразимо (по сравнение с другите страни в региона), тъй като ще падне потреблението, ще се промени рациона и ще се увеличи покупката еквивалентни по калоричност други храни - ориз, картофи, бобови.
20 Февруари 2011 21:55
Много ми се иска да ВЪЗРАЗЯ на почти всички тези на толкова авторитетния икономист Хърсев и не от нивото на моите икономически познания, а от това на световни икономисти и политолози, чието мнение НИКАК не съвпада с гореизложеното.
-Съсипването на земеделието в световен мащаб стана с т.н монокултурно производство, което съсипа хиляди декари плодородна земя и прогони обеднелите фермери в градските гета, примери- Бразилия, Аржентина, Австралия и тн.
-Желанието на американцките фирми да направят света заложник на своите интереси, монсанто и всички ГМО продукти.
- Трансформирането на хиляди тонове храни в биогорива, пак диктувани от Щатите
-Планетното засушаванем резултат от дивата експлоатация на горския фонд и неконтролируемото замърсяване, пак от същите алчни финансови акули.
-На фона на приближаващия се глад отново масово купуване на плодородни земи за да изхранват не местното население, а да осигурят хранителното разточителство на капиталистическите демокрации.
Тези и други причини са основните, които се дискутират, и авторитетът на г-н Хърсев с неговите анализи не чини пукната пара. Ние в България ще ставаме бедни и ще умираме от глад, защото няма нищо повече от РУТИНИРАНИ БЪРБОРКОВЦИ, които за съжаление нямат абсолютно никакъв актив в решаването на голямата криза на глада. Някой да е спрял продажбата на земеделски земи чрез поставени лица. Някой да е спрял насилствената разруха на земеделието у нас?
Е БАСТА, имаме безброй много говорящи многотитулувани топогравски знаци.
Нека автора да напише една статия, в която да изложи свои икономически препоръки, взети под внимание и дали ефект. Другото си е чиста ЗАБЛУДА.
20 Февруари 2011 21:55
Това, което твърдиш твое вътрешно чувство ли е или имаш някакви доказателства?

Преди 10-тина години беше вътрешно чувство, после разучих как стоят нещата и се оказа, че чувството и този път не ме е излъгало. И се отдадох на чувствата ...

20 Февруари 2011 22:03
Грешиш, Галя, субсидиите за производство на маслини, зехтин и пр. са обвързани с така нареченото Гарантирано Национално Количество.
20 Февруари 2011 22:25
- фактор брак.
- цените на международните пазари са в долари. Доларът е нестабилен.
- стихийни бедствия.

Фактор петрол и друга енергия. По веригата от изораването до яденето на масата се изразходва доста.
20 Февруари 2011 22:33
фактор петрол, естествено,
фактор склад и логистика също. Щом искаш да ядеш култури, които се отглеждат на хиляди километри (не виреят на твоя климатичен пояс) или искаш да ги потребяваш извън сезона (домати през зимата). Всичко това оскъпява.
20 Февруари 2011 22:54
"На око в САЩ се харчи само около 12-13%". Не зная какво е това око - късогледо, с астигматизъм, или направо сляпо. Тези числа са близки до "може би възможно" само ако не ти пука какви говна ядеш - но в този случай към разходите за "храна" трябва да се добавят и тези за лекарства и доктори!
20 Февруари 2011 23:02
Caravaggio
Режимът за маслините, тютюна и памука е бил преходен. Но и при него плащането не е за произведена продукция, а за площ. Общата картина се вижда на фигурата. Натиснете тук
20 Февруари 2011 23:07
...има само субсидии на обработвана или поддържана в добро състояние площ.

Това, всъщност, е безумието

И кое е безумието в тази политика?
21 Февруари 2011 01:18
Чичо Фичо: "Цените на храните в развития свят в последните десетилетия обаче устойчиво намаляват" - Натиснете тук

World One Poor Harvest Away From Chaos

Натиснете тук

Environmental and Demographic Forces Threaten State Failure

Натиснете тук

Картинката хич не се очертава да бъде розова, точно обратното - кървавочервена ще е ...
21 Февруари 2011 03:12
храните ще са новият ценови балон

Ефективността иска милиардни инвестиции, които у нас няма кой да плати, но вносителите на капитал няма да закъснеят.

Това се двете ключови изречение в статията, които за да бъдат разбрани се нуждаят от трето от друга статия
Мирослав Найденов предложи на Израел да купи земи от Държавния поземлен фонд
Натиснете тук

-
Че цялата работа е като прогнозата на Мечо Пух за дренките ще се въздържа да отбележа. Само ще кажа да не си играят с огъня, щото не само ще се опарят, а направо ще изгорят.
21 Февруари 2011 04:47
Аз пък съм противник на есхатологическите теории, пийк ойл, пийк фууд. Населението на земята ще се стабилизира към средата на века и ще почне да намалява. Науката ще изнамери нови начини да се справяме с промяната на климата и с вредите от индустриализацията на земеделието в 20 в. ГЕО, разбира се, ще играят важна роля, след като лобизмът и талибанщината излязат от мода и биотехнологиите се регулират от държавите в интерес на обществото, а не смо на частните биотех фирми. Ще се променя и структурата на потреблението. Ресурсите на земята за производство на храна са големи.

Развитите страни имат огромно свръхпроизводство на храни. В САЩ това носи и големи проблеми - хем царевицата се субсидира, а цената й е невъзможно ниска, хем поради огромното свръхпроизводство се развиха ненужни и вредни индустрии като производството на царевичен сироп, който сега покрива 70% от пазара на подсладителите, и се слага във всички преработени храни, и 90% от месото е отхранено с царевица (и антибиотици, защото кравите боледуват от ацидоза заради царевицата, и 70% от антибиотиците в САЩ се ядат от кравите). Американците ядат почти само преработена царевица - 80% от въглехидратите и почти толкова от белтъците в телата им са от царевичен произход. Това се прави с единствената цел храната да е в изобилие и много евтина.

Япония е съвсем друго - с територия 3-4 пъти колкото България, която е силно планинска и е 70% покрита с гори, и с население 20 пъти като България, и 20 пъти по-малко обработваема земя на калпак, се самоизхранва със земеделски и животински продукти и риба и при това яде само прясно, пакетирано същия ден.

България сега произвежда над два пъти повече зърно от потреблението си. Беше трета в ЕС в 2008 и 2009 г. по износ на зърно. А съвсем не се обработват всички добри земи. У нас промяната на климата засега не носи сериозни заплахи за изхранването. Увеличи се температурата, увеличиха се и валежите, и снежната покривка. Населението намалява.
21 Февруари 2011 07:26
Brightman

А аз се чудех, защо през последната седмица всички "икономисти" започнаха да пишат за ниската ефективност на земеделието у нас. Преди няколко дни Георги Ангелов го нарече "нереформиран сектор". Веднага трябваше да се сетя, че нещо трябва да се продава.
21 Февруари 2011 07:36
Автора има моменти на проблясък !! Въпреки , че е подсъзнателно , този път доктор Хърсев е прав и съм съгласен с него , някъде около 50-те процента , което си е направо героизъм !!! Ако човечеството иска да скъса оковите на гравитацията и да се развива , цените трябва да растат , въпроса е , докъто привикваме магарето да не се храни , да не го убием !!!! Има и друга цел - независимо от метеорологичните условия - земеделие !! Дами и господа , все пак е 21 век , какви са тези засушавания , какво е това - наводнения , какви са тези градушки !! Смехории !!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД